قربانیان تلاش برای فتح اورست در بهار 2019

04 خرداد 1398
Author :  
صف انتظار برای صعود به قله اورست در این روزها

مقدمه مترجم:

کوهنوردی از ورزش هایی است که رقابت چندانی بین کوهنوردان در جریان نمی باشد، و هر کوهنوردی بنا بر قرار با خود، و توان بدنی اش، که هر لحظه به او نسبت بین مدت و مقدار باقی مانده از صعود، و انرژی او را برای ادامه را محاسبه و اعلام می کند، و او طبق همین محاسبات قدم های خود را در کوه هماهنگ، و پیش می راند، سبقت گرفتن در کوه ها شاید بی معنی باشد، و پیشی گرفتن ها هم معمولا سبقت تصور نشده، بلکه تنها بیانگر سطح توان افراد است؛

لذا کوهنوردی یک ورزش انفرادی تلقی شده اگرچه شدیدا توصیه می شود که گروهی انجام شود، و این رضایت قلبی هر فرد است که به هنگام هر صعودی بدست می آید، و کوهنوردان چندان مقید به گرفتن زمان، ثبت رکورد و... برای کُری خوانی و فخر فروشی نیستند، و زمان صعود کمتر، تنها بازگو کننده توان بیشتر هر فرد است، وگرنه صعود کنندگان به هر قله ایی، نام خود را در دل خود به عنوان یکی از صعود کننده ثبت می کنند.

 اما قله اورست منتهای آروزی یک کوهنورد حرفه ایی است، تا در وهله اول حضور خود را در بلندترین نقطه جهان بدون ابزار بالا برنده ناشی از فنآوری هوایی، ثبت و به اجرا در آورد، شرایط سخت صعود به اورست باعث می شود که این تنهایی و اتکا به نیروی خود در این صعود بروز بیشتر و تبلور دقیق تری بیابد.

البته مرگ در کوه ها یک پدیده رایج است که ناشی از عدم محاسبه و بی احتیاطی و گاه سختی مسیر صعود و شرایط آب و هوایی است و در این مورد، بیشتر مرگ ها هنگام بازگشت و در سرازیری اتفاق افتاده است. کوه را نباید تنها رفت، هرچند قهار و یکه تاز باشی، چرا که شرایط صعود گاه به لغزشی تبدیل به شرایط مرگ خواهد شد.

این گزارش در واقع منعکس کننده وضعیت انسان هایی است که در فصل بهار جاری صعود به قله 8848 متری اورست را سر لوحه کار خود قرار دادند و متاسفانه دیگر با پای خود باز نگشتند، روح بزرگشان شاد باد، و قرین رحمت الهی، که در شرایط باد، سرما و عوارض ناشی از ارتفاع زیاد جان باختند :

فوت سه تن دیگر، در اثر ازدحام اورست نوردان برای صعود

این هفته [1] به علت ازدحام صعود کنندگان به اورست، 5 تن از اورست نوردان فوت کردند، این حوادث زمانی اتفاق افتاد که جمع زیادی از این کوهنوردان قصد داشتند از فرصت کوتاه به وجود آمده ناشی از شرایط مناسب آب و هوایی برای صعود استفاده، و به بلند ترین نقطه جهان صعود کنند.

سه مورد از این مرگ ها روز پنجشنبه (2 خرداد) اتفاق افتاد و دو مورد دیگر نیز روز چهارشنبه (اول خرداد) گزارش شده است. این حوادث که در اثر ازدحام کوهنوردان در اطراف نقطه هیلاری [2]، جایی که کوهنوردان فقط تک به تک و به تنهایی می توانند از آن گذر کنند، روی داد، که در این نقطه دو تا سه ساعت انتظار برای رسیدن نوبت عبور، در روز چهارشنبه گزارش شده است.

بر اساس گفته های مدیر مرتبط با صدور مجوز صعود به اورست در کمپ اصلی [3]،  امسال کشور نپال تعداد زیادی مجوز صعود برای کوهنوردان صادر کرد، به طوری که 376 مجوز برای خارجی ها و 14 مجوز برای کوهنوردان نپالی صادر شد، که این یک رکورد از لحاظ تعداد می باشد.

علاوه بر این شرایط آب و هوایی این فصل از صعود، باعث تجمع تعداد زیادی از کوهنوردان در کمپ اصلی شده بود، که منتظر بهترین شرایط آب و هوایی بودند تا تلاش خود را برای صعود آغاز کنند، و امسال دو موقعیت خوب صعود [4]( 5 روزه)، تنها برای صعود به وجود آمد، در حالی که معمولا در سال های گذشته 12 روز مناسب برای صعود به وجود می آمد، که از این لحاظ هم، کاهش فرصت های مناسب صعود را در سالجاری و این فصل صعود شاهد بودیم.

به همین دلیل صعود کنندگان تمام تلاش خود را کردند تا از این فرصت استفاده برده، و به همین دلیل تنگناهای عبور را در مسیر ایجاد کرد.

