بهزاد نبوی - مردی که نشان داد می تواند اسوه در سیاست و زندگی مسولین کشور باشد

این روز ها خبر پایان محکومیت آقای بهزاد نبوی معروف به "چریک پیر" و آزادی ایشان از زندان نقل محافل رسانه ایی است. او که برای نسل مبارز قبل از انقلاب و دست اندرکاران دهه اول انقلاب شناخته شده تر است. آقای نبوی در دوره مبارزه با دیکتاتور گذشته نیز جزو مبارزین بوده و زندان آن رژیم را هم تجربه کرده است و در جمله وزرای دهه اول انقلاب است که کشور را در جنگ و مشکلات پیش بردند، البته بدون اختلاس و فساد. او برای ما با این سن و سال کمتر شناخته شده و همرزمانش شاید بیشتر بتوانند او را معرفی کنند ولی این را می توانم بگویم که هیچ گونه فسادی از او نشنیده ام، در حالی که ایشان در زمان تصدی وزارت می توانست با استفاده از این دوره حداقل به زندگی خود سرو سامان مناسبی دهد. خاطره یی از او دارم که مربوط به سال 1374 است که با آقای مرتضی الویری (شهردار وقت تهران) در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران حضور پیدا کرده بودند و با هم مناظره عمومی داشتند. گذشته از جلسه مناظره که مثل مناظره های امروزی نبود که مناظره کنندگان انگار با دشمنان خود روبرو هستند و یک طرف می خواهد به هر وسیله یی طرف دیکر را رسوا کنند، مناظره را متین و بی درگیری و توهین اداره کردند که نشانه از خوی انسانی اشان بود، بعد از جلسه مناظره هم او را با چهره یی جدی اما پذیرا، یافتم که چند دانشجو  او را با سوال و جواب های که پیرامون جلسه مناظره داشتند و رد و بدل می شد، تا پای مجسمه حضرت حکیم توس (ره) در مقابل دانشکده همراهی کردیم، برایم جالب بود که با این که نشان میداد که عجله دارد اما صبورانه به دانشجویان جوان پاسخ می گفت و برای من هم زمان مغتنمی بود که با یک مرد صحنه سیاست چند قدمی حرکت می کردم و رفتارش را با وسواس خاصی تحت نظر و مشاهده خود قرارداده بودم در آنجا بود که دیدم کسی که ظاهرا روزگاری از مسولین شرکت "ایران خورو" بوده، یک پیکان مدل حدود 1354 یا 1355 را سوار شد و رفت. با خود گفتم این اتومبیل حتما اداری است و با آن به جلسه مناظره آمده است، ولی خوب که به تزیینات داخلی و وضعیت داخل اتومبیل که نگاه کردم همه چیز گواهی می داد که اتومبیل مورد استفاده شخصی و خانوادگی است و آن زمان بود که از خود پرسیدم از آن همه مسولیت ها، حتی یک پیکان مدل بالاترهم به این مسول کشور نرسیده است؟!  او حداقل نمی توانست پیکان خود را ارتقا دهد؟

+ نوشته شده توسط سید مصطفی مصطفوی در 2:38 PM |یکشنبه چهارم خرداد  1393

نظرات (3)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

«بهزاد»،سرمایه نمادین

علی شکوری راد

اگر در سپهر سیاسی ایران از بهزاد نام ببريد برای همگان قابل فهم است که شما دارید در مورد بهزاد نبوی صحبت می‌کنید. در دوره مجلس ششم هیأتی که من هم عضوش بودم به سرپرستی بهزاد نبوی، نايب رئيس اول مجلس، با هیاتی از قوه قضائیه به سرپرستی مرحوم آیت الله مروى، معاون اول رئيس قوه قضائيه، نشست‌های دوره‌ای داشت.

در آن جلسات آقای مروی وی را بهزاد خطاب می‌کرد. در دیداری که پائیز سال گذشته هیأت ريیسه جبهه اصلاحات با ريیس قوه قضائیه داشتیم، ایشان یادآور شد که در اوایل دهه ۶۰ پای تحلیل‌های سیاسی بهزاد می‌نشسته است.

