حجاب، یک عدم تفاهم ملت با قدرت حاکمه است، نه سنگر گفتمانی مبارزه با غرب
  •  

18 بهمن 1402
Author :  
تعامل فرهنگی عرصه جنگ نیست، عرصه ارتباط و تاثیر گذاری است

ابراهیم رئیسی پدیده ایی عجیب و غریب، دولتش نیز متشکل از نیروهایی چُنین است، آقای خامنه ایی برای حفظ آبروی پست راهبردی "ریاست جمهوری"، که خود نیز روزگاری بر این کرسی، هشت سال تکیه زده بود، نباید اجازه می داد شرایط به سمتی برده شود که با دخل و تصرف و مهندسی انتخاباتیِ شورای نگهبان، افرادی مثل رئیسی و احمدی نژاد، این جایگاه مهم، در تاریخ آزادیخواهی و جمهوری خواهی مردم ایران تا این حد به ابتذال کشیده، و آنرا تَنَزُل مقام دهند.

دوران رهبری بنیانگذار ج.ا.ایران، که او خود هرگز بر هیچ کرسی رسمی در زمان زندگی و رهبری خود تکیه نزده بود هم، هرگز رئیس جمهورهایی در این سطح نازل به خود ندید، و در مقابل، مردانی بسیار کارآزموده تر، و وزنه هایی بسیار سنگین تر، بر این مقام انتخاب شدند و بر این کرسی تکیه زدند، که هر کدام دارای تفکری عمیق، سنگینی سابقه، استحکام شخصیتی و... بودند، و غیر قابل مقایسه با اینان، که این روزها "ریاست جمهوری" را تَنَزُل شان و مقام داده اند.

 میزان توانایی اندک علمی و شخصیتی اینان، بی ریشه و بنیان بودن تفکر شان در اذهانِ بسیاری از ایرانیان، اقلیت بودن تفکری که آنان بین اکثر ایرانیان از آن نمایندگی می کنند و... سبب به ابتذال کشیده شدن چنین مقامی مهم، و خدشه به کشور گردید، مقامی که وجودش در سیستم جمهوری، آرزویی تاریخی برای مردم آزادیخواه و جمهوری خواه ایران بوده و می باشد؛ وجود پُست ریاست جمهوری به عنوان یکی از معانی و وجه بروز جمهوریتِ قانون اساسی است، عصاره زحمت و تلاش، شهادت و ایثارِ جان و مال مبارزین بیشماری، در تاریخ آزادیخواهی ایران و ایرانیان از مشروطه تا کنون بوده، و سابقه ایی به درازای بیداری یک ملت دارد.

اما از آن اوج بلند، امروز به کجا رسیده ایم :

یکی گفت : "علت شکست دولت ابراهیم رئیسی در تمام زمینه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، بین المللی و... نداشتن "آدم" (رَجُلِ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و...) در دور و برش است."

دیگری پاسخ گفت : "او خود آدم (رَجُل) و نیروی خاصی در سیستم نبود، و سابقه ایی قابل توجه در امور کشور نداشت، که تربیت، تجربه و دانش کشورداری داشته، و در نتیجه در این جایگاه نیرویی برای خود تربیت کرده باشد، تا وقتی در چنین جایگاهی قرار می گیرد، به او در انجام طرح ها و پروژه هایش کمک کنند و... محمود احمدی نژاد نیز در حد و اندازه یک استاندار بود، که رئیس جمهورش کردند، رئیسی حتی در حد و اندازه احمدی نژاد هم نبوده، و نیست، چرا که نه تحصیلات کلاسیک، نه زرنگی و کیاست، و مُخِ فهم سیستمی در کشورداری و... دارد، لااقل در حد احمدی نژاد هم نیست، چه رسد به دیگر روسای جمهور اخیر، احمدی نژاد برخی توانایی های فردی داشت، رئیسی از این نیز برخوردار نیست، و مردم و دنیا، جمهوری اسلامی را با داشتن چنین رئیس جمهوری با کادر هیات دولتش مسخره می کنند و دست می اندازند، او در حد نیرویی ضعیف با آرزوهای بلند می نماید، که انگار او را آورده اند، تا ضایعش کنند، و باد غرور را از دماغ متکبرش خالی کنند و..."

بله در جامعه از روند موجود، و افراد سکاندار آن، چنین ارزیابی وجود دارد.

 رو کشیدن افراد بدونِ سابقه ایی موثر در امور کشور، برای مهمترین پست ها در نظام سیاسی، اقتصادی، فرهنگیِ و... کشوری در اشلِ ایران، توسط شورای نگهبان، در حالی که چشم منطقه و دنیا به ایران است، تا همچون دیگر کشورهای صاحبِ تمدنِ دیرپا، مثل هند، چین و... و بسیاری از کشورهای صاحب تمدن دیگر، خودی نشان دهد و...، اما این شیوه چینش قدرت ها در کشور، خسارات بزرگی را، به وجهه داخلی و خارجی کشورمان وارد کرده است.

و ادامه داد: "حتی کشورهای همسایه نیز ناتوانی های مسئولین ایران را، مایه برنامه های طنز و کمدی سیاسی – اجتماعی خود کرده اند، نمونه اش همین تلویزیون دولتی ج.آذربایجان است، که اخیرا چنین کرد، و ناتوانی های حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران را به طنز کشید و... [1]

فیلتر خفه کننده شورای نگهبان برای بالا کشیدن امثال احمدی نژاد، رئیسی و... باعث شد، بسیاری از اکابر میدان دیده، صاحب سبک، صاحب تفکر، صاحب کادرهای آزموده و... در کشور حذف و قربانی حضور اینان در قدرت شدند، و شرایطی در کشور ایجاد شد، که در نتیجه این مهندسی انتخاباتی، امروز نه مردان اقتصاد این آدم، مرد اقتصادند، نه مردان سیاست او در سیاست سابقه و تخصصی دارند، نه مردان فرهنگ او در فرهنگ حرفی برای گفتن دارند، نه مردان دیپلماسی او حرفی برای گفتن در عرصه دیپلماتیک جهانی و منطقه ایی دارند و... خسارتش نیز بی کم و کاست به جیب ایران و ایرانیان هر روزه واریز می شود.

امروز بر خلاف تمام شعارهای انتخاباتی رئیسی، و تیم چند نفره همکارانش در مناظرات و مبارزات انتخاباتی با رقیب، شتاب باور نکردنی در فروپاشی اقتصادی (گرانی، تورم، بی ارزش شدن ارزش پول ملی و..)، اجتماعی، فرهنگی و... را شاهدیم، و حتی امنیت و منافع ملی ایران، در خطر قرار گرفته، که خدشه وارد شدن به بنیان اساسی تمامیت ارضی (حمله پاکستان، طالبان به خاک ایران و...) و... را یکجا در این دوره شاهدیم.

و اخیرا در سالروز پیروزی انقلاب 57 ، وزیر ارشادِ این مرد، در 16 بهمن 1402 مدعی شد [2] : "حجاب مهم‌ترین سنگر گفتمانی ما در مبارزه با غرب است". حرفی ناپخته و بی اساس. کسی در بین مشاوران این آقایان نیست که حرف های آنان را سبک سنگین کند، و به این مرد سکاندار عرصه فرهنگ کشور متذکر شود که عرصه فرهنگ عرصه مبارزه و سنگربندی نیست، ادبیات، سخن، اهداف، دغدغه ها، گفتمانِ و... اهل فرهنگ چیز دیگری، به غیر از این است که در گفتار و تفکر او می آید. در دلِ فرهنگ و اهل آن باید تساهل، تسامح و مدارا را جُست، نه مبارزه، جنگ، نبرد و سنگربندی!

وزیر فرهنگ و ارشاد ایرانِ بزرگ، باید "آسایش دو گیتی" را در "با دوستان مروت، با دشمنان مدارا" و... دیده، و به جامعه خود نیز چنین راهبردی اساسی را تزریق کند، نه اینکه خود عَلَم مبارزه با این و آن را برداشته، و به خود ماموریت مبارزه فرهنگی با تمدن غرب را بدهد.

 در شرایطی که زنگ های ویرانی، فروپاشی و یا سقوط فرهنگی – اجتماعی، میهن مان با این آمار بالا و باور نکردنی از میزان طلاق بین زوج های ایرانی، نرخ پایین زاد و ولد، نرخ بالای مهاجرت و ترک ایران، نرخ پایین ازدواج و تشکیل خانواده، نرخ بالای فقر، فساد، بیکاری و... تهدید می کند، شرایط اقتضا می کند، که جناب وزیر فرهنگ، کار مبارزه با این و آن را به کناری نهاده، و به حال وخیم فرهنگی - اجتماعی کشور خود متمرکز شود، ریشه معضلات فرهنگی کشور را بشناسد، برایش راه حلی اساسی و در شان یک وزیر فرهنگی پیشنهاد داده، برای درمانش راه حل جُسته و در مسیر اصلاح این وضع حرکت کند، وقت و انرژی و سرمایه کشور و خود را در مبارزه با غرب و... به هدر ندهد.

