سنگ نوشته های قبور 336 شهید شهرستان شاهرود

یکی از چیزهایی که برایمان خواهند نگاشت، آنچیزی است که بر سنگ های قبورمان نقش خواهد بست، و بازماندگان متناسب با حالشان است که بر آن خواهند نگاشت؛ اما چیزهایی هم نگاشته می شود شاید رفلکسی از زندگی خود ما باشد. ایام عید نوروز است و به رسم نیکوی سر زدن به گذشتگان، امروز سه شنبه سوم فروردین ۱۳۹۵ بعد از ورزش صبحگاهی، سری به مزار شهدای شهر شاهرود زدم، تعدادشان زیاد است و لذا به نظرم رسید تنها چهره ها را از روی عکسی که بر سنگ مزارشان حکاکی شده است، مرورشان کنم، دیدم اغنا نمی شوم و باید به نام ها نیز نگاه کرد، نام ها را که دیدم، محل و تاریخ شهادت شان کنجکاوم کرد و...،

خلاصه گفتم سنگ را با نوشته اش با خود ببرم و موبایل را بیرون کشیدم و شروع به عکس برداری از سنگ مزارشان کردم تا در یک فرصت مناسب خوب نگاه شان کنم، اینجا با عکس ها و نام هایی مواجه می شوی که آشنایند، همسنگرانی که روزی با آنان بودم و ناگهان انفجاری، شلیکی و...، از قافله ی ما جدا شدند و راه خود را پی گرفتند و رفتند، تا ما بمانیم و گرفتار شویم.

 

ابتدا از سنگ مزار چند تن از آنان که آشناتر بودند عکسی گرفتم، ولی باز با خود گفتم مگر می توان در این بین شان نا آشنایی یافت که همه از یک جبهه و هدف بودیم و لذا به ترتیب و بدون انتخاب از 250 تن (این آمار به 336 تن در سفر شهریور 1395 افزایش یافت) از آنان عکس گرفتم؛ حسابی انسان را در تفکر فرو می برند، هزاران پیام دارند، حیفم آمد این سنگ نوشته ها که تاریخ قهرمانان و ایثارگران و جوانان این مرز و بوم است را با شما به اشتراک نگذارم، تا شما هم با توجه به حالتان با آنان ارتباط بگیرید. با کسانی که جان در راه میهن خود فدا کردند و امروز به نظاره اعمال ما نشسته اند.

 برای من که این سرزدن به آنان دردسر ساز شد و شرمسار از نزدشان مرخص شدم و... هر بار که سری به آنان می زنم منقلبم می کنند، انگار سخنان زیادی دارند و از انتظارات شان می گویند، از سن و سال شان، تیره و تبارشان، اهداف شان، دل نگرانی ها شان، طلوع و غروب شان و... چیزهای زیادی برای یادآوری دارند و...

این جنگ و انقلاب را این مردم پیش بردند، وقتی به مزار شهدای آنان در این راه سر می زنی کلکسیونی از نام ها، سن و سال ها، تیره و تبارها، فامیل ها و... می یابی که در نقطه، نقطه ی منطقه ایی به گستردگی یک مرز چند هزار کیلومتری جان باختند تا ذره ایی از این خاک را دشمن نتواند جدا کند و ثروت، مال و ناموس این کشور دوباره به یغما و تاراج دشمن نرود. کافیست از کنار قبرهای آنان کمی با توجه بگذری و به سنگ نوشته قبورشان توجهی کنی هزار نکته در آن نهفته است:

 بر سنگ نوشته برخی از شهدای مزار شهر شاهرود بدین شرح نگاشته اند:

1- بسیجی شهید فرامرز علی کلباسی متولد 1345 فرزند مهدی که در تاریخ 28/10/1366 که در عملیات بیت المقدس 2 در منطقه ماووت در نزدیکی های سردشت به شهادت رسید)، قسمتی از وصیت این شهید " امیدوارم خون جاری شده من بتواند تحرکی به جسم کسانیکه هنوز در خواب هستند باشد.  دلم خواهد که در سنگر بمیرم، به زیر سایه رهبر بمیرم، دلم خواهد که بینم قبر مولا، گرفته تربتش در بر بمیرم" 

2- بسیجی شهید رضا نادری فرزند محمد ولی، متولد 1346، شهادت 5/5/1367 که در کربلای اسلام آباد غرب عملیات مرصاد بدست منافقین کوردل به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصایای شهید: "ای برادر کجا می روی کمی درنگ کن، آیا با کمی گریه وییک فاتحه بر مزار من و امثال من مسئولیتی را که با رفتن خود بر دوش تو گذاشته ایم از یاد خواهی برد؟ یا نه ما نظاره گرخواهیم بود که تو با این مسئولیت سنگین چه خواهی کرد"

3- دانش آموز بسیجی شهید غلامرضا جلالی، فرزند محمد، ولادت 1348، شهادت 29/4/1366 که در منطقه عملیاتی بدر (جزیره مجنون به فیض عظمای شهادت نایل آمد و پیکر پاکش پس از 10 سال بخاک سپرده شد. مردان خدا چه با صفا می میرند، جان باخته در راه خدا می میرند، گویی که رسیده حکم آزادی شان، خندان لب و با میل و رضا می میرند.

4- گروهبان سوم وظیفه شهید سلیمان لطفی فرزند محمد ولادت 1344 شهادت 25/10/1365 که در اصفهان بر اثر بمباران هوایی بعثیون مزدور شهد گوارای شهادت را نوشید، چه خوب است پس از رنج ها و دردها و زجرها معشوقمان الله ما را بخواند و از ما طلب جان کند.

5- اینجا آرامگاه کسی است که در راه حفاظت از محیط زیست بوسیله غارتگری شرور در ساعت نه و نیم بعد از ظهر مورخ 21 آذرماه سال 1372 سینه اش هدف گلوله قرار گرفت و با افتخار جان داد. شهید غلامرضا سعیدان فرزند علی اصغر، در طول عمر کوتاهش با عزت و غرور خالصانه خدمت کرد.

6- پاسدار شهید محمدجواد کسائیان فرزند رضا ولادت 1344 شهادت 26/10/1365 که در منطقه عملیاتی شلمچه کربلای 5 به خیل عظیم شهدا پیوست، قسمتی از وصایای شهید: "به راه دین و قرآنم فدا کردم جوانی را، به آگاهی پسندیدم بهشت جاودانی را، بگو بر مادر خوبم شهید هرگز نمی میرد، ره عشق شهادت را از آقایم حسین (ع) گیرد".

7- سرباز شهید حسین بشیری شاهرودی فرزند احمد ولادت 1346 شهادت 21/4/1367 که در منطقه عملیاتی زبیدات به فیض عظمای شهادت نایل آمد و پیکر مطهرش پس از هشت سال به خاک سپرده شد. شهیدان محرم دانای رازند، مقیم خلوت آن بی نیازند، ز سودایی که با معبود کردند، به دنیا و به عقبی سرفرازند.

8- بسیجی شهید محمد کاظم عرب، فرزند غلامحسین، ولادت 1346، شهادت 21/10/1365 که در منطقه عملیاتی شلمچه در عملیات کربلای 5 به فیض عظمی شهادت نایل گردید. قسمت از وصایای شهید: "سفارش می کنم شما را به وحدت کلمه و یکپارچگی، و این عزت و شوکت کشورمان را مدیون وجود بلند مرتبه امام خمینی هستیم".

9- بسیجی شهید خادم الحسین (ع) محمد علی عامریان فرزند محمد اسماعیل شهادت 1339 شهادت 4/10/1365، که در منطقه عملیاتی شلمچه و در عملیات کربلای 5 شهد گوارای شهادت را نوشید. قسمتی از وصایای شهید: "ای خدا و ای غفور با توفیقات تو قدم در این راه گذاشتم و لذا امیدوارم توفیق شهادت در راهت را به این حقی عطا فرمایی".

10- بسیجی شهید مسعود شهری فرزند علی اکبر، ولادت 1348 شهادت 22/10/1365، که در منطقه عملیاتی شلمچه در عملیات کربلای 5 شهد شیرین شهادت را نوشید. قسمتی از وصایای شهید: "همانگونه که مولای مان حسین (ع) برای انجام امر به معروف و نهی از منکر با یزید به قتال پرداخت، من نیز برای انجام همان امر به جبهه آمده ام و شهادت من بسیار کوچکتر از مولایم می باشد".

11- بسیجی شهید محمد مهدی طالع زاده فرزند حسین، ولادت 1348 شهادت 22/10/1367)، که در منطقه عملیاتی شلمچه در عملیات کربلای 5 به فیض عظمای شهادت نایل آمد. قسمتی از وصایای شهید: "ای امت حزب الله هنوز جنگ در راس تمام مسایل می باشد و شرکت در امر جهاد و جنگ واجب تر از نماز و روزه است"

12- بسیجی شهید محمد دهقان نژاد، فرزند تقی، ولادت 1348 شهادت 29/2/1365، که در کربلای مهران به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصایای شهید: "خدایا از ماندنم در رنجم، و در این سختی و بی تابی تنها عشق به اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام و امید به دعای عزیزان موجب برخاستن و ایستادنم می باشد".

13- بسیجی شهید علی افضلی فرزند محمد ولادت 1344 شهادت 29/2/1365، که درمنطقه عملیاتی مهران به خیل عظیم شهدا پیوست. قسمتی از وصایای شهید: "من که به جبهه ها پا نهادم چیزی نبوده است به غیر از رفع تکلیفی که مرجعم و رهبرم و هدایت کننده ام امام امت بر دوشم گذاشته است".

14- پاسدار شهید سید علی سید احمدی فرزند سید محمد، ولادت 1341 شهادت 29/2/1365، که در منطقه عملیاتی مهران شهد گوارای شهادت را نوشید. قسمتی از وصایای شهید: "وقتی بینش انسان آن محدودهای مادی را می شکند و تا ملکوت اعلی پر می کشد، جان کمترین چیزی است که می توان سر بر آن نهاد".

15- پاسدار وظیفه شهید رضا کوهی فرزند حسین، ولادت 1343، شهادت 20/9/1365، که درمنطقه عملیاتی جاده خندق (هورالعظیم) به فیض عظمی شهادت نایل آمد. قسمتی از وصایای شهید: "مادر عزیزم امیدوارم که با دعاها و ستایش های خویش قلب من و همه رزمندگان را که در جبهه ها به سر می برند مسرور بگردانی".

