داعشی همان مسلمان و داعش مسلکی همان اسلام است

"داعشی همان مسلمان و داعش مسلکی همان اسلام است؟!"

این جمله بسیار تاثر برانگیزی است که هر از چندگاهی از زبان برخی از مردم جاری می شود و لذا طبق این نظر داعشی ها همان مسلمانان واقعی و عملکردشان همان اجرای واقعی فقه اسلامی تلقی می شود. برای تصحیح چنین دیدگاهی نمی توان داعش و داعش مسلک ها را با معیارهای حقوق بشری، اخلاق، نُرم های انسانی و... مورد نقد و حمله قرار داد که بدین لحاظ به صورت آشکاری محکومند، تنها راهی که برای رفع اتهام از اسلام و مسلمانی وجود دارد، نقد فقهی و تاریخی اعمال داعش است تا روشن گردد این روند فکری و عملی آنان چقدر با فقه و تاریخ اسلام منطبق هست و چقدر نیست.

ظاهرا کسانی که به چنین اعتقادی رسیده اند اعمال داعشی ها را با اعمال مسلمانان در تاریخ و دستورات فقهی موجود در اسلام، مقایسه می کنند و به این نتیجه دردناک رسیده اند و لذا باید به نقد تاریخی و فقهی داعش دست زد و ثابت کرد که اعمال و تفکر داعش مطابق با فقه و تاریخ (روش) اسلام نیست و چنین حرکتی تنها از کسانی شایسته است که به فقه و تاریخ اسلام آشنایند و مدعی پاسداری از آنند (علما و حوزه های علمیه)، تا داعش را از این لحاظ به نقد کشید و تطابق و عدم تطابق آنان را با اسلام و مسلمانی روشن نمود و اسلام و مسلمانی را از چنین وصله ناجوری مبرا و تطهیر کرد.

خلایی که احساس می شود از ناحیه ایدئولوک های اسلامی است که حمله نقادانه و علمی موثری به عملکرد و تفکر داعش صورت نمی گیرد و بیشتر نقدها ناشی از معیارهای انسانی و حقوق بشری است. حال آنکه پادزهر این سم مهلک، نشان دادن فاصله تفکر و سیره اسلامی از تفکر و سیره داعشی است. این است کیمیای مورد نیاز حال اسلام و مسلمانی که به تبرعه اسلام و مسلمانی خواهد انجامید وگرنه محکومیت اخلاقی و حقوق بشری داعش اثر آنچنانی نخواهد داشت و به حساب دعوای رقبا گذاشته خواهد شد.

اسلام باید از فقه داعشی تبری بجوید و دوری خود را از چنین اعمال و افکاری به اثبات برساند وگرنه تاریخ اسلام را مسلمانان ناپاکی مثل امویان و عباسیان و... ساختند و شاید تاریخ اسلام قابل دفاع نباشد، ولی فقه را قاعدتا انسان های عالم از متون شریف اسلامی استخراج کرده اند و... اگر به لحاظ فقهی بین اسلام داعشی و اسلام ما همپوشی و همسانی وجود داشته باشد، باید در فقه اسلامی با رویکردی انسانی و اخلاقی و... تجدید نظر و آنرا اصلاح کرد وگرنه اتهاماتی منجمله این که داعش وابسته به این و آن است اتهام مناسبی برای از میدان به در کردنش نمی تواند باشد.