فعالیت فکری، سیاسی، تشکیلاتی و چریکی در پیش از انقلاب در مبارزه با نظام شاهنشاهی و ادامه آن پس از انقلاب برای استقرار نظام جمهوری اسلامی و عهده‌داری مدیریت‌های کلان در سطح مشاوره و وزارت در دولت‌های رجایی و موسوی و پایه‌گذاری و مدیریت شرکت‌های بزرگ در دوران دولت‌های هاشمی‌رفسنجانی و خاتمی و در عین حال محوریت ائتلاف گروه‌های خط امام و‌ نیز نمایندگی و نایب‌رئیسی مجلس ششم و پس از آن استمرار کنش‌ها و فعالیت‌های سیاسی و تشکیلاتی در سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، بازداشت و رفتن به زندان برای مدت ۵ سال به جرم عدم خیانت به مهندس‌موسوی در حوادث سال ۸۸ و پس از آزادی همراهی با خاتمی و در نهایت پذیرش ریاست جبهه اصلاحات برا ی دو سال و در عین حال زندگی ساده و بی شائبه و دوری از هرگونه استفاده از رانت مقام و‌ موقعیت از او چهره منحصر به فردی ساخته است که علی‌رغم شیفت‌های گفتمانی رایج او را در زمره سرمایه‌های نمادین برجسته سیاسی، تشکیلاتی و اجرایی در کشور ما قرار داده است.

سرمایه‌های نمادین هویت یک ملت را شکل می‌دهند و عامل همبستگی آنها هستند. این سرمایه‌های ملی در سطح عالی نظیر فردوسی، سعدی، حافظ و مولانا عام و بلامنازع هستند. برخی از آنها در مواردی خاص ظهور و بروز می‌یابند و ممکن است در میان قشر یا بخشی از جامعه به این درجه رسیده باشند. اما به هر حال موجب افتخار هستند و این افتخار هویت‌بخش است.
در میان اصلاح‌طلبان که بخش بزرگی از جامعه ما را تشکیل می‌دهند و اصلی ترین آلترناتیو حاکمیت موجود در ایران هستند بهزاد نبوی یک سرمایه نمادین است و کمتر کسی از آنها است که از اندیشه، تحلیل و‌ منش او در سپهر سیاسی ایران تأثیر نپذیرفته باشد.
انسان صاحب‌نظر و اثرگذار بخصوص در عرصه سیاسی موافق و مخالف دارد و هر مقدار اثرگذارتر موافقت‌ها ‌و مخالفت‌ها جدی‌تر و موقعیت او‌ ممتازتر!

در دو سال گذشته بهزاد رئیس اجماعی جبهه اصلاحات و محور انسجام آن بوده است. او علی‌رغم داشتن نقش منحصر به فرد در این مقام و‌ موقعیت، به دلیل کهولت سن و‌ عوارض آن در میانه دوره قصد کناره‌گیری داشت اما با اصرار پذیرفت یک دوره یک‌ساله دیگر ادامه بدهد و علی‌رغم سختی‌ها این بار را بر دوش کشید اما به دلیل مجادلات جلسات مجمع که از شأن و حوصله او خارج بود، یک هفته به پایان دوره از سمت ریاست جبهه استعفا داد تا با جدیت اعلام کرده باشد که در دوره بعد این مسئولیت را نخواهد پذیرفت.

متأسفانه برخی دوستان بدون ملاحظه عوارض سالخوردگی و مشقتی که بر او تحمیل می‌شود تلاش کردند تا او را وادار به پذیرش این سمت و مسئولیت کنند و فشار بر او را از حد گذراندند تا آنجا که او دچار تردید شد که مبادا شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت موجب عواقبی بشود که او نتواند پاسخگوی آن باشد. اما او نشان داد که همچون همه شرایط دشواری که با صلابت از سرگذرانده است علی‌رغم فشارها اصول خود را حفظ و تصمیمی همه جانبه و در تراز بهزاد می‌‌گیرد. او ارتفاع گرفت و از افقی بالاتر از همه با کنشی اثرگذار نه تنها انصراف قطعی خود را از قبول ریاست جبهه اصلاحات در عمل نشان داد بلکه با درایت و سعه صدر مثال زدنی همه شرایط را برای برگزاری انتخابات هیأت رئیسه و در نتیجه سپرده شدن ریاست جبهه اصلاحات با رأی بالای مجمع عمومی به نفر بعد، بانویی شایسته که علاوه بر خاک خوردن در عرصه کشاورزی که معیشت او را تأمین می‌کند، خاک خورده عرصه سیاست و پله پله رشد کرده در مدارج حزبی و دارای تجربه‌های ارزشمند در اداره نشریه و عضویت در شورای شهر و آزموده در کنش‌های سیاسی سرافرازانه و هزینه داده بابت آنهاست، فراهم نمود.