16- سرباز شهید محمد (امیر) حقیقت فرزند علی اصغر، ولادت 1343 شهادت 7/8/1365، که در کربلای باختران به فیض عظمای شهادت نایل آمد. "امام خمینی: گوارا باد بر این شهیدان لذت انس و همجواری شان با انبیا عظام و اولیا گرام و شهدای صدر اسلام".

17- بسیجی شهید احمد صادقی فرزند محمد هاشم، ولادت 1345 شهادت 29/2/1365، که در کربلای مهران به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصایای شهید: "امیدوارم امت حزب الله همیشه در پر کردن جبهه ها و تقویت آنها کوشا باشد و دست از ولایت فقیه بر ندارد. ما در ره عشق نقض پیمان نکنیم، گر جان طلبد دریغ از جان نکنیم".

18- بسیجی شهید کاظم صالح آبادی فرزند محمد، ولادت 1347 شهادت 29/2/1365 که در کربلای مهران شهد شیرین شهادت را نوشید. قسمتی از وصایای شهید: "اینجانب حقیر هدفم از رفتن به جبهه بخاطر رضای خدا و لبیک گفتن به ندای هل من ناصر ینصرنی امام و برای یاری رساندن اسلام عزیز بود و خوشحالم که افتخار پیدا کردم که سرباز روح الله باشم"

19- جهادگر شهید حاج احمد خوشقدم فرزند محمد ابراهیم، ولادت 1314 شهادت 23/4/1365، که در کربلای کردستان به فیض عظمای شهادت نایل گردید. از وصایای شهید: "خوشا آنانکه به موت اختیاری مردند تا سر چشمه بقا یافتند بی شک سعادت از آن کسانی است که متاع و غرور دنیا فریب شان نداد و سرانجام فرمان حق را بجان خریدند و خونین جامه به حرم خدا شتافتند".

20- بسیجی شهید محمد رضا بیطاری فرزند علی اکبر، ولادت ،1343 شهادت 30/3/1367، که در کربلای ماووت عراق شهد گوارای شهادت را نوشید. قسمت از وصایای شهید: "هرگز دشمنان بین شما تفرقه نیاندازند و شما را از روحانیت متعهد جدا نکنند که اگر چنین کردند روز بدبختی مسلمانان و روز جشن ابر قدرتهاست".  

21- بسیجی شهید مهدی صادقی پور فرزند شعبانعلی، ولادت 1341 شهادت 29/2/1365، که در کربلای مهران شهد گوارای شهادت را نوشید. قسمتی از وصایای شهید: "خدایا تو شاهدی که در مسیر عشق تو پا نهادم و اکنون فقط انتظار پیوستن به تو را دارم چون شهادت مرگ نیست بلکه رسالت است".

22- بسیجی شهید محمد رضا جمعه دوست فرزند محمد ولادت 1338 شهادت 6/4/1365، قسمتی از وصایای شهید: "با دشمنان جمهوری اسلامی باید جنگید چون آنها تاب و تحمل عدل و عدالت حکم قانون اسلام را ندارند".

23- استوار دوم شهید علی کوثری فرزند محمد اسماعیل ، ولادت 1342، شهادت 25/3/1365، که در کربلای جزیره مجنون شهد شیرین شهادت را نوشید. قسمتی از وصایای شهید: "هدف من از آمدن به جبهه، رضای خدا و یاری رساندن به اسلام و مسلمین است".

24- بسیجی شهید صفر علی رجبی فرزند حسین، ولادت 1322، شهادت 28/3/1365 که در کربلا جنوب به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصایای شهید: "خدایا تو شاهد باش که در مسیر تو حرکت کردم واینک فقط پیوستن تو را انتظار دارم چون شهادت مرگ نیست بلکه رسالت است".

25- بسیجی شهید اسماعیل بهروزی فرزند ابراهیم، ولادت 1348 شهادت 1365 که در کربلای مهران به فیض عظمای شهادت نایل گردید. قسمتی از وصایای شهید: "این حقیر این راه را آگاهانه انتخاب کردم، این راه راه حسین (ع) است و همانند حسین (ع) وارد جنگ شده و همانند او می جنگیم و همانند او به شهادت می رسیم".

26- بسیجی شهید عبدالهادی قرغی فرزند اسماعیل، ولادت 1347، شهادت 4/1/1365 در کربلای فاو و عملیات والفجر هشت به فیض عظمای شهادت نایل گردید. گزیده ایی از وصایای شهید: "ای امت اسلام و ای پیروان خط سرخ شهیدان، رمز پیروزی شما بر کافران و منافقین پیوستگی به اسلام عزیز و یکپارچگی و وحدت و اطاعت از مقام مقدس رهبری می باشد".

27- بسیجی شهید رضاقلی کشاورزیان فرزند اسماعیل، ولادت 1347، شهادت 17/3/1365 که در کربلای "جاده خندق" واقع در هورالعظیم به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصایای شهید: "خواهران و برادران عزیز جهاد نفس یا بهتر بگویم جهاد اکبر را همیشه ادامه دهید که این گفته رسول اکرم ص است و همچنین جنگ را از یاد نبریدکه بگفته امام عزیز باید در راس مسایل قرار گیرد".

28- پاسدار شهید سلمان اعما بصیر فرزند شهید عزیز مهدی اعما بصیر، متولد 1344، شهادت 22/10/1365 که در کربلای شلمچه شهد گوارای شهادت را نوشید. قسمتی از وصایای شهید: "دعا کنید خداوند این شهادت در راهش را قبول نماید و از گناهان این حقیر در گذرد، ای مادر عزیز از من راضی باش و مرا حلال کن و امام را دعا کنید".

29- بسیجی شهید مهدی اعما بصیر فرزند علی، ولادت 1314، شهادت 7/1/1365 که در کربلای فاو و عملیات والفجر هشت به فیض عظمای شهادت نایل گردید. قسمتی از وصایای شهید: "جبهه یک دانشگاه است، این دانشگاه الهی را خالی نگذارید و بایید و درس بیاموزید که درس آخرت می باشد".

30- بسیجی شهید هوشنگ طاهری فرزند قدرت الله، ولادت 1347، شهادت 4/1/1365، که در کربلای فاو و عملیات شهد گوارای شهادت را نوشید، گزیده ایی از وصایای شهید: "تنها پیامی که برای امت شهید پرور دارم این است که راه شهدا را ادامه دهند و هیچ وقت امام را تنها نگذارید و بعد از هر نماز و دعا امام را دعا کنید".

31- پاسدار وظیفه شهید صفرعلی گرزین فرزند ابراهیم، ولادت 1344، شهادت 23/11/1364 که در کربلای فاو و عملیات والفجر هشت شهد شیرین شهادت را نوشید. قسمتی از وصایای شهید: "ای جوانان مبادا که در غفلت بمیرید که علی ع در محراب شهادت شهید شد و مبادا در حال بی تفاوتی بمیرید که علی اکبر حسین ع در راه حسین ع و با هدف شهید شد"

.32 -  پاسدار وظیفه شهید علیرضا زمانی فرزند میرزا، ولادت 1346 شهادت 1365 که در کربلای جاده خندق (هورالعظیم) به فیض شهادت نایل گردید. گزیده ایی از وصایای شهید: "ای مادرم بدان که دیر زمانی است که آرزوی چنین روزی را کشیدم و اجری بس عظیم نزد پروردگارت داری و به رهی که رفتم تفکر کنی آنگاه خوشحال خواهی شد".

33- بسیجی شهید حسینعلی ملکی فر فرزند عباس، ولادت 1346، شهادت 16/1/1365 که در عملیات والفجر هشت در کربلای فاو به خیل دیگر شهدای والامقام پیوست، سحر از باد صبا مژده جانان آمد، پیک فتح و ظفر ازوادی ایمان آمد، رهبر نور به شب شعله زد و جلوه نمود، شد بهار و به تن سوته دلان جان آمد.

34- هادی دربانی فرزند عیسی، ولادت 1341، شهادت 23/12/1365 که در عملیات کربلای 5 "کربلای شلمچه" شهد شیرین شهادت را نوشید. قسمتی از وصایای شهید: "بدانید که همه ما برای آخرت آفریده شده ایم نه برای دنیا برای نیستی، نه برای هستی و برای مردن نه برای زندگانی".

35- پاسدار شهید غلامحسین دربانیان فرزند محمود، ولادت 1346، شهادت 24/2/1365 که در کربلای حاج عمران شهد گوارای شهادت را نوشید. گزیده ایی از وصایای شهید: "پدر و مادر عزیزم امیدوارم که از شهید شدن من در راه حق هیچ ناراحتی نداشته باشید بلکه این راه اولیاست و راه آنها را باید ادامه داد".

36- بسیجی شهید احسان الله نوروزی فرزند ابوالقاسم، ولادت 1346، شهادت 2/3/1365 که در کربلای جاده خندق (هورالعظیم) به خیل عظیم شهدا پیوست. قسمتی از وصایای شهید: "من به تمام برادران و خواهران خودم سفارش می کنم که پشتیبانی از امر ولایت فقیه را فراموش نکنند، چون تداوم انقلاب بدون رهبری فقیه عادل و آگاه در جمهوری اسلامی امکان پذیر نمی باشد".

37- سرباز شهید سید مجید محمدیان مغانی فرزند سید محمد، ولادت 1344، شهادت 16/3/1365 که در کربلای حاج عمران شهد گوارای شهادت را نوشید. ما رها کردیم قفس پرواز کردیم سوی دوست، گل زباغ دل نچیدیم جز وصال روی دوست، تیر را با جان خریدیم بهر استقلالُ دین، ما شهادت را گزیدیم جان فدای کوی دوست.

38- سرباز شهید محمود خالق وردی فرزند غلامرضا، ولادت 1344، شهادت 3/3/1365 که در کربلای حاج عمران به فیض عظمای شهادت نایل گردید. گزیده ای از وصایای شهید: "از خداوند متعال خواهانم که پیروزی بزرگ را هر چه زودتر به مردم ما مرحمت نماید و امیدوارم که خون من نقشی در به ثمر رساندن این انقلاب داشته باشد".

