ضرورتی قطعی تر از حفظ جان این مردم مظلوم نیست

05 مرداد 1399
Author :  
مسئول محترم! گوش هایت را به وضع باز کن

 

"برگزاری مراسم مذهبی عزاداری امام حسین برای جامعه ما بهره‌های فراوان معنوی دارد و نمی‌توان از آن چشم پوشید. توسل به ائمه اطهار و به‌ خصوص بهره‌مندی‌های معنوی مردم از آئین‌های مرتبط با سوگواری حضرت سیدالشهدا یک نیاز روحی غیرقابل انکار بوده و برگزاری این آئین شکوهمند یک ضرورت قطعی است."

متاسفانه این جملات در حالی از رئیس جمهور صادر می شود که سیر صعودی آمار کشتار ویروس کرونا در موج دوم خود از مردم دنیا و صد البته مردم ایران، در صدر اخبار جهان است، و اکنون موج اول همه گیری این ویروس هم نیست که بگوییم اطلاع نداشتیم، و ابعادش روشن نبود، و این تصمیم را گرفتیم و یا آن تصمیم را نگرفتیم! و تصمیم سازان کشور و رئیس جمهور دانسته از وخامت حال جامعه، و کشتاری که ویروس کرونا دارد، با زیر پا نهادن اولویت "ضرورت قطعی حفظ جان مردم"، تن به برگزاری مراسم محرم داده است و نتوانسته اند از آن "چشم بپوشند"، و لذاست که این خطا هرگز بخشودنی نخواهد بود.

دولت نباید تحت تاثیر گروه های فشاری که همین الان سخنگوهایش از بی برو برگرد بودن برپایی مراسم محرم سخن می گویند، [1] علم و منطق و ضرورت و اولویت های واقعی و قطعی را به کناری نهاده، و این چنین تمام ریسک خطر تجمع مردم، را قبول کند، در حالیکه خود ایشان به تازگی از آلودگی ۲۵ میلیون نفر در کشور به ویروس کرونا خبر دادند، و اینکه بین۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر دیگر نیز در معرض خطر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ هستند، و به گفته خود ایشان سرعت انتشار ویروس مذکور طوریست که "تقریبا دو برابر تعدادی که تا به امروز بیمارستان رفتند در روزهای آینده به بیمارستان نیازمند می‌شوند." در این شرایط سخن از گشایش مراسم عمومی محرم، و بستن پیشاپیش دست کارشناسان امر برای اقدام کارشناسانه در آن خصوص، بسیار سوال بر انگیز است.

در همین وضع کنونی نیز تصمیم سازان کشورمان به "غافلگیری" و در بدبینانه اش سیاسی کاری در کنترل موج اول کرونا متهمند که با نبستن مراکز مذهبی و... و قرنطینه نکردن شهر قم، به انتشار سریع و وسیع کرونا در کشور دامن زدند، که کشتار بزرگی را از مردم مظلوم ایران به دنبال داشت، اما اکنون وقتی مسئولین کشور خود بیان داشته اند که "تا پایان سال جاری خورشیدی "و احتمالا اوائل سال آینده" کشور "درگیر" ویروس کرونا خواهد بود، چرا باید با برگزاری مراسم محرم، به بهانه "نیاز روحی غیرقابل انکار" به گسترش بیش از پیش این بیماری کمک کرد.

چنانچه تصمیم سازان کشور تن به برگزاری مراسم محرم دهند، در حالی که تعطیلی آن هیچ حرامی را حلال نخواهد کرد، و اصلا هم "ضرورت قطعی" نیست، شائبه تعلل آنان در کنترل موج اول کرونا نیز تقویت خواهد شد، که با تشخیص این گونه "ضرورت قطعی" همچون برگزاری "شکوهمند" مراسم 22 بهمن و متعاقب آن انتخابات مجلس یازدهم در اسفندماه 1398، اقدام لازم و ضروری را برای کنترل کرونا به کناری نهاده، و فجایع کشتار بسیار مردم را به دلایل این تشخیص های واهی خود موجب شدند.

لذا از دولت انتظار می رود که بدین ضرورت های غیر ضروری، تحت عنوان "ضرورت قطعی" تن نداده، و حفظ جان شهروندان که دقیقا "ضرورت قطعی" و بالاترین وظیفه حاکمیت است را در صدر اولویت های اساسی خود قرار داده و با تعطیلی هر گونه مراسمی اعم از عزا، جشن و... بیش از این جان مردم را هزینه این گونه ضرورت های غیرضروری نکند.

[1] - محمد تقی رهبر امام جمعه اصفهان "در اینکه ویروس کرونا سلامت مردم را به طور جدی به خطر انداخته است هیچ شکی نیست، اما این را هم نباید در نظر داشت که ایرانی‌ها در قدیم‌الایام زیر تازیانه‌ها هم عزاداری برای امام حسین را فراموش نکردند و بمب و موشک‌های جنگ هم باعث نشد مساجد و تکیه‌ها در ماه محرم خالی بمانند."

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 مصطفی مصطفوی

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظرات (20)

This comment was minimized by the moderator on the site

درخواست آنجلا مركل از مردم آلمان: زندگي اجتماعي را تا جايي كه مي شود متوقف كنيد
آنجلا مرکل، صدراعظم آلمان دیروز دست به اقدام بی‌سابقه‌ای زد؛ او رودرو با مردم، مستقیم از قاب تلویزیون با تک‌تک آلمانی‌ها درباره‌ی بحران کرونا‌ با آن‌ها حرف زد، در یکی از تاثیرگذارترین و به‌ترین نطق‌های عصر ما. چکیده‌ی سخنرانی مرکل را بخوانید:
این بزرگ‌ترین چالش آلمان، نه از زمان اتحاد دوباره آلمان که از زمان جنگ جهانی دوم است .
از آن زمان تاکنون هیچ چیز تا این حد، زندگی ما در کنار یک‌دیگر را تحت تاثیر قرار نداده ... تنها وقتی از پس این بحران برمی‌آئیم که تمام شهروندان این را وظیفه خودشون بدانند؛ موضوع جدی‌ هست و شما هم جدیش بگیرید. تا وقتی درمان یا واکسنی وجود نداشته باشد، تنها یک کار می‌شود کرد: کند کردن روند شیوع و کش دادنش به چندین ماه تا بتوانیم زمان بخریم تا دارو و واکسن کشف شود و بیمارستان‌های مان آماده باشند.
حتی سیستم سلامت ما هم که یکی از بهترین‌ها در جهان‌ هست، اگر بیماران زیادی با وضعیت وخیم به‌ آن هجوم بیاورند، کم می‌آورد. کسانی که حال‌شان وخیم می‌شود، عدد و رقم نیستند، پدر یا پدربزرگ‌اند، مادر و مادربزرگ، همسر و انسانند. ما جامعه‌ای هستیم که زندگی تک‌تک انسان‌ها برای مان ارزش دارد.
به همه کسانی که در بیمارستان‌ها و سیستم بهداشت کار می‌کنند:
کاری که می‌کنید خیلی بزرگ است. از صمیم قلب تشکر می‌کنم. و حالا یک موضوع حیاتی‌ست: زندگی اجتماعی را تا جایی که می‌شود متوقف کنیم. دولت به کار خودش ادامه خواهد داد اما هر چیزی را که انسان‌ها و جامعه رو تهدید کند، باید کاهش بدهیم. محدودیت‌های کنونی در تاریخ جمهوری فدرال آلمان سابقه ندارند. برای کسی مثل من که آزادی سفر حقی بوده که براش سخت جنگیدم، چنین محدودیت‌هایی فقط در شرایط کاملا اضطراری توجیه‌پذیر هستند اما فعلا این محدویت‌ها برای حفظ جان انسان‌ها ضروری‌اند.
تضمین می‌دهم: دولت همه کار می‌کند تا تاثیر اقتصادی بحران را کاهش بدهد و فرصت‌های شغلی را حفظ کند. اقلام ضروری همیشه موجود خواهند بود. قفسه‌های خالی فروشگاه‌ها به سرعت پر می‌شوند. احتیاط در خرید خوب است، انبار کردن اما بی‌معنی و کاملن ضد هم‌بستگی‌ست. از کارکنان سوپرمارکت‌ها تشکر می‌کنم. آن‌ها سر کار می‌روند تا چرخ این مملکت به معنی دقیق کلمه بچرخد.
اما اقدامات دولت خنثی می‌شوند اگر ابزار اصلی علیه شیوع بیماری به کار گرفته نشود: این ابزار خود ما هستیم. وحشت نکنید، اما هرگز فکر نکنید که شما کاره‌ای نیستید. از هیچ‌کس نمی‌شود صرف‌نظر کرد. اپیدمی نشان می‌دهد که ما چقدر آسیب‌پذیر و چه‌قدر به هم‌دیگر وابسته‌ایم. همه برای کنترل این وضعیت نقش دارند. نفرین نشده‌ایم که واگیری سریع ویروس را منفعلانه تماشا کنیم. ابزاری علیه‌ش داریم: باید ملاحظه داشته باشیم و از هم فاصله بگیریم. می‌دانم سخت‌ است. می‌دانم که در زمانه‌ی سختی می‌خواهیم به هم نزدیک باشیم، از نظر فیزیکی هم نزدیک باشیم. اما در این لحظه درست برعکسش‌ درست است.
هیچ‌کس را تنها نذارید. باید به عنوان خانواده و به عنوان جامعه، راه دیگری (جز نزدیکی فیزیکی) پیدا کنیم برای با هم بودن، راه‌های خلاقانه که از پس ویروس بربیایند. باید راه‌هایی پیدا کنیم دوستی‌مان رو نشان بدهیم. یک بار دیگه شروع کنید به نامه نوشتن. پست که کار می‌کند.
از همه با جدیت تقاضا می‌کنم: از قوانینی که فقط برای مدت کوتاهی وضع شده‌اند پیروی کنید. دولت بررسی می‌کنه که چه چیزی را باید اصلاح کرد و چه اقدام دیگری ضروری‌ست. این وضعیت دینامیک‌ست و باید یاد بگیریم و با ابزارهای جدید واکنش نشان بدهیم. شایعه‌ها را باور نکنید. با یک وظیفه تاریخی مواجهیم که فقط در کنار هم دیگر از پسش بر خواهیم آمد.
مطمئنم از بحران عبور می‌کنیم. اما چند نفر از عزیزان‌مان رو از دست خواهیم داد؟ بخش زیادی از آن به خود ما بستگی دارد. می‌توانیم تصمیم بگیریم با هم هم‌کاری کنیم و محدودیت‌های کنونی را بپذیریم. به تک‌تک ما بستگی دارد. حتی با این که این تجربه بی‌سابقه‌ست، باید برمبنای دل و عقل‌مان رفتار کنیم.
مراقب خودتان باشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