اوج‌گیری بهزاد در آخرین جلسه مجمع عمومی جبهه اصلاحات موجب شد تا این سرمایه نمادین برای اصلاح‌طلبان و ملت ایران ارتقاء يابد. این سرمایه بي‌بديل حفظ شد تا از آبشخور آن کنشگران سیاسی سیراب شوند و از فیض وجود او بیش از پیش بهره ببرند.

از خدا می‌خواهیم تن سالخورده او را توان ببخشد و بر عزت و عمر او بیفزاید.
@MostafaTajzadeh

This comment was minimized by the moderator on the site

بهزاد نبوی:
پاکدستان اینگونه خانه نشین
و چپاولگران دولتمدار شدند
بالاترین حقوق صنایع سنگین در آن زمان برای بزرگ‌ترین مدیران عامل بزرگ‌ترین کارخانه‌ها مانند ماشین‌سازی اراک، آذرآب، ایران‌خودرو و... حداکثر شد 30 هزار تومان. قبلا کمتر هم بود.
حقوق وزرا 7 هزار تومان بود. ما می‌گفتیم با امداد غیبی زندگی می‌کنیم؛ یعنی چه؟ یعنی هر روز چیزی در خانه کسی غیبش می‌زند. می‌بردیم به سمساری می‌فروختیم.
من در دولت مسئول رابطه با ترکیه بودم. آقای تورگوت اوزال نخست‌وزیر وقت ترکیه به من یک کیف چرم ساخت ترکیه هدیه داده بود. از این کیف‌های چمدانی، ما این را آوردیم ایران. وضعمان یک سال این ‌قدر خراب شد که این را بردیم به مبلغ هشت هزار تومان فروختیم که به زخم برخی هزینه‌ها بزنیم.
البته بگذریم که آن زمان می‌گفتند الان هم می‌گویند که بهزاد نبوی نهمین ثروتمند ایران است. قیمت پرده‌های خانه‌اش 9 میلیون تومان است. 9‌میلیون آن زمان چیز کمی نبود. همسایه‌ها می‌آمدند زنگ خانه ما را می‌زدند. خانه ما در سعادت‌آباد بود. می‌رفتم در را باز می‌کردم، می‌دیدم یک عده آدم هم همراهشان هستند. می‌گفتند اینها میهمانان ما هستند، شایعه‌ها را شنیده‌اند، می‌خواهند وضع زندگی شما را ببینند. می‌گفتم بفرمایید تو. بعضا از همان دم در برمی‌گشتند.
من خانه‌ای داشتم که زمینش را مادرم سال 34 به مبلغ دو‌هزار و 300 تومان خریده بود. ‌آن زمان سعادت‌آباد خارج از شهر بود. تازه زمین را مادرم قسطی خریده بود که ماهی صد تومان می‌بردم بانک ملی و به حساب می‌ریختم. تا مدت‌ها بعد از انقلاب هم خارج از محدوده بود.
سال 61 اجازه ساخت دادند که با قرض‌و‌قوله و کمک دوستانی که کمی بیشتر از ما پول داشتند، آن را ساختیم. من شریکی داشتم زمان شاه که با هم شرکت داشتیم. قبل از زندان رفتنم. به من حدود یک میلیون تومان پول داد و بقیه را هم جور کردم.
اینکه من از خودم مثال می‌زنم، چون از بقیه اطلاع دقیق ندارم. اما شرایط عمده مسئولان همین بود. هیچ مسئولی برای پست و مقام و پول‌وپله نیامده بود. همه ایثارگرانه کار می‌کردند.
آقای موسوی که تا آخر نخست‌وزیری در یک خانه کلنگی که متعلق به نخست‌وزیری بود زندگی می‌کرد. زندگی‌اش بسیار فقیرانه بود. زندگی من هم که گفتم کیف هشت هزار تومانی را رفتم فروختم، خیلی بهتر از زندگی مهندس موسوی بود.