39- پاسدار وظیفه شهید حسین معصوم آبادی فرزند محمد علی، ولادت 1346، شهادت 18/11/1366 که در کربلای ماووت عراق به خیل عظیم شهدا پیوست، به راه دین و قرآنم فداکردم جوانی را، به آگاهی پسندیدم بهشت جاوانی را، بگو بر مادر خوبم شهید هرگز نمی میرد، ره عشق و شهادت را ز مولایم علی گیرم.

40-  سرباز شهید سید مجید محمدیان مغانی فرزند سید محمد، ولادت 1344، شهادت 16/3/1365 که در کربلای حاج عمران شهد گوارای شهادت را نوشید، ما رها کردیم قفس پرواز کردیم سوی دوست، گل ز باغ دل نچیدیم جز وصال روی دوست، تیر را با جان خریدیم بهر استقلالُ دین، ما شهادت را گزیدیم جان فدای کوی دوست.

41- پاسدار شهید علیمردان دهقان فرزند محمد علی، ولادت 1333، که در تاریخ 21/11/1376 به خاک سپرده شد. مردان خدا چه با صفا می میرند، جان باخته در راه در راه خدا می میرند، گویی که رسیده حکم آزادی شان، خندان لب و با میل و رضا می میرند.

42- بسیجی شهید محمد علی کابوسی فرزند اصغر، ولادت 1317، شهادت 21/11/1364 که در کربلای اروند رود و عملیات والفجر هشت شهد گوارای شهادت را نوشید و به خیل دوستانش پیوست. آنکس تو را شناخت جان را چه کند، آن کس که تو را شناخت جان را چه کند، فرزند و عیال و خانمان را چه کند، دیوانه کنی هر دو جهانش بخشی دوانه تو هر دو جهان را چه کند.

43- معلم بسیجی شهید جواد ابراهیمی فرزند علی، ولادت 1324، شهادت 21/11/1364 که در کربلای اروند رود عملیات والفجر هشت به درجه رفیع شهادت نایل آمد. گزیده ای از وصایای شهید: "وظیفه هر فرد مسلمان است که در مقابل کفر به ایستد و نگذارد که دشمنان هر کاری که می خواهند انجام دهند، باید از خاک و مرام مقدس اسلام و شیعه دفاع نماید".

44- پاسدار شهید محمد لطفی فرزند علی، ولادت 1340 که در مورخه 21/11/1364 که درکربلای ام الرصاص و عملیات والفجر هشت به درجه رفیع شهادت نایل گردید. گزیده ای از وصایای شهید: "روی سخن با منافقین است که ای کوردلان از خدا بی خبر و ای کسانی که در زمان حضرت علی ع آهن گونه بودید و حال با این چهره وارد میدان شده اید، بدانید که امت حزب الله شما را به هیچ وجه نخواهد بخشید".

45- استوار یکم شهید محمد جعفر خدادادیان فرزند ابوالقاسم، ولادت 1331، شهادت 7/12/1364 که در کربلای جنوب به خیل دوستان شهیدش پیوست؛ در سوگ جانگداز تو ای نازنین شهید، بیگانه سوخت تا چه رسد آشنای تو.

46- سردار شهید علیرضا (حمید) کرمانیان فرزند نصرالله، ولادت 1342، شهادت 21/11/1364 که در کربلای فاو و در علمیات والفجر هشت شهد شیرین شهادت را نوشید. گزیده ای از وصایای شهید: "امروز روز ادای تکلیف است، تکلیفی که اسلام بر دوشمان نهاده است، تکلیفی که عمل به آن به فرد فرد ما واجب شرعی است امروز روز عمل است نه سخن".

47- بسیجی شهید بهرام اکبری فرزند حسن، ولادت 1339، شهادت 21/11/1364 که در کربلای ام الرصاص و عملیات والفجر هشت به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصایای شهید: "انقلاب اسلامی را که خونبهای شهیدان گلگون کفن است حفظ کنید و بدانید انقلاب از معجزه های خدای بزرگ است".

48- پاسدار شهید فتح الله یوسفی فرزند عزیزالله، ولادت 1340، شهادت 3/10/1365 که در کربلای فاو و در عملیات والفجر هشت به درجه رفیع شهادت نایل آمد: قسمتی از وصایای شهید: "دنیا محل آزمایش افراد می باشد مواظب باشید که دنیا شما را به خود به وسیله زیبایی ها، سرمایه ها و هوای نفس نکشاند و از هدف اصلی که سرای دیگر است باز بمانید پس به اجرای احکام الهی گردن نهید که راه نجات همین می باشد".

49- بسیجی شهید علی اکبر صادقی فرزند هاشم، ولادت 1339، شهادت 25/11/1364 که در منطقه فاو و عملیات والفجر هشت بدرجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصایای شهید: "از شما عزیزان می خواهم که قدری به خود آیید و انقلابی در درون خود به پا کنید و راه شهیدان را ادامه دهید".

50- بسیجی شهید علی خواجه فرزند رجبعلی، ولادت 1319، شهادت 23/11/1364 که در کربلای اروند رود و در عملیات والفجر هشت بدرجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصایای شهید: "رهبریت را که مرجعیت است هرگز تنها نگذارید و به دستورات او جامه عمل بپوشانید که رستگاری در آن است".

51- بسیجی شهید مجید رجبیان فرزند رجبعلی، ولادت 1344، شهادت 14/12/1364 که در کربلای آبادان بدرجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصایای شهید: "بار خدایا به حق حسین ع قسمت م دهم مرا بپذیر که می دانی من فقیرم، تو غنی، من گدایی سائلم و معطی، از گناهان پاکم کن و سپس به سوی خودت جلب کن، چرا که آرزوی شهادت به لقا توست ".

52- بسیجی شهید محمد رضا اکبری فرزند عباس، ولادت 1345، شهادت 21/11/1364 که در کربلای اروند رود و عملیات والفجر هشت بدرجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصایای شهید: "زندگی کردن در این دنیا همانند زندان است و می خواهم با شتابی هر چه تمامتر به لقا محبوب خویش نائل گردم".

53- پاسدار شهید علیرضا آقائی فرزند صفر علی، ولادت 1343، شهادت 12/6/1364 که در جزیره مجنون بدرجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه ی شهید: "پروردگارا تو خود صاحب و ولی نعمت من هستی و از جاجتم آگاهی و می دانی که چه تقاضایی دارم همان تقاضایی که اولیائت داشته که همان شهادت در راهت هست می باشد".

54- پاسدار شهید مصطفی عرب حجی فرزند محمد علی، ولادت 1347، شهادت 12/6/1364، که در کربلای جاده خندق به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "نشر اسلام علی اصغر ها زیاد می خواهد، ابوالفضل ها زیاد می خواهد، کودکان، نوجوانان، پیرها، زن و مردمی باید که خود را فدای اسلام کنند تا دیگر بار بتوانیم به یاری خداوند اسلام را در جهان بگسترانیم".

55- دانش آموز بسیجی شهید حسین وفایی فرزند اسکندر، ولادت 1342، شهادت 19/9/1364، که در کربلای جاده خندق به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "مادرجان در مرگ من ناراحت نباش چون من امانتی در دست شما بودم و باید خوشحال باشی و افتخار کنی و صبر پیشه کنی که فرزندت را در راه خدا دادی".

56- بسیجی شهید حسین شاطری فرزند محمد علی، ولادت 1334، شهادت 21/11/1364، که در کربلای اروند رود و در عملیات والفجر هشت به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "هدف از انتخاب این راه این بود که چون ما مسلمانیم باید پیرو اسلام عزیز باشیم و دستورهای آن را بکار بندیم و انتخاب اسلام یعنی انتخاب تمام دستوارت آن".

57- پاسدار شهید علیرضا صدیقی فرزند محمد رضا، ولادت 1341، شهادت 22/11/1364، که در کربلای فاو به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "ای زمین غرب و شرق تو شاهد باش که من برای رضای خدا آمده ام جبهه، ای خدا اگر توبه شکسته ام باز آمده ام، خدایا این بدنم ضعیف است".

58- پاسدار شهید سعید قزوینی فرزند اسد الله، ولادت 1341، شهادت 21/11/1364، که در کربلای اروند رود  به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "برادران عزیز همسنگرم ای پاسداران وارث خون حسین و ای حامیان و نگهبانان و خط ولایت و امام استوار و صبور و پرخروش و توفنده بر خصم زبون بتازید و خم بر ابروان نیاورید که اگر چون شمع بسوزیم همچنان باید با این نهضت باشیم  بار را باید به منزلگاه برسانیم." چون کند قافله کوچ از صحرا، آتشی می نهد از خویش به جا، سعید عزیز کوچ کردی تو زسر منزل ما، آتشت مانده ولی بر دل ما.

  59- بسیجی شهید محمد رضا موذن فرزند حسین، ولادت 1344، شهادت 24/11/1364، که در کربلای اروند رود و در عملیات والفجر هشت به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "ما باید هر وقت امام فرمان رفتن به جبهه ها را داد از دل و جان فرمان امام را لبیک گوییم و خود را به جبهه های حق علیه باطل برسانیم".

60- پاسدار شهید سید علی حسینی فرزند سید تقی، ولادت 1345، شهادت 21/11/1364، که در کربلای اروند رود و عملیات والفجر هشت به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "شهادت منطقی است از حرکت تکاملی آنانکه به وجود مطلق و خالق می پیوندند و جبهه ها محل پیوند عاشق است به معشوق و شما بدانید که من فقط برای رضای خدا به جبهه می روم".

61- بسیجی شهید محمد حسن نادعلی فرزند حاج امام علی، ولادت 1347، شهادت 4/10/1365، که در کربلای شلمچه و عملیات کربلای 4 به درجه رفیع شهادت نایل گردید، و در تاریخ 29/5/1368 به خاک سپرده شد. قسمتی از وصیتنامه شهید: "من بر اساس رسالت مسولیتی که بر عهده دارم در راه خدا و برای پاسداری و حرمت از انقلاب اسلامی و خون های شهدای عزیز به جبهه آمده و به استقبال شهادت رفتیم. تو مکن غیبت و دروغ مگوی، دل خود را ز بخل و کینه بشوی".

62- بسیجی شهید مجید اسد فرزند رضا، ولادت 1347، شهادت 21/11/1364، که در کربلای اروند رود در عملیات والفجر هشت  به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "وصیت من به شما امت شهیدپرور این است که از راه امام و راه مستقیم جلوگیری نکنید و این راه را ادامه دهید و رهبر کبیر را تنها نگذارید و یاریش کنید".