کمبود اکسیژن و ابتلای کودکان در موج سوم کرونا در ایران Posted: 02 Oct 2020 09:40 AM PDT

هشدارهای جامعه پزشکی ایران تحقق یافت: در اثر سفرهای متعدد، برگزاری مراسم عزاداری محرم و بازگشایی زودهنگام مدارس موج سوم همه‌گیری ویروس کرونا در ایران، نظام درمان را تحت تأثیر قرار داده است. تنها وضع تهران بحرانی نیست. اصفهان، خوزستان، اذربایجان غربی و ایلام هم در کانون بحران قرار دارند.
جلیل کوهپایه‌زاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران جمعه ۱۱ مهر در گفت‌وگوی زنده با شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی اعلام کرد که از ۱۷۰ بیمارستان تهران ۱۱۰ بیمارستان درگیر بیماران مبتلا به کووید-۱۹ هستند. بر همین اساس نزدیک به ۳۰ درصد تخت‌های مراقبت‌های ویژه در اختیار بیماران کووید-۱۹ قرار دارد. با افزایش تعداد مبتلایان به موارد حاد بیماری کووید-۱۹ و با توجه به فرسودگی کادر درمان، تعداد مرگ و میرها افزایش بیشتری پیدا می‌کند. جلیل کوهپایه‌زاده گفت:
«با توجه به اینکه در ۱۰ روز گذشته بیش از چهار هزار مراجعه به بیمارستان‌ها و همچنین بیش از ۱۰ هزار مراجعه به مراکز جامع سلامت ۱۶ ساعته داشتیم، نسبت به روزهای قبل‌تر، بستری ها بیشتر شده و قطعاً باید برای روزهای آتی تمهیدات را بیشتر کنیم و همچنین رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را در اولویت قرار دهیم.»
بر اساس گزارش‌های روزانه وزارت بهداشت با ورود ایران به موج سوم همه‌گیری ویروس کرونا به سبب سفرهای متعدد در تعطیلات و همینطور برگزاری عزاداری‌های ماه محرم و لغو دورکاری‌ها، تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ از ۲۵۰۰ نفر در روز به مرز چهار هزار نفر مبتلا نزدیک شده است. روز گذشته بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی سه هزار و ۸۲۵ نفر در ایران به کووید-۱۹ مبتلا شدند.
بر همین اساس استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز و استان‌های کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.
کمبود اکسیژن، ابتلای کودکان و مشکلات کادر درمان
حسین کرمانپور، مدیر درمانگاه اورژانس بیمارستان سینای تهران با صراحت اعلام کرد که بعد از تعطیلات تاسوعا و عاشورا و مسافرت‌ها وضعیت مبتلایان به کرونا وخیم شد. کرمانپور جمعه ۳ مهر در در مصاحبه با برنا گفت:
«کادر درمان با مشکلات عدیده مواجه هستند که یکی از آنها افزایش فزاینده مبتلایان به کرونا است چون اگر روال بیماری رو به کاهش باشد عدم توجه به هشدارها کادر درمان فعالیت‌ها را بی‌تاثیر می‌کند. مردم باید بدانند که اگر یک پزشک یا پرستار فوت کند ۲۶ سال طول می‌کشد تا فردی جایگزین او شود.»
بر اساس آمار غیرقابل اعتماد سازمان نظام پزشکی ایران دست‌کم ۲۲ درصد از پرستاران و ۲۰ درصد از پزشکانی که در مراکز درمانی ایران فعالیت می‌کنند به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند. کرمانپور در ادامه مصاحبه با برنا یادآوری کرد:
«برخی از خانواده‌های کادر درمان که در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند به نان شب محتاج هستند. این خانواده‌ها تا دیروز آبرومند زندگی می‌کردند اما هم‌اکنون نان‌آور خود را از دست داده‌اند و اقدامی نیز برای این خانواده‌ها انجام نشده است.»
به گفته این مقام مسئول با افزایش تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ مراکز درمانی به تدریج با کمبود کپسول‌های اکسیژن هم مواجه شده‌اند. در اثر بازگشایی زودهنگام مدارس دست‌کم ۳۰ هزار کودک هم به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند که از آن میان ۳۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.
وضع بحرانی استان‌های قرمز
در شهرستان‌ها هم وضع همچنان بحرانی است:
محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی اعلام کرد که کرونا در استان آذربایجان غربی در اوج خود قرار دارد و در صورت تداوم این روند مراکر درمانی استان با کمبود نیروی انسانی متخصص در بیمارستان‌ها مواجه می‌شوند.
بر اساس اظهارات آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان آمار روزانه ابتلا به کرونا در اصفهان از ۱۵۰۰ نفر عبور کرده است. نجیمی گفت:
«طی بیست و چهار ساعت گذشته نتایج آزمایش یک هزار و ۵۰۲ بیمار مشکوک به کرونا در اصفهان، به جز کاشان و آران و بیدگل، مثبت شده است.»
این رقم بیش از یک سوم آماری است که سخنگوی وزارت بهداشت از کل مبتلایان به کووید-۱۹ در ایران اعلام کرده است.
رضا نجاتی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا استان خوزستان هم در جمع خبرنگاران گفت:
« هم‌اکنون تمام استان خوزستان در شرایط قرمز قرار گرفته است. طبق وضعیت فعلی و درخواست دانشگاه علوم پزشکی در مرحله اول پارک‌ها، موسسات آموزشی و باشگاه‌ها تعطیل خواهند شد.»
جمیل صادقی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز اعلام کرد با افزایش بی‌سابقه بستری بیماران مبتلا به کرونا در روز پنج‌شنبه دهم مهر ماه، بدترین روز از زمان شیوع تاکنون در استان ایلام رقم خورده است.
به گفته علی ربیعی، سخنگوی دولت از آغاز همه‌گیری کرونا در ایران یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از کار بیکار شدند.