This comment was minimized by the moderator on the site

Григо́рий Ефи́мович Распу́тин @Rasputin1400 · 10h
بهزاد شدن نیازمند شکستن سیانور به زیر شکنجه رفتن و حرف نزدن است، سی سال تهمت شنیدن اما گذشت کردن است حال بماند عمری در وزارت و مجلس بنشینی اما نه اهل مجوز خط ویژه باشی و نه دنا پلاس، خانه، رانت و... ایکاش سیاستمداران ما از منظر شخصیتی بهزاد بودند تا «نظام»


محمد رهبری @mh_rahbari1 · Feb 18, 2020
فارغ از اینکه موافق ارائه لیست و شرکت در انتخابات باشیم یا مخالف، به نظرم صحبت‌های بهزاد نبودی نشان میده که برای خودش اصولی داره، مرعوب فضا نشده و فهم درست و عمیقی از موضوع سیاست داره اونجایی که میگه یک جریان سیاسی باید در جهت هدایت افکار عمومی تلاش کنه نه که دنباله‌رو باشه


Faraz Sadeghi Moghadam @fsmoghadam · Feb 19
پیشنهاد امروز آقای #غلامحسین_کرباسچی در چهارمین کنگره ملی #حزب_کارگزاران_سازندگی_ایران مبنی بر تشکیل حزب واحد اصلاح طلبان به آقای بهزاد نبودی ، پیشنهاد قابل تاملی است ، امیدوارم آقای
@ghkarbaschi
در آینده جزئیات بیشتری از پیشنهاد خود را برای عموم اصلاح طلبان مطرح کنند .


Ramin Etebar, MD @Ramin1959 · Aug 3, 2009
بهزاد نبودی را عریان کرده و به سلول انفرادی ابطحی برده اند و با شکنجه به ابطحی گفته اند باید آلت تناسلی نبوی را در دهانت بگیری!
#Iran


محمد شاهی @Muhammaddshahii · Feb 16
ناسا گروهکی است تروریستی به سرکردگی بهزاد نبودی
اهداف:
ترور اقتصاد
ترور فرهنگ
ترور امنیتAmir_Dars @A7M_SA7 · Jan 16, 2020
تفکر #لیبرال ، #غربگرا ، غرب زده و #وطن_فروش (میهن_فروش) موسوم به #رفسنجانیسم هزینه های سنگینی بر روی دوش این مردم گذاشته است
از حفظ #بهزاد_نبودی ، #مرتضی_الویری و... در بدنه انقلاب و ج.ا تا #برجام و گره زدن معیشت مردم به آن
اما...
در طرفی دیگر تفکر #ملی_گرا ، #انقلابی ،مهدی وکیل‌پور @mahdivakilpour · Jul 1, 2019
چپ ها در ایران هرگونه کار کنند، آخرش همان پیشنهاد نظام های شبه کوپنی را می‌دهند. #بهزاد_نبودی در مصاحبه با فارس گفته که در نشست رئیس جمهور با فعالان سیاسی پیشنهاد داده که "۲۰ الی ۳۰ قلم کالای ضروری را به میزان حداقل نیاز و با قیمت قابل قبول در اختیار مردم قرار دهید."Police cars revolving light ماه‌ايزد‌يار @MahIzadYaar · Apr 13, 2020
۱/ #مهم
«بازی سعید حجاریان» به جای جالبی رسیده است، زمانی که رفیق قدیمی سعید هم به این نحو و در این زمان دست بر روی مافیای اطراف بیت رهبری میگذارد، دیگر باید گفت، این روزها «همه» در حال بازی با آتش هستند!
چکیده‌ای از مصاحبه «بهزاد نبودی»: ۶۰٪ ثروت ایران در دست رهبری و سپاه است.


فرشاد @toomadj · Mar 24, 2020
نجابت بهزاد نبوی را ببینید:
شریعتمداری #کیهان را می‌شناسم، فکرش را قبول ندارم، اما ایشان را ناسالم نمیدانم
اینکه درمورد من مطلبی می‌گوید که میداند خلاف است، بر اساس تفکری انحرافی است که میگوید بر صدام میشود هر دروغی را بست
ایشان من را مثل صدام میداند، نه اینکه ذاتا دروغگو باشد