63- بسیجی شهید علی اکبر اسد فرزند رضا، ولادت 1339، شهادت 29/2/1365، که در کربلای مهران و در عملیات مهران به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "اسلحه به زمین افتاده شهیدان را برگیرید و بر دشمن زبون بتازید که خداوند پیروزی را در قرآن به ما بشارت داده است فقط کمی صبر ان الله مع الصابرین".

64- بسیجی دانش آموز شهید حسن (امیر) رحمانی نیا فرزند محرمعلی، ولادت 1345، شهادت 29/2/1365، که در کربلای مهران در عملیات مهران به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "از مردم می خواهم که همیشه رهنمودهای حضرت امام را در زندگی خود بکار گیرند و تقاضامندم تا موقعی که جنگ بین اسلام و کفر هست زندگی خویش را با جنگ هماهنگ سازند".

65- پاسدار شهید عباسعلی مالک فرزند رضا، ولادت 1346، شهادت 25/12/1363، که در کربلای شرق دجله و در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "ای امت شهید پرور من بعنوان یک برادر از شما میخواهم که به هیچ وجه در هر برهه از زمان امام عزیزمان را تنها نگذارید صحبت ها و پندهای امام عزیز را گوش فرا دهید چرا که سخنان او مانند دواست برای شفای مریضان".

66- بسیجی دانش آموز شهید حسن (امیر) رحمانی نیا فرزند محرمعلی، ولادت 1345، شهادت 29/2/1365، که در کربلای مهران در عملیات مهران به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "از مردم می خواهم که همیشه رهنمودهای حضرت امام را در زندگی خود بکار گیرند و تقاضامندم تا موقعی که جنگ بین اسلام و کفر هست زندگی خویش را با جنگ هماهنگ سازند".

+ نوشته شده در پنجشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۵ ساعت 12:22 شماره پست: 917  

67- پاسدار شهید عباسعلی مالک فرزند رضا، ولادت 1346، شهادت 25/12/1363، که در کربلای شرق دجله در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "ای امت شهید پرور من بعنوان یک برادر از شما می خواهم که به هیچ وجه و در هر برهه از زمان امام عزیزمان را تنهانگذارید و صحبت ها و پندهای امام عزیز را گوش فرا دهید چرا که سخنان او مانند دواست برای شفای مریضان".

77- پاسدار شهید محمد جعفر فنایی شاهرودی فرزند رضا، ولادت 1337، شهادت 25/12/1363، که در کربلای شرق دجله در عملیات بدر شربت شیرین شهادت را نوشید و پیکر پاکش در منطقه باقی مانده است، قسمتی از وصیتنامه شهید: "هر کس که در پی محو باطل و دنبال حق باشد باید لباس سرخ بپوشد باید خون سرخش چهره سفیدش را رنگین کند چرا آنقدر در خانه بمانم که مرگ به سراغ من آید چرا آغوش در استقبال مرگ سرخ نگشایم".

87- پاسدار شهید علی رحیمی فرزند احمد، ولادت 1343، شهادت 25/12/1363، که در کربلای شرق دجله در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "و این کلام را مردم بخوانید که امام جانشین مهدی عج و پرچمدار لشکر و سخنگوی او در عصر غیبت است پس کلام او را به حاکم بدن که همانا قلب باشد تحمیل کنید تا اعضا و جوارح را در طریق هدایت قرار دهد. آیا کدام شیعه به نعشت نماز کرد؛ آیا کدام دوست تنت را حفاظ کرد؛ غسلت که داد کفنت را برید و دوخت؛ بر حالت غریبت آیا دل که سوخت".

97- پاسدار شهید منصور جلالی فرزند اسماعیل، ولادت 1335، شهادت 25/12/1363، که در کربلای شرق دجله در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "هدف تمام شهادت ها و مبارزات ما نیز این است که حکومت الله و مکتب اسلام در سطح جهان برقرار گردد پس ای کسانی که تعهد اسلام دارید آگاه باشید که امروز روز آزمایش است".

80- پاسدار شهید محمد مصطفایی فرزند حسین، ولادت 1348، شهادت 25/12/1363، که در کربلای شرق دجله در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "ای امت قهرمان ای یاوران امام ای منتظران مهدی عج نکند خدای ناکرده از انقلاب مایوس بشوید این انقلاب مقدمه ای است برای انقلاب جهانی مهدی".

81- جهادگر شهید حاج محمد حاج اسماعیلی فرزند اسدالله، ولادت 1312، شهادت 8/5/1363، که در کربلای سبدکان عراق شربت شهادت را نوشید، قسمتی از اشعار شهید: "اگر از آسمان ها تیر ببارد؛ وگر خون از سر شمشیر ببارد؛ اگر صدام هزاران تانک آرد؛ اگر ریگان هزاران ناو آرد؛ قسم بر نهضت پاک حسینی؛ که هرگز برنگردم از خمینی".

82- سرباز شهید محمد علی یونسیان فرزند محمد، ولادت 1344، شهادت 3/5/1364، که در کربلای کلاشین به درجه رفیع شهادت نایل گردید. عشق از ازل است و تا ابد خواهد بود، جوینده عشق بی عدد خواهد بود؛ فردا که قیامت آشکار گردد، هرد که نه عاشق است رد خواهد بود.

83- شهید محمد تقی ابراهیمی فرزند علی اصغر، ولادت 1343، شهادت 18/3/1364، که در کربلای مریوان به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از گفتار شهید: "شهادت در راه اسلام افتخار من است، پدرجان من از شهادت باکی ندارم"

84- سرباز شهید حسین عرب یار محمدی فرزند حسن،  ولادت 1343، شهادت 15/3/1364، که در کربلای سایت آبدانان بدرجه رفیع شهادت نایل گردید. استاد شهید مرتضی مطهری: "هیچ وقت خون شهید هدر نمی رود خون شهید به زمین نمی ریزد خون شهید هر قطره اش تبدیل به صدها قطره و هزاران قطره بلکه به دریایی از خون تبدیل می گردد و در پیکر اجتماع وارد می شود"

85- پاسدار شهید حسین درزی حرفه فرزند جمشید، ولادت 1347، شهادت 6/3/1364، که در کربلای مهران به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "ای مسلمانان هرگز از حق نگذرید و حتی یک قدم نیز عقب نشینی نکنید که این نشان دهنده قدرت مسلمین است و در راه خدا مال ها  و جان ها را فدا کنید که خدا بهشت را به بها دهد نه به بهانه".

86- سرباز شهید احمد منظمی فرزند علی اکبر، ولادت 1354، شهادت 25/4/1375، که در در حین درگیری با سوداگران مرگ (مواد مخدر) در منطقه شرق کشور شهرستان زاهدان به فیض عظمای شهادت نایل گردید.  مردان خدا چه باصفا می میرند، جان باخته در راه خدا می میرند، گویی که در رسیده حکم آزادیشان، خندان لب و با میل و رضا می میرند.

87- سرباز شهید غلامرضا باقریه فرزند محمد علی، ولادت 1344، شهادت 12/2/1364، که در کربلای حاج عمران به درجه رفیع شهادت نایل گردید، استاد شهید مرتضی مطهری: "هیچ وقت خون شهید هدر نمی رود خون شهید به زمین نمی ریزد خون شهید هر قطره اش تبدیل به صدها قطره و هزاران قطره بلکه به دریایی از خون تبدیل می گردد و در پیکر اجتماع وارد می شود"

88- پاسدار شهید محمد رضا زمانی فرزند حسین، ولادت 1342، شهادت 21/12/1363، که در کربلای شرق دجله و در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید، قسمتی از وصیتنامه شهید: "اینجانب بنابر وظیفه شرعی و جهت لبیک به حسین زمان عازم جبهه شدم تا بلکه به تکلیفم عمل کرده باشم و از امت حزب الله می خواهم در راه حق قدم بردارند".

89- پاسدار شهید علیرضا عمودی فرزند محمد حسن، ولادت 1347، شهادت 21/12/1363، که در کربلای شرق دجله و در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، قسمتی از وصیتنامه شهید: "تا مادامی که کفر باشد جنگ هم هست و باید در برابرشان قیام کرد در این برهه از زمان درخت اسلام نیاز به خون دارد تا رشد و نمو کند و به ملل دیگر هم صادر شود".

90- پاسدار شهید سید تقی حسینی فرزند سید علی اکبر، ولادت 1345، شهادت 21/12/1363، که در کربلای شرق دجله و در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، قسمتی از وصیتنامه شهید: "بنگرید به شهیدان که چگونه پیام امام شان را لبیک گفته و با هر کس جز خدا وداع کرده اند پس راه شان را پیش گیرید . این کاخ که می باشد گاه از تو گاه از من، جاوید نمی ماند خواه از تو خواه از من".

91- پاسدار شهید حسن قهابی فرزند علی اکبر، ولادت 1345، شهادت 4/1/1365، که در کربلای فاو و در عملیات والفجر هشت به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، قسمتی از مناجات شهید: "خدایا تو خود گفتی که بخوان من هم خواندم تو خود وعده استجابت دادی طلبم را بر آور، خدایا آمده ام تا امشب بینا شوم، آمده ام تا که گویا شوم".

92- پاسدار شهید محمد رضا سلمانی فرزند محمد میرزا، ولادت 1343، شهادت 26/12/1363، که در کربلای شرق دجله و در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، قسمتی از اشعار شهید: "ببوسم دستت ای مادر که پروردی مرا آزاد، بیا بابا تماشا کن رضای تو شده داماد، به حجله می روم شادان ولی زخم بدن دارم، بجای رخت دامادی لباس خون به تن دارم".

93- پاسدار شهید غلامرضا فصیح بیگی فرزند عباسعلی، ولادت 1342، شهادت 20/12/1363، که در کربلای جزیره مجنون و در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، قسمتی از وصیتنامه شهید: "خواهرانم اگر برادری ندارید که سلاح مرا بگیرد و راهم را ادامه دهد شما عزیزان چون زینب با حجاب خود سلاح به زمین افتاده برادرتان را به دست گیرید و تا آخرین نفس یار و یاور پیر جماران باشید".