This comment was minimized by the moderator on the site

آقای رئیس جمهور، پاييز سياه در انتظار كشور است تعارف با این و آن را کنار بگذارید مسیح مهاجری :

این روزها از یکطرف مسئولین وزارت بهداشت از مردم می‌خواهند به شهرهای زیارتی سفر نکنند، در تجمعات حاضر نشوند، مراسم عروسی برگزار نکنند، برای افراد فوت‌شده مراسم تشییع و تدفین و عزاداری جمعی برگزار نکنند و از طرف دیگر ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم‌ می‌گیرد مراسم عرفه هرچه باشکوه‌تر برگزار شود و در محرم و صفر هم عزاداری‌های پرشور داشته باشیم.
در چنین وضعیتی معلوم نیست چرا آقای رئیس‌جمهور توصیه اکید می‌کند عزاداری‌ های محرم با رعایت پروتکل‌ های بهداشتی برگزار شود.
پروتکل‌ها طبق توصیه وزارت بهداشت عبارتند از زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شستن دست‌ها و عدم حضور در اجتماعات. اگر بخواهیم بدون مجامله سخن بگوئیم باید اعتراف کنیم امکان رعایت هیچیک از این چهار مورد در عزاداری‌ها وجود ندارد.
هیچ امری بالاتر از حفاظت از سلامت جامعه و جان انسان‌ها نیست و اموری از قبیل مراسم عرفه و نماز عید قربان و عزاداری محرم و صفر که همه ما با جان و دل به آن عشق می‌ورزیم را می‌توان موقتاً تعطیل یا به صورت فردی برگزار کرد و در سال‌های بعد تمام آنها را جبران نمود.
آقای رئیس‌جمهور! شما به عنوان فرمانده کل ستاد مقابله با کرونا مسئول جان مردم هستید. به این واقعیت تلخ فکر کنید که با این تصمیمات، پائیز سیاهی در انتظار کشور ما خواهد بود. لطفاً تعارف با این و آن را کنار بگذارید. / جمهوری اسلامی

This comment was minimized by the moderator on the site

اگر مناسك عزاداري از برخي مداحان و روحانيون گرفته شود دچار بي هويتي مي شوند عباس عبدي

رئیس جمهور با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی عنوان کرد که همه جا باید عزاداری امام حسین (ع)برگزار شود، چه در شهر و چه در روستا، چه در جایی که قرمز است یا سفید است▪️
برخی از افراد حتی از میان روحانیون نسبت به این دستور خلاف بهداشت عمومی معترض شده‌اند. وضع ما از حیث کرونا خوب بود که این تصمیم هم اضافه شد. به قول معروف؛ گل بود به سبزه آراسته شد! ولی به نظر من دو دلیل برای این رفع ممنوعیت از عزاداری ها وجود دارد. دلیل اول به اصل اتخاذ تصمیم فوق مربوط می‌شود که به احتمال فراوان؛ تصمیمی سیاسی و مربوط به توافقاتی است که از آن بی‌اطلاع هستیم. تنها از این طریق می‌توان اتخاذ چنین تصمیمی را درک کرد زیرا هیچ توجیه قابل قبول و عرفی دیگری برای آن نمی‌توان تراشید.
دلیل دوم مربوط به اصرار برخی از روحانیون و مداحان است که اگرچه چشم‌پوشی از منافع مادی این برنامه‌ها برای بخشی از آنان سخت است، ولی انگیزه مهمتری در برقراری آن دارند و این که اگر مناسک عزاداری را از آنان بگیرند دیگر نماد و ارزشی از دین برایشان باقی نمی‌ماند و دچار بی‌هویتی و بحران می‌شوند. آثار دین در بُعد فردی یعنی رشد مکارم اخلاق و معنویت و در عرصه اجتماعی نیز تحقق عدالت و رفع تبعیض و نابرابری و ظلم است. در اینها پیشرفتی ندارند تا به آن افتخار و بسنده کنند؛ سهل است که پله‌های زیادی عقب‌گرد دارند. پس برای انان فقط تمسک به مناسک مانده. ان هم نه مناسک واجب، بلکه مناسکی که اصولا در صدر اسلام و در چند قرن اولیه آن وجود نداشتند.

This comment was minimized by the moderator on the site

sadeghZibakalam
@sadeghZibakalam
ایکاش آقای رئیس جمهور و سایر مسئولین که بر روی برگزاری مراسم محرم، بازگشایی مدارس( و حالا هم دانشگاهها) و بازگشت به شرایط عادی اصرار و تاکید می ورزیدند، امروز هم میامدند و مسئولیت بالا رفتن آمار ابتلاء به کرونا را هم برگردن میگرفتند.

This comment was minimized by the moderator on the site

بهترین کار در محرم چیست؟ عمادالدین باقی

مقدس اردبیلی: تحصیل علم واجب است و زیارت سیدالشهدا مستحب. موقعی که تعارض مستحب با واجب باشد ممکن است نهی متوجه سنت باشد در نتیجه سفر معصیت محسوب شود...

تشخیص عمل صالح زمان، خودش یک عمل_صالح است. در شرایط کرونایی که مراسم سوگواری سنتی موجب تهدید سلامت و جان خود و دیگران می شود حتی اگر یک نفر به خطر افتد مسئولیت اش با همه کسانی است که تساهل می ورزند. گرچه به سوگواری امام حسین(ع)(و بزرگان و خویشان) سفارش شده اما نباید فراموش کنیم که در شرع نیز تَرتُب احکام وجود دارد. ترک واجب به خاطر مستحب نشانه یک ریا و دروغ است و نشان می‌دهد که مرتکب حتی به واجب هم عقیده درستی ندارد چه رسد به مستحب. اگر امر دائر بین واجب و مستحب بود نوبت به مستحبات نمی رسد. نباید فراموش کرد که از نظر بزرگان دین دعا خوب و مستحب است زیارت هم خوب است اما حفظ سلامت و جان از اهم واجبات است.
علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در بیان پروتکل‌های بهداشتی برای مراسم محرم گفت تاجایی که ممکن است به جای چای و شربت مردم به نذر توزیع ماسک بین عزاداران بپردازند.(سه شنبه14مرداد99). اینهم نیکوست اما نیکوتر از آن عملی است که همواره می‌تواند به عنوان عملی برتر و نیکوتر انجام شود. استاد عالیقدر ما زنده یاد آیت الله منتظری به کرات به آنان که به دیدنش می شتافتند توصیه و تاکید می‌کرد به مطالعه و همچنین بارها می‌گفت که مطالعه واجب و دعا مستحب است. این سخن او ریشه در سنت بزرگان راستین دین دارد. مقدس اردبیلی که در مناقبش فراوان گفته و گاه اغراق هم کرده اند و می گویند: "مقدس_اردبیلی در ذات قدسی و صفات ملکی مانند شجاعت نبی و ولایت وصی و سخاوت حاتم طایی ضرب‌المثل بود و لولؤه البحرین می‌گوید در زهد و پرهیزکاری همتایی نداشت و مقامات و کراماتی را دارا بود که شیخ مجلسی در بحار ذیل آنها که به حضور اقدس حضرت ولیعصر شرفیاب شده اند از وی نام می‌برد و انوارالنعمانیه سید جزایری نقل کرده که مطمئن ترین استادان من از شاگردان مقدس اردبیلی بوده‌اند" اما همو کسی است که چون مقیم نجف و مشغول علم و تحقیق و تدریس بود:"گفته اند موقعی که برای زیارت از نجف به کربلا مشرف می‌شد احتیاط می‌کرد و جمع بین قصر و اتمام می نمود و می‌فرمود تحصیل علم واجب است و زیارت سیدالشهدا مستحب. موقعی که تعارض مستحب با واجب باشد ممکن است نهی متوجه سنت باشد در نتیجه سفر معصیت محسوب شود و شکی نیست که در سفر معصیت باید جمع بین قصر و اتمام نمود(روضات الجنات جلد ۱ صفحه ۱۱۵ و ۱۱۸).
وفق این سنت است که گمان می کنم بهترین کار در ایام محرم به جای سوگواری های متداول گذشته مطالعه درباره محرم و عاشورا است. خاطره نیکویی را در خور ذکر می دانم. چندسال پیش آقای محمود دردکشان از فضلای مبارز برای هیئتی در اصفهان ۵۰۰ جلد کتاب "جامعه شناسی کوفه و قیام امام حسین" به قلم نگارنده را ابتیاع و توزیع کرد و می گفت به جای سور و سات و طعام جسم، کتاب و خوراک فکر و روح به عزاداران حسینی دادن شایسته تر است.
من نیز در این ایام از میان کتابهای سودمندی که به زبان های فارسی و عربی منتشرشده چند کتاب به زبان فارسی را توصیه می کنم مانند:
- «لؤلؤ و مرجان» ، نوشته میرزا حسین نوری.
-«عزاداری های نامشروع» از علامه سید محسن جبل عاملی.
-دو کتاب «شهید جاوید» و«نگاهی به حماسه حسینی» از آیت الله صالحی نجف آبادی.
-«حماسه حسینی» از شهید مرتضی مطهری
-« امام حسین علیه السلام» نوشته دکترسید جعفر شهیدی.
-«راز و رمزهای کربلا» از دکتر ابراهیم یزدی.
-«شاهکارهای بنی‌امیه» از دکتر فضل الله صلواتی.
- «از عاشورای حسین تا عاشورای شیعه»، محمد اسفندیاری.
- «رسانه شیعه» از محسن‌حسام مظاهری.

