لحظات افطار بدون نوای مناجات"ربنای" استاد شجریان صفایی ندارد

سال ها بود که با نوای ملکوتی "ربنای" استاد محمد رضا شجریان به استقبال لحظات باشکوه افطار در ماه رمضان می رفتیم ولی چندی است که با قطع این نوای دلنشین دیگر انگار لحظات افطارمان یک چیزی مهم را کم دارد. با نجوای زیبای صدای ربنای استاد انگار به سمتی فراخوانده می شدیم و دل به جهتی برده می شدیم که دیگر برده نمی شویم.

نمی دانم استاد بی مثال موسیقی سنتی ایران جناب آقای شجریان (که خداوند بر توفیقات ایشان بیفزاید و عمر با برکت به ایشان عنایت فرمایید) در چه حال و هوایی نوای دلنشین "ربنای" خود را خوانده است که آهنگ موسیقیایی و مضامین این نوا انسان را به کهکشان می برد آن هم در لحظات قبل از اذان مغرب در ماه مبارک رمضان. انگار استاد این نوا را نه بعنوان خلق یک قطعه موسیقیایی بلکه به عنوان یک صدا زدنی از دل خطاب به خداوند باری تعالی فریاد زده است که این چنین بر دل می نشیند.

شک ندارم خداوند بر این نوا و صاحبش در زمان سرودنش نظر خاص داشته است که این چنین بر دل می نشیند و امروزها که آن را نمی شنویم جای خالی آن را این چنین احساس می کنیم. خدایا به استاد موسیقی ایران و دیگر زحمت کشان این عرصه توفیق روز افزون عنایت فرما تا بخوانند و دل ها را جذب شعر و فرهنگ فارسی و ایرانی و اسلامی نمایند. واقعا استاد شجریان و استاد شهرام ناظری در عصری که موسیقی  سنتی ایرانی مهجور مانده بود به زنده کردن آن همت نهادند و آلبوم های عرفانی آنان امروز دلکشی می کند و ماندگار خواهد ماند.

در این جا و در ماه مبارک رمضان باید یادی هم از استاد ایرج بسطامی کرد که الحق در کنار خسارت های زلزله بم باید این خسارت را عظیم دانست که خداوند در عرصه هنر هم ما را از ارگ بم بی نصیب کرد و هم از ایرج بسطامی.

خدایا این دو خسارت و خسارت های دیگر عظیم بود پس عوض آن را در این ماه عزیز در همین عرصه هنر از تو خواهانیم. البته ساخت دوباره ارگ بم شدنی بوده و هست و تا آنجا که یادم هست قرار بود سازمانی بین المللی ترمیم دوباره این یادگار هنری نیاکان ما را به عهده گیرند و آن را بسازند ولی نمی دانم در گذر ایام این این عزم ملی به کجا کشیده و یا کشانده شد و آیا برای ارگ بم کاری شد یا خیر ولی ایرج ساختن نمی دانم دوباره میسر است یا خیر 

خلاصه استاد یکانه موسیقی ایران نوایی نواخت که دل می برد ولی اکنون از آن محرومیم و صدا و سیما نمی دانم چرا نوای دلنشین ربنا را از برنامه خود در ماه رمضان حذف کرد؟!! خدا کند دوباره دست اندرکاران و سیاستگذاران آن به ارزش "ربنای" ما پی برده و دل ها را همچنان از آن متنعم گردانند. 

 

+ نوشته شده در دوشنبه دوم مرداد ۱۳۹۱ ساعت 16:53 شماره پست: 179

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

ارتباطات انسانی شاید از بهترین شاخص های انسانیت ما انسان هاست، که تبلور آن در رویارویی تفکر و تبادل احساسات با دیگران حاصل می شود، امروزه فن آوری های جدید به کمک انسان آمده و شرایطی را فراهم نموده اند که بتوان به طور سریع و وسیع با هم در ارتباط باشیم، نوشته هایم در این سایت، سیاه مشق هایی است که در کلنجار با دل، به نوشته در آمده و لزوما درست و یا نادرست نیست.

آخرین خبر رویتر