94- پاسدار شهید مجتبی صدیقی فرزند کاظم، ولادت 1343، شهادت 21/12/1363، که در کربلای شرق دجله و در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، قسمتی از وصیتنامه شهید: "خطابم با شما کوردلانی است که آگاهانه به خیالات واهی می خواهید زهر خود را براندام این جامعه بخورانید، نه شمایید چون آنانکه بودند و نه ماییم چونانکه شما می پندارید و نه امام آنکه در خیال دارید".

95- دانش آموز بسیجی شهید حسن خواجه مظفری فرزند قربان، ولادت 1349، شهادت 3/1/1366، که در کربلای شلمچه در عملیات کربلای 5 به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، قسمتی از وصیتنامه شهید: "اگر مقرر شد که این فرزند دیگرتان نیز در راه خدا شهید شود ناراحت نباشید افتخار کنید و بدانید که اجر و پاداشتان پیش خدای بزرگ محفوظ خواهد بود".

96- پاسدار شهید ابراهیم خواجه مظفری فرزند قربان، ولادت 1346، شهادت 26/12/1363، که در کربلای شرق دجله و در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، قسمتی از وصیتنامه شهید: "ای مادر عزیزم بدان که من دیر زمانی است که آرزوی چنین روزی را داشتم و تو اجری بس عظیم نزد پروردگارت داری".

97- پاسدار شهید حسین علی محمدی فرزند اسدالله، ولادت 1341، شهادت 23/10/1365، که در کربلای شلمچه در عملیات کربلای 5 به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، قسمتی از وصیتنامه شهید: "سفارش می کنم شما را به زهد در دنیا و میل به عبادت و اینکه خود را مشغول دنیا نکنید زیرا دنیا و آنچه در آن است ارزشی ندارد چه برسد به آن که انسانی خود را سرگرم آن نماید".

98- پاسدار شهید محمود علی محمدی فرزند اسدالله، ولادت 1348، شهادت 25/12/1363، که در کربلای شرق دجله و در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، قسمتی از وصیتنامه شهید: "پدر و مادرم امیدوارم هیچ ناراحت نباشید چون ما راهی را می رویم که حسین بن علی ع رفته است و باید حسین وار شهید شویم".

99- سرباز شهید علیرضا قبادی فرزند محمد حسن، ولادت 1341، شهادت 18/12/1363، که در کربلای پادگان ستوه به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، هر قطره خون من یکی لاله شود، هر آه دلم هزار ناله شود، فردا که زخاک من بروید گل سرخ، گل خانه مزار و خاکم از ژاله شود.

100- سرباز شهید محمد دهقان پور فرزند محمد حسن، ولادت 1344، شهادت 24/1/1364، که در کربلای سومار به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، یارب شهیدان در شهادت ها چه دیدند، ازما بریده سوی تو هجرت گزیدند، پیرایه وابستگی از تن دریدند، آزاد گردیدند و سویت پر کشیدند.

101- پاسدار شهید حسین شاهسورای فرزند حسن، ولادت 1347، شهادت 30/1/1364، که در کربلای مهران و در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، یادی که پس از خون جگر شد جامش، این بود به روز واپسین پیغامش، آنکس که ره حسین ع را می پیمود، شهد است شرنگ عاشقی در کامش.

102- دانش آموز بسیجی شهید محمد رضا حسینی فرزند رجبعلی، ولادت 1349، شهادت 29/2/1367، محل شهادت ماووت عراق، قسمتی از وصیتنامه شهید: "امام حسین ع: اگر دین جدم محمد ص با کشته شدن من باقی می ماند پس ای شمشیرها مرا دریابید، ما هم به عنوان سرباز امام زمان عج می گوییم اگر نهضت خمینی جز با کشته شدن ما باقی نمی ماند پس ای گلوله های سربی ما را دریابید".

103- پاسدار شهید مهدی علی مردان فرزند رسول، ولادت 1345، شهادت 21/12/1363، که در کربلای شرق دجله و در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، قسمتی از وصیتنامه شهید: "ای خانواده محترم بدانید آگاهانه و با چشمی باز راه خود را انتخاب نمودم و پا در این راه مقدس نهادم پس مبادا پشت به امام و انقلاب کرده و از خدا صبر طلب کنید که خداوند با صابران است".

104- جهادگر شهید محمد حسن امانی فرزند محمد ابراهیم، ولادت 1332، شهادت 28/7/1363، که در کربلای کردستان به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، این سرو حیات جاودانی دارد، کو روح و پیام آسمانی دارد، هر چند که زیر بار رگبار شکست، در جنت عشق زندگانی دارد.

105- پاسدار شهید علی غلامی فرزند حسین، ولادت 1308، شهادت 14/4/1363، که در کربلای کردستان "بانه" توسط گروهک های وابسته به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، امام خمینی ره: "در قاموس شهادت واژه وحشت نیست."  بزرگ فلسفه شهادت این است، که مرگ سرخ به از زندگی ننگین است.

106- سرباز شهید مصطفی مخبریان فرزند محمد تقی، ولادت 1342، شهادت 14/4/1363، که در کربلای جاده میاندوآب به درجه رفیع شهادت نایل گردید ، ما فنا فی الله عشقیم و بقا از آن ماست، حمدالله هر زمان نصر خدا از آن ماست، حق خود را می ستانیم از یزدی مسلکان، تا همه عالم بدانند کربلا از آن ماست.

107- پاسدار شهید مجید رحیمیان فرزند محمد حسن، ولادت 1343، شهادت 19/3/1363، که در کربلای جاده اهواز از خرمشهر به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "پدر و مادر عزیزم، تقاضای من این است که فرمان امام را با دل و جان بگوش بگیرید و عمل نیز بکنید".

108- پاسدار شهید سید علی خاتمی فرزند سید حسن، ولادت 1340، شهادت 19/3/1363، که در کربلای جاده اهواز از خرمشهر به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "باید که در این راه شیوه مردان خدا را استقامت و صبر و شکیبایی و ایثارگری و از جان گذشتگی پیش روی خود قرار داد و مطیع امر خدا، ولایت امر بود".

109- گروهبان دوم شهید علی اکبر مزحجی فرزند محمد کاظم، ولادت 1336، شهادت 21/2/1363، که در کربلای سومار به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ آنانکه ره عشق گزیدند همه، در کوی شهادت آرمیدند همه، در معرکه دو کون فتح از عشق است، زیرا که سپاه او شهیدند همه.

110-  گروهبان دوم شهید محسن میرزایی فرزند غلامرضا، ولادت 1342، شهادت 11/1/1363، که در کربلای جزیره مجنون به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ یادی که پس از خون جگر شد جامش، این بود به روز واپسین پیغامش، آنکس که ره حسین ع را می پیمود، شهد است شرنگ عاشقی در کامش.

111-  درجه دار شهید محمد رضا خطیب کیانی فرزند علی، ولادت 1341، شهادت 26/12/1362، که در کربلای اهواز به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ عاشق چو شدی تیر به سر باید خورد، زهری که رسد همچو شکر باید خورد، در راه وصال دوست با چهره باز، دریا دریا خون جگر باید خورد.

112-  گروهبان دوم شهید عبدالحمید خطیب زاده فرزند عباسعلی، ولادت 1341، شهادت 11/12/1363، که در کربلای جفیر شهد گوارای شهادت را نوشید؛ دل بر جهان مبند که این بی وفا عروس، با هیچ کس شبی به محبت سحر نکرد. قسمتی از گفتار شهید: خدایا چگونه زیستن را به من بیاموز، چگونه مردن را خود خواهم آموخت".

113-  سرباز شهید حسین یونس آبادی فرزند محمد، ولادت 1341، شهادت 11/12/1362، که در کربلای جفیر به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "پدر و مادرم از این که یکی از فرزندانتان را در راه اسلام داده اید خوشحال بوده و همیشه به یاد شهدای کربلا باشید".

114-  پاسدار شهید حسن برجسته واعظی فرزند شیخ علی، ولادت 1341، شهادت 2/3/1362، که در کربلای پاسگاه زید به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "شهادت کوتاه ترین و عاشقانه ترین و خالصانه ترین راه برای رسیدن به خداست شهادت پرواز شکوهمند انسان از خاک تا خداست و انتخابی آگاهانه و مخلصانه است".

114-  پاسدار شهید حسن یونسیان فرزند مهدی، ولادت 1340، شهادت 15/8/1361، که در کربلای عین خوش عملیات محرم به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "بروید راهی را که انبیا رفتند راهی که اولیا رفتند راهی را که شهدا رفتند که بسی زیباست این راه و پیمودن این راه خستگی ندارد ببینید که چقدر خون یک شهید به جامعه تحرک می دهد ".

115-  پاسدار شهید محمد حسن خراط فرزند محمد، ولادت 1342، شهادت 16/8/1361، که در کربلای عین خوش به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "امروز به شما وصیت می کنم که دست از حمایت امام امت بر ندارید مبادا از حمایت امام دست بردارید".

116-  پاسدار شهید محمد اسماعیل کریمی فرزند غلام حسن، ولادت 1343، شهادت 14/8/1361، که در کربلای عین خوش عملیات محرم به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "امیدوارم که توانسته باشم با شهادتم هدف خود را بیان کرده باشم ای کاش صد جان می داشتم و فدای اسام محمد ص و خط سرخ و پرخروش ولایت فقیه می کردم. ای مردم مرگ من در زندگی است، چون بمیرم مرگ من در زندگی است".

117-  پاسدار شهید محمد علی کاظمی فرزند غلامحسین، ولادت 1344، شهادت 11/8/1361، که در کربلای عین خوش عملیات محرم به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ امام خمینی: "خط سرخ شهادت خط آل محمد ص و علی  ع است". عاشق چو شدی تیر به سر باید خورد، زهری که رسد همچو شکر باید خورد، در راه وصال دوست با چهره باز، دریا دریا خون جگر باید خورد

118-  پاسدار شهید محمد باقر قرایی فرزند صفر علی، ولادت 1343، شهادت 11/8/1361، که در کربلای عین خوش توسط صدامیان کافر به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "نگذارید خون شهیدان اسلام را پایمال کنند این مسولیتی است که از خدا و پیروانش به شما رسیده است از سپرده ات حفاظت کن".