منتشرشده در: روزنامه سازندگی، ش۷۲۷، ۲۳ مرداد ۹۹، ص۲

نقل از: کانال گفتارهای باقی

This comment was minimized by the moderator on the site

حج یکی از احکام واجب در اسلام است، و بر مسلمانان فرض شده است که باید حج انجام دهند و احادیثی واقعی و یا غیر واقعی بر تنبیه جامعه اسلامی توسط خداوند بیان شده است که چنانچه خانه خدا از حاجیان خالی شود عذاب هایی برای مومنان از سوی خداوند پیش بینی شده است؛ به خصوص موضوع حج در قرآن هم به تفصیل چگونگی و کیفیت آن اشاره شده است؛ اما حج با همه این کیفیت و اهمیتی که دارد، امسال به علت بیماری کرونا با هزار نفر حاجی برگزار شد، که به نظر من این هزارتا را هم آوردند تا کسی آنها را متهم به تعطیلی حج نکند، چرا که کارکنان بیت الله الحرام هم هزار نفر بیشتر هستند. حال با توجه به اهمیت حج و کعبه، البته احادیثی هست که آبروی مومن از خانه کعبه هم مهمتر است، و اگر آبروی مومن این قدر اهمیت دارد جان او چقدر اهمیت خواهد یافت، جانی که انگار به بازیچه برگزاری مراسمات پرشور مداحان در می آید

This comment was minimized by the moderator on the site

امانت دارِ امام ع باش،
نه اسیرِ رسوم !

محمّد حسین کریمی پور

اقامه عزای عاشورا، تکریم روح بلند امام شهید علیه السلام و اشاعه پیام او برای شیعیان وظیفه ای روحانی است. این روحِ عزای عاشوراست و مراسم و‌عادات جسدند. لذا رسم عزا، از زمانی به زمان دیگر و از ناحیه ای به ناحیه دیگر، منطبق با ذائقه و عادات اقوام شیعی گونه گون است. شیعه در هر حالی، از تعظیم آن شمس طالع و‌آن اقمار نورانی نمی کاهد. اما عمل شیعه علوی مسئولانه است و‌ تجسد خارجی باور او‌ منطبق با شرایط زمان و اقتضای محیط است. شیعه علی ع فرزند زمان خویش است. شیعه باید بر سلامت و‌جان مردمان حریص و بر حق الناس امین باشد، همانگونه که احمد مختار ص و‌آل ع بودند.

اگر درین سال کرونایی، تصمیم به اجرای مراسم عمومی داری، باید نگران مسئولیت اخلاقی خود در احتمال اشاعه بیماری باشی. بدان که اختیار فرد شرکت کننده، نافی مسئولیتِ انسانیِ برگزار کننده نخواهد بود! بدتر آنکه تداوم زنجیره سرایت، می تواند موجب آسیب به دیگرانی شود که حتی به مجلس شما پای ننهاده اند. یک پنجم افرادی که آلوده شوند، محتاج درمان جدی خواهند شد. ۵٪ آنها تجربه دردناک نارسایی تنفسی و‌احتمالا ضایعات ماندگار ریوی را در پیش دارند. متاسفانه برخی ممکنست جان ببازند. نکند خدای نخواسته، سهمی در محروم سازی طفلی از سایه مادر داشته باشی!

هر نوع تجمعی ریسک انتقالِ آلودگی را بالا می برد. اگر محیط سربسته و جمعیت فشرده و مدت همنشینی طولانی باشد، ریسک خیلی زیاد می شود. اگر افراد با هم سخن گویند ریسک باز بیشتر و اگر کار به فریاد و شور جمعی و در هم پیچیدن برسد، حد نهایت خطرست. فرهنگ ما گزینه هایی مناسب برای اقامه عزا و تکریم ایام، بدون ایجاد خطر اشاعه بیماری دارد. باید آنها را یافته و امسال بدانها بپردازیم تا ضمن تکریم عاشورای حسین ع ، از جان انسان ها مراقبت کرده باشیم. تفکر، قرائت قرآن، مطالعه مذهبی، استماع وعظ فاخر ، عزاداری خانگی، خواندن زیارات و‌مقاتل، سیاه پوش کردن اماکن ، پوشیدن لباس عزا، رسیدگی به محرومان، کمک‌مالی به امور عام المنفعه، توزیع غذای گرم بهداشتی بین فقرا و بسط رأفت و عطوفت ازین دست است. طیف وسیعی از مراسم و مجامع موثر مجازی هم قابل طراحی و‌ اجراست.

اگر با منطق فدوی همراه نیستید و اصرار دارید مجلس عمومی برگزار کنید، لااقل یک‌امسال، نکات ذیل را رعایت کنید:
۱- مراسم در فضای باز ، بصورت ایستاده و بدون کندن کفش و‌نشستن برگزار شود.
۲-افراد بفاصله ۱/۵ متر از اشخاص کنار، جلو و عقب روی نقاط ثابت و‌بدون حرکت بایستند.
۳-با جدیت کنترل کنید در تمام طول مراسم همه ماسک بزنند. از شرکت کنندگان، درخواست همصدایی و‌تحرک بدنی نکنید.
۴- مدت مراسم‌کمتر از ۱۵ دقیقه باشد. روضه ای و اشکی و عرض ارادتی!
۵- جایی را انتخاب کنید که ورود و‌خروج بدان، محدود به ورودی های خاص نباشد. هر نوع تجمع فشرده در کفش کن و ورودی خطرناک است.

شدنی نیست؟ بله، بس دشوارست. نمی شود روی همکاری جماعت حساب کرد؟ موافقم. برای همین است که می گویم خطر اشاعه در مجامع، جدی است. اتخاذ این اقدامات، حتی اگر همه همراهی کنند، از خطر می کاهد اما آنرا از بین نمی برد. معصوم ع بما شیعیان امر فرموده که زینت آل الله باشیم نه مایه خجالت آن ذوات مقدس علیهم السلام. بگمانتان آن شیعه ای که مستحبی را اقامه می کند ولو سبب تضییع واجبی قطعی شود، می تواند خود را مایه فخر آن عقول رحمانی بداند؟

حفظ جان و سلامت مردمان به یقین واجب عینی است. و‌لی اقامه بند به بندِ رسوماتِ طائفه، برخی از سر استحسان و برخی در مظان استحباب است. مواظب امانت سیدالشهداء ع باشید. مردمان، امانات امامند، علیه آلاف التحیة والسلام.