Bahar135 @Bahar13510 · Mar 24, 2020
نجابت بهزاد نبودی در دهه نورانی ۶۰ مشهود بوده
ومن الله التوفیق


saman.rahmati @rahmati_saman · Oct 5, 2020
چند جمله از مصاحبه بهزاد نبودی با روزنامه آرمان ملی خیلی به دلم نشست:
1-من معتقدم ما مي‌توانستيم آقاي هاشمي را به عنوان پشتيبان قدرتمند اصلاحات پس از دوم خرداد داشته باشيم و با عملکردهاي اشتباه، او را از خود دور کرديم
2-اصلاح‌طلباني که در اين شرايط به دولت بابت مشکلات انتقادDown pointing backhand indexآقای میم @Mimabedi · Jun 11, 2018
شاید توییتام ربط چندانی به هشتگ #خردادسبز نداشته باشه اما توی کلمه به کلمش میشه هزار تا دلم برای امثال میرحسین موسوی و بهزاد نبودی تنگ شده رو دید.


Shahram Rafizadeh @ShahramRafizade · Jan 1, 2018
به نظرم بهترین موضع گیری در میان اصلاح طلبان درباره #اعتراضات_سراسری را تا حالا بهزاد نبودی و محسن میردامادی در گفت و گو با #جامعه_فردا گرفتن. نبوی گفته اعتراض طبیعی است«مهم چگونگی برخورد حکومت و دولت است»که باید با سعه صدر برخورد کنند،نه امنیتی و نظامی.
http://goo.gl/VqwjGs


MLMMLM @ukmlm1368 · Jul 14, 2012
چریک پیر بهزاد نبودی
در بند ۲ الف سپاه پاسداران ۷۰ ساله میشود...
سالروزت مبارک ای آزاده، ای حامی ایران و... http://fb.me/RdJJdMbZ


Ahmad Esmaeilzade @a_esmaeilzadeh · Mar 5, 2020
توی مملکت دارد سگ می‌زند گربه می‌رقصد، آقایان هنوز درگیر دیدار بهزاد نبودی و مهدی چمران و سایر گوشه‌نشین‌های سفره‌ی نظامند.روفائیل @rof4el · Oct 16, 2017
عضو سابق سازمان مجاهدین:امام اجازه نداد مصطفی تاجزاده و بهزاد نبودی در حضور ایشان گزارش مربوط به ایت الله راستی را قرائت کنند.aftabiranzamin @aftabiranzamin · Dec 1, 2020
مسابقه روز
به نظرشمادر مسابقه خالی بدی وپرت وپلاگویی شمخانی می برده یا سلامی
بهزاد نبودی خالی بند دهه 60بود حالا نوبت به سلامی وشمخانی رسیده است .
#قیام_تا_پیروزی


javad nosraty @joe1983 · Jan 31, 2018
خبرنگار ايران از بهزاد نبودي پرسيده منافع ملي چطور تعريف ميشه،‌ نبوي در جواب گفته كه نمي‌تونه تعريف تخصصي از منافع ملي بده چون رشته ش نبوده و تخصصش رو ندارد. حالا شما دور و برت از اولين كسي كه ديدي همين رو بپرس. ميتونه تا دو ساعت لكچر بده براتمهدی نادی @mehdinadi1400
شرکت جناب معتقد به انتصابات در انتخابات....
بهزاد نبودی شما که معتقد بودی این اسمش انتصابات است و نه انتخابات اینجا چکار میکنی؟؟؟

هنوز نظری ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ثبت نظر به عنوان مهمان.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

چون شر پدید آمد و بر دست و پای بشر بند زد، و او را به غارت و زندان ظالمانه خود برد، اندیشه نیز بعنوان راهور راه آزادگی، آفریده شد، تا فارغ از تمام بندها، در بالاترین قله های ممکن آسمانیِ آگاهی و معرفت سیر کند، و ره توشه ایی از مهر و انسانیت را فرود آورد. انسان هایی بدین نور دست یافتند، که از ذهن خود زنجیر برداشتند، تا بدون لکنت، و یا کندن از زمین، و مردن، بدین فضای روشنی والا دست یافته، و ره توشه آورند.

نظرات کاربران

- یک نظز اضافه کرد در نظام برخاسته از قیام های اعترا...
وحید (اشتری) را از میانه های دهه هشتاد می شناسم. او طی سال ها می توانست به راحتی در ساختار قدرت سیاس...
- یک نظز اضافه کرد در انتخابات کیلویی چند؟! با چه رو...
آیا صندوق راه خیابان را می‌بندد؟ مجید شیعه علی در سه دهه گذشته بخشی از دموکراسی‌خواهان یک مسیر تح...