رحلت جانگداز آخرین پیام آور آسمانی (ص) و امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) تسلیت باد

ای کاش تمدید عمر بعضی در دست صالحان هر عصر خود بود و آنان می توانستند صالحی را از بین خود برای مدتی طولانی تر برای اهل زمین حفظ کنند و ای کاش عمر هر راهبری به میزان عدل و رضایتِ رعیتش بود، در آن صورت امروز ما بیست و هشتم صفر را به سوک اسطوره و عصاره اخلاق (ص) نمی نشستیم و در بودن ایشان (ص) و امام حسن مجتبی (ع) کرامت به اوج می رسید، و با بودن علی ابن موسی الرضا (ع) گفتگوی های علمی و منطقی با خُلق احسن بین مسلمانان که چه عرض کنم، گفتگوهای خالی از قساوت و کینه بین ادیان نیز در یک فضایی علمی و مناسب در جریان بود؛

و عیسی مسیح (ع) به نمایندگی از چند صد میلیون مسیحی جهان و برادرش محمد (ص) با خُلق نیکویش میزبان موسیِ (ع) سخن کننده با خداوند بود و این همه رنجِ جنگ و خون ریزی دیگر وجود نداشت و زرتشت بزرگ (ع) همه را به کردار، پندار و گفتار نیک فرا می خواندند و در این صورت امروز، دیروز و فردای بشریت واجد راهبرانی بود که آنان را به سوی خدای بزرگ و سعادت دنیا و آخرت می بردند؛ و سلیمان (ع)، داوود (ع) و نوح (ع) و... هر یک کمکیار بزرگان اهل صلح بودند تا تمام ظرفیت جهان در خدمت توسعه فن آوری ها و علم  قرار گیرد و بشر به اوج برسد و اقوام و ادیان در کنار هم و نه در مقابل یکدیگر به ساخت جهانی پر از صلح، علم و فضیلت و مملو از اخلاق محمدی (ص) مشغول بودند.

اما اینها تنها آرزویی بیش نیست و صالحانی همچون محمد (ص) تنها 63 سال می توانند زمین را از فیض خود برخوردار نمایند و با رحلت خود نسل ها را به عزای خود نشانده و در حسرت یک روز زندگی در تحت راهبری خود نشانده اند و امروز عده زیادی از مدعیان جانشینی آنان اغلب به کشتار دیگران مشغولند و دیگران را فقط به خاطر نبودن در دین، مرام و قوم و قبیله خود می کشند.

اما نا امید نباید بود چرا که "انسان" مسلح به تصمیم است و هرگاه که اراده کند می تواند در وضع خود تغییر دهد و از سوی دیگر خداوند تضمین داده است که زمین همواره از وجود صالحان خالی نباشد، امید است که سکانداری (عج) از این دست ظهور کند و با کمک صالحان باعث "حول حالنا الی احسن الحال" شود.  

 