This comment was minimized by the moderator on the site

جمهوری رضا خانی
دیروز به نقل از آیت الله مکارم شیرازی یکی از مراجع عظام تقلید قم نوشتند به هیچ قیمت نمی‌توان جلوی برگزاری مراسم عاشورا را گرفت در زمان رضاخان با عاشورا چه کردند اما همه دیدند که کاری از پیش نبردند.
هنوز امیدوارم خبر مذکور توسط دفتر آیت الله مکارم تکذیب گردد تا پس از چهل سال شاهد مقایسه عملکرد خیر خواهانه جمهوری اسلامی ذیل حاکمیت مطلقه ولی فقیه با اقدام عمله ظلم و ضد دینی رضا خان قلدر توسط یکی از مراجع تقلید اهل انقلاب اسلامی نباشیم.
اینکه افراد حتی در سطح مراجع تقلید پس از عمری تدریس و پرورش طلاب دینی در انتخاب کلام چنین سهل انگار بوده حاکمیت اسلامی و جنایت رضا خانی را همسان بدانند واقعا حیرت انگیز است اینکه وحشیگری حاکم ضد دینی در برخورد با مظاهر دینی از حجاب زنان تا برپایی مجالس محرم با تلاش حاکم اسلامی برای حفظ سلامت و جان مردم به ضدیت با باورهای دینی تعبیر و تبلیغ گردد قطعا با هیچ مبنای شرعی و عقلی سازگار نیست.
مراجع تقلید همواره برای القاء ضرورت تقلید مردم در امور فقهی از مجتهد جامع الشرایط به ذکر مثال نخ نمای تبعیت عقلانی مردم از تشخیص و تجویز پزشک استفاده می کنند اما امروز آیت الله مکارم شیرازی یکی از مراجع تقلید قم و صاحب مدرسه بزرگ دینی در موضع گیری حیرت انگیز تجویز درمانی جهان شمول سازمان درمانی کشور تحت امر ولی فقیه را با عمل ضد دینی مستبدی به نام رضا شاه برابر و لازم الانکار اعلام می کند.
آیت الله مکارم در ادامه فرمودند شکی نیست که اصولی داریم که به‌ هیچ‌ وجه نمی‌توانیم آنها را رها کنیم و از جمله آنها مسئله عزاداری محرم و صفر است بی آنکه توضیح دهند عزاداری محرم و صفر با استناد به کدام آیات و روایات جزو اصول فکری ، فقهی و مذهبی اسلامی و شیعی شناخته می شوند؟
تمامی مراجع شكستن نماز واجب که بالاترین وجه عبادت است به اختيار حرام می دانند اما مگر براى حفظ مال هر چند ناچیز نمی توان نماز را شکست؟ آیا احکام اقامه نماز تابع شرایط نمازگزار نیست؟ آیا اقامه نماز بدون وضوع ، در حال دویدن و جنگیدن ، با البسه خونین و بسیاری دیگر تعطیلی نماز بود؟
مگر ادای روزه که از فروع مسلم دین و از واجب بزرگ الهی است به حکم آیه شریفه فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَ مَنْ کَانَ مَرِیضاً أَوْ عَلَی سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَیَّامٍ أُخَرَ یُرِیدُ اللَّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَ لاَ یُرِیدُ بِکُمُ الْعُسْرَ حرام نیست؟
آیت الله مکارم را قطعا شایسته نیست با ادبیات فلان مداح به گونه ای سخن بگویند که گویی مالک و صدحب مراسم عزاداری محرم و صفرند چنان سخن نگویند که گویی ولی فقیه که حکم بر وجوب شرعی و عقلی تبعیت از دستور ستاد ملی کرونا را صادر فرمودند و آنهایی که با تلاش شبانه روزی به مجاهدان خط مقدم جبهه جهاد سلامت و شهادت شناخته می شوند محروم از معرفت محرم و پناه بر خدا مبتلای به عمل شیطانی رضا خان در مقابله با عزاداری سیدالشهدا معرفی گردند.
اینکه آیت الله مکارم در ادامه فرمودند باید متولیان امر در این خصوص توجه کافی و لازم را داشته باشند تا هم دغدغه‌های مذهبی و دینی مردم مورد توجه قرار گیرد و هم پروتکل‌های بهداشتی و سلامت آنان حفظ شود که حتما سخنی مقبول اما رافع اتهام سازی مبتنی بر مشابه سازی جهاد سلامت علیه شیعیان محب سیدالشهدا علیه السلام با دین ستیزی رضا خان نیست.
امید که همه علی الخصوص اهل منبر به یاد داشته باشند محرم و بزرگداشت عاشورا صرفا گرامیداشت فاجعه انسانی به دست حاکمی ظالم و فاسق نیست که حماسه سرایی عدالت طلبی و ایستادگی بر حقوق حقه مردم توسط امام بر حق است حماسه شکل گیری ایثاری بزرگ که به فرموده پیام آور عظمای کربلا حضرت زینب کبری سلام الله علیه ما رأيت الا جميلاً"که به خدا قسم جز زیبایی نیست. ۸مرداد۹۹

This comment was minimized by the moderator on the site

This comment was minimized by the moderator on the site

ابران به تارج وحراج کزاشتند به کو ه رحم نکردند
دوران اقای روحانی همانند دوران مظفرالدین شاه شده
امیدوارم اخرین باشد

This comment was minimized by the moderator on the site

آیت الله مسعودی خمینی: می توانیم سوگواری چند روزه را رها کنیم/ اهمّ رعایت حال مردم است تا جان شان به خطر نیفتد

سوگواری را می توانیم بعدا جبران کنیم اما دیگر نمی توانیم خلاء وجود افرادی را که گرفتار بیماری می شوند و از بین می روند جبران کنیم.

آیت الله علی اکبر مسعودی خمینی درباره ضرورت برگزاری مراسم عزای محرم در شرایط کرونا گفت: در مورد مراسم ها و برنامه هایی که برای ایام محرم در پیش داریم و یا مراسم هایی که برای برخی افراد گرفته می شود، اسلام می گوید باید به اهم و مهم توجه شود و دیگر اینکه باید وجود مردم و روحیات آنها را از لحاظ زنده ماندن و مرگ و میر در نظر گرفت.

وی افزود: اگر هر کاری انجام دهیم که احتمال این رود به موجبش انسانی از بین می رود و یا مشکلاتی برای او به وجود می آید، باید تا می توانیم رعایت اهم و مهم را انجام دهیم. مرگ و میری که در میان مردم رایج شده که خدای متعال انشاءالله عاقبتش را به خیر کند، مهم است و برای ما اهم از سوگواری چندروزه است.

آیت الله مسعودی خمینی گفت: می توانیم سوگواری چند روزه را رها کنیم و اگر احتمال دهیم که عده ای از این سوگواری ها گرفتار می شوند و احیانا از دنیا می روند، اسلام، قرآن و خود امام حسین(ع) این را به ما می فهماند که اهم، رعایت حال مردم است تا جان شان به خطر نیفتد.

او ادامه داد: سوگواری را می توانیم بعدا جبران کنیم اما دیگر نمی توانیم خلاء وجود افرادی را که گرفتار بیماری می شوند و از بین می روند جبران کنیم. اسلام و قرآن این اهم و مهم را برای ما تشریح کرده است. باید اهم را بگیریم و مهم را رها کنیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: با اینکه سوگواری خیلی واجب است و باید رعایت شود و ما همواره معتقدیم «سوگواری است که اسلام را زنده نگه داشته است»، اما در اینجا اهم، جان مردم است و خطراتی که برای بزرگسالان و اطفال و مردم پیدا می شود، بیشتر است.

آیت الله مسعودی خمینی ادامه داد: تقاضای من از آقایان و بزرگان این است که ببینیم اهم کدام است و مهم چیست؟ و اهم را رعایت و مهم را رها کنیم تا انشاءالله خدای متعال این گرفتاری که معتقدم به دست خودمان نازل شده، از روی سر مردم بردارد.