عکس : این عکس مربوط به 22 می 2019 می باشد که توسط یکی از کوهنوردان ثبت شده و نشان از ترافیک شدید کوهنوردانی دارد که در صف ایستاده اند تا به قله صعود کنند.

بر اساس گزارش نیورک تایمز، در بین سه مرگ گزارش شده در روز چهارشنبه، دو کوهنورد هندی به نام های نیهال بگوان [5] و کالپانا داس [6] بودند، سومین مرگ مربوط به به اعضای "کمپانی هدایت کولبر و شرکا سوییس" به نام "ارنست" ثبت شده است. تمام این قربانیان در حال پایین آمدن بودند، ارنست از سمت تحت کنترل چین در بخش تبت، به قله صعود کرده بود، اما بگوان و داس از قسمت پرطرفدار صعود، یعنی سمت نپال به قله صعود کرده بودند.

روز چهارشنبه کوهنورد امریکایی دونالد لین کاش[7] و کوهنورد هندی انجلی کولکارنی[8] نیز هنگام پایین آمدن از اورست کشته شدند.

طولانی شدن حضور انسان در ارتفاع بالا، ریسک بالای بیماری های این ارتفاع را بالا برده، و آن زمانی اتفاق می افتد که بدن تلاش می کند تا خود را با فشار پایین هوا و کاهش اکسیژن هماهنگ نماید. اقدام توصیه شده در این شرایط این است که فرد خود را سریعا به مناطق پایین تر منتقل کند (که با این ازدحام این امر میسر نیست).

حداقل یکی از این مرگ ها به خاطر ازدحام بود. بگوان در اثر ترافیک شدید قله نوردان، مدت زمان طولانی را در "منطقه مرگ" (بالای 8000 متر) معطل مانده بود و لذا دچار بیحالی [9] و کم آبی بدن[10] شده بود.

داس اولین زن کوهنورد از ایالت اُدیسا بود، که به گفته سروزیر این ایالت آقای نویین پاتنیک "میراث کوهنوردی او مشوق نسل زنان جوان کوهنورد این ایالت خواهد بود".

سایت "کمپانی کولبر و شرکا" نیز نوشت "می خواهیم همدردی و تسلیت خود را از این فقدان بزرگ، مخصوصا به خانواده آقای ارنست، [11] دوستان او در این ساعات سخت صعود ابراز داریم."

بر اساس آمار ارایه شده از مقامات مرتبط، قبل از سه قربانی روز پنجشنبه، 12 مرگ دیگر [12] نیز در این فصل صعود در منطقه هیمالیا به ثبت رسید، که علاوه بر کاش و کولکارنی در این هفته، کوهنورد دیگر هندی راوی تاکار [13] نیز هنگام پایین آمدن از اورست هفته گذشته کشته شد.

همچنین کوهنورد ایرلندی ساموس لولس[14] نیز اواسط ماه می مفقود شده است که انتظار می رود او نیز کشته شده باشد.

 

Donald Lynn Cash

این تصویر کاش اسطوره قلل بالای 8000 را در یکی از صعودهایش نشان می دهد

[1] - این متن ترجمه گزارشی است مربوط به 3 خرداد 1398- 24 می 2019 توسط ALEXANDRA SVOKOS و گزارش های دیگری در این زمینه است که در
https://www.yahoo.com/gma/3-more-die-mount-everest-amid-heavy-crowding-180100547--abc-news-topstories.htmll  انعکاس یافت.

 

[2] - the Hillary Step نقطه ایی صخره ایی با 12 متر ارتفاع است که در 58 متری نوک قله اورست، و در ارتفاع 8790 متری قله اورست قرار دارد، لازم به ذکر است که قله اورست در مجموع 8848 متر ارتفاع دارد.

[3] - base camp نقطه شروع ارتفاع گرفتن به قصد صعود به اورست است.

[4] - Summit Windows که معمولا بین 7 تا 12 شرایط خوب برای صعود به وجود می آید که برای سال 2018، 11 روز خوب برای صعود به وجود آمد. که شرایط باد اجازه اجرای صعود را می داد. اما امسال تنها در دو مورد، روز مناسب برای صعود اعلام شد، که هر کدام 5 روز را شامل می گردید که شرایط وزش باد، مناسب عبور و صعود بود، 381 مجوز صعود بعلاوه هر فرد صعود کننده حداقل یک شرپا که به همراه اوست که این جمعیت شامل بیش از 800 نفر می شود که از گذرگاه های تنگ باید عبور کنند.

[5] - Nihal Bagwan ششمین قربانی از هفت هندی کشته شده در صعود های این فصل بود که در نقطه South Col فوت کرد او نیز اهل ایالت مهاراشترا در هند بود.

[6] - Kalpana Das 49 ساله نیز هنگام پایین آمدن بعد از صعود، نزدیک نقطه Balcony فوت کرد. او تلاش هایی برای صعود به اورست در سال های 2004 و 2006 داشت که نا موفق بود اما در سال 2008 موفق شد.