وزیر فرهنگ ایران باید بداند، جایگاه و روش اهل فرهنگ و ادب، در حضور در سنگر و مبارزه نیست، کار فرهنگی بر بنیان میراث ماندگار فرهنگی کشور، خلق آثار هنری، و سخن فرهنگی با ملت و اهل دنیاست، و او باید پایه گذار آرامش و سلامت جامعه، و تسلی دهنده دردهای فرهنگی آن باشد، وزیر فرهنگی که خود با ادب و فرهنگ کشورش بیگانه باشد، سخن از "مبارزه" در فرهنگ می گوید، در حالی که عرصه فرهنگ، عرصه خَلقِ هنر و بیان سخنِ ماندگارِ ادبی و فرهنگی است.

 ایرانیان حتی در دوره اشغال نیز مدارا و خلق آثار فرهنگی را به عنوان شیوه مواجهه با مهاجم در پیش گرفتند، و دشمنان نظامی، سیاسی و مذهبی خود را از این طریق به زانو در آوردند، و با همین شیوه های غنی فرهنگی، آنان را در جامعه ایرانی هضم و همراه کردند، و اصلاح شان نمودند، مغولان، اعراب و... مهاجم، همه در برابر فرهنگ غنی ایرانی بالاخره زانو زدند، و بعد از یک ویرانی و اضمحلال که بر ایران حاکم و تحمیل کردند، خود توسط فرهنگ غنی ایرانیان اصلاح و تربیت شدند، و به ایران سازی و هنر و فرهنگ ایرانی روی آوردند، با تکیه بر غنای همین میراث فرهنگی – اجتماعی ایرانی است که ایران ماندگار گردید و تا کنون عمر به درازا دارد.

بر همین اساس و راهبرد هم می توان، دوباره درخشش ایران را شاهد بود، ورنه آوردن "جنگ" ، "مبارزه" ، "سنگربندی" و ادبیات و راهبردهایی این چنینی به عرصه فرهنگ، کاری بیهوده، و عملی از پیش نخواهد برد، و گریز و فرار نیز ایجاد خواهد کرد. کِی باید تصمیم سازان این کشور به این مرحله از تفکر و عقلانیت برسند که عرصه ی فرهنگ، اقتصاد، سیاست، دیپلماسی و... را از فرهنگ و ادبیات "مبارزه" و "سنگربندی" و... بیرون کشیده، و کار مبارزه و سنگرسازی و سنگر نشینی را به نظامیان و اهل امنیتِ کشور بسپارند؟! و به وظیفه، راه و روش اصولی و تخصصی این عرصه ها، به مقتضای کار خود پناه برند.

ادامه این مبارزه بی پایان در تمام عرصه ها، بنیان های اصیل فرهنگی - اجتماعی کشور را نیز بیش از این که هست، به نابودی خواهد کشاند، وقتی بنیان های فرهنگی - اجتماعی ایران دچار فروپاشی می شود، اخلاق اجتماعی سقوط می کند، فرهنگ عمومی تنزل می یابد، گروه های مرجع بی آبرو می شوند، تعاملات اجتماعی دچار خدشه و اختلال می شود، شکاف های اجتماعی گسترش می یابند، اخلاق فرو می پاشد و منکراتی همچون دروغ، خدعه، نیرنگ و... افزایش می یابند و... در چنین شرایطی که زخم، اجزای بدنه جامعه را فرا گرفته است، باید عرصه را از چنین مبارزه و مبارزین نابجایی خالی کرد، تا گرد و خاک کنندگان، صحنه زخم را وا گذارند، تا میدان دارانِ درمانِ دردهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... به میدان آیند، و بیمار را از زخم هایش برهانند و دور و مبرا نمایند.

جناب وزیر فرهنگ و ارشاد باید بداند، بحث حجاب در وجه تاریخی خود، یک موضوع گفتمان داخلی است، که از همان روزهای نخست ورود ایران به عرصه های مدرن و نو، و همزمان با آغاز دوران شکوفایی جهانی و بشری و آغاز عصر ارتباطات شروع شد، و اکنون نیز حتی بعد از وقوع سه انقلاب بزرگ آزادی بخشِ مشروطه، نهضت ملی شدن صنعت نفت، و انقلاب 57 هرگز از صحنه اجتماعی ایران بیرون نرفته، و به عنوان یک موضوع حل نشده، و اختلافیِ درون خاندانی و داخلی باقی مانده است، و نباید این بحث را به عرصه مبارزه با رقبای جهانی و بین المللی کشاند.

 بحث حجاب و در کل اختلاف عقیده بین معتقدین به راهبرد "اعمال زور و تحمیل" از یک طرف، و آزادیخواهان و تبری جویان از تحمیل و زور، و معتقدین به کرامت انسانی، آزادی و حق تعیین سرنوشت، از طرف دیگر، در بین مردان و زنان ایرانی، بحثی داخلی و جاری تاریخی است، که در کشاکش قدرت نمایی نمایندگان این دو تفکر، در جامعه نخبه ایرانی و کف جامعه جریان دارد، و به سطح خیابان ها هم کشیده می شود، در آخرین تلاش، جنبشِ "زن، زندگی، آزادی" بیرقدار اعطای حق آزادی انتخابِ نوع پوشش گردید، و این کشاکش همچنان ادامه دار خواهد بود.

واقعیت تاریخی نشان می دهد تکیه کنندگان بر کرسی قدرت و قانون در این کشور، روزی از سر زنان حجاب می کشند، و روزی بر سر آنان حجاب می کشند، و مردم ایران در میان این دو "تحمیل و زورِ" اعمال شده توسط کرسی نشینانِ قدرت، به آزادیِ عمل، و قدرت انتخاب خود نظر دارند، که دارندگان و ندارندگان حجاب، هر دو از حقوق و آزادی شهروندی برخوردار باشند، و کسی به خود اجازه ندهد، متعرض هیچکدام از آنان باشد، و یا اعتقاد خود را بر دیگری تحمیل کنند.

در عدم فهم این معادله ی ساده اما، تاریخ همواره تکرار می شود؛ کمی اعتقاد به آزادی و کرامت انسان، و حق انسان برای تصمیم در شکل دهی به زندگی اجتماعی اش، کافیست، که هم کِشندگان حجاب از سر، و هم پوشندگان و تحمیل گران آن بر سر مردم، از خر راهبرد "زور و تحمیل" پایین آیند، و مثل تمام کشورهایی که برای تصمیم اتباعِ خود ارزش قائلند، و انتخابِ شکل و شیوه زندگی را به انتخاب آنان می سپارند، یکبار برای همیشه این موضوع مناقشه برانگیز را حل کرده، از آن عبور کنند، و انتخاب آن را به زنان و مردانی بسپارند که هر کدام دلایل خود را برای انتخاب شیوه زندگی دارند، و حق برای خود قائلند.

آقای وزیر! داشتن و نداشتن حجاب، یک اختلاف داخلی، بین مردم ایران و حاکمان آن بوده و اکنون نیز هست، ربطی به مبارزه و سنگر بندی گفتمانی بین دولت ها و تمدن ها ندارد، فرهنگ ها هم در ارتباط با همدیگر، از هم تاثیر می گیرند، و گاه تاثیر می دهند، این تبادل اثر را، مبارزه ندیده و نپندارید، و آن را یک روند طبیعی، در فرایند تعامل بین انسان ها با هم دیده، و به رسمیت بشناسیم، عرصه فرهنگ، عرصه مبارزه نیست، عرصه خلق آثار و سخن فرهنگی است، تا در این تبادل بتوان خوبی هایی را داد، و خوبی هایی را نیز ستاند، بدی ها را دید، و خود را اصلاح کرد، این اصلاح فرهنگی هم، در مبارزه اعلام شده، تحقق نمی پذیرد، بلکه در رقابت و تبادل فرهنگی است که جریان می یابد، فرهنگ عرصه رقابت است، نه عرصه جنگ و مبارزه و سنگربندی.

پس اگر پیام، سخن و منطق فرهنگی داری، آن را در تولیدات فرهنگی و عمل فرهنگی خود سوار نموده، در دریای فرهنگِ داخلی و خارجی شناورش ساز، تا در این عرصه ها دیده، و بلکه پسندیده شود، و شاید هم به انتخاب مردم در آید، و ملت ها از آن سود جویند.