119-  پاسدار شهید ابراهیم حقیقت فرزند حسن، ولادت 1340، شهادت 11/8/1361، که در کربلای عین خوش عملیات محرم به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ اشعاری که شهید بدان علاقه داشت: "بر لبش قفل است و در دل رازها، لب خموشی و دل پر از آواز ها، عارفان که جام حق نوشیده اند، رازها داشت و پوشیده اند، هر که را اسرار حق آموختند، مهر کردند و دهانش دوختند".

120-  پاسدار شهید حسین فروغی فرزند ابوالقاسم، ولادت 1342، شهادت 11/8/1361، که در کربلای عین خوش عملیات محرم به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "نمی دانم آیا لیاقت این را دارم که این جسم مادی و ناچیز را، این بدن کثیف که غرق در گناه است، هدیه در راه رضای تو کنم، خدایا از خود بی خودم کن که دیگر طاقت ندارم، دلم میخواست دور از هیاهوی این دنیای مادی به خاک سپرده می شدم، دلم میخواست مانند شهدای گمنام باشم و در همان بیابان ها می ماندم".

121-  پاسدار شهید مجید یونسیان فرزند عباس، ولادت 1345، شهادت 11/8/1361، که در کربلای عین خوش عملیات محرم به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "از شما امت عزیز و شهید پرور می خواهم که هیچگاه راه حق یعنی راه شهدایی که موفق شدند خون ناقابل خود را در راه اسلام فدا کنند فراموش نکرده و در راه آزادی تمامی مستضعفین جهان قدم بردارید".

122-  بسیجی شهید عبدالله طاهری فرزند فضل الله، ولادت 1343، شهادت 26/4/1361، که در کربلای بصره و عملیات رمضان به درجه رفیع شهادت نایل گردید و پیکر پاکش پس از 40 روز به خاک سپرده شد؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "اگر می خواهید در کارهایتان موفق شوید سعی کنید اصل کار را که برای رضای خداست گم نکنید و ضرورت پیروی از ولایت فقیه و روحانیت شیعه و صبر و استقامت و سعی در انسجام و شرکت در مراسم دعا و قرآن و نماز جماعت را متذکر می شوم".

123- جوان شهید حادثه منا، مهاجر الی الله، حاج مجید یونسیان فرزند هادی، شهادت 2/7/1394، پیام شهید: "خدایا بگذار در برکه عرفه خود را از زنگار غفلت و معصیت شستشو داده به امید انکه از این لحظه ها استفاده کرده و حضرت صاحب الزمان عج گوشه چشمی به این حقیر نماید. پیام شهد در عصر غیبت، پشتیبان ولایت فقیه بودن و حرکت در راه ولایت است که حرکت در این راه کمتر از شهادت نیست".

124-  پاسدار شهید پرویز پروانی فرزند حسن، ولادت 1339، شهادت 16/5/1362، که در کربلای مهران عملیات والفجر سه به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "پدر و مادرم امیدوارم همانطور که از اول انقلاب تا به حال همگام با آن پیش رفته اید از این به بعد هم ادامه دهید و قاطع تر بیاری امام مان روح خدا بشتابید".

125-  پاسدار شهید احمد رضایی فرزند محمد اسماعیل، ولادت 1333، شهادت 16/5/1362، که در کربلای مهران عملیات والفجر سه به فیض عظمای شهادت نایل گردید؛ اشعاری از متن وصیت نامه شهید: "روزها فکر من این است و همه شب سخنم، که چرا غافل از احوال دل خویشتنم، ای خوش آنروز که پرواز کنم تا بر دوست، به امید سرکویش پرو بالی بزنم".

126- روحانی شهید شیخ محمد تهرانی فرزند علی اصغر، ولادت 1334، شهادت 16/5/1362، که در کربلای مهران عملیات والفجر سه به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ استاد شهید مطهری: "شهید مثل شمع است که خدمتش از نوع سوخته شدن و فانی شدن و پرتو افکندن است تا دیگران در این پرتو که به بهای نیستی او تمام می شود بنشینند و آسایش بیابند".

127-  پاسدار شهید سعید امیری فرزند اسدالله، ولادت 1345، شهادت 28/11/1362، که در کربلای کردستان "بانه" شربت شهادت را نوشید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "برای رضای خدا و دفاع از وطن به جبهه آمدم. امام خمینی: هر موی شهیدی از ما و از هر قطره خونی که به زمین می ریزد انسان هایی مصمم و مبارزی به وجود می آید.".

128-  سرباز شهید محمد رضا غلامی فرزند اکبر، ولادت 1342، شهادت 28/11/1362، که در کربلای کردستان شربت شهادت را نوشید؛ هر که از تن بگذرد جانش دهند، هر که جان در باخت جانانش دهند، هرکه بی سامان شود در راه دوست، در دیار دوست سامانش دهند.

129-  پاسدار شهید غلامرضا رستمی فرزند محمد ، ولادت 1343، شهادت 5/12/1362، که در کربلای کردستان به فیض عظمای شهادت نایل گردید؛ قسمتی از گفتار شهید: "در همه وقت به فکر خدا باشید و به فکر این که هر لحظه مرگ می خواهد به سراغ شما بیاید".

130-  پاسدار شهید مهدی ناطقی فرزند محمد اسماعیل، ولادت 1346، شهادت 28/12/1362، که در کربلای جزیره مجنون و بر اثر بمباران شیمیایی به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "چه بهتر آنکه مرگ ما شهادت در راه خدا باشد که این سعادت عظیم نصیب هر کسی نمی شود جز بندگان خالص خدا".

131-  سرباز شهید محمد رضا مشتاقی فرزند علی محمد، ولادت 1343، شهادت 13/8/1362، که در کربلای اندیمشک به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ لاله این چمن الوده به رنگ است هنوز، سپر از دست مینداز برادر که جنگ است هنوز.

132-  پاسدار شهید سید کاظم میر حسنی فرزند سیدحسن، ولادت 1341، شهادت 21/11/1364، که در کربلای اروند رود عملیات والفجر هشت به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "ما دل بر این دو روز دنیا نبستیم در انتظار زندگی بی نهایتیم ما از حسین ع درس شهادت گرفته ایم ما پیروان مکتب وحی و ولایتیم به جبهه آمدم تا با خونم هر چند که ناقابل است درخت اسلام را آبیاری کنم آمده ام تا هستی خود را نثار جانان سازم آمده ام تا دینم را به دینم ادا کنم".

133- بسیجی شهید سید حبیب الله میرحسنی فرزند سید حسن، ولادت 1345، شهادت 11/8/1361، که در کربلای موسیان عملیات محرم به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "بر سر قبرم پرچم سبزی نصب کنید بر بازویم بازوبند سبزی است که آن را باز نکنید تا همه دشمنان بدانند که تا اخرین قطره خونم پیرو راه حسین ع و راه جدم و پیرو مادرم زهرا س بوده ام و از امام اطاعت کرده ام".

134-  پاسدار شهید احمد اسدیان فرزند اسدالله، ولادت 1342، شهادت 2/3/1361، که در کربلای خرمشهر به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ شهید مرتضی مطهری: "منطق شهید دمیدن روح به اندام مرده ارزش های انسانی است منطق حماسه آفرینی است منطق دورنگری است بلکه بسیار دور نگری است".

135- سرباز شهید محمود کلانتری فرزند محمد ، ولادت 1339، شهادت 3/3/1361، که در کربلای خرمشهر به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ استاد شهید مرتضی مطهری: "شهید از راه خون خودش خودش را در اجتماع جاوید می کند یعنی خون جاوید در اجتماع به وجود می آورد" بزرگ فلسفه شهادت این است، مرگ سرخ به از زندگی ننگین است.

136- بسیجی شهید محمد حسن بیدگلی فرزند آقا کوچک، ولادت 1344، شهادت 25/12/1363، که در کربلای منطقه عملیاتی شرق دجله به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ و پیکر پاکش بعد از ده سال به خاک سپرده شد. در قامت خونین تو ایمان نشکست، بر جلوه ایثار و وفای تو درود، پیمانه اگر شکست پیمان نشکست.

+ نوشته شده در جمعه ششم فروردین ۱۳۹۵ ساعت 11:8 شماره پست: 919

137- شهید علی اکبر اکبری فرزند علی، ولادت 1342، شهادت 24/4/1361، که در کربلای شلمچه به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "خدایا از تو می خواهم که عمرم را در خاک و خون میدان پیکار به پایان برسانی و فضیلت شهادت را نصیبم کنی تا در آن جهان گلگون کفن و سفید روی از خاک برخیزم".

138- جهادگر شهید علی جلالی فرزند محمد رضا، ولادت 1342، شهادت 25/2/1361، که در کربلای خرمشهر و در عملیات بیت المقدس به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ استاد شهید مرتضی مطهری: "در ملت هایی که روح حماسه مخصوصا حماسه الهی می میرد بزرگترین خاصیت شهید این است که آن حماسه مرده را از نو زنده کند".

139- شهید مهدی صباغان فرزند عبدالله، سرپرست دفتر کل امور مناطق جنگی خوزستان، ولادت 1337، شهادت 13/1/1361، که در کربلای دشت عباس و در عملیات فتح المبین به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "اکنون که به لقا الله می روم چهره ام سیاه است و گناهان بزرگ را مرتکب شده ام گناه بزرگم عدم قدرشناسی و درک وجود امام و گناه دیگری چون عدم ادای حق پدر و مادر است".

140- پاسدار شهید مجید شریف فرزند حبیب، ولادت 1340، شهادت 11/1/1361، که در کربلای جنوب و در عملیات فتح المبین به لقا الله پیوست؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "ای ملت اگر تنها به بیان کردار همین یک روز ما و شمشیر زدن و شهادت مان را شرح دهی ولی هدف بزرگ ما را برای آینده بشریت تشریح نکنی یا دگرگون جلوه دهی، ما در روز رستاخیز بازخواست خواهیم کرد".

141- پاسدار شهید محسن شریف فرزند حبیب، ولادت 1342، شهادت 7/5/1361، که در کربلای شلمچه به فیض شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "پدرم همانطور که می دانی ما امانتی از خدا بر دست شما هستیم همانطور که مجید راهش را یافت من هم بدنبالش میروم و اگر شهید شدم دیگر برادرانم را روانه جنگ کن و خدا را شکر کن که امانتش را سالم تقدیم کردی".

142- شهید حاج بابا کابوسی فرزند حاج علی، ولادت 1339، شهادت 2/1/1361، که در کربلای شوش و در عملیات فتح المبین به لقا الله پیوست؛ او مشتاقانه ندای امام خویش را لبیک گفت و به سوی جبهه حق و باطل شتافت و جان بر سر پیمان خویش نهاد.