نظرات (1)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

نتیجه تحقیقات سازمان ملل: داعش علیه ایزدی‌ها مرتکب «نسل‌کشی» شده است
نگارش از یورونیوز فارسی • به روز شده در: ۱۱/۰۵/۲۰۲۱ - ۱۰:۲۵
عکسی از شهر راوه عراق در زمان تصرف داعش در سال ۲۰۱۴
سرپرست تیم ویژه‌ای که دربارهٔ خشونت‌های داخلی عراق تحقیق می‌کند، اعلام کرد شواهد «آشکار و مجاب‌کننده» نشان می‌دهند که اعضای داعش در سال ۲۰۱۴ میلادی علیه اقلیت ایزدی دست به نسل‌کشی زده‌اند و آنان همچنین توانسته‌اند سلاح‌های شیمیایی بسازند و از آنها استفاده کنند.
شورای امنیت در سال ۲۰۱۷ قطعنامه‌ای تصویب کرد تا به‌موجب آن تیمی تحقیقاتی برای ثبت شواهد جرائم و جنایات جنگی در عراق و بخش‌هایی از سوریه شکل بگیرد. گزارش اخیر این تیم شواهد قانع‌کننده‌ای از تلاش داعش برای نسل‌کشی اقلیت دینی ایزدی ارائه می‌کند.
شبه‌نظامیان دولت اسلامی در سال ۲۰۱۴ پس از اولتیماتوم «ایمان بیاورید یا بمیرید» هزاران مرد ایزدی را به‌ویژه در شهر سنجار در شمال عراق کشتند و بسیاری از زنان و دختران اهل این اقلیت دینی را به‌سوی بردگی و خشونت‌های جنسی روانه کردند، خشونت‌هایی که گاه تا سالها ادامه یافت و اغلب منجر به مرگ آنان شد.
گزارش تیم تحقیقاتی سازمان ملل همچنین عنوان می‌کند که گروه دولت اسلامی در سال ۲۰۱۴ با شکنجه و اعدام گروهی از دانشجویان و کارکنان دانشکدهٔ نیروی هوایی تکریت، که عمدتا شیعه بوده‌اند مرتکب «جنایت جنگی» شده است.
مراسم تدفین بقایای قربانیان ایزدی در شهر سنجار عراق آسیوشیتد پرس
شواهد اخیر حاصل کاوش گورهای جمعی،‌ اطلاعات استخراج‌شده از کامپیوترهای متعلق داعش، دیجیتالی‌کردن موارد و به‌کارگیری فناوری‌های پیشرفته پردازش اطلاعات است.
این اطلاعات همچنین نشان می‌دهد اعضای داعش که آزمایشگاه‌های دانشگاه موصل را به مرکز ساخت سلاح شیمیایی بدل کرده بودند، توانسته‌اند به کمک کارشناسان داخلی و خارجی ترکیبات مسموم‌کننده بسازند و آنها را روی زندانیان آزمایش کنند، آزمایش‌هایی که منجر به مرگ زندانیان شده است.
اطلاعات اخیر همچنین نشان می‌دهد که این گروه موفق به تولید گاز خردل شده‌اند و آن را در حملهٔ راکتی به شهر شیعه‌نشین و ترکمن «تازه خورماتو» به‌کار گرفته‌اند.
کارشناسان این تیم اعلام کرده‌اند که گام بعد، استفاده از این اطلاعات برای برآوردن انتظار عدالت‌خواهی بازماندگان این جنایات است و ابراز امیدواری کردند که مسئولان عراقی بتوانند با وضع قوانین تازه، اعضای سابق داعش را به‌خاطر ارتکاب «جنایت جنگی»، «جنایت علیه بشریت» و «نسل‌کشی» محاکمه کنند.
نادیا مراد، دختر ایزدی و برنده نوبل صلح نیز که خود و خانواده‌اش قربانی خشونت‌های داعش بوده‌اند همزمان با انتشار این گزارش، از شورای امنیت خواست نسل‌کشی ایزدیان را به دادگاه بین‌المللی جرائم جنگی ارجاع دهد. وی گفت: «پاسخ‌گو کردن (مجرمان) به‌شکل قانونی به‌خاطر جنایات داعش، تأثیر چشمگیری بر احیای اقلیت ما دارد».

مطالب مرتبط با این پست
هنوز نظری ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ثبت نظر به عنوان مهمان.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

چون شر پدید آمد و بر دست و پای بشر بند زد، و او را به غارت و زندان ظالمانه خود برد، اندیشه نیز بعنوان راهور راه آزادگی، آفریده شد، تا فارغ از تمام بندها، در بالاترین قله های ممکن آسمانیِ آگاهی و معرفت سیر کند، و ره توشه ایی از مهر و انسانیت را فرود آورد. انسان هایی بدین نور دست یافتند، که از ذهن خود زنجیر برداشتند، تا بدون لکنت، و یا کندن از زمین، و مردن، بدین فضای روشنی والا دست یافته، و ره توشه آورند.

کامنت ها

ایران مطلوب من این شکلی است! ایران شما چه شکلی است؟ قسمت دوم ۱۱. در ايران مطلوب من سرمایه گذاران، ک...
ایران مطلوب من این شکلی است! ایران شما چه شکلی است؟ مجتبی لشکربلوکی (https://t.me/Dr_Lashkarbolouk...