آقای وزیر! تحقق "انسانیت" باید مهمترین هدف مشترک بین ملت ها تعریف شود، چرا که عطر انسانیت، از قابل فهم ترین ها به دل و ذائقه تمام بشریت است، انسانیت تنها عرصه ی گفتمانی مشترک بشریت می تواند باشد، که اشتراک در آن را بین همه می توان دید، محلی برای جمع شدن تمام حقجویانِ مدعی داشتن پیام، و اهداف انسانی در جهان، تا همه را در خود، با هر مرام، مسلک، دین، زبان، جغرافیا و... جمع و همراه نموده، راهگشای مشکلات جهانی باشند، مشکلاتی که بخش بزرگ از آن، ناشی از مبارزات بی موردی از این دست است، که آقای وزیر می فرمایند، که انسان ها برای هم تدارک دیده، همدیگر را دشمن خود تعریف کرده، و به تقابل و جنگ تمدن ها، فرهنگ ها و... دامن می زنند، این خواست کسانی است که "مبارزه" را هدف خود قرار داده، هدف اصلی، یعنی انسان سازی، انسان زیستن و... را وا نهاده اند.  

[1] - به گزارش منیبان، در پربیننده‌ترین برنامه طنز شبکه تلویزیون دولتی جمهوری آذربایجان، شخصی که خود را شبیه به حسین امیرعبداللهیان کرده، به عنوان وزیر خارجه ایران معرفی و با سوالات پر از تخریب سیاسی وجهه ایران، تحریف هویت تمدنی، جعل تاریخ همراه است به چالش کشیده می‌شود.

[2] - محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت رئیسی این مطلب را در دومین «همایش ملی انقلاب اسلامی و افق تمدنی آینده» که صبح دوشنبه ۱۶ بهمن در حوزه هنری برگزار شد، بیان داشت.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 مصطفی مصطفوی

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظرات (12)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

پاسخ ایران به اسرائیل باید غیرقابل پیش بینی باشد

حسین علایی، فرمانده پیشین نیروی دریایی:

آمریکا پشتیبان اصلی اسرائیل در تمامی جنایاتی است که نتانیاهو علیه بشریت انجام می دهد. اسرائیل بدون رضایت آمریکا هیچ کاری انجام نمی‌دهد.

ترور فرماندهان سپاه برای اولین بار توسط آمریکا و با ترور حاج قاسم سلیمانی آغاز شد. از آن زمان است که اسرائیل اجازه یافته تا به ترور فرماندهان سپاه در سوریه و لبنان در راستای سیاست ها و منویات آمریکا اقدام نماید.

به نظر می رسد که آمریکا مهم ترین مزاحم خود برای تداوم استقرار نظامیانش در عراق و منطقه را نیروهای مقا‌ومت طرفدار جمهوری اسلامی ایران می داند و به دنبال آنست تا به ایران ضربات مهلک بزند.

شاید بهترین واکنش آن باشد که ایران اقدامات گسترده حقوقی و بین المللی و دیپلماتیک علیه اقدام تروریستی اسرائیل انجام دهد.  از طرفی جمهوری اسلامی ایران باید تلاش کند تا با حفاظت و مراقبت از شهروندانش، اسرائیل را در ترور ایرانیان عزیز و پاسداران سرفراز، ناکام بگذارد.

ایران باید فرض را بر این بگذارد که اسرائیل تصمیم گرفته است تا تمام پاسدارانی را که به کشورهایی مانند سوریه و لبنان سفر می کنند را ترور کند. بنابراین باید همه آنها را هشیار کند تا از شیوه هایی استفاده کنند که دستگاه های جاسوسی اسرائیل پی به وجود و‌ محل استقرار آنها نبرند.  همچنین بهتر است مقامات ایرانی هیچ حرفی از نوع واکنش ایران و سپاه پاسداران و نیروهای مقاومت نسبت به جنایات و ترورهای اسرائیل نزنند و عجله‌ای هم برای واکنش بروز ندهند. بلکه با صبر، حوصله، برنامه ریزی و بدون سر و صدا و تبلیغات، اقداماتی انجام دهند که اسرائیل بفهمد هیچ جنایتی بدون واکنش متناسب، فراموش نخواهد شد.

اسرائیل باید همیشه نگران دریافت پاسخ به جنایاتش در همه ابعاد از سوی همه ظلم ستیزان جهان باشد، ولی نباید بداند که چگونه و با چه ابزاری و در چه زمانی و با چه تاکتیکی و علیه چه اهدافی این واکنش ها صورت خواهد گرفت. 

تحلیل گران بر این باورند که اسرائیل می خواهد جنگ خود در نوار غزه را تبدیل به جنگ با ایران کند تا از فشار افکار عمومی جهانی بخاطر  زن کشی و کودک کشی و نسل کشی نجات یابد.  احتمالاً آمریکا هم با چنین سیاستی موافق است و به دنبال برپایی یک جنگ علیه ایران است تا اسرائیل با خیال راحت بتواند به قتل عام و کشتار فلسطینی ها ادامه دهد.

This comment was minimized by the moderator on the site

« نیروی انتظامی در فاصله‌ی ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳ »


سردار رادان: برخورد با کشف حجاب از شنبه ۲۶ فروردین آغاز می‌شود ( تسنیم، ۱۹ فروردین ۱۴۰۲).

فرماندهی انتظامی تهران بزرگ پیرامون بحث حجاب و عفاف در اطلاعیه ای نوشت: پلیس ضمن اطمینان از رعایت موازین اخلاقی، ناگزیر بر اساس وظایف خویش، با ناقضان قانون حجاب و عفاف برخورد قانونی می‌کند( فرهیختگان آنلاین، ۲۲ فروردین ۱۴۰۳).

برای آشنایی دقیق و بیشتر با وظایف و مأموریت‌های نیروی انتظامی آن‌را در لینک زیر بخوانیم:
https://rc.majlis.ir/fa/law/print_version/91805

به سراغ جامعه می‌رویم و برخی اتفاقات ناگوار و تلخ را که در فاصله‌ی این دو ۲۶ فروردین رخ داده با هم مرور می‌کنیم که بازدارندگی از وقوع آن‌ها بر عهده‌ی نیروی انتظامی و پلیس این کشور بوده و می‌توانست رخ ندهد:

افزایش چشم‌گیر ناامنی و زدودن آسایش عمومی و فردی در مناطق مختلف شهری و روستایی با زورگیری و سرقت‌های خشن و مسلحانه( سلاح گرم یا سرد):
افزایش ۲۷۹ درصدی سرقت از اماکن دولتی/ سرقت در ایران طی یک دهه ۸۶ درصد بیشتر شد( تجارت نیوز، ۱۲ اسفند ۱۴۰۲).
بررسی آمار‌های رسمی منتشر شده نشان می‌دهد میزان سرقت در پنج سال گذشته ۴ برابر شده است. همچنین طبق گزارش مرکز آمار ایران؛ میزان سرقت سیر صعودی داشته به‌طوری که بعد از مصرف مواد مخدر، سرقت دومین جرم عمده در کشور محسوب می‌شود( پایگاه خبری آفتاب، خرداد ۱۴۰۲).
مطابق بند یک وظایف و مأموریت‌ها، استقرار نظم و امنیت و تأمین آسایش عمومی و فردی جامعه بر عهده‌ی نیروی انتظامی است.

افزایش خرابکاری و حوادث تروریستی که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از هم‌وطنان غیرنظامی و سربازان و مرزبانان کشور شد:
تکرار حادثه‌ی تروریستی شاه‌چراغ شیراز برای دومین بار( مرداد۱۴۰۲)
حادثه‌ی تروریستی کرمان( دی ۱۴۰۲)
حادثه‌ی تروریستی راسک در سیستان و بلوچستان ( آذر ۱۴۰۲)
درگیری در مرز ایران و پاکستان و شهادت یک نیروی مرزبانی( آبان ۱۴۰۲)
حمله‌ی پاکستان با تهاجم ۳ پهباد به سراوان استان سیستان و بلوچستان ( دی۱۴۰۲)
حمله‌ی تروریستی به چابهار و راسک در سیستان تان و بلوچستان ( فروردین ۱۴۰۳)
مطابق بند دوم وظایف و مأموریت، مقابله و مبارزه قاطع و مستمر با هر گونه خرابکاری، تروریسم، شورش و عوامل و حرکتهایی که مخل امنیت کشور باشد، با همکاری وزارت‌اطلاعات؛ بر عهده‌ی نیروی انتظامی است.