143- شهید حمید رضای مزجی فرزند مهدی، ولادت 1340، شهادت 5/7/1360، که در کربلای حصر آبادان به درجه رفیع شهادت نای شد؛ او با اهدا خون سرخ خود ما را به اطاعت از ولایت فقیه و امامت خمینی فراخواند.

144- روحانی شهید شیخ علی مظفری فرزند حبیب، ولادت 1341، شهادت 19/12/1359، که در کربلای مالکیه سوسنگرد بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "اینجانب تنها و تنها به عشق حسین زمانم امام خمینی به جبهه نبرد ایمان و کفر می روم".

145- بسیجی شهید مجید شاهرودی فرزند حبیب الله، ولادت 9/2/1339، شهادت 5/7/1360، که در عملیات فتح آبادان بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ او با اهدا خون سرخ خود ما را به اطاعات از ولایت فقیه و امامت خمینی فرا خواند.

146- بسیجی شهید محمد رضا باقرخان کلهر فرزند محمد باقرخان، ولادت 1337، شهادت 2/1/1361، که در کربلای جنوب ایران تپه 104 شوش بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ او مشتاقانه ندای امام خویش را لبیک گفت و بسوی جبهه حق و باطل شتافت و جان بر سر پیمان خویش نهاد.

147- بسیجی شهید سید حسین آقایان فرزند محمد علی، ولادت 15/5/1335، شهادت 4/8/1360، که به ندای هل من ناصر ینصرنی حسین علیه السلام لبیک گفت و با عشق به امام خمینی بدرجه رفیع شهادت نایل گردید. استاد شهید مرتضی مطهری: "شهدا شمع محفل بشریتند".

148- بسیجی شهید حسین عابدی فرزند محمد، ولادت 1339، شهادت 7/1/1361، که درعملیات فتح المبین بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ عاشق که شدی تیر به سر باید خورد، زهری که رسد همچو شکر باید خورد، در راه وصال دوست با چهره باز، دریا دریا خون جگر باید خورد.

149- بسیجی شهید غلام حسین رضوانی فرزند قاسم، ولادت 1341، شهادت 1/1/1361، که در کربلای سومار بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ امام خمینی:  خط سرخ شهادت خط آل محمد ص و علی ع است. شهادت لاله را روییدنی کرد، شهادت غنچه را بوییدنی کرد، ببوس ای خواهرم قبر برادر، شهادت چهره اش بوسیدنی کرد.

 150- سرباز شهید علیرضا شیخ کبیر فرزند علی اصغر، ولادت 1340، شهادت 2/1/1361، که در کربلای دشت عباس عملیات فتح المبین بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "سلام بر نایب انبیا و امامان خمینی کبیر رهبر جهان اسلام که چون شیر روز می خورشد و شب ها چون جد بزرگوارش امام سجاد ع بدعا و نیایش خداوند مشغول است".

151- پاسدار شهید حسن مرادی فرزند یوسفعلی، ولادت 1340، شهادت 10/2/1361، که در جاده خونین شهر- اهواز در عملیات بیت المقدس بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "باید عرض کنم که زندگی تمام مردان خدا درنهایت به شهادت ختم می شود و خونشان چنان بر آسمان می پاشدکه تا ابد بیانگر مبارزه حق و باطل است".

152- پاسدار شهید مجتبی احمدیان فرزند علی، ولادت 1337، شهادت 10/7/1361، که در سومار و در عملیات مسلم بن عقیل  بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "اکنون نه وقت حرکت است و نه وقت مردن که وقت شهادت است".

153- جهادگر شهید حسن طوسی فرزند عباسعلی، ولادت 1338، شهادت 26/7/1361، اعزامی از سپاه که در کربلای عین خوش بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ استاد شهید مرتضی مطهری: "شهدا شمع محفل بشریتند و محفل بشریت را روشن کردند". نازم آن آموزگاری را که در یک نصف روز، دانش آموزان عالم را چنین آگاه کرد، ابتدا قانون آزادی نویسد در جهان، بعد از آن با خون هفتاد و دوتن امضا کند.

154- پاسدار شهید مرتضی محمدی فرزند نصرالله، ولادت 1335، شهادت 11/8/1361، که در کربلای عین خوش و در عملیات محرم بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "خدا کمکم کن تا بیعتی را که با این رهبر عزیزمان و مرجع تقلیدمان امام خمینی کبیر بسته ام بتوانم به بیعتم وفا و تا آخرین قطره خونم با دشمنان اسلام بجنگنم و خون ناقابلم را تقدیم خداوند و رهبر عزیزم نمایم.".

155- سرباز شهید منصور رادمنش فرزند محمدرضا، ولادت 1340، شهادت 3/3/1361، که در کربلای خرمشهر بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ امام خمینی ره: "مکتبی که شهادت دارد اسارت ندارد" شهادت لاله را بوییدن کرد، شهادت جام را بوسیدنی کرد، ببوس ای خواهرم قبر برادر، شهادت سنگ را بوسیدنی کرد.

156- پزشکیار شهید علی اکبر عامریون فرزند علی، ولادت 1339، شهادت 14/2/1361، که در آبادان خونین شهر بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ به میدان شهادت جوانی از شاهرودم، من علی اکبر عامریون شهید راه قرآنم،

157- پاسدار شهید مهدی امینیان فرزند محمد تقی، ولادت 1339، شهادت 11/8/1361، که در کربلای عین خوش عملیات محرم بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ استاد شهید مرتضی مطهری: "شهید مثل شمع است که خدمتش از نوع سوخته شدن و فانی شدن و پرتو افکندن است تا دیگران در این پرتو به بهای نیستی او تمام شد بنشینند و آسایش یابند و کار خویش را انجام دهند آری شهدا شمع محفل بشریتند سوختند و محفل بشریت را روشن کردند".

158- پاسدار شهید محمد مهدی خرقانی فرزند حمزه، ولادت 1339، شهادت 20/5/1362، که در کربلای کردستان "کامیاران" شربت شهادت را نوشید؛ درراه دوست کشته شدن آرزوی ماست، دشمن اگرچه تشنه به خون گلوی ماست،گردیم دور یار چو پروانه دور شمع، چون سوختن در آتش عشق آرزوی ماست.

159- گروهبانیکم شهید علی اصغر زارعیان فرزند علی اکبر، ولادت 1339، شهادت 9/5/1362، که در کربلای مهران عملیات والفجر سه به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ بیا مادر کفن پوشان به جسم غرقه خون من، مرا آهسته خاکم کن تو ای تنها پناه من، مکن در مرگ من زاری برد آسوده خواب امشب، که اصغر شد فدای قاسم نو کدخدا امشب.

160- درجه دار شهید سید رضا عالی فطرت  فرزند سید حسین، ولادت 1342، شهادت 8/3/1362، که در کربلای فکه بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ گزین شوند سودا گزیده را کشتند، سیه بپوش برادر سپیده را کشتند، مگر ز قافله بوی جنون نمی شنوی، ز رودخانه بوی خون نمی شنوی، بیا بیاد شهیدان ره بکار شویم، کفن بپوش برادر که با یکدگرسوار شویم.

 161- پاسدار شهید یحیی سعیدی فرزند علی اکبر، ولادت 1344، شهادت 28/12/1361، که در کربلای ایران منطقه پاسگاه زید به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ استاد شهید مرتضی مطهری:  شهدا محفل بشریت هستند سوختند و محفل بشریت را روشن ساختند.

162- سرباز شهید حجت الله اختری فرزند ابوالفضل، ولادت 1345، شهادت 21/4/1367، که در کربلای زبیدات بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ تو ای مادر مکن زاری، که من اکنون بسی شادم، نمرده زنده می باشم، بود رنج تو در یادم، همانا شیر پاک تو، مراجانباز پرورده، که جان خویشتن را، در راه اسلام وطن دادم.

163- استوار دوم شهید سید محمد حسینی فرزند سید مهدی ، شهادت در سن 23 سالگی در تاریخ 5/7/1360، که در نبرد با کفار بعثی در جبهه دارخوین بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ افسوس که روح در بدن نیست مرا، یک بلبل مست درچمن نیست مرا، یاران و برادران مرا یاد کنید، با فاتحه ای روح مرا شاد کنید.

164- بسیجی شهید حاج محمود یحیایی فرزند علی ، متولد 30/7/1331 که در تاریخ 5/4/1360 در منطقه مریوان در مصاف با بعثیون مزدور عراقی شهد گوارای شهادت را نوشید. مجنون صفت به دشت جنون پا گذاشتیم، سر در قفای لیلی معنی گذاشتیم، در گرد شمع دوست چو پروانه سوختیم، تصویر عشق را به تماشا گذاشتیم.

165- شهید ابراهیم قاسمپور فرزند غلامرضا ، ولادت 1339، شهادت 1/2/1360، که در کربلای چزابه به درجه رفیع شهادت نایل گردید. امام خمینی: "باید عزیزانمان را فدای اسلام کنیم". گزین شوند سودا گزیده را کشتند، سیه بپوش برادر سپیده را کشتند، مگر ز قافله بوی جنون نمی شنوی، ز رودخانه بوی خون نمی شنوی.

166- پاسدار شهید محمد حسین وکیلیان فرزند عباسعلی، ولادت 1337، شهادت 14/8/1359، که در کربلای پاوه  بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "مکتبی را که این جانب دارم در آن مسئولیت سنگینی را به دوشم احساس می نمایم".

167- شهید ناصر بیاری فرزند علی اکبر، که در سن 25 سالگی شهادت 9/10/1357 مطابق با 29 محرم الحرام 1399 قمری بدست دژخیمان طاغوت بدرجه رفیع شهادت نایل آمد. ناصر بارخ گلگون اگر در خاک پنهان شد، زخونش باغ عشق و دین گل افزون و گلستان شد. ناصر بیاری شاد زی در گلشن جاوید، که با خون شهیدان خانه ایمان گل افشان شد.

168- شهید سید جعفر میر غفوریان فرزند سید حسین، ولادت 1327، شهادت 9/10/1357، که در حین راهپیمایی بدست مزدوران رژیم پهلوی در مقابل پاسگاه ژاندارمری بسطام به درجه رفیع شهادت نایل گردید استاد شهید مرتضی مطهری: "شهدا شمع محفل بشریتند سوختند و محفل بشریت را روشن ساختند".