وی در پایان گفت: آنقدر نافرمانی خدا را کردیم که ممکن است صبر خدا تمام شده و این گرفتاری به وجود آمده باشد. این بلایی است که به خاطر گناهان ما نازل شده است و امیدوارم خداوند متعال همه ما را قدردان زحمات کسانی قرار دهد که با این بیماری مقابله می کنند./جماران

This comment was minimized by the moderator on the site

آیت‌الله مکارم شیرازی: به هیچ قیمت نمی‌توان جلوی برگزاری مراسم عاشورا را گرفت/ عزاداری محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزارشود

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با تاکید بر این‌که عزاداری ماه محرم باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود گفت: شکی نیست که ما اصولی داریم که به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم آن‌ها را رها کنیم؛ ازجمله آن مساله عزاداری محرم و صفر است.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با تاکید بر این‌که عزاداری ماه محرم باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود گفت: شکی نیست که ما اصولی داریم که به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم آن‌ها را رها کنیم؛ ازجمله آن مساله عزاداری محرم و صفر است.

به گزارش روز سه‌شنبه دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، وی در دیدار حجت‌الاسلام‌والمسلمین قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، با تاکید بر لزوم تدبیر مناسب در این خصوص، اظهار داشت: اگر این امور را رها کنیم اسباب دردسر است، اگر بخواهیم عمل کنیم باید به شکلی باشد که هم پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود و هم از جنبه‌های معنوی و مذهبی غافل نشویم؛ همان‌گونه که در مورد نماز جمعه هم این دستور داده‌ شده است.

وی ادامه داد: اگر ضابطه و معیاری در این خصوص نداشته باشیم، مشکلاتی پیش خواهد آمد، بنابراین به‌طور حتم باید متولیان امر در این خصوص توجه کافی و لازم را داشته باشند تا هم دغدغه‌های مذهبی و دینی مردم موردتوجه قرار گیرد و هم پروتکل‌های بهداشتی و سلامت آنان حفظ شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر این‌که به هیچ قیمت نمی‌توان جلوی برگزاری مراسم عاشورا را گرفت، افزود: در زمان رضاخان با عاشورا چه کردند؟ اما همه دیدند که کاری از پیش نبردند.

This comment was minimized by the moderator on the site

سعید حدادیان مداح اهل بیت گفت: حتی اگر بمیریم هم مراسم محرم امسال را با شکوه برگزار می‌کنیم.

سعید حدادیان شب گذشته در مراسم شهادت امام باقر در هیات رزمندگان غرب تهران که در محل ناحیه مقداد سپاه محمد رسول الله تهران برگزار شد گفت: مراسم محرم امسال را باید با شکوه برگزار کنیم. حتی اگر قرار باشد کسی بمیرد کسانی هستند که بخواهند جانشان را برای این مراسم بدهند. اجازه جان ما که دست خودمان است. او در بخشی از این مراسم گفت: من امسال با هر شرایطی دسته عزاداری بزرگی از میدان آزادی تا میدان انقلاب به راه می‌اندازم. دسته عزاداری بزرگی از میدان آزادی تا میدان انقلاب به راه می‌اندازم حدادیان در بخش دیگری از مراسم نیز گفت: ما قرار بود امسال مراسم عرفه را در فضای باز حرم عبدالعظیم برگزار کنیم. وقتی فضا باز باشد و مردم هم رعایت کنند می‌شود مراسم را برگزار کرد ولی متاسفانه برخی مسئولین با کار شکنی این مراسم را لغو کردند. این مداح با اشاره به امکان رعایت نکات بهداشتی و برگزاری مراسم گفت: این امکان وجود دارد که هم نکات بهداشتی را رعایت کرد و هم هیات برگزار شود. ما در هیات رزمندگان غرب این را به همه نشان دادیم. همین حالا مراسم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار می‌شود و مشکلی هم پیش نمی‌آید./انصاف نیوز

This comment was minimized by the moderator on the site

چرا روحانی «بازار محرم» را تعطیل نکرد؟/ رییس‌ستاد کرونا یا «منبری سال‌های دور»

Posted: 28 Jul 2020 10:44 AM PDT

سولماز ایکدر

در حالی که مسئولان وزارت بهداشت اوج گرفتن دوباره شیوع کرونا در هفته‌های اخیر را از جمله پیامدهای کاهش محدودیت‌ها و برگزاری مراسم جمعی اعلام می‌کنند، حسن روحانی، رییس جمهوری٬ چهارم مرداد ماه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرده است که سوگواری‌های ماه محرم باید در تمام شهرها٬ حتی شهرهای قرمز٬ «با عظمت و شکوه» برگزار شود.

اگرچه این رییس جمهوری بود که تصمیم نهایی در این رابطه را مطرح کرد٬ اما به نظر می رسد که این قرار پیش از آن و با فشارهای نهادهای دیگری اتخاذ شده باشد.

کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم از مدتی پیش پیگیر برگزاری مراسم ماه محرم به رغم اوج گرفتن دوباره شیوع کرونا بود.

مجید نصیرایی، سخنگوی این کمیسیون، اول مرداد به ایسنا گفته بود: «با توجه به مسائل بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا نمی‌توان بحث سلامت جامعه را مورد بی‌توجهی قرار داد، ولی باید به این مهم نیز توجه کنیم که ما هر چه داریم و نداریم از همین روضه‌ها و ماه محرم و عاشورا است، این مباحث موضوعی نیست که شخصی بخواهد با آن ساده برخورد کند و به راحتی بگویند نماز جمعه تعطیل شد حالا هیئت عزاداری و محرم را هم تعطیل می‌کنیم.»

افرادی از جمله حسین انصاریان و تنی چند از منبریان دیگر نیز طی روزهای گذشته بر لزوم برگزاری مراسم عزاداری محرم تاکید کرده بودند که از نظر ایشان «عزاداری محرم افضل واجبات است.»

تصمیم به برگزاری مراسم عزاداری محرم اما مخالفانی نیز دارد.

ایا عزاداری جمعی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ممکن است؟

مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی، که خود روحانی و حامی دولت روحانی هم هست٬ در سرمقاله روز یک‌شنبه پنجم مرداد این روزنامه با اشاره به سخنان روحانی مبنی بر «برگزاری عزاداری‌های محرم حتماً و رعایت پروتکل‌های بهداشتی قطعاً» تاکید کرد که چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

او در ادامه نوشت «پروتکل‌های بهداشتی در محرم قابل رعایت نیست» و « سلامت، امری است واجب حال آن که عزداراری مستحب است و به خاطر امر مستحب نباید سلامت مردم را به خطر انداخت» و یادآور شده این سخن درست در روزی گفته شده که از ۳۱ استان، ۲۵ استان در وضعیت قرمز بوده‌اند و تازه ۶ استان دیگر هم سفید و بی مشکل نیستند.

منتقد دیگر که حسن روحانی که او نیز اتفاقا خود روحانی حامی دولت است، محمد علی ابطحی بود که به رییس جمهوری یادآور شده و طعنه زده که شما باید در مقام «رییس ستاد ملی کرونا» دستور دهید و تصمیم بگیرید نه «منبریِ سال‌های دور».

انتقاد از رییس جمهوری محدود به هواداران اصلاح‌طلب‌اش نماند٬ با این که انتظار می‌رفت فعالان سیاسی اصول‌گرا دست‌کم استقبال کنند، احمد توکلی هم زبان به انتقاد گشوده و گفته است: «عزاداری امام حسین‌ع خلوص می خواهد نه شکوهی که جان هزاران عزادار را به خطر اندازد و در حافظۀ مردم، از عاشورا خاطره ای ناخوش بسازد.»

انتقاد از این تصمیم رییس جمهوری به فضای مجازی هم راه یافت و عده‌ کثیری از کاربران شبکه‌های اجتماعی «دستور» روحانی برای برگزاری مراسم ویژه ماه محرم را برابر با گسترش چندبرابری بیماری کرونا در ایران دانستند.

در این میان اما واکنش عماد افروغ شاید واقع‌گرایانه‌تر بود. او روز گذشته (دوشنبه) به خبرآنلاین گفت: «نمی‌توان به مردم گفت مراسم عزاداری امام حسین(ع) را برپا نکنند. چنین امری شدنی نیست.» چرا که به گفته افروغ اگر تصمیم گیران به این سمت روند، «بازتاب تندی» به دنبال خواهد داشت و «مردم» واکنش نشان می‌دهند.