افزایش آمار تصادفات رانندگی شهری و جاده‌ای:
رئیس پلیس راه کشور از افزایش آمار تصادفات جاده‌ای کشور در نیمه دوم امسال خبر داد( حیات، دی ۱۴۰۲)
رشد ۸ درصدی تلفات تصادفات جاده‌ای در نیمه نخست امسال( میزان، آبان ۱۴۰۲)
نتایج پژوهش نشان می دهد که مدیریت صحنه تصادف توسط کارشناس پلیس راه, ضمن جلوگیری از تصادفات ثانویه و تسریع در بررسی صحنه, باعث تسهیل در امدادرسانی به حادثه دیدگان و پاک سازی و بازگشایی راه شده و در نهایت منجر به کاهش تلفات جانی و مالی حادثه دیدگان و رانندگان عبوری خواهد شد( نشریه مطالعات ترافیک، شماره ۱۷/ ۱۳۸۹، علیرضا اسماعیلی/ حمیدرضا عزیزی/ معراج ظهیری)
مطابق بند دوازدهم وظایف  ماموریت‌ها، جلوگیری از آن با: اجرای قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و امور توزیع و حفظ حریم راههای کشور، بر عهده‌ی نیروی انتظامی است.

پیش از این در نوشتاری به تفصیل تبیین نمودم که پلیس کارکردهایی دارد که باید در ایفای آن در جامعه بکوشد و خروج از آن می‌تواند به کاهش مشروعیت، اقتدار و موفقیت ماهوی و ذاتی نیروی پلیس در نزد مردمان آن جامعه بیانجامد که امری بسیار خطرناک در راه استقرار امنیت و نظم عمومی است.
مطالعه‌ی آن را به دوستان و همراهان جدید کانال و نیز نیروی محترم پلیس پیشنهاد می‌کنم.

« پلیس در ایران، محبوب و مورد اعتماد جامعه یا دور از مردم؟
فریبا نظری
۲۳ فروردین ۱۴۰۳

This comment was minimized by the moderator on the site

به بهانه قانون، سراغ دختران ما نروید!

✍️ رحیم قمیشی

طبق قانون قرار بود از هر کسی شکایت داشتیم، حتی شخص اول نظام باشد، اجازه داشته باشیم. نشستیم طرح شکایت بنویسیم، دستگیر شدیم که شما غلط کردید باور کردید قانون حرف اول را می‌زند!
دستگیر که شدیم گفتیم اولین حق هر متهم، داشتن وکیل است، این یک قانون است. یک پس گردنی که خوردیم فهمیدیم این لوس بازی‌ها برای کشورهای دیگر است.

طبق قانون گفتیم تورم چه اهمیتی دارد، دولت موظف است پرداخت‌هایش به بازنشستگان، کارگران و حقوق‌بگیران معادل تورم باشد، به ما خندیدید، کدام قانون!؟ که یعنی برویم کشک‌مان را بسابیم!
گفتیم طبق قانون، بیکاران جویای کار باید تامین شوند. گفتیم افراد معلول و جانبازان و زنان سرپرست خانوار و خانواده‌های نیازمند، باید برای زندگی مشکلی نداشته باشند، جوابمان پوزخند شما بود.
پرسیدیم بودجه‌های کمک از خزانه مردم به خارج از ایران و گروه‌های مسلح خارجی، چقدر است؟ طبق قانون همه چیز باید شفاف باشد، مصوبه مجلس باید باشد، خندیدید.
گفتیم قانون گفته دادگاه ها باید علنی باشند، قانون گفته ورود خانم‌ها به ورزشگاه‌ها منعی ندارد، قانون گفته موتورسواری خانم‌ها ممنوع نیست، به ما خندیدید و قدرت‌تان را به رخ ما کشیدید!

گفتیم طبق قانون برگزاری کنسرت منعی ندارد، والیان شما در گوشه و کنار گفتند قانون خود ماییم!!
قانون گفته بود دارایی مقامات باید شفاف باشد، آن را مسخره کردید.
قانون گفته بود دزدی هر چقدر باشد ممنوع است، گفتید دزدان مؤمن که نباید آبرویشان برود، به نماز جمعه دعوتشان کردید.
قانون گفته بود حمله به سفارتخانه‌ها در کشورمان ممنوع است، خندیدید!
قانون گفته بود هیچکس بدون دلیل نباید از شرکت در انتخابات، برای انتخاب شدن منع شود، خندیدید. که اسلام ممکن است با انتخاب آزادانه مردم، به خطر بیفتد!
گفتیم قانون گفته رفراندوم حق مردم است، مردم حق تعیین سرنوشت خودشان را دارند، نگاه عاقل اندر سفیه به ما کردید، مگر مردم قدرت تشخیص مسائل مهم را دارند...

حالا سنگ قانون را به سینه می‌زنید!؟
حجاب حتی برای پیرزنان، برای اقلیت‌ها، برای توریست‌های خارجی، برای کودکان هم، قانون است!! قانون ناگهان مقدس شد!
در دزدی‌ها مهم نبود، در تعیین مقامات ارشد، در گذاردن هیات‌هایی برای فروش املاک مهم، در معاف کردن حسابرسی شرکت‌های سپاه و آستان قدس و ستاد اجرایی و اوقاف، قانون مهم نبود. برای دختران ما ناگهان قانونی که هنوز تصویب نشده می‌شود حکم لایتغیر الهی!
قانونی که اکثریت قبولش ندارند، برای همه لازم‌الاجراست! قانونی که هر عقلی قبولش می‌کند، مهم نیست!!

گفته‌اید از شنبه ۲۵ فروردین می‌خواهید بگیرید و ببندید و جریمه کنید و قانونمند شوید!! بسم‌الله.
فکر می‌کنم سوژه‌ای به ما هدیه می‌دهید تا اینبار ما مردم کمی بخندیم.
زورتان به اسرائیل نرسید، برگشتید داخل!
زورتان به تورم نرسید آمدید سراغ جوان‌ها.
امکان افزایش تولید را نداشتید
عرضه جذب سرمایه‌گذار را پیدا نکردید
عدالت ائمه جمعه‌تان زیر سؤال رفت
دزدی‌های میلیارد دلاری‌تان افشا شد
یادتان افتاد حجاب موضوع مهمی است!

از شنبه روزهایمان را قشنگ می‌کنید.
چند میلیون مامور دارید؟
چند میلیون سلول؟
شما در مقابله با موشک اسرائیل کم آورید
توان مبارزه با دختران این سرزمین را دارید!؟
شروع کنید
ببینید واقعا این همه قدرت داشته‌اید
و ما همه بی‌خبر مانده بودیم؟

گوش‌هایتان را گرفته‌اید...
اما به جنگ مردم نروید!
با مردم می‌خواهید بجنگید
سراغ جوان‌ها نروید!
با جوان‌ها در می‌افتید؟
نزدیک دختران نشوید!
ما برای دلسوزی گفتیم و نشنیدید
بروید...
و نتیجه‌اش را ببینید!!

@ghomeishi3

This comment was minimized by the moderator on the site

آقای رئیسی، می‌آیید‌ بریم دوسیخ جگر بخوریم؟

آقای رئیس‌جمهور، سلام

داشتم خاطرات ۲۴ بهمن مرحوم آقای هاشمی‌رفسنجانی را می‌خواندم که‌ رسیدم به سال ۶۴. نوشته آن روز اهواز بوده و برای رفع خستگی با لباس شخصی با چند نفر رفته مغازه جگرکی و چند سیخ جگر خورده‌اند.‌کاش آن مرحوم حال‌وهوای آن روز عصر و حس‌وحال مغازه جگرکی را هم می‌نوشت‌؛ چون مهم است.

این خاطره را که دیدم به کله‌ام‌ زد به شما پیشنهاد کنم یک روز عصر یا ترجیحاً شب با هم به یک جگرکی برویم. مکانش هم فرق نمی‌کند.‌ چه دوراهی قپان، چه چهارراه سیروس، چه شاه عبدالعظیم، چه محله خودتان سعادت‌آباد،‌ چه دربند، چه دولاب... انتخاب با شما.

در مغازه جگرکی از غدایی که نوش ‌جان‌ می‌کنید‌ لذت ببرید، اما سکوت کنید و به حرف‌های مردم و مشتری‌ها گوش کنید. آن‌ها‌ نیاز ندارند سؤالی بشنوند تا درباره اوضاع و احوال مملکت حرف بزنند. حتی رنگ جگر یا پایه لق صندلی‌ای‌ که روی آن نشسته‌اند‌ انگیزه‌مندشان می‌کند‌ حرف بزنند. آنقدر متنوع صحبت می‌کنند‌ که ذره‌ای‌ حوصله‌تان‌ سر نمی‌رود.‌ جگرکی‌ها‌ پاتوق همه‌جور‌ آدمی هم هستند؛ از حزب‌اللهی‌ بگیر تا کم‌حجاب‌ و بی‌حجاب،‌ از تحصیل‌کرده تا عامی، از خوشحال تا افسرده، از شوخ‌و‌شنگ تا دمغ...

