رفراندوم و درخواست آن، یک حق قانونی برای مردم

در حالیکه مشکلات عدیده اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... مسولان و مردم کشورمان را به ستوه آورده است، بالاخره ریاست منتخب جمهور مردم ایران راهی مناسب به سوی حل آن پیشنهاد داد، تا اتخاذ تصمیم تعیین شیوه حل معضلات لاینحل کشور، را که در کش و قوس ساختار خاص کشور گیر کرده است، را به نظر مردم یعنی صاحبان اصلی این کشور و انقلاب و "ولی نعمت" های همه مسولان کشور سپرده، و از کسانی تعیین راه پرسیده شود که خود با این مسایل بهتر از هر فرد دیگری دست به گریبانند، آری آقای دکتر حسن روحانی مردم را بهترین تصمیم گیر تشخیص داده و پیشنهاد داد، خادمان مردم خود شرایط به میدان آمدن مردم را فراهم کرده و از طریق صندوق رای، مردم راه حل مسایل خود را انتخاب کنند.

vote and election

اما تا مقامات منتخب رسمی و مسول کشور طرح و یا برنامه را ابراز می دارند که مورد خوشایند برخی نیست، تریبون داران جریان خاص سیاسی در نمازهای جمعه و دیگر تریبون هایی اختصاصی که از بیت المال این مردم ارتزاق می کنند، به میدان آمده و بر علیه نماینده رسمی و منتخب مردم و حتی رییس جمهور کشور موضع مخالف گرفته، و کسی را که باید پاسخگوی مسایل باشد را، به باد حمله انتقادی خود گرفته و هر اتهامی را که دوست دارند، به سوی رییس جمهور کشور روانه می کنند، تا او را از دست یابی به راه حل برون رفت از بن بست ها باز دارند، و راهش را برای گشودن هر معبری از میان موانع موجود، که برای عملی کردن وعده هایش به مردم دارد، باز دارند و متعاقب آن، عدم موفقیت او را بهانه ایی برای تبلیغ ناکارآمدی او کرده، و همین آقایان از تریبون های خود عدم موفقیت نماینده مردم را نشانه ناتوانی رییس جمهور تبلیغ کرده و مقدمات خلع ید او را فراهم نموده [1] و به همه بفهمانند که راه حل مشکلات، تنها از قرار گرفتن کاندیدای منحصر به این آقایان رد می شود. لذاست که نماینده مردم را تحت فشار سیاسی جناحی خود قرار می دهند. حال انکه آقای احمدی نژاد به عنوان کاندیدای منحصر به فرد آنان در هشت سال ریاست جمهوری اش خود را نشان داد و اینک کشور مانده و ویرانی هایی که سال ها وبال گردن انقلاب و کشور خواهد بود، و حتی خود او هم اکنون روی دست شان مانده و به معظلی برای شان تبدیل شده است.

آقایان و امامان جمعه ایی که به برکت حرکت انقلابی این مردم بدین تریبون ها دست یافته اند، به طور آشکاری به مخالفت با ایده عالیترین نماینده رسمی و منتخب مردم برخواسته و آشکارا دستیابی مردم به رفراندوم را آرزویی دست نایافتنی اعلام می کنند، [2] در حالی که همه پرسی و یا رفراندوم، ساختاری قانونی و متعارف در قانون اساسی می باشد که اکنون ساری و جاری است، قانون گذاران این ظرفیت را نهاده اند تا در بن بست ها، از صاحبان اصلی این کشور سوال شود، که چه می خواهند. [3] اما ملاحظه می شود که حتی طرح رجوع به این اصل بدیهی قانون اساسی، از سوی عالیترین منتخب و نماینده رسمی و ریاست جمهور مردم ایران، با چنان واکنشی ناموجهی مواجه شده، و این ایده را به ذهن متبادر می کند که انگار مخالفین آن هیچ اعتقادی به قانون اساسی و نقش مردم در حق تعیین سرنوشت خود ندارند و گویا معتقدند مردم باید بنشینند و تنها به راه حل های آنان گردن نهند. [4] اینان انگار قانون اساسی را نتیجه جلسات ضد انقلاب، غرب، لاییک ها و... می بینند که پیشنهاد استفاده از ظرفیت های آن، این چنین خشم شان را بر می انگیزد.    

 

 

[1] - همچنان که عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه جوان (سپاه) در کانال تلگرام خود از کفایت سیاسی رئیس جمهور سخن گفت و نوشت : "این که یک مقام عالی کشور در روز پیروزی انقلابش و آن هم در چهل سالگی، بن‌بست‌ نمایی برای رفراندوم کند دارای کفایت سیاسی است؟"

[2] - آقای احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، ۲۴ بهمن سخنان رییس جمهور درباره رجوع به همه‌پرسی را دشمن‌شادکن قلمداد کرده و عنوان می دارد : "بنده به شبکه دولتی ضداسلامی، ضد ایرانی و به ضدانقلاب فراری که دلخوش به برخی اظهارنظرها شده‌اند می‌گویم که آن‌ها هرگز به آرزوی خود برای رفراندوم و همه‌پرسی عمومی نخواهند رسید."

[3] - اصل ۵۹ قانون اساسی می گوید "در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‏‌پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم صورت گیرد. درخواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.»

[4] - آقای علم الهدی امام جمعه مشهد که انگار خارج از هر قانونی زندگی و عمل می کند بیخیال قانون اساسی و عادی در خطبه های 27 بهمن ماه "حواله دادن مردم به رفراندوم زمانی را تداعی می‌کند که مردم به جای مردم‌سالاری دینی طرفدار مردم‌سالاری سکولار باشند" . وی گفت "همه گره‌های سردرگم مدیریت نظام را رهبری حل می‌کند آن وقت مردم را به اصل رفراندوم حواله می‌دهید؟". او افزود "نظام جمهوری اسلامی نظام مردم‌سالاری دینی است و نظام مردم‌سالاری سکولار غلط است"، ایشان گفتند که "این مسئله به ذهن تداعی می‌شود که شما طرفدار مردم‌سالاری سکولار هستید". و توصیه کرد "اساس نظام و این انقلاب را به‌خاطر خوشایند یک اقلیت لائیک وابسته به غرب، به باد اشکال نگیرید".

دیدگاه

چون شر پدید آمد و بر دست و پای بشر بند زد، و او را به غارت و زندان ظالمانه خود برد، اندیشه نیز بعنوان راهور راه آزادگی، آفریده شد، تا فارغ از تمام بندها، در بالاترین قله های ممکن آسمانیِ آگاهی و معرفت سیر کند، و ره توشه ایی از مهر و انسانیت را فرود آورد. انسان هایی بدین نور دست یافتند، که از ذهن خود زنجیر برداشتند، تا بدون لکنت، و یا کندن از زمین، و مردن، بدین فضای روشنی والا دست یافته، و ره توشه آورند.

کامنت ها