+ نوشته شده در چهارشنبه هجدهم آذر ۱۳۹۴ ساعت 14:15 شماره پست: 846 

نظرات (1)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

‎نقش تندروها در شکست معاهده امام مجتبی (ع)
Posted: 05 Oct 2019 09:13 AM PDT
هادی سروش
هفتم صفر بنا به روایت شهید اول و شیخ کفعمی مشهور به روز شهادت امام حسن (ع) است.
والبته شیخ کلینی آخر صفر و شیخ مفید ۲۸ صفر را معرفی نموده .
برماست که در این روز ، عظمت امام مجتبی (ع) در قدم و قلم و زبان ، مورد تکریم قرار دهیم.
در زندگی و سیره حضرت مجتبی(ع) پرسش ها زیاد است .
در این ایام شهادتش ، ذهن به نکته ای متوجه است:
آیا معاویه و دستگاه حکومتی بنی امیه در حمله شدید شیعیان تندرو و انقلابی به امام حسن (ع) – که در طول تاریخ ۲۵۰ ساله امامت بی نظیر است – در رابطه با “معاهده صلح” نقش نداشته ؟
به گمانم با شواهدی از تاریخ میتوان به این باور رسید ؛
“دستگاه نفوذ امویان” روی آتش به اختیارهای شیعی ، “چتر” باز کرده بود.
کوچکترین نشانه اش این است همه آنان عین یک جمله را تکرار میکردند و به امام میگفتند : “یامذل المومنین” !!
برداشت بنده این است ؛ این حرکات داخلی بر علیه امام مجتبی (ع) از سوی شیعیانش ، راه را برای بهم زدن یک طرفه ی “معاهده صلح” از سوی معاویه آماده نمود و آن معاهده به راحتی توسط معاویه نقض شد و در سخنرانی عمومی و رسانه ای اش در برابر همگان به راحتی اعلام کرد ؛
” هر پیمانی که با حسن مجتبی و با شما داشته ام ، بکلی مردود است ؛ – فکل شرط شرطته لکم فهو مردود” (الفتوح۱۹۵/۳)
جالب اینجاست که در آن موقعیت حساس مرگ و زندگیِ سیاسی ، آن آتش به اختیارها و تندروها ، لب نگشوده و هیچ اعتراضی نکردند که ؛ چرا پیمان شکنی میکنی و ما اجازه چنین خیانتی را به تو نمیدهیم ، ولی بجایش به امام مجتبی (ع) حمله ور شدند !
یکی گفت :
“فقط بگو چرا با او معاهده امضاء نمودی ؟! ؛ – کیف بایعت معاویه!”
ودیگری پا فراتر گذار و گفت :
“ای کاش شما و ما ، همه مرده بودیم!”
ودیگری گستاخی را تمام کرد و نسبت “کفر” داد !!
در اینجا بود که رنگ از رخسار امام مجتبی رفت ..
و آن معاهده ای که به تعبیر امام حسن (ع) برای حفظ “خون مسلمین” منعقد شد (البدائه والنهایه۴۶/۸)،
و میتوانست ؛ “پربرکت از خورشید نسبت به زمین ، برای جامعه و خصوصا شیعیان باشد” (احتجاج طبرسی۶۷/۲)
به امحاء رفت.
و خروجی اش این شد که دین و مردم و ذخائر معنوی و مادی جامعه اسلامی ؛ شش دانگ برای بیست سال دیگر در خدمت معاویه قرار گرفت و هم دین را منحرف کرد و هم نسل شیعه را بیچاره کرد!
چقدر زیبا امام حسن به این دو فرآیند تندروی ها و حاکمیت مطلقه امویان تصریح نمود ؛
در پاسخ به مختار فرمود :
“من میتوانستم در گوشه ای به راحتی به مسئولیت های فردی و عبادت بپردازم ولی دیدم اگر اقدام نکنم نسل شما بیچاره خواهد شد.”(علل الشرائع /۲۲۰)
و نیز آن حضرت در خطبه ای عمومی فرمود:
“ازاین بعد شمشیر معاویه را خواهید دید ، و بنی امیه حتا اگر از قومش فقط یک پیرزن داشته باشد ، با همان پیرفرتوت ، دین خدا را منحرف خواهد کرد”. ( بحار؛ج۴۴ص۴۳)
و همه آن چیزی که امام مجتبی (ع) فرموده بود ، شد که شد..
قطعا اگر شیعیان تندرو ، بجای شکستن حریم امام ، به معاویه ی پیمان شکن حمله ور میشدند و جو عمومی جامعه و افکار عمومی را به او بعنوان فردی مزوّر و پیمان شکن متوجه میکردند ، او نمیتوانست به راحتی عهده نامه را پاره کند و جامعه اسلامی از آن صلاحدید بزرگ و مهم حضرت مجتبی(ع) محروم سازد .
پس هیچ ذهن تاریخی و سیاسی ، نمیتواند باور کند که در نقش آفرینی تندروها ، دستگاه امنیتی معاویه ، بی دخالت باشد.
امان از “بدفهمی ها” و امان از “دیرفهمی ها” !

مصطفوی
هنوز نظری ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ثبت نظر به عنوان مهمان.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

چون شر پدید آمد و بر دست و پای بشر بند زد، و او را به غارت و زندان ظالمانه خود برد، اندیشه نیز بعنوان راهور راه آزادگی، آفریده شد، تا فارغ از تمام بندها، در بالاترین قله های ممکن آسمانیِ آگاهی و معرفت سیر کند، و ره توشه ایی از مهر و انسانیت را فرود آورد. انسان هایی بدین نور دست یافتند، که از ذهن خود زنجیر برداشتند، تا بدون لکنت، و یا کندن از زمین، و مردن، بدین فضای روشنی والا دست یافته، و ره توشه آورند.

نظرات کاربران

- یک نظز اضافه کرد در غوطه ور میان شادی و غم، به است...
نغمه‌ی شوم دولتِ در سایه، از دلِ خانه‌ی اشباح، در شبی دیجور و وانفسا غلامرضا علیزاده شنیده‌ام که ...
- یک نظز اضافه کرد در غوطه ور میان شادی و غم، به است...
چرا ۱۴۰۳، عجیب‌ترین انتخابات تاریخ ایران بود مصطفی فقیهی: عجیب‌ترین انتخابات در تاریخ ایران که پیروز...