آن‌جا اجازه بدهید وارد بحث‌های بامزه آنان بشوم و یک‌سری آمار و اعداد نقل کنم؛ مثلاً بگویم رشد اقتصادی مملکت شده ۸ درصد؛ یا تورم از 2 سال پیش تا الآن نصف شده؛ یا رشد نقدینگی آنقدر کم شده که با کله خورده زمین؛ یا از وقتی که عضو بریکس و شانگهای شده‌ایم‌ شست پای تحریم را کرده‌ایم‌ توی چشمش؛ یا اقتصادمان شده رتبه نوزدهم دنیا.

همین‌طور که من این حرف‌ها را می‌زنم‌ شما به قیافه آدم‌ها نگاه کنید. خواهید دید چند نفری اصلاً محل نمی‌گذارند.‌ یکی‌دو نفر هول‌هولکی‌ لقمه‌های‌ بزرگ‌تری می‌گیرند‌ تا زودتر مغازه را ترک کنند و حرفهایم آزارشان ندهد. یکی‌دو نفر انگشت سبابه‌شان‌ را به سمت قسمت فوقانی کله‌شان‌ می‌آورند‌ و به فرد همراه‌شان‌ حالی می‌کنند‌ که طرف قاطی دارد.شاید واکنش‌های‌ دیگری هم باشد که خودتان خواهید دید.

آنچه قطعاً در آن‌جا دست‌گیرتان‌ می‌شود‌ این است که جنس آدم‌های مغازه با آن‌هایی‌ که در سفرهای استانی جمع می‌شوند‌ فرق دارد. برای حرف‌های من سوت نمی‌کشند،‌ کف نمی‌زنند،‌ به ساعت مچی‌شان‌ نگاه نمی‌کنند‌ که هرچه زودتر وقت بگذرد و بدوند سمت اتوبوس‌هایی که از راه دور و نزدیک آمده‌اند.‌

  در مغازه جگرکی شاید فرصتش پیدا شود که به شما بگویم خیلی از بادمجان دور قاب چین‌هایی که برایتان عدد و آمار می‌سازند‌ از جنس شما نیستند. آن‌ها‌ اگر این رقم‌های‌ بی‌حساب‌ و کتاب را به شما ندهند که باید جل‌وپلاس‌شان‌ را جمع کنند و بروند خانه‌شان.‌ آن‌ها‌ از همین حالا رختخواب‌شان را برای ۴ سال دولت بعدی‌تان‌ هم پهن کرده‌اند.‌

شاید در مغازه جگرکی این فرصت پیش بیاید که به شما بگویم دولت‌تان‌ در تراز مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی نیست. برخی آدم‌های دولت‌تان‌ خیلی کوتاه‌قد هستند. شاید بتوان نام برد از مدیری که هم سمتش و هم خودش آنقدر کوچولوست که در اوایل پست گرفتن در دولت شما دغدغه‌اش‌ این بود که چرا اتاقش سرویس بهداشتی اختصاصی برای او ندارد!

خب. بعد از نوش جان کردن جگر، دعوت‌تان می‌کنم‌ به یک استکان چای قندپهلو. آخ، گفتم چای یاد چای دبش افتادم. دیدید جوری برای‌تان‌ شعبده‌بازی کردند که فساد مسلم چند میلیارد دلاری جلوی چشم شما کوچک شد و حتی کاری کردند که واژه «فسادنمایی» را اختراع کنید؟ حتی با قوه قضائیه درگیر شدید؟ واقعاً برای چی آبرویتان‌ را گذاشتید؟ خودتان را برای کی خرج کردید؟

بعد از صرف چای برویم جلوی دخل صاحب جگرکی و از حال و احوال کاسبی و مالیات ۱۴۰۳ و قیمت جگر خام و بهای گوسفند زنده و مقایسه این قیمت با دو سال و نیم پیش هم گپی بزنیم و بیاییم بیرون.

آقای رئیسی! جگر خیلی خاصیت دارد اما مغازه جگرکی رفتن خیلی بیشتر. خوبی‌اش این‌ است که چندتا حرف حساب هم می‌شنوید.‌

مرحوم هاشمی خاطره جگرکی رفتن را کامل ننوشت، شما کامل بنویسید. من مرده و شما زنده. تنها یادگار مفیدی که به‌جا خواهید گذاشت همین خاطره خواهد بود.

This comment was minimized by the moderator on the site

تبعیض علیه «یک» زن محجبه در سوئد را مقایسه کنید با تبعیض علیه «همه»ی غیر محجبه‌ها در ایران
پزشک از این زن مسلمان خواسته تا برای معاینه و تشخیص علت درد گردن، لحظه‌ای حجابش را بردارد. اما این درخواست باعث محکومیت پزشک و پرداخت ۶ هزار و ۲۰۰ یورو غرامت مرکز درمانی به زن مسلمان هم شده!
اما در ایران زن «کم حجاب» و نه «بی‌حجاب»، بازداشت می‌شود، رسما شلاق می‌خورد و حتی کشته می‌شود!
@samartgroup1

انتقاد تند مرجع شیعیان افغانستان از رهبر طالبان
آیت‌الله واعظ‌ زاده بهسودی، از مراجع تقلید شیعیان افغانستان گفته است که «مخالف» روش تند و خشن امر به معروف و نهی از منکر طالبان است.
او در سخنرانی نماز جمعه در کابل گفت که در برابر شکایت‌های مردم در مورد دستگیری زنان و دختران، تاهنوز مردم را به «حوصله» و «صبر» توصیه کرده و کسی منکر «امر به خوبی و نهی از منکر» نیست اما «در روش احتیاط لازم است».
او گفت که به عنوان یک مرجع مردم شیعه که «۸ تا ۱۱ میلیونی» هستند، مخاطب سخنانش هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان است.
آقای واعظ‌زاده گفت: «آقای هبت‌الله، ما افغانستان را می‌خواهیم، اسلام را می‌خواهیم، شریعت و دیانت را می‌خواهیم. امر به معروف و نهی از منکر و حجاب را می‌خواهیم اما در کنار آن با روش تند و خشن مخالف هستیم.»
برای مطالعه ادامه مطلب به لینک پایین مراجعه کنید
https://bbc.in/3w2typo

هاشمی طبا: بسیاری از خانواده‌ها نمی‌توانند گوشت بخورند
لایحه حجاب شکست خورده/ زور، اجبار و کشمکش چه‌قدر می‌تواند ادامه داشته باشد؟
به یک نفر 3 میلیارد دلار می دهند اما برای دارو ارز نیست
آرای باطله یعنی ما مملکت را قبول داریم اما افراد را نه!
در تهران مشاهده می‌کنید که برج‌ها ۴۰ تا ۵۰ طبقه ساخته می‌شود اما این برج‌ها هیچ کمکی به اقتصاد مردم، مملکت و بقای کشور نمی‌کند.
@Sahamnewsorg

حمله روزنامه جوان به پرویز شیخ طادی/ نه فیلمساز خوبی هستی نه کار برجسته ای کرده ای/ همان فیلمی هم که در باره فلسطین ساختی ضعیف بود
روزنامه جوان در واکنش به اظهارات پرویز شیخ طادی در افتتاحیه فیلم فجر نوشت:
نام پرویز شیخ طادی بیشتر عنوان دو فیلم را به ذهن متبادر می‌کند؛ «روزهای زندگی» و «امپراطور جهنم».دو روز پیش، ویدئوهایی در فضای مجازی پخش شد که او را در جریان آیین افتتاحیه فیلم فجر نشان می‌داد در حالی که به جای سخن گفتن از سینما درباره کراوات و حجاب اجباری سخن می‌گوید.
فارغ از اینکه فحوای حرف او چه بوده‌است، یک موضوع به ذهن می‌رسد و آن اینکه جشنواره برای خلق چه اثر ارزنده‌ای لازم دیده از شیخ طادی تجلیل کند! به خاطر دو اثر ضعیف «شکارچی شنبه» و «روزهای زندگی»؟به نظر می‌رسد امثال شیخ طادی‌ها به جای تقدیر باید در محکمه افکار عمومی پاسخگوی عملکرد ضعیف خود در اختصاص بودجه‌های سنگین سینمایی باشند. اتفاقاً همین رزومه‌های مغشوش و تهی است که امثال شیخ طادی‌ها را به طلبکاری از انقلاب می‌کشاند.
کسی که مخلصانه برای انقلابی که ده‌ها هزار خون پاک برایش بر زمین ریخته کاری کرده‌باشد، در یک مراسم رسمی برای سخن گفتن در اولین روز دهه فجر از تریبونی که در اختیار او قرار گرفته به سراغ چند نقطه ضعف احتمالی از انقلاب نمی‌رود و آن را برجسته نمی‌کند و به دنبال مچ‌گیری در مراسم جشن همان انقلاب نیست که اگر قرار بر غر زدن و انتقاد باشد، همه می‌دانیم که به هر پدیده تاریخی می‌توان نقدهایی وارد کرد.
عبدی_مدیا @AbdiMedia