اما آیا واقعا این مردم هستند که به دستور خودداری از برگزاری مراسم ویژه ماه محرم «واکنش» نشان خواهند داد؟

در میان آیین‌های مذهب شیعه٬ محرم یکی از محدود آیین‌هایی است که حداقل بخشی از مردم خود برای برگزاری آن پیش قدم می‌شوند؛ اما گردش مالی این آیین را نمی‌توان نادیده گرفت.

مداحان «سوپر برند»

صنعت عزاداری محرم یکی از صنایع مذهبی است که در حدو اندازه‌های خود گردش مالی بالایی دارد؛ تنها دستمزد «مداحان» در دو ماه محرم و صفر گویای این واقعیت است که با تعطیلی عزاداری محرم ضربه شدیدی به چرخش مالی دست‌اندرکاران آن، به‌خصوص مداح‌ها وارد خواهد شد.

مسئله دستمزد مداح‌ها سال‌هاست که مطرح است و همچنان بخش‌های زیادی از آن ناگفته باقی مانده است.

درآمد مداحان متناسب با تورم٬ طی این سال‌ها افزایش فراوانی پیدا کرده است. مداحان «سوپر برند» تا «روضه‌ای» صد میلیون تومان نیز دریافتی دارد. آن‌ها درست مانند یک خواننده معروف٬ مدیر برنامه دارند و تنظیم زمان و مکان روضه‌هایشان تفاوتی با تنظیم برنامه‌های کنسرت خواننده‌های معروف ندارد.

مدیربرنامه‌ها عموما قراردارد‌هایی را با صاحبان هیئت‌ها تنظیم می‌کنند که فقط یکی از مفاد آن «حق القدم» مداح است.

در سال ۹۶ جواد مقدم٬ یکی از مداحان سوپر برند برای ده شب روضه خوانی در هئیت غریب مدینه بابل یک میلیارد تومان دریافت کرد؛ به علاوه یک ویلای هفتصد میلیون تومانی که به عنوان صله به او داده شده بود.

در بندهای دیگر این قراردادها مسائلی ماننده «هیئت همراه» یا «پامنبری»ها مورد توافق قرار می‌گیرند. مداحان برند بین ده تا چهل پامنبری اختصاصی دارند که باید در تمامی روضه خوانی‌هایشان حضور داشته باشند٬ حتی اگر جلسه روضه‌خوانی در شهری دیگر برگزار شود؛ این پامنبری‌ها نیز از صاحب هیئت در قبال «گرم کردن روضه» حق‌القدم دریافت می‌کنند. حق‌القدم پامنبری‌ها معمولا کسری از حق‌‌القدم مداح است و گاه تا ده درصد آن نیز می‌رسد.

نحوی پذیرایی و شام هیئت نیز از جمله مواردی است که باید مورد توافق قرار گیرد٬ یک مداح سوپر برند در هر هیئتی روضه نمی‌خواند و نمی‌شود با هر غذایی از پامنبری‌ها و هواداران خاص او پذیرایی کرد.

بند دیگر قرارداد مربوط به سیستم صوتی است٬ مداحان سوپر برند معمولا تقاضای سیستم‌های صوتی حرفه‌ای دارند که قیمت آن‌ها سر به فلک می‌کشد و کرایه آن تا شبی پنجاه‌ میلیون می‌شود.

همچنین نحوی اطلاع رسانی در مورد جلسه روضه خوانی نیز از مفاد قرار دادهاست. صاحبان هیئت‌ها در توافق با مدیران برنامه مداحان موظف می‌شوند تا تعدادی بنر با اندازه مشخص شده در قرارداد را در نقاط مختلف شهر نصب کنند تا مخاطبان هر مداح راحت‌تر بتوانند از زمان و مکان برپایی جلسه روضه آگاهی پیدا کنند.

گروه فیلم برداری٬ دکور هیئت و غیره از جمله مفاد قرار داد است که در برخی موارد قیمتی برابر با صدها میلیون تومان پیدا می‌کند.

در صورت دعوت مداح برای روضه خوانی در شهر یا شهرستانی دیگر هزینه‌های سفر٬ اقامت و پذیرایی ویژه‌ از او و هیئت همراهش نیز به تمامی این مخارج اضافه می‌شود.

عزاداری هزار میلیاردی

گردش مالی عزاداری محرم محدود به درآمد مداحان نیست؛ این بازار ظرفیت‌های بیشتری دارد تا جایی که محمدحسین بلک٬ مدیرکل تبلیغات اسلامی٬ در این رابطه به ایسنا گفت که گردش مالی هیات‌های مذهبی در دهه محرم افزون بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان است.

بنا بر اعلام سازمان تبلیغات اسلامی‌ در کل ایران حدود ۱۰۰ هزار هیئت ثبت‌ شده وجود دارد و تنها در شهر تهران ۱۹ هزار و ۲۹۴ هیات با ۶ هزار و ۷۱۵ مداح در دهه محرم فعال هستند؛ این در حالی است که تعداد هیئت‌های خانگی و ثبت نشده بارها بیشتر از این است.

هر هیئت دست کم ۱۰ شب در محرم برنامه دارد و برای هر شب برنامه پذیرایی چای، شربت و یک وعده غذا حداقل پذیرایی هیئت است.

وب سایت اقتصاد آنلاین سال گذشته با برآوردی حدودی نوشت که برای تهیه غذای هر صد نفر بین یک میلیون و دویست هزار تا دومیلیون تومان هزینه می‌شود. وب سایت تابناک نیز در همین رابطه خبر داد که ایرانی‌ها سال گذشته معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان برای طبخ غذای نذری هزینه کرده‌اند.

هیئت عزاداری علاوه بر هزینه‌های پخت غذای نذری و مداحی، هزینه‌های دیگری نیز دارد؛ مانند اجاق گاز، سیستم صوتی، ظروف یکبار مصرف٫ موتور برق و … همگی جزئی از هزینه‌های هیئت‌های عزاداری را تشکیل می‌دهند.

با این حال مشتقات این بازار فراوان‌تر از اینهاست. از کار و کاسبی پر رونق تهیه و فروش پوشاک ویژه محرم گرفته تا بازار داغ فروش پر شترمرغ و علم و کتل ساخته و پرداخته بازار اصفهانی‌ها.

بازار محرم اما فقط تولیدکنندگان داخلی را به خود مشغول نکرده است، چینی‌ها چند سالی است سهم بالایی از این بازار را از آن خود کرده‌اند. هرچند گفته می‌شود چین در تولید لباس‌های مخصوص محرم که دو سه سالی است مد شده، دست دارد اما حضور این کشور را در کنار تایوان بیشتر در بخش لوازم صوتی و تصویری و به طور مشخص آمپلی‌فایر و میکروفن از مدت‌ها پیش مطرح شده بود.

بازار پوشاک نیز چند سالی‌است متاثر از بازار پررونق عزاداری‌های ماه محرم، پوشاک ویژه عرضه می‌کند. تی‌شرت‌ها و شال و روسری‌هایی با نمادها و نوشته‌های مرتبط با این ماه و رنگ‌های غالب مشکی و سبز.

خبرگزاری ایلنا در گزارشی نوشت که قیمت تی‌شرت‌های مشکی در مغازه‌های پوشاک از ۱۰۰ تا بیش از ۵۰۰ هزار تومان است.

تا پیش از پرورش شترمرغ در ایران پرهای این پرنده را برای تزئین علم و کتل‌ها از خارج از ایران وارد می‌کردند اما چند سالی است که پر شترمرغ در ایران تولید و عموما به دست هنرمندان اصفهانی رنگ می‌شود.

در خبرگزاری آینا قیمت هر کیلو پر شترمرغ بیش از ده میلیون تومان اعلام شده است.

اصفهانی‌هایی که در ساخت علم و کتل هم نقش پررنگی ایفا می‌کنند. اگرچه تیغه‌های علم در چهارراه سیروس از یکی دو ماه مانده به محرم ساخته می‌شود اما ساخت تمثال‌ها بیشتر کار تبریزی‌ها و اصفهانی‌هاست. روی تیغه‌ها معمولا نقش و نگارهایی وجود دارد و برخی خمیدگی‌هایی دارد که کار قلم، چکش و درواقع کار دست است.

