راه سختُ دور استُ، تیغ خرمهره داران آخته

05 دی 1398
Author :  
همه در پی یافتن گوهری در ذهن خود ساخته، حتی کودکان

و معمای انسان مرا سخت در خود غرق می کند، آنگاه که به آمدن، شدن و رفتنش می اندیشم، و می بینم، یافته و نیافته، دیده و ندیده، خورده و نخورده، کرده و نکرده، دانسته و ندانسته، خوشبخت و بدبخت، شایسته و ناشایسته، بزرگ و کوچک، ظالم و مظلوم، توانا و ضعیف و... همه می آیند و طرحی زده و نزده می روند؛ اما این آمد و شد، مرا به خود نمی لرزاند، که چرا؟!

اگر بلرزاند هم باز نمی دانم از که بپرسم، چرا؟؟؟!.

او که می داند نیز، راه های به سمت خود را در مسیرهایی قرار داد، که پر از رهزنان راه استُ، جز معدود عده ایی نتوانند، شد؛ و آنان که شدند نیز چنان در لفافه و پیچیده سخن گفتند، که مرا یارای فهم پیام شان نیست، تا من که عاشقِ عاشق شدنم، نتوانم حتی عاشق شوم، چرا که عشق در ناشناخته ها، به نظر بی معنی است، و جایی نخواهد داشت، و با خود می گویم، من چرا باید عاشقش باشم، در حالی که خوب نمی شناسمش، تنها طرحواره ایی از او را سعی می کنم، در ذهن خود ساخته، طرحی که نه دستُ، و نه پا، و نه سر کاملی دارد، و من از خود می پرسم من چرا باید دوستش داشته باشم؟! در حالی که او نزد من این چنین ناشناخته است!

حال آنکه که می توانم حسش کنم، اما از لمسش ناتوانم؛ نه زیر دندان هایم می آید، نه زیر پوست انگشتانم، حسش می کنم، نه در افق دور او را می بینم، و نه در مسیر، هرچه در جستجویش می شوم، دیدگانم به دیدنش تواناست.

گوش هایم را تیز می کنم، تمام نجواها نامفهوم، کدر، گاه بی معنی، گاه بی پرده اما بی منطق و... است، شب و روز گوش هایم را به دنبال صدایی تیز می کنم، که از او بشنوم، و گاه می شنوم، اما چنان به بیراهه ام می برد، که خود را در چاهی عمیق می بینم، که بالا آمدن از آن جز مرگ مرا بهره ایی نخواهد بود، باید مثل بزدلان از آن رهید، و ترک همه چیز کرد، و غرور انسانی ات را زیر پا نهاد، فرار کرد، ورنه برای هیچ، به دست آنان که هیچ ندارند، تنها سرمایه ات یعنی جان را، خواهی باخت.

اما می توانم حس کنم، که آنقدر این گوهر ارزشمند است، که جویندگانش، با همه آنچه در راه است، نه راه را واگذاشتند، و نه رهروی را، گردنه های کشنده اش، دریاهای غرق کننده اش، توفان های سخت وزنده اش، و تیغ های تیز به غارت برنده، از جان و مالِ به ره نشسته اش و...، نیز تو را از رفتن باز نمی دارند.

این راه رهروان خود را دارد، و می روند تا دست یابند، اما آنان که به رگه هایی از این معدن می رسندُ، و می یابند نیز، جرات اعلامش را ندارند، که یابندگان در خطرند، خرمهره داران آنان را خواهند کُشت، چرا که دکان ناجوانمردی آنان، در طلوع نور این گوهر واقعی، بسته خواهد شد؛

اما اگر یابنده ایی هم بخواهد از یافته اش بگوید، فریاد یابندگان نیز در هیاهوی بازاری، مملو از خرمهره داران، و متاع دارانی که متاع شان به هیچ نمی ارزد، گم خواهد شد، و اما در این بازار مکاره آنقدر مشتری هست، که حسابی از ما انسان های گوش و چشم تیز کرده به یافتن، قرن هاست که قربانی گرفته است، و باز گرمی این بازار حرارت خسارت بارش را دارد، و انگار خواهد داشت.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 مصطفی مصطفوی

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظرات (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

من به آن خدایی که زندگی یک زنی را به باد می دهد تا روح مردی را رستگار کند ایمان ندارم ...

This comment was minimized by the moderator on the site

فرقی میان این حکومت و آن حکومت نمی ‌بینم.

ما اصلاً زندگی بشری نمی‌ کنیم. زندگی ما زندگی نباتی است. درست مثل یک درخت. زمستان که آمد و برگ و بارش ریخت می ‌نشیند به انتظار بهار ، تا برگ در بیاورد. بعد به انتظار تابستان ، تا میوه بدهد. بعد به انتظار باران ، بعد به انتظار کود ، و همین جور؛ همه ‌اش به انتظار تحولات ...

#جلال_آل_احمد / نون و القلم

This comment was minimized by the moderator on the site

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان شامگاه سه‌شنبه در جریان عشای ربانی شب میلاد مسیح (به روایت کاتولیک‌ها) در کلیسای سنت پی‌یر رم خواستار اولویت عشق بدون شرط و رایگان در برابر منطق کالایی شد.
در این مراسم که مانند هر سال با حضور هزاران نفر از مومنان مسیحی برگزار شد، پاپ فرانسوا گفت: «میلاد مسیح (نوئل/کریسمس) به ما یادآوری می‌کند که عشق خدا به تمام انسان‌ها، حتی بدترینشان ادامه دارد. عشق خدا بدون شرط و رایگان است؛ حتی اگر تو افکار ناسالمی داشته باشی و بدترین اشتباهات را مرتکب شده باشی... چراکه عمومیت و رایگانی این عشق، برخلاف منطق کالایی و مبادله‌ای حاکم بر جهان، برای صلح و خوشوقتی است.»
پاپ فرانسیس که به‌عنوان یکی از مردمی‌ترین رهبران کلیسای کاتولیک سده‌های اخیر شناخته می‌شود، از مومنان مسیحی خواست تا برای تغییر جهان و کلیسا، به جای تلاش برای عوض کردن دیگران، خود را تغییر دهند.
پاپ ۸۳ ساله چهارشنبه ظهر هفتمین پیام کریسمس خود، معروف به اوربی و اُربی (خطاب به واتیکان و سراسر جهان) را قرائت خواهد کرد.
مراسم عشای شب تولد مسیح در شب ۲۴ دسامبر، یکی از بزرگ‌ترین آیین‌های مذهبی کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها در سراسر جهان است.

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

ارتباطات انسانی شاید از بهترین شاخص های انسانیت ما انسان هاست، که تبلور آن در رویارویی تفکر و تبادل احساسات با دیگران حاصل می شود، امروزه فن آوری های جدید به کمک انسان آمده و شرایطی را فراهم نموده اند که بتوان به طور سریع و وسیع با هم در ارتباط باشیم، نوشته هایم در این سایت، سیاه مشق هایی است که در کلنجار با دل، به نوشته در آمده و لزوما درست و یا نادرست نیست.

کامنت ها

تطهیر یا تصحیح؟ Posted: 11 May 2021 09:20 PM PDT عباس عبدی اخیرا متن...
مطالب مرتبط با این پست posted a comment in انصراف ظریف، عرصه سیاست ایران عرصه نجبا نیست
"تصمیم پسندیده ظریف" احمد زیدآبادی، نویسنده و تحلیلگر ...