عماد باقى
این کار هوشمندانه آقای پرویز شیخ طادی که بعنوان«کارگردان دفاع مقدس» شناخته می شود و سخنانش روی سن در افتتاحیه جشنواره فجر و پخش در صدا و سیما صدها برابر تحریم جشنواره و مقالات ۱۰-۲۰ سال گذشته امثال بنده درباره حجاب اجباری، اثرگذار بود. این نمونه ای از یک مبارزه مدنی موفق است.‌
@Noandishnews


احمد خاتمی، امام جمعه تهران، با بیان اینکه «در زمان پهلوی، اگر به شاه نمی‌گفتند اعلیحضرت شاهنشاه آریامهر، به جرم اهانت به زندان می‌افتادند»، گفت که «برخی مخالفان شاه را در قفس شیرهای گرسنه باغ وحش می‌انداختند.»
او افزود: «با انقلاب گفتمان هرزگی به گفتمان حجاب و عفاف تبدیل شد.»
https://iranintl.com/202402025317

میعاد صالحی، مدیرعامل راه آهن ایران درباره مسافران قطارها گفته است که «عدم رعایت حجاب بر خلاف مقررات است و باید با این افراد برخورد شود.»
آقای صالحی با طرح این موضوع در آستانه سفرهای نوروزی و اقدام مسافران برای خرید بلیت به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت: «وظیفه راه آهن تکریم تمام‌قد مسافران است» ولی این کار «در چارچوب رعایت ضوابط و مقررات است.»
پیش از اعلام مدیرعامل راه‌آهن بی‌بی‌سی گزارش‌هایی از شهروندانی دریافت کرده بود که به دلیل اصرار بر سوار شدن بدون سر کردن روسری، از ورود به قطار منع شده‌اند.
بعد از اعتراضات سراسری ایران که در مخالفت «به حجاب اجباری» انجام شد، مقام‌های ایران محدودیت زیادی را برای کسانیکه مخالف اجباری هستند،‌ ایجاد کرد از وضع محدودیت‌ها، جریمه نقدی، پلمب اماکن تجارتی، ممنوعیت از ارائه خدمات و حتی ممنوعیت سوار شدن به مترو و وسایل حمل و نقل عمومی را در بر می‌گیرد.

الهی قمشه ایی : "حجاب یک توصیه بوده، جز اصول دین که نیست، جز فروع دین هم که نیست ...

This comment was minimized by the moderator on the site

محصولی: لایحه حجاب از کار‌های دوستان جبهه انقلاب است
دبیرکل جبهه پایداری اظهار کرد: جبهه انقلاب باید نامزد‌هایی انتخاب کند که تمامی ارکان شریعت را پاسداری کنند و حجاب یک از مهمترین ضرویات اسلام است لایحه حجاب که پیگیری شد از کار‌های دوستان جبهه انقلاب در مجلس است.

قالیباف به «دفاع محکم» از کدام طرح افتخار می‌کند!؟ (https://noandish.com/fa/news/173987/%D9%82%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D9%81-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%B9-%D9%85%D8%AD%DA%A9%D9%85-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%D8%AF)
محمدباقر قالیباف در نشست داوطلبان نمایندگی تهران در انتخابات مجلس شورای اسلامی که از سوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی برگزار شد، در بخشهایی از اظهاراتش به لایحه حجاب و طرح صیانت اشاره کرد.  قالیباف گفت: برخی شایعه می‌کنند که قالیباف نمی‌خواهد فلان کار را انجام دهد. در حالی که من در مورد طرح صیانت یک رشته توئیت زدم و محکم هم از طرح صیانت دفاع کردم. کسانی که می‌گویند لاپوشانی می‌کنیم حرف نادرستی می‌زنند، ما بچه انقلاب هستیم و لاپوشانی نداریم.
https://noandish.com/fa/news/173987

چرا چرا چرا!؟
امیر ترکاشوند ۱۴۰۲/۱۱/۱۴
چرا با زنان بی‌روسری در صدر اسلام برخورد نشد؟
چرا زنان اهل تهامه (با آن قلمرو وسیع و شمار کثیرشان) و زنان روستایی و بادیه‌نشین (که شمارشان کم از شهری‌ها نبود) و زنان پیشه‌ورِ عرق‌ریز و زنان غیر آزاد (که بسیاری‌شان مسلمان نیز بودند) و زنان مهاجرِ اواخر، راست راست توی مدینه و شهرها و آبادی‌ها رفت و آمد می‌کردند و مأموران پیامبر گرامی و امام علی و امام حسن و خلفای راشدین، آن‌ها را تحت پیگرد قرار نمی‌دادند؟
چرا پیامبر گرامی و امام علی و حسن و خلفای راشدین به شرعِ حاکمان کنونی ما بی‌توجه بودند؟
چرا آنان به لایحه حجاب و مقررات حجاب‌بانیِ نظام دینیِ ما عمل نمی‌کردند؟
اگر فقدان روسری گناه است و حکومت دینی باید جلوی گناه را بگیرد پس چرا خودِ صاحب دین (پیامبر گرامی رسول خاتم) و امام علی و امام حسن و خلفای راشدین جلوی این گناه مفروض را نگرفتند؟
اگر بی‌روسری بودن موجب فریب جوانان و آلودگی می‌شود، چرا در صدر اسلام زنان اهل تهامه و بادیه‌نشین و ... را وادار به پوشیدن روسری و پرداخت جریمه و شلاق خوردن و دادگاهی شدن نمی‌کردند تا جوانان را از آلوده شدن نجات دهند؟
آیا باید بر رسول‌خدا و امام و... خرده گرفت که چرا در حجاب‌بانی کوتاهی کردند؟
کاسه داغ‌تر از آش
کاتولیک‌تر از پاپ
https://t.me/baznegari/1313

This comment was minimized by the moderator on the site

جغرافیای حجاب

یدالله کریمی پور

پیامبر(ص)، از میان اعراب حجاز برخاست،‌ در همان جغرافیا و با زبان همان مردم پیامش را رساند. کتابش قرآن مجید نیز به همین زبان ابلاغ و نوشته شد. بنابراین طبیعی و مبرهن است که درک پیامش برای اعراب ساده تر و فهم پذیرتر باشد. برخی مسلمانان و علمای اسلامی، حجاب زنان را قاعده، اصل، نص و حکم الله می شمارند. اگر چنین است، خوب است میزان تقید مسلمانان عرب و سپس دیگر مسلمین به این تکلیف خداپندار سنجیده شود. لطفا بنگرید:

۱- عربستان سعودی؛ این کشور زادگاه بعثت و گهواره خیزش پیامبر و اسلام است. ولی از 23 سپتامبر 2020, قانون حجاب اجباری در این کشور لغو شد. بر این پایه، زنان در همه جای عربستان، به جز مکه و مدینه می توانند با پوشش دلخواه عرف پسند ظاهر شوند؛

۲- کویت؛ قانون حجاب اجباری در کویت وجود ندارد. بر پایه ماده22 قانون اساسی مصوب 1962, زنان و مردان از حقوق برابر برخوردارند و بنابراین خود می توانند پوشش خویش را تعیین کنند. چنان که در 2009, دادگاه عالی کویت، حکم داد که نمایندگان پارلمان مجبور به رعایت حجاب در صحن مجلس نیستند؛

۳- مصر؛ قانون حجاب اجباری در این کشور نیست. در 1992 دولت مصر قانون با حجاب بودن کارکنان زن دولت را تصویب کرد، ولی کمتر از دوسال بعد ناگزیر به لغو آن شد. حتی بهار عربی و در پی آن انتخاب محمد مرسی نیز نتوانست حجاب را در این کشور اجباری کند؛

۴- عراق؛ در عراق هم حجاب اجباری قانونی نیست. البته طی 2017, شورای استان کربلا با تصویب لایحه ای کوشید حجاب در کربلا را اجباری کند، ولی این لایحه توسط دادگاه عالی عراق لغو شد. هم چنین طرح 2023 برخی نمایندگان پارلمان عراقی، برای اجباری کردن حجاب در صحن مجلس رد شد؛

۵- عمان؛ بر پایه ماده 18 قانون اساسی، مصوب 1996، هیچگونه حجاب اجباری در سلطنت عمان نیست. هم چنین طی 2008, زنان می توانند با پوشش دلخواه (عرفی) در دوایر دولتی ظاهر شوند؛

