لحظات افطار بدون نوای مناجات"ربنای" استاد شجریان صفایی ندارد

سال ها بود که با نوای ملکوتی "ربنای" استاد محمد رضا شجریان به استقبال لحظات باشکوه افطار در ماه رمضان می رفتیم ولی چندی است که با قطع این نوای دلنشین دیگر انگار لحظات افطارمان یک چیزی مهم را کم دارد. با نجوای زیبای صدای ربنای استاد انگار به سمتی فراخوانده می شدیم و دل به جهتی برده می شدیم که دیگر برده نمی شویم.

نمی دانم استاد بی مثال موسیقی سنتی ایران جناب آقای شجریان (که خداوند بر توفیقات ایشان بیفزاید و عمر با برکت به ایشان عنایت فرمایید) در چه حال و هوایی نوای دلنشین "ربنای" خود را خوانده است که آهنگ موسیقیایی و مضامین این نوا انسان را به کهکشان می برد آن هم در لحظات قبل از اذان مغرب در ماه مبارک رمضان. انگار استاد این نوا را نه بعنوان خلق یک قطعه موسیقیایی بلکه به عنوان یک صدا زدنی از دل خطاب به خداوند باری تعالی فریاد زده است که این چنین بر دل می نشیند.

شک ندارم خداوند بر این نوا و صاحبش در زمان سرودنش نظر خاص داشته است که این چنین بر دل می نشیند و امروزها که آن را نمی شنویم جای خالی آن را این چنین احساس می کنیم. خدایا به استاد موسیقی ایران و دیگر زحمت کشان این عرصه توفیق روز افزون عنایت فرما تا بخوانند و دل ها را جذب شعر و فرهنگ فارسی و ایرانی و اسلامی نمایند. واقعا استاد شجریان و استاد شهرام ناظری در عصری که موسیقی  سنتی ایرانی مهجور مانده بود به زنده کردن آن همت نهادند و آلبوم های عرفانی آنان امروز دلکشی می کند و ماندگار خواهد ماند.

در این جا و در ماه مبارک رمضان باید یادی هم از استاد ایرج بسطامی کرد که الحق در کنار خسارت های زلزله بم باید این خسارت را عظیم دانست که خداوند در عرصه هنر هم ما را از ارگ بم بی نصیب کرد و هم از ایرج بسطامی.

خدایا این دو خسارت و خسارت های دیگر عظیم بود پس عوض آن را در این ماه عزیز در همین عرصه هنر از تو خواهانیم. البته ساخت دوباره ارگ بم شدنی بوده و هست و تا آنجا که یادم هست قرار بود سازمانی بین المللی ترمیم دوباره این یادگار هنری نیاکان ما را به عهده گیرند و آن را بسازند ولی نمی دانم در گذر ایام این این عزم ملی به کجا کشیده و یا کشانده شد و آیا برای ارگ بم کاری شد یا خیر ولی ایرج ساختن نمی دانم دوباره میسر است یا خیر 

خلاصه استاد یکانه موسیقی ایران نوایی نواخت که دل می برد ولی اکنون از آن محرومیم و صدا و سیما نمی دانم چرا نوای دلنشین ربنا را از برنامه خود در ماه رمضان حذف کرد؟!! خدا کند دوباره دست اندرکاران و سیاستگذاران آن به ارزش "ربنای" ما پی برده و دل ها را همچنان از آن متنعم گردانند. 

 

+ نوشته شده در دوشنبه دوم مرداد ۱۳۹۱ ساعت 16:53 شماره پست: 179

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
هنوز نظری ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ثبت نظر به عنوان مهمان.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

چون شر پدید آمد و بر دست و پای بشر بند زد، و او را به غارت و زندان ظالمانه خود برد، اندیشه نیز بعنوان راهور راه آزادگی، آفریده شد، تا فارغ از تمام بندها، در بالاترین قله های ممکن آسمانیِ آگاهی و معرفت سیر کند، و ره توشه ایی از مهر و انسانیت را فرود آورد. انسان هایی بدین نور دست یافتند، که از ذهن خود زنجیر برداشتند، تا بدون لکنت، و یا کندن از زمین، و مردن، بدین فضای روشنی والا دست یافته، و ره توشه آورند.

نظرات کاربران

- یک نظز اضافه کرد در  کم هزینه ترین پایان، بر ضعیف ...
سینای لاریجانی یک یادداشت در نه پست- قسمت پنجم حتماً که سه سال زمان کمی است برای داوری منصفانه‌ی یک ...
- یک نظز اضافه کرد در  کم هزینه ترین پایان، بر ضعیف ...
سینای لاریجانی یک یادداشت در نه پست- قسمت چهارم من اگر چه در این ایام چند متنی در تبلیغ پزشکیان نوشت...