لزوم تجدید نظر در بعضی تصورات پیرامون موضوع ظهور منجی عج

برخی تصورات موجود از فرایند و مقدمات ظهور منجی :
1- بشریت را بن بستی اتفاق خواهد افتاد و انگاه نجات دهنده ای که از نسل پیامبر (ص) خواهد بود، امده و بشریت را از بن بست خارج خواهد کرد.
2- بشریت در حالی که توان اصلاح وضعیت خود را ندارد دستی اسمانی امده و مشکلات او را حل کرده و انسان ها را به سویی سوق خواهد داد که باید.
3- در زمان ظهور ظلم در اوج خود خواهد بود و منجی (عج) وضعیت ظالمانه را به عدالت تبدیل خواهد کرد و انسانیت را به مدار معمول باز خواهند گرداند.
4- به لحاظ فلسفه ی ظهور مرسوم بشریت چشم به جایی خارج از جو (عالم ربانی) برای حل مشکلات عالم مادی خود دارد.
5- بعد از امدن منجی (عج) و پیروزی انقلاب جهانی ایشان، ائمه سابق بر ایشان (ع) یک به یک خواهند امد و حکومت حقه خود را بدست خواهند اورده و حکومت می کنند و بعد از طی دوره حکومت خواهند مرد. 
6- برخی نیز هر حکومتی و هر تلاشی در این راه قبل از ظهور منجی (عج) را باطل می دانند و هر تلاشی در این راه را باطل و غیر شرعی و مانع ظهور و... می دانند.
7- برخی از مهدی (عج) بعنوان فردی یاد می کنند که دایم برای ظهورش لحظه شماری می کند تا از زندان غیبت خود را برهاند.
8- انتقام کشی از ظالمینی که حقوق ائمه (ع) ما را غصب کرده اند یکی دیگر از کارهایی دانسته شده که  بعد از ظهور انجام خواهد گرفت و ظالمین را که قبلا در حق ائمه ظلم کرده بوده اند را مجازات خواهند کرد.
.........- 9


 این سوال وجود دارد که اگر خداوند بدست خود با دخل و تصرف در قوانین و سیستمی که به وجود اورده، انرا بهم بزند، این خود نقص قوانین خلقت توسط خالق ان نخواهد بود. چنانچه خداوند دست بکار شود و با دست کاری در روند و نظم طبیعی که با دقت در جهان حاکم کرده؛ و استقرار عدالت با قوه قهریه (از طریق نبرد امام زمان علیه السلام)، ایا این نقص خلقت خداوند به نظر نخواهد امد ، و این را به ذهن متبادر نخواهد کرد که بشر نمی تواند خود مقدمات سعادت خود با این همه امکاناتی که خداوند برای او خلق کرده است مهیا کند و چنانچه این کار  صورت گیرد ، این چه فخری برای بشر است که به عنوان خلقت عاقل و بالغ خداوندی (و معجزه ای که خداوند به عنوان شاهکارخلقتش که به خود احسنت گفته)،  نمی تواند مسایل خود را حل کند و این چه عزتی برای خداوند خواهد داشت که امکاناتی که افریده جوابگوی حل مسایل نبوده که خود مجبور به دست به کار شدن شده است.
  با این طرز تلقی همواره بشر باید چشم به اسمان داشته و از قدرت و توان خدادادی که در وجودش خداوند به ودیعه گذاشته، به سوی منبعی قدرتمند خارق العاده سوق می یابد و انسان با این تصور دیگر احساس ضرورتی برای حل مشکلات خود نمی بیند و چشم به راه دستی خواهد بود که بیاید و مشکل را با قدرت یدالهی حل کند .
واین نظر  که حکومت های قبل از ظهور را نیز نامشروع می داند نیز خط بطلانی بر توانایی اشرف مخلوقات برای اداره خود است و نشان می دهد که دارندگان این نظریه چشم امید از بشر و توانایی های خدا دادی و ... شسته اند و تنها به اسمان برای حل کار بشر چشم دوخته اند و این کمال انفعال  و خود کم بینی است در حالی که خالق بررگ این انسان را انقدر بزرگ دیده است که بعد از افرینش ان به خود احسن می گوید.
      نسبت دادن اقداماتی از ناحیه منجی (عج) در ارتباط با ظلم کنندگان به ذوی القربی پیامبر (ص) بعد از ظهور، اگرچه از ناحیه دوستداران ائمه (ع) و ارزوهای انان معقول است و وجود دارد ( و البته به لحاظ احساسات بشری به حق هم شاید باشد)، لیکن چنانچه این ارزوها را در قبای منجی بریزیم، صحیح نمی تواند باشد و یکی از اثار ان این است که خود به دست خود امام زمان (عج) را به نام دوستاران ائمه (ع) مصادره کرده و دیگران را خارج از این دایره قرار داده ایم که این با فلسفه جهانی بودن ظهور مخالف است زیرا انگونه که ما مدعی هستیم این منجی عالم است ونه منجی ما شیعیان ویا حتی مسلمین.
این در حق ائمه اطهار(ع)  ظلم بزرگی است که انان را تشنه حکومت کردن بدانیم که حتی بعد از رفتن به ان دنیا هم با حسرت حکومت رفته باشند که بدین ترتیب با استقرار حکومت عدل ، فرصتی بیابند تا بیایند و حکومت کنند. این درحالی است که قران به صراحت به بشر وعده می دهد که راه رفته به جهان اخرت را بازگشتی نیست و این در مورد ائمه که مثل پیامبر اکرم (ص) به قول قران از جنس بشرند نیز صدق می کند.
به نظر می رسد که ما باید در تصور و تصویری که از بشر به عنوان اشرف مخلوقات خداوند داریم، تجدید نظر کنیم و شاید نباید بشریت را اینقدر مفلوک بدانیم که خداوند مجبور شود در عصر شروع شکوفایی فکری و علمی بشری نیاز باشد با کیفیت فوق مسایل بشر را حل کند.
به نظر می رسد که بعضی از تصورات ما (نه همه) از فرایند و مقدمات ظهور منجی (ع) در بستر ارزوها، امیال و احساسات ما شکل گرفته است و اصول و مقدمات واقعی ظهور منجی وهدف این وجود شریف چیزی است که در ذهن و سخنان ما نیاز به باز تعریف دارد.
و....
اول فوریه 2009 - دهلی نو 

+ نوشته شده در یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۸۷ ساعت 21:4 شماره پست: 30

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

ارتباطات انسانی شاید از بهترین شاخص های انسانیت ما انسان هاست، که تبلور آن در رویارویی تفکر و تبادل احساسات با دیگران حاصل می شود، امروزه فن آوری های جدید به کمک انسان آمده و شرایطی را فراهم نموده اند که بتوان به طور سریع و وسیع با هم در ارتباط باشیم، نوشته هایم در این سایت، سیاه مشق هایی است که در کلنجار با دل، به نوشته در آمده و لزوما درست و یا نادرست نیست.

آخرین خبر رویتر