۶- قطر؛ بر پایه ماده 19، قانون اساسی مصوب 1972, حجاب اجباری نیست. هم چنین بر پایه مصوبه 2015 دولت، زنان می توانند با پوشش دلخواه عرفی در اماکن دولتی ظاهر شوند؛

۷- امارات؛ در این کشور نیز حجاب اجباری نیست. بر پایه مصوبات 2015 و 2020 دولت، زنان با پوشش دلخواه عرفی می توانند در اماکن دولتی و عمومی ظاهر شوند؛

۸-اردن؛ برپایه ماده 17  قانون اساسی مصوبه 1946، زنان و مردان برابرند. حجاب اجباری نیست. طرح برخی نمایندگان مجلس طی 2023, برای اجباری شدن حجاب در مدارس، رد شد؛

۹- لبنان؛ برپایه ماده 14 قانون اساسی مصوب 1943, برابری زنان و مردان تصریح شده است. حجاب اجباری نیست. در سال 2017, در در برخی نواحی شیعه نشین تحت کنترل حزب الله حجاب اجباری شد. ولی با اعتراض زنان، پارلمان آن را لغو کرده و غیر قانونی خواند. بساط این اجبار نیز برچیده شد. هم چنین طرح 2023 برخی نمایندگان برای اجباری شدن حجاب مدارس نیز در مجلس رد شد؛

۱۰- یمن نیز قانون حجاب اجباری وجود ندارد. در 1973, دولت یمن قانونی را تصویب کرد که حجاب زنان در اماکن دولتی را اجباری کرد. ولی  طی 1991، این بخشنامه لغو شد. از 2022, حوثی ها در نواحی تحت کنترل خود حجاب را اجباری کردند. ولی با اعتراضات مردم، این دستور در 2023 لغو شد؛

۱۱- سایر دولت های عرب؛ در سوریه، الجزایر، بحرین، تونس، مراکش و سودان نیز قانون حجاب اجباری دیده نشد.

۱۲- دیگر کشورهای مسلمان؛ در میان هیچکدام از 57 کشور عضو همکاری اسلامی، از جمله آلبانی، جمهوری آذربایجان، بنگلادش، برونئی دارالسلام، جیبوتی، اندونزی، قزاقستان، قرقیزستان، مالزی، تاجیکستان، ترکمنستان،ترکیه، ازبکستان، گینه و سنگال نیز هیچ دولتی که حجاب را الزامی و اجباری کرده باشد، مشاهده نشد؛

۱۳-ملت های تحت پوشش حجاب اجباری؛ با بررسی به نسبت خوب در جغرافیای حجاب، تا امروز 7 بهمن 1402 هجری- خورشیدی(27 ژانویه 2024) تنها دو ملت زیر پوشش حجاب قانونی یافت شد: جمهوری اسلامی ایران و امارت اسلامی افغانستان؛
البته از 2005 در استان خودگردان آچه اندونزی دولت محلی قانونی را مصوب کرده است که دختران و زنان بالای 12 سال، باید روسری بلندی که موهایشان را کامل بپوشاند، الزام آور دانسته و عدول کنندگانش به زندان، جریمه و بلکه شلاق خوردن، محکوم می شوند. ولی رئیس جمهور اندونزی 2023, وعده داده که در سال 2024, این اجبار لغو خواهد شد؛

14-بقیه جهان؛ در بقیه جغرافیای جهان، از جمله‌ چین، هند، اروپا، امریکاهای شمالی، مرکزی و جنوبی،‌اقیانوسیه و روسیه نیز به قانون اجباری بودن حجاب برای زنان برخورد نکردم.‌
لطفا در جهت تکمیل این یادداشت، موارد اجباری بودن حجاب، در غیر از محدوده جغرافیایایران،افغانستان و استان آچه اندونزی یادآوری شود.
@zistboommedia || مدرسه علوم انسانی

This comment was minimized by the moderator on the site

ایران، الجزایر و افغانستان در جدول شاخص شکاف جنسیتی از آخر اول شدند

حجاب تبعیض بر اشتغالِ زنان!

زنان در اقتصاد ایران، جایگاه غریبی دارند. گویی پیش‌فرضِ مردانه شدن جهان در اقتصاد هم نفوذ کرده و در اقتصاد ایران، نمود بارز‌تری نیز دارد.
زنان تقریبا، نیمی از جمعیتِ در سنِ مشارکت اقتصادیِ کشور را  تشکیل می‌دهند اما با وجود مصائب ناتمامی که حجابِ تبعیض در بستر اقتصادی بر سر آن‌ها آوار کرده، بیشترین فشارهای اقتصادی را به‌نسبت مردان در کشور تحمل می‌کنند. این وضعیت به‌خصوص برای زنان جوانِ فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ها قابل توجه است.
مطابق برآوردهای بانک جهانی، سطح مشارکت اقتصادی زنان در ایران آن‌قدر پایین است که در شاکله نظام اقتصادی ایران، می‌توانیم آن‌ها را، حاشیه‌نشینان تحصیل‌کرده خطاب کنیم! مساله‌ای که شمایلِ تمام‌قدی از بحرانِ شکاف جنسیتی در ایران را عیان می‌کند.
چه اینکه گزارش جهانی شکاف جنسیتی که تکامل برابری جنسیتی را بر اساس مشارکت و فرصت‌های اقتصادی، پیشرفت آموزشی، سلامت و بقا‌ و توانمندسازی سیاسی بررسی می‌کند، ایران را میان ۱۴۶ کشور در شاخص شکاف جنسیتی جهانی، در رتبه صد و چهل و سوم نشان می‌دهد.
یعنی تنها بالاتر از سه کشورِ الجزایر، چاد و افغانستان! این موارد سبب شده که مهاجرت در ایران بیشتر از سال‌های قبل چهره‌ای زنانه به خود بگیرد.
جدا از محدودیت‌ها و کمبودهایی که از سوی خانواده و جامعه به زنان تحمیل می‌شود، آن‌ها می‌دانند که مولفه تحصیل نیز در ورود آن‌ها به بازار کار زندگی چندان کمک نخواهد کرد. مساله‌ای که هم انگیزه ادامه تحصیل و پیشرفت را دستخوش تأثیرات منفی می‌کند و هم امید به دوامِ اقتصادی را در زنان، از بین می‌برد.
امنیت شغلی، حقوق، بیمه و تامین هزینه‌های زندگی حتی در دوران جوانی، چالش بسیاری از زنان است.
وضعیتی که طبیعتا در دوران سالمندی، مهیب‌تر خواهد شد. با توجه به شیوع تنها زیستی زنان سالمند که در یک دهه اخیر از ۱۳ به ۲۳ درصد رسیده، طبیعتا زنان، مهاجرت از کشور را تنها راه نجات خود می‌بینند و چه بسا بسیاری از آن‌ها در کشور مقصد، به شکوفای تحصیلی و شغلی نیز می‌رسند.
طبق آخرین آمار، نزدیک به نیمی از جمعیت فرار‌مغزها را زنان تشکیل می‌دهند. زنانی که می‌روند و همراه با تمامِ بیم‌ها، حسرت‌ها و امیدهایشان، یک چمدان آبادانی را نیز از این مرز و بوم کوچ می‌دهند.../امتداد
@eskannews_com

This comment was minimized by the moderator on the site

وزیر ارشاد تظاهرات سال ۵۷ (حضور بی حجابان در انقلاب) را ندیده است؟
عبدالرضا داوری:
وزیر ارشاد در "بهمن ۱۴۰۲" گفته است: حجاب مهم‌ترین سنگر گفتمانی ما در مبارزه با غرب است.
او اگر این سخنان را ۴۵ سال قبل، در بهمن ۵۷ بر زبان می‌راند، حتما مانعی جدی در پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ ایجاد می‌کرد.
@mostaghelnewspaper

من هم پذیرفته‌ام حاکمان ایران، پنجاه سالگی جمهوری اسلامی را نخواهند دید
عبدالله ناصری، مدیرعامل پیشین ایرنا  در گفت و گو با دیدارنیوز:
به یک جمع بندی اخلاقی- سیاسی رسیدم و آن، دروغ بودن حکومت دینی بود.
به یک جمع بندی اخلاقی- سیاسی رسیدم و آن، دروغ بودن حکومت دینی بود. حتما اکثر قاطع انقلابیون ۵۷ به دروغ بودن حکومت فقهی پی برده‌اند. جمهوری اسلامی، مرگ “اسلام سیاسی” را تسریع کرد.
آن چه مهم بود و همان هم انقلاب را منحرف کرد، اعتماد به نفس زیاد دستگاه رهبری و روحانیت بود.
دموکراسی موعود انقلاب با ارادهٔ روحانیت تبدیل شد به “ملاکراسی” و حتی نه “تئوکراسی”.
من هم پذیرفته‌ام حاکمان ایران، پنجاه سالگی جمهوری اسلامی را نخواهند دید.
انقلاب مهسا اصلا گیج نیست و بلکه هوشمندانه مسیر خود را می‌پیماید. انقلاب مهسا/ژینا، سنگر مستحکم اول را-یعنی حجاب اجباری- فتح کرده است و حاکم و حکومت را آچمز کرده است.
کانال باران
@BaRAAn_IR

