قسم به برف آنگاه که بر تمام پلیدی ها غلبه کند

11 اسفند 1397
Author :  
انسان رهسپار به سوی هدف با امید

و خداوندگارم اگر می خواست با چون محمدی (ختم پیام آورانِ صاحب کتاب خود) در بین مخلوقاتش در ایران سخن گوید، و از طریق او پیامی برای پارسیان نازل کند، شاید به جای قسم به شتر[1]، به مثال دیگری که در زندگی این مردم مهمتر و کارسازتر است، روی می آورد، و شاید برف، این سمبل زیبای آفرینش، و سپیدی آن، آنگاه که بر بلندای کوه های سر به آسمان کشیده نشسته است، را موضوع قسم هایش قرار می داد؛

ایزد حکیم من به برفی قسم یاد می کرد که کوه های ما را از سپیدی خود می پوشاند و چون عروس آنها را آماده رفتن به حجله بهار می کند. و شاید اگر می خواست سخنی از این مکالمه اش با این پیام آور خود بر جای بماند، نوشتن این چند خط را بر چنین پیامبری، تکلیف می کرد، تا از این معجزه زیبای او برای ثبت در کتاب بماند :

"قسم به سپیدی برف های نشسته بر زمین سرد، آنگاه که می بارند تا زشتی های باز مانده از عمل انسان را بر بستر زندگی اش، زمین، زیر سپیدی زیبای خود بپوشانند، تا چند صباحی چشم انسان چیزی جز پاکی ندیده، و متوجه شود که ما می توانیم پاکی مطلق را بر زمین بگسترانیم، و اما این را به شما واگذار کرده ایم تا در این مسیر حرکت کنید. قسم به سپیدی برف های نشسته بر زمین، که در زمانی نه چندان دور زندگی از زیر این سپیدی پاک و گسترده، بیرون خواهد جهید، و چشم های نگران و منتظر شما را به امیدی بزرگ نوید داده، خرسند خواهد کرد.

ما در این پدیده حیرت انگیز درس هایی بدیع برای تدبر شما قرار دادیم، چرا که در پس این سردی استخوان سوز، بهاری به لطافت گل های نرمروی بهاری نهفته است، آنگاه که جوانه های نورس، از تخم هایی که از پاییز گذشته بر زمین ریخته اند، در یک رستخیز عظیم بیرون جهند، و دنیا را به وجود خود سبز نمایند، اما حیف که در اثر فراموشی تو، ای انسان! باز بر این بهار زیبا هم، همچنان پاییزهایی دوباره خواهند تاخت، تا خزان همچنان زندگی تو را در بر گیرد، و تو دوباره به انتظار بهار، ذهن خود را روانه رویاهای زیبا کنی، و دوباره چشم به آسمان بدوزی.

این نتیجه ی فراموشی های توست، که پاییز به تکرار تاراج بهار بر می خیزد، و به جهت همین فراموشی است که تو را انسان [2] نامیدیم."  

عکس هایی از طبیعت توچال در دهمین روز از اسپندگان 1397 خورشیدی، تصاویری از انسان رهسپار به سوی مقصد، در شرایط سخت و دشوار، با امید، رو به جلو، زیبایی برای چشم های انسان فراموشکار:

Click to enlarge image IMG_7336.JPG

شرق تهران زیر اشعه های صبح

[1] -  "آیا اینها به شتر نظر نمی کنند که چگونه آفریده شده؟"  (أَفَلا يَنْظُرُونَ إِلَي الْإِبِلِ کَيْفَ خُلِقَتْ) سوره غاشیه آیه 17

[2] - واژه انسان از نسیان یعنی فراموشی مشتق شده است. "ای انسان، چه چیز تو را به پروردگار کریمت مغرور کرده است؟" سوره انفطار آیه 7 (يَا أَيُّهَا الْإِنسَانُ مَا غَرَّكَ بِرَبِّكَ الْكَرِيمِ)

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (4)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
This comment was minimized by the moderator on the site

یکی از خوانندگان این پست در واکنش به این نوشته برایم نوشتند :

پستی خیلی خیلی خیلی متفاوت‎
البته از منظر و نگاه خودم‎
در عین سردی و برودت، گرم بود‎
و جذاب‎
زمستان است و سپیدی و سردی برف .... اما حسی بهاری را به مخاطب منتقل می کنه ......

This comment was minimized by the moderator on the site

دوست خواننده من در خصوص این پست برایم نوشت :
مطلبی زیبا با تصاویر فوق العاده و موزیک، خوب بود‎
عالی بود فقط‎ کمی تند رفتی‎
که چرا به شتر قسم ...‎

مصطفوی:
نگفتم چرا به شتر قسم یاد کرده، گفتم اگر اینجا بود، شاید به این قسم می خورد‎
که در زندگی ما موثرتر و کارسازتر است‎

دوست خواننده من:
باشه ولی حساسیت مذهبی هیچ کس و هیج دینی را نباید ....‎

مصطفوی :
اگر اینطوری فکر کنی، بهتر است قلم زمین گذاشت و راحت نشست و ننوشت

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام بر شما بزرگوار
سایت زیبا با گنجینه مطالب زیبا
پیروز و برقرار باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

درود بر شما به خاطر لطف و بزرگواری شما - اما نام زیبای شما مرا یاد این فرازی از دعا انداخت - سبحان یا عماد من لا عماد له - پاک و منزه است خداوند که خود بنیان است و برایش بنیانی نیست - یا پاکست خداوندی که میخ نگهدارنده آفرینش است و برایش هیچ میخ نگهدارنده ایی برای خود اون نیست و او قائم به خود است. شما هم برقرار و شاد و سربلند باشید. متشکرم

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

ارتباطات انسانی شاید از بهترین شاخص های انسانیت ما انسان هاست، که تبلور آن در رویارویی تفکر و تبادل احساسات با دیگران حاصل می شود، امروزه فن آوری های جدید به کمک انسان آمده و شرایطی را فراهم نموده اند که بتوان به طور سریع و وسیع با هم در ارتباط باشیم، نوشته هایم در این سایت، سیاه مشق هایی است که در کلنجار با دل، به نوشته در آمده و لزوما درست و یا نادرست نیست.

آخرین خبر رویتر