تله کابین توچال یادگاری نیکو از بهمن باتمانقلیچ

07 ارديبهشت 1398
Author :  
در مسیر صعود به ایستگاه 5 تله کابین توچال

قله توچال روز جمعه بارش برف قابل توجهی را در 6 اردیبهشت ماه 1398 تجربه کرد، و بسیاری از کوه نوردها را نیز غافلگیر نمود، تا در زیر بارش برف نسبتا شدید، و در شرایطی که انگار زمستان باز گشته است، صعودی به یاد ماندنی را تجربه کنند، و البته کسانی که بدون ابزار در این روزهای بهاری دل به کوه سپرده بودند، در هوای برفی گیر کردند، و طعم تغییرات آب و هوایی بهار را چشیدند؛

از جمله ی غافلگیر شده های سرما و برف بهاری، نوجوانی حدود 17 ساله بود که با کفش های کتانی و پارچه ایی، خود را به ایستگاه 4 تله کابین رسانده بود، بدین امید که راهی تا ایستگاه 5 نمانده و می تواند با تله سریع باز گردد، و خود را از سرما نجات دهد؛ او بدون دستکش، و لباس گرم مناسب، بدون باتوم، با کفش های لیز که مخصوص دویدن بود تا کوه، این مسیر را تا اینجا طی کرده، و از سرما نشسته بود، البته سرما و زمین خوردن های مکرر، باعث شده بود که از دست هایش برای زمین نخوردن کمک بگیرد، و انگشت های دستش در برف از سرما یخ بزند، و از درد انگشتان به خود می پیچید، و حتی قادر نبود که دستکش بپوشد، دستکش هایم را بر او پوشاندم او را راهی راه بازگشت و رساندن خود به ایستگاه 2 تله کابین کردم، و خود راهم را ادامه دادم.

البته هفته گذشته، جمعه نیز، صعود ما به مقصد ایستگاه 5 تله کابین توچال، ناتمام ماند و مثل خیل عظیم دیگری از کوه نوردها، آن روز راه بازگشت گرفتیم، در حالی که مثل موش آبکشیده، زیر باران خیس شده بودیم، و از شدت سرما می لرزیدیم.

بهار که می شود آب و هوای کوهستان اصلا قابل پیش بینی نیست و باید با ابزار مناسب در این شرایط به کوه رفت، ما بارش برف را برای این جمعه پیش بینی نکرده بودیم، ولی این صعود هم به خیر گذشت و لذت صعود زیر بارش برف را در اردیبهشت حس کردیم، و کل صعود در مسیر ایستگاه 5 تله کابین را زیر بارش برف ادامه دادیم. ارتفاع برف باریده از دیشب و صبح جمعه در ایستگاه 5 بین 10 تا 15 سانتیمتر بود.

اگرچه بارش برف در این فصل سال خبرهای ناخوشایندی از سرما زدن درختان را با خود داشت و محصولات کشاورزان را نابود کرد، و امسال هم مثل پارسال باغ های میوه ثمری برای زحمت کشان آن شغل شریف ندارد، اما برای کوه نوردها همیشه بارش برف، بر بارش باران ارجحیت دارد، زیرا که در زیر بارش برف صعود بسیار راحت تر است، تا صعود زیر بارش باران، که کار را مختل می کند.

امروز (7 اردیبهشت) مطلع شدم که آقای بهمن باتمانقلیچ سازنده پروژه عظیم و بسیار زیبا و موثر تله کابین توچال، در سن 83 سالگی به رحمت خدا رفته اند، البته من با شخصیت و کارهای ایشان آشنایی ندارم، اما سه سالی است که با تله کابین توچال سرکار دارم و رحمت این وسیله راحت را بارها لمس کرده ام. روحش شاد که اگر تنها همین تله کابین توچال را در عمر خود ساخته باشد، می تواند یادگاری نیکویی از خدمات ایشان باشد که هنوز که هنوز است بسیاری از آن بهره مندند، و من بارها در این مسیر شاهد دعای خیر بسیاری بودم که نثار سازنده این امکان بسیار خوب شد.

امکانی که به کمک بسیاری در این مسیر می آید، که بعد از ساعت ها صعود و حرکت در سر بالایی ها، در قله خود را به تله کابین می رسانند، تا به دقایقی چند، آنها را به پایین کوه منتقل نماید، بدون این که آسیبی به زانوان شان، در پایین آمدن بخورد.

بعضی آدم ها کارهای ماندگاری می کنند، که برای شان خیر دنیا و به حتم آخرت را فراهم می کند، چرا که رضایت خلقی را برای خود به ارمغان می آورند و به یقین رضایت بندگان خدا، موجب رضایت خداوند نیز می گردد، اینان با کارهای شان، خود را شامل دعای خیر خیل زیادی از انسان ها می کنند.

Click to enlarge image 016.JPG

طلوع خورشید در یک روز برفی و بهاری

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

ارتباطات انسانی شاید از بهترین شاخص های انسانیت ما انسان هاست، که تبلور آن در رویارویی تفکر و تبادل احساسات با دیگران حاصل می شود، امروزه فن آوری های جدید به کمک انسان آمده و شرایطی را فراهم نموده اند که بتوان به طور سریع و وسیع با هم در ارتباط باشیم، نوشته هایم در این سایت، سیاه مشق هایی است که در کلنجار با دل، به نوشته در آمده و لزوما درست و یا نادرست نیست.

آخرین خبر رویتر