اندیشه ورزی از خاندان رسول (ص) می فرماید، حقیقت عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است

دیروز سالروز تولد امام حسن عسکری (ع) بود رادین مردی از خاندان پاک رسول خدا (ص) که حصر و زندان رژیم ظالم وقت دامنگیرش شد و در این وضعیت آنقدر نگهداشتندش تا به شهادت رسید، اما شاید این شرایط زندان و حصر بود که او را به اندیشه ورزی بیشتر واداشت و فرصتی بیشتر به او داد تا با قرآن کریم قرین گردد و بازخورد این وضع را می توان در سخنان او دید، ما در قرآن بسیار می بینیم که خداوند بشر را به اندیشه ورزی و تفکر فرا می خواند، و بارها از "تعقلون" و "تفکرون" در قرآن سخن رانده است. سخنان این امام (ع) نشان می دهد که ایشان در زندان و حصر در قرآن تفکر زیادی کرده است.

و شاید امثال آیت الله سید محمود طالقانی و... که در قیام علیه رژیم گذشته مدت مدیدی در زندان و حصر گذراندند هم به همین امام (ع) خود تاسی کردند و در طول اسارت و حصر در دست رژیم حاکم وقت تدبّر در قرآن را آغاز کردند و نهایتا هم تفسیر با ارزشی از آن نوشتند. شاید این بزرگوار همین حدیث امام حسن عسکری را در نظر گرفت که این چنین در ژرفای قرآن غور کرد و عبادتش را به جای ذکر، تدبر و تفکر در قرآن و کار خدا قرار داد.

دیروز که در پارچه نوشته های زادروز این امام قرآنی و اندیشه ورز خود نگاه می کردم، به نقل از کتاب تحف العقول صفحه 448 از قول ایشان آورده بودند که "عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه {حقیقت} عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است."

ما که شرایط حضور در زندان ظالمین را تاکنون درک نکرده ایم، ولی شاید یکی از بهترین کارها در این حصر و بی تحرکی و تنهایی، پناه بردن به قرآن و تفکر و اندیشه ورزی باشد که هم خود عبادتی است بی مثال، و هم تحمل شرایط ظلمِ ظالم را آسانتر می کند، و در اثر این اندیشه ورزی قلب مظلوم را از فشار ظلمِ ظالم خارج می شود.

در سایه این اندیشه ورزی است که به قول یکی از دوستان به این حقیقت می رسی که "دیگران را همانطور که هستند بپذیریم و تحمل کنیم و این هنر (و البته انسانی و اخلاقی و اسلامی) نیست که آنها را تحت فشارهای بی حد و حساب قرار داد تا مثل ما فکر و عمل کنند." در سایه اندیشه ورزی است که می توان فهمید که نظرات سیاسی، علمی و مذهبی زیادی در طول تاریخ بشر به وجود آمده اند و رفته اند و هر یک در زمان خود از استحکام خود حق بینی زیادی برخوردار بودند، ولی گذشت زمان ناکارامدی، نقص و بعضا بطلان آنان را نشان داد و لذا حامیان یک نظریه غالبِ روز نباید برای دگر اندیشان  مرگ و نیستی بخواهند.

 

+  نوشته شده در جمعه دهم بهمن 1393ساعت 1:51 PM توسط سید مصطفی مصطفوی  

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

ارتباطات انسانی شاید از بهترین شاخص های انسانیت ما انسان هاست، که تبلور آن در رویارویی تفکر و تبادل احساسات با دیگران حاصل می شود، امروزه فن آوری های جدید به کمک انسان آمده و شرایطی را فراهم نموده اند که بتوان به طور سریع و وسیع با هم در ارتباط باشیم، نوشته هایم در این سایت، سیاه مشق هایی است که در کلنجار با دل، به نوشته در آمده و لزوما درست و یا نادرست نیست.

کامنت ها

مطالب مرتبط با این پست posted a comment in حیا از جامعه سیاست پیشگان ما رخت بر بسته است
تا کجا مصلحت عمومی قربانی قالیباف می‌شود؟ Posted: 14 May 2021 0...
چین صدها امام جماعت و شخصیت مذهبی مسلمان اویغور را زندا...