بر اساس آگهی‌های سایت دیوار قیمت علم‌های کوچک بین هفت تا یازده تیغه از ۲۵ میلیون تومان شروع می‌شود و بر اساس اندازه٬ قدمت و تزئینات قیمتش به صدها میلیون تومان می‌رسد.

نه فقط حسن روحانی که خود ملبس به لباس روحانیت و رییس جمهوریِ نظامی است که بنیانگذار آن گفته بود: «این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگاه داشته» که هیچ رییس جمهوری دیگر نیز به سادگی نمی‌تواند به جنگ چنین بازار پررونقی برود. بازاری که در شرایط رکود توررمی اقتصاد ایران از معدود بازارهای هنور پررونق است.

هرچند رییس جمهوری این تعبیر را هم به کار برده تا منظور خود را روشن‌تر بیان کرده باشد: «برگزاری عزاداری‌های محرم، حتماً. رعایت پروتکل‌های بهداشتی، قطعاً». با این تأکید که این دو «مانعه‌الجمع» نیست. اما در شرایطی که به گفته وزیر بهداشت دولت و در افق بزرگتر نظام تن به اعمال قرنطینه از ترس آغاز شورش گرسنگان نداد٬ قابل پیش‌بینی بود که دولت به جنگ منتفعان از بازار عزاداری‌های مذهبی نرود٬ خاصه آنکه این بار پای اعتقادات بخشی از مردم نیز در میان است.

منبع: زیتون

This comment was minimized by the moderator on the site

مینو محرز: برگزاری مراسم محرم فاجعه آمیز است

Posted: 27 Jul 2020 05:21 AM PDT

در شرایطی که بیشتر شهر‌های بزرگ کشور در وضعیت قرمز به سر می‌برند و سفر به برخی استان‌ها اکیدا پرخطر اعلام شده، رییس جمهور از برگزاری مراسم عزاداری محرم خبر داده است, آیینی که ویژگی صوری آن تجمع انسانی در عزای امام حسین است.

اگرچه روحانی خواستار اجرای پروتکل‌های بهداشتی در مراسم عزاداری شده، اما به زعم کارشناسان علمی ستاد ملی کرونا چنین چیزی ممکن نیست.

مینو محرز متخصص بیماری عفونی و عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا نیز برگزاری تجمعات محرم را فاجعه‌آمیز خوانده و می‌گوید: هنوز در شیب وحشتناک ابتلا به کرونا هستیم و خیلی از استان‌ها در وضعیت قرمز است. کمتر از یک ماه دیگر تا محرم مانده و معلوم نیست چه می‌شود.

This comment was minimized by the moderator on the site

آقای روحانی؛ برای امام حسین ( ع) دفاع از حقوق مردم و اداء دِین آنها از برپایی مراسم محرم واجب تر است.

Posted: 27 Jul 2020 11:41 AM PDT

ناصر مهدوی

جناب روحانی بهتر از بنده می دانند که شب عاشور امام حسین خطاب به یارانشان فرمودند : اگر دِینی و حقی از مردم بر عهده دارند بهتر است ایشان را ترک کنند و ابتدا به فکر ادای دِین مردم باشند.

زیرا باز گرداندن حق مردم واجب تر از جهاد در راه خدا آنهم در کنار حضرت سید الشهداست.

باز هم جناب روحانی بهتر می دانند که یک دلیل عدم بیعت امام حسین با یزید بر سر دفاع از حقوق مردم بود و امام حاضر نبودند کسی را تایید کنند که با روی کار آمدن خویش در صدد ظلم به مردم و گسترش فساد بودند.

شگفت آور است جناب روحانی با همه این مطالبی که امیدوارم از ماجرای عاشورا خوانده و یا شنیده باشند ؛ علیرغم اعتماد مردم و هویتی که به ایشان دادند و امانتی که به وی سپردند ؛ در سخت ترین شرایط با جان و حقوق مردم معامله کردند و آنها را با بی توجهی دولت و سیاست های ناصحیح خود با هزاران درد و رنج تنها گذاشتند.

از نگاه آقای روحانی مردم ابزاری بیش نیستند هر کجا لازم بود داد از مردم می زنند اما وقتی پای مصلحت دولت و نظام و منفعت گروهی ایشان به میان بیاید ؛ راحت حقوق مردم را فراموش می کنند و زیر پا می گذارند.
در موضوع کرونا وقتی معلوم شد که ممکن است در خانه ماندن مردم بی دفاع ؛ مشکلاتی را برای دولت فراهم آورد ؛ با انواع حیل مختلف موضوع را عادی جلوه دادند و مردم را به خیابان کشاندند و جان آنها را به خطر انداختند.

در بحث سیاست های ارزی به بهای گسترش فقر و بدبختی و بحران روحی و اقتصادی مردم ؛ یک شبه قیمت دلار را به عرش رساندند تا کسری بوجه خود را از طریق خالی کردن سفره مردم جبران کنند
و اکنون نیز برای بدست آوردن رضایت مداحان و روضه خوانان ؛ دم از اجرای زنده مراسم محرم می زنند و ساز بازی با جان مردم را دوباره به صدا در آورده اند

بنده به لحاظ فردی قضاوتی در باره جناب روحانی ندارم ولی در نحوه سیاست ورزی جناب روحانی هیچ نشانی از شباهت ایشان با سلوک و دغدغه های امام حسین نمی بینم.

زیرا اگر کمترین شباهتی بین رفتار آقای روحانی با شیوه اندیشه امام حسین موجود بود حتما حفظ جان و مال مردم را در روزهای خطرناک شیوع کرونا بر انجام مراسمی که فرصتی برای کاسبی مداحان و روضه خوانان است ترجبح میدادند و با دفاع از‌حقوق ملتی مظلوم ؛ آنها را در سخت ترین شرایط معشتی تنها نمی گذاشتند.

بنظر می رسد دینداری جناب روحانی از آن جنس دینداریهایی است که در آن ارزش عقیده و انجام مناسک و مراسم مهم تر از حفظ جان و دفاع از حقوق مردم است.

من نام این دینداری را دینداری مراسمی و عامیانه می گذارم که وقتی مراسم تمام می شود ؛ دین این جماعت هم تمام می شود.

دینی که مشاهده تار موی زنان و نوشیدن شراب حکم مرگ دارد ولی دزدی و غارت بیت المال مسلمین امری عادی تلقی می شود

امام حسین همواره از چنین دیندارانی اعلام برائت و بیزاری داشته اند

This comment was minimized by the moderator on the site

ایران پس از آمریکا، برزیل، هند و مکزیک دارای بیشترین شمار بیماران حاد کووید۱۹ در جهان است.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام .. فکرشو میکردی تا ۱۴۰۰ با روحانی که اینقدر تعریف میکردی این بلاها سرمون بیاد .. موندم چطوری هنوز قلم توی دستهات میگیری !! شرمنده اون کاغذ خودکار نمیشی !! عمر جوانی ماها رو شماها با گفتن اصولگرها .. اصلاح طلب ها .. از بین بردید .. یادم رفت همه چیز بیخیال امنیت داریم ..‌

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دوست عزیز ما ایرانی هستیم در ایران زندگی می کنیم و هموطن هستیم .

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

ارتباطات انسانی شاید از بهترین شاخص های انسانیت ما انسان هاست، که تبلور آن در رویارویی تفکر و تبادل احساسات با دیگران حاصل می شود، امروزه فن آوری های جدید به کمک انسان آمده و شرایطی را فراهم نموده اند که بتوان به طور سریع و وسیع با هم در ارتباط باشیم، نوشته هایم در این سایت، سیاه مشق هایی است که در کلنجار با دل، به نوشته در آمده و لزوما درست و یا نادرست نیست.

کامنت ها

دوران کرونا (۴۰)؛ انحصاری شدن قدرت (۱۱) Posted: 27 Oct 2020 10:48 AM PD...
زنده باد برجام نيمه جان غلامرضا مصدق جنگ طلبان امریکا...