[7] -  Donald Lynn Cash از پیشگامان کوهنوری 54 ساله اهل ایالت یوتا امریکا بود که در نزدیکی نقطه هیلاری چند لحظه بعد از صعود به قله اورست هنگام بازگشت درگذشت؛ او به خاطر صعود به هشت قله بالای 8000 متری در قاره های مختلف جهان،  مقام Utah man به وی اعطا شده بود. ایشان به علت بیماری ارتفاع بالا، فوت شد و توسط شرپای خود از ارتفاع 8770 متری به پایین منتقل شد، فشار اکسیژن، او را به این حال انداخت و ماساژ او هم برای حفظش مفید فایده نبود. کاش در آوریل گذشته در پست اینستاگرام خود نوشت که "این یک ترکاندن نهایی خواهد بود". "برای من واقعا مبارک خواهم بود که در یک عمل مخاطره آمیز با دوستان جدید و کبیرم، اینجا باشم".  او در آخرین پیامی که از خود به جای گذاشت، نوشت که : "این نهایت تبریک است که روی قله ایی باشم که چهل سال است در مورد آن مطالعه کرده ام".

 

[8] - Anjali Kulkarni 54 ساله از شهر بمبیی در هند بلافاصله بعد از صعود به همراه همسرش، فوت کرد، او در هنگام فوت در نزدیکی های نقطه South Col بود.

[9] - exhausted

[10] - dehydrated

[11] - او نیز در ارتفاع 8600 متری فوت کرد

[12] - فصل صعود بهار امسال 15 مورد مرگ دیگر را نیز در مسیر شش قله 8000 متری منطقه از جمله  Everest, Cho Oyu, Annapurna, Makalu, Kanchenjunga, and Lhotse در پی داشته است که شامل 7 هندی، 1 نفر شرپا (محلی های کمکی برای حمل وسایل)، 1 تایوانی، 1 امریکایی، 1 بلغاری، 1 شیلیایی، 1 تن اهل کشور پرو، و یک نفر هم اهل تبپ را شامل می شود.

[13] - Ravi Thakar هم دیگر هندی بود که در نزدیک C4 بعد از صعود فوت کرد.

[14] - Seamus Lawless 39 ساله کوهنورد ایرلندی است که احتمال داده می شود، بعد از لیز خوردن در نزدیکی South Col فوت کرده باشد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
سید مصطفی مصطفوی

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

گروهی از داوطلبان پاکسازی محیط زیست در نپال در عملیات پاکسازی کوه اورست، بلندترین قله جهان، چهار جسد را کشف و ۱۱ تُن زباله جمع آوری کردند.

به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، «داندو راج گیمیر» مدیر کل اداره گردشگری نپال روز جمعه گفت: گروهی متشکل از ۱۲ راهنما از افراد بومی نپال (شرپا) چهار جسد و ده ها کپسول اکسیژن، قوطی های خالی، طناب، چادر و تجهیزات صعود برجای مانده از گروه های صعود کننده در پناهگاه ها و کمپ های اورست کشف و جمع آوری کردند.

گیمیر با اشاره به اینکه عملیات پاکسازی کوه اورست یک ماه به طول انجامید، افزود: راهنمایان محلی شرپا تنها زباله هایی که قابل بازیافت بودند را به کاتماندو (پایتخت نپال) انتقال دادند و اجساد چهار تن نیز برای احراز هویت به پزشکی قانونی شهر منتقل شده است.

پاکسازی اورست همراه با کشف ۴ جسد

وی افزود: مقام های نپالی زباله هایی که از اورست جمع آوری شده را به یک شرکت بازیافت در کاتماندو تحویل دادند.

دولت نپال و جوامع محلی، مدتهاست که با مشکل زباله در کوه روبه رو شده اند؛ زیرا سالانه کوهنوردان زیادی از سراسر جهان برای صعود به قله اورست به این کشور سفر می کنند.

تلاش های منظمی از سال ۲۰۱۱ برای بازیافت چندین تن زباله از قله اورست انجام شده و سیستم های مدیریت زباله معرفی شده اند.

دولت نپال در سال ۲۰۱۴ برای بازگرداندن سرانه هشت کیلوگرم زباله به پایین قله اورست مبلغی را به کوهنوردان پیشنهاد داده بود.

قله اورست، بلندترین قله روی زمین محسوب می شود که ارتفاع آن از سطح دریا برابر با هشت هزار و ۸۴۸ متر (۲۹٬۰۲۸ پا) است. این قله در رشته کوه‌های هیمالیا در مرز منطقهٔ ساگارماتای نپال و تبت در کشور چین قرار گرفته است.

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

ارتباطات انسانی شاید از بهترین شاخص های انسانیت ما انسان هاست، که تبلور آن در رویارویی تفکر و تبادل احساسات با دیگران حاصل می شود، امروزه فن آوری های جدید به کمک انسان آمده و شرایطی را فراهم نموده اند که بتوان به طور سریع و وسیع با هم در ارتباط باشیم، نوشته هایم در این سایت، سیاه مشق هایی است که در کلنجار با دل، به نوشته در آمده و لزوما درست و یا نادرست نیست.