"‏چادر و روسری که با ضرب و زور بر سر خانم‌ها بشود از صدتا بی‌حجابی هم بدتر است." سخنرانی مهندس_بازرگان در دانشگاه تهران درباره دین و حجاب اجباری از نگاه آیت‌الله طالقانی به مناسبت ۱۶ بهمن ۱۳۵۷ - معرفی مهدی بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت
@zistboommedia || مدرسه علوم انسانی


مدرس حوزه علمیه: متأسفانه شاهد بسیاری از بداخلاقی‌ها در جامعه هستیم / برخی تصور می‌کنند چون هدف مقدسی را دنبال می‌کنند مجازند هر کاری که می‌خواهند بکنند
علیدوست، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:
رسیدن به یک مبنا و اساس در تحقق افق‌های روشن نظام اسلامی، اصلی مهم است که نمی‌بایست از رسیدن به آن عدول کرد. ما در اقتصاد حفره‌های تئوریک داریم. در سیاست نیز به غیر از چند بَند، دارای حفره‌های تئوریک و نظری هستیم. در بحث‌های اجتماعی و سیاست‌های فرهنگی همانند؛ برخورد با موضوع حجاب و عفاف عمومی و مسائلی مانند؛ امر به معروف و نهی از منکر، متأسفانه حفره‌های تئوریک وجود دارد.
برخی تصور می‌کنند چون هدف مقدسی را دنبال می‌کنند مجازند هر کاری که می‌خواهند بکنند و گمان می‌کنند هم نزد خداوند و هم نزد افکار عمومی، در حاشیه امنی قرار دارند. به دلیل همین برداشت‌های ناصواب است که متأسفانه شاهد  بسیاری از بداخلاقی‌ها در جامعه هستیم./جماران سیاسی
@EtemadOnline

This comment was minimized by the moderator on the site

وزیر ارشاد: حجاب مهمترین سنگر گفتمانی ما در مبارزه با غرب است و «بلوای» سال گذشته بر همین اساس بود!

علی ضروری زنوز

در جمله فوق فرض آن است که، بی حجابی امری غربی است؛ پس در روسیه، چین، کره شمالی و بیشتر کشورهای شرقی ضد غرب، همه باید باحجاب باشند!!
فقدان حجاب، مختص غرب نیست، در کشورهای شرقی نیز وجود دارد، آنانکه به مذهب یا سنتی ملتزمند، مقید به حجاب در انواع و اشکال مختلف آن میباشند.
در کشورهای اسلامی نیز از اندونزی، مالزی تا پاکستان، ترکیه، مصر، تونس و ...، هم تقید و هم عدم تقید به حجاب اسلامی وجود دارد.
زمانی که افراط در الزام و اجبار بوجود می آید، آنگاه است که بی حجابی بصورت پدیده ضد کلیسا، ضد طالبان و ضد دین ظهور می یابد.
اگر در کشورهای جهان، دولتها بخواهند که حجاب را بعنوان واجب دینی، یا قانون حکومت دینی و یا بعنوان سمبل مبارزه با غرب اجبار نمایند، فقط موجب تخریب چهره حکومت، دین و مذهب و تشدید بی حجابی میگردد؟!
@democracykhahanir جبهه دموکراسی خواهان ایران

This comment was minimized by the moderator on the site

درود بر شما،
سپاس از تذکر تان
دوست عزیز،
شاید اگر مطلب را دوباره و با دقت مطالعه کنید، متوجه خواهید شد که این مطلب، توصیه به سکانداری مسئولین اهل فهم و درک دارد، تا مسایل کشور حل شود نه این که گره بر گره های موجود بیفزایند، و مسئولین را از مبارزه با مردم خود، به نام مبارزه با غرب، باز می دارد و آنان را به حل "هزار مشکلی" که شما هم از آن یاد کردید فرا می خواند،
این مطلب نه موافق کشف حجاب به شیوه زور و تحمیل رضاخانی است و نه موافق زور و تحمیل حجاب گشت ارشادی، چرا که "زور و تحمیل" را از ناحیه قدرت مناسب انسان نمی داند، و نشان از عدم اعتقاد به کرامت انسان و حق او برای زندگی انسانی می داند، انتهای کوچه های "زور و تحمیل" زندگی برده وار است که انتظار بی حجاب و با حجاب را می کشد.
مطلب دیگر این که بی حجابی و بی بندباری دو امر کاملا مجزا هستند، اکثر اهل حجاب و اهل عدم اعتقاد به حجاب انسان های پاکدامن و نجیبی هستند، نجابت و پاکدامنی زنان جهان به حجاب و بی حجابی آنان نیست، به شخصیت هر فرد، فارغ از حجاب و بی حجابی او مرتبط است، بی بندباری و ناپاکی هم در جامعه اهل حجاب دیده می شود و هم در جامعه بی حجابان، به عبارتی نه حجاب نشانه پاکدامنی و نجابت است و نه بی حجابی نشانه ناپاکی نانجیبی است.
دلسوزی برای انسانیت، مختص اهل دین نیست، کسانی که به دین هم اعتقادی ندارند انسان هستند و قابل احترام، در فرهنگ ایرانی عارف نامی شرق، ابوالحسن خرقانی می فرمایند : "هر که در این سرای در آمد (وارد بر منزل ابوالحسن خرقانی شد)، نانش (به او غذا) دهید و از ایمانش نپرسید (نگویید به کدام دین و مسلکی معتقدی؟)، که آنکه نزد باری تعالی (خداوند) به جانی اَرزد (خداوند او را لایق زندگی دیده است) در خوان ابوالحسن به نانی ارزد (خدا که او را لایق جان دانسته چرا من او را نجس انگاشته از عرضه نانی به او خود داری کنم)".
این فرهنگ اصیل انسانی - ایرانی است، حال تقسیم زنان به با حجاب و بی حجاب، و محروم کردن هموطنان از حقوق خود، به خاطر عدم حجاب، به نظر من کار درستی نیست،
انسانیت اصل و اساس زندگی ماست، و قلم زدن برای آن یک وظیفه انسانی است،
هر اعتقادی که به انسانیت ختم نشود، خود انحراف است، اهل داعش و طالبان معتقدینی قهارند، که در عین حال ظالمینی بی باک در کشتار و غارت و چپاول آبرو، ناموس و مال مردم، خداوند اگر پیامی برای انسان از سوی آسمان ارسال کرد، برای این بود که ما انسان ها مثل حیوانات به هم نپریم و به هر دلیلی از هم، حق و حقوق ضایع نکنیم و این باید مبنای سخن و اعتقاد ما باشد، اعتقادی که اکثریت زنان جهان که اعتقادی به حجاب ندارند را بی بندبار و... می بیند، این ظلم است و باید از ذهن ما پاک شود

مصطفوی
This comment was minimized by the moderator on the site

لابد
شما دلواپس و دوست خانم بی بندو بار و بی حجاب هستی
وگرنه مطلب براشان قلم نمی زنی
مردم هزارتا مشکل دارند به زبان نمی اره فقط گیرتان حجاب
عرضه زنان مجانی برای هوسهای مردها هستی

حجاب
هنوز نظری ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ثبت نظر به عنوان مهمان.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

چون شر پدید آمد و بر دست و پای بشر بند زد، و او را به غارت و زندان ظالمانه خود برد، اندیشه نیز بعنوان راهور راه آزادگی، آفریده شد، تا فارغ از تمام بندها، در بالاترین قله های ممکن آسمانیِ آگاهی و معرفت سیر کند، و ره توشه ایی از مهر و انسانیت را فرود آورد. انسان هایی بدین نور دست یافتند، که از ذهن خود زنجیر برداشتند، تا بدون لکنت، و یا کندن از زمین، و مردن، بدین فضای روشنی والا دست یافته، و ره توشه آورند.

نظرات کاربران

- یک نظز اضافه کرد در بازی با دکمه های آغاز مجدد جنگ...
تفکر سحرآمیز غرب در دریای سرخ غرق می‌شود مالکوم کییونِه/ پویا حسینی عواقب عملیات هفتم اکتبر در حال ...
- یک نظز اضافه کرد در بازی با دکمه های آغاز مجدد جنگ...
چیزی که الان قابل تایید هست اینه که - ۹ تا موشک بالستیک  به زمین اصابت کرده - دو تا هدف مهم وجود د...