169- پاسدار شهید مسعود طاهری فرزند حسین، ولادت 1340، شهادت 1/12/1360، که در تنگه چزابه بدرجه رفیع شهادت نایل گردید؛ قسمتی از وصیت نامه شهید: "جنگ با صدام یزید متجاوز آخرین جنگ و مبارزه ما نیست و این مبارزه تا نابودی کامل او و پایان صدام یعنی استکبار جهانی ادامه خواهد داشت".

170- شهید عباس قاسمپور فرزند غلامرضا، ولادت 1346، شهادت 21/11/1364، که در کربلای فاو بدرجه رفیع شهادت نایل و به لقا یار پیوست؛ همپای نسیم ره به کویش بردند، دل را چو نظر به جستجویش بردند، سرباخته و به ارمغان همچون گل، یک پیکر غرق خون بسویش بردند.

171- شهید اسحاق احسانفر فرزند عباسعلی، ولادت 1335، شهادت 8/11/1357، که در حین تظاهرات علیه رژیم ستمشاهی توسط مزدوران رژیم منفور پهلوی در محل کوچه سینما پیام شاهرود به درجه رفیع شهادت نایل گردید. جوان های ما شهادت را طالبند شهادت را یک فوز عظیم می دانند. ما زنده از آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست.

172- بسیجی شهید محمد رضا صدر مغانی فرزند نوروز علی، ولادت 1345، شهادت 3/2/1361، که در عملیات پاکسازی کردستان در سقز به درجه رفیع شهادت نایل آمد. مارها کردیم قفس پرواز کردیم سوی دوست؛ گل زباغ دل نچیدیم جز وصال روی دوست؛ تیر را با جان خریدیم بهر استقلال و دین، ما شهادت را گزیدیم جان فدای کوی دوست.

173-سرباز شهید امیر سبزواری فرزند حاج محمد، ولادت 1340، شهادت 12/3/1360، که در جبهه دزفول بدست کفار بعثی به درجه رفیع شهادت نایل آمد. مقام معظم رهبری: این شهدا بدون آنکه به دنیا مادی اعتنا کنند رفتند و نتیجه این شد که امروز هر کدام یک ستاره و یک خورشیدند.

174- سرباز شهید حسن پایدار فرزند ابراهیم، ولادت 1338، شهادت 4/1/1361، که در کربلای شوش عملیات فتح المبین به درجه رفیع شهادت نایل آمد. امام خمینی ره: "خط سرخ شهادت خط آل محمد ص و علی ع است". ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست.

175- بسیجی شهید حسن عباسی فرزند صفر، ولادت 1344، شهادت 16/8/1362، که در منطقه عملیاتی والفجر چهار کربلای پنجوین بدرجه رفیع شهادت نایل آمد. و پیکر مطهرش پس از از 10 سال به خاک سپرده شد. طنین نعره ام برخاست مادر، تفنگم بر زمین تنهاست مادر؛ غریبانه نمردم در بیابان؛ سرم بر دامن زهراست مادر.

176- بسیجی شهید حسن قربانی فرزند هاشم، ولادت 1337، شهادت 16/8/1362، که در عملیات والفجر چهار به درجه رفیع شهادت نایل آمدو پیکرش پس از سیزده سال در زادگاهش بخاک سپرده شد. شهیدان محرم دانای رازند. مقیم خلوت آن بی نیازند؛ زسودایی که با معبود کردند. به دنیا و به عقبی سر فرازند.

177- بسیجی شهید مجتبی ناطقی فرزند ابوالحسن، ولادت 1344، شهادت 10/2/1361، که در عملیات بیت المقدس جاده اهواز خرمشهر به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصایای شهید:  "واژه شهادت واژه زیبا و پر معانی است و واژه ای که افراد بسیاری آن را هدف خود قرار داده و با عشق و علاقه به سوی آن شتافتند".

178-طلیه شهید محمد حسین دماوندی فرزند نصرالله، ولادت 1340، شهادت 10/2/1361، که در عملیات بیت المقدس جاده اهواز خرمشهر به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصایای شهید:  "این پیام من به همه شهداست به ملت قهرمان ایران که تا دل به خدابستیم خداما را کافیست و هر لحظه از او جدا شدیم محتاج بدبخت ترین و شقی ترین کس یعنی امریکا و یارانش خواهیم شد.".

179- بسیجی شهید اکبر چمنی فرزند قربانعلی، ولادت 1344، شهادت 10/2/1361، که در عملیات بیت المقدس جاده اهواز خرمشهر به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصایای شهید:  "چیزی که ما را داوطلب ب جبهه ها می کند تنها خاک این کشور نیست بلکه هدف اصلی شناساندن انقلاب اسلامی و صدور و جهانی کردنش می باشد".

180- بسیجی شهید علیرضا کلاتهایی فرزند علی اکبر، ولادت 1340، شهادت 10/2/1361، که در عملیات بیت المقدس جاده اهواز خرمشهر به درجه رفیع شهادت نایل آمد و پیکر مطهرش در منطقه باقی ماند. به راه میهن و دینم فدا کردم جوانی را؛ به آگاهی پسندیدم بهشت جاودانی را ؛ بگو بر مادر پیرم شهید هرگز نمی میرد، ره عشق و شهادت را زمولایم علی گیرم.

181- بسیجی شهید سعید محمدیون فرزند یدالله، ولادت 1345، شهادت 1/9/1366، که در عملیات بیت المقدس دو در منطقه گرده رش عراق به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصیت نامه شهید: "ای کسانی که تعهد اسلامی داده اید و خود را مسلمان و پیرو خط امام می دانید آگاه باشید که امروز روز آزمایش است و صحنه صحنه عاشورا" شوریده نباشد آنکه از سر ترسد، عاشق نبود آنکه زخنجر ترسد.

182- بسیجی شهید حسین امینیان فرزند محمد، ولادت 1342، شهادت 26/4/1361، که در کربلای شلمچه و در عملیات رمضان به درجه رفیع شهادت نایل آمد قسمتی از وصیت نامه شهید: "از تمام خانواده ام می خواهم که مرا حلال کنند و از مردن من در راه خدا خوشحال باشند زیرا کسانی که در راه خدا هجرت و جهاد می کنند از رستگاران می باشند".

183- پاسدار شهید سید احمد موسوی فرزند سید میرزا آقا، ولادت 1345، شهادت 22/12/1361، که در کربلای پاسگاه زید به درجه رفیع شهادت نایل آمد. مقام معظم رهبری: "عزت و عظمت کشور شما به برکت خون همین عزیزان (شهدا) شماست". شهادت لاله را بوییدنی کرد، شهادت جام را بوسیدنی کرد، ببوس ای خواهرم قبر برادر، شهادت سنگ را بوسیدنی کرد.

184- پاسدار شهید یحیی سعیدی فرزند علی اکبر، ولادت 1344، شهادت 28/12/1361، که در کربلای ایران منطقه عملیاتی پاسگاه زید به درجه رفیع شهادت نایل آمد. استاد شهید مرتضی مطهری: "شهدا شمع محفل بشریت هستند سوختند و محفل بشریت ر روشن ساختند".

185- بسیجی شهید رضا حسام جبلی فرزند فضل علی، ولادت 1329، شهادت 20/2/1362، که در کربلای بانه (کردستان) به درجه رفیع شهادت نایل آمد قسمتی از وصیت نامه شهید: "از خانواده ام می خواهم که هیچگاه رسالت زینب گونه خود را فراموش نکنند و کاری نکنند که دشمنان اسلام خوشحال گردند".

186- درجه دار شهید سید رضا عالی فطرت فرزند سید حسین، ولادت 1342، شهادت 8/3/1362، که در کربلای فکه به درجه رفیع شهادت نایل آمد. گزین شوند سودا گزیده را کشتند، سیه بپوش برادر سپیده را کشتند، مگر زقافله بوی جنون نمی شنوی، ز رودخانه بوی خون نمی شنوی، بیا بیاد شهیدان ره بکار شویم، کفن بپوش برادر که بایکدگر سوار شویم.

187-سرباز شهید حجت الله اختری فرزند ابوالفضل، ولادت 1345، شهادت 21/4/1367، که در کربلای زبیدات به درجه رفیع شهادت نایل آمد. تو ای مادر مکن زاری، که من اکنون بسی شادم، نمردم زنده می باشم، بود رنج تو در یادم، همانا شیر پاک تو، مرا جانباز پرورده، که جان خویشتن را، در راه اسلام و وطن دادم.

188- بسیجی شهید عباس شریعتی فرزند محمد رضا، ولادت 1342، شهادت 16/8/1362، که در عملیات پیروزمندانه والفجر 4 در منطقه پنجوین عراق به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصیت نامه شهید: "بنده با آگاهی تمام قدم در این راه گذاشته و انشالله اگر لطف خدا شامل حالم شد و شربت شهادت نوشیدم زهی سعادت که به مقام بزرگی رسیده ام".

189- پاسدار شهید حمید قنبری فرزند علی، ولادت 1344، شهادت 20/12/1361، که در کربلای پاسگاه زید به درجه رفیع شهادت نایل آمد. در راه دوست کشته شدن آرزوی ماست، دشمن اگرچه تشنه به خون گلوی ماست، گردم دوباره چو پروانه گرد شمع، چون سوختن در آتش عشق آرزوی ماست.

190- دانشجوی شهید عباس امیری فرزند حسین، ولادت 1342، شهادت 20/8/1362، که در عملیات پیروزمندانه والفجر 4 در منطقه پنجوین عراق به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصیت نامه شهید: "انقلابی که به پا شد باید به انقلاب حضرت مهدی عج متصل شود و اگر به قیمت جان همه ما تمام شود".

191- سردار شهید حاج غلامحسین بسطامی فرزند محمد، ولادت 1338، شهادت 7/2/1362، که در میمک شهد گوارای شهادت را نوشید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "خدایا معبودا عاشقم عاشق رویت عاشق دیدارت. خدایا مرا جز کسانی که موفق به دیدار جمالت می گردند قرار ده".

192- سرباز شهید ابوالقاسم قلی پور فرزند محمد علی، ولادت 1341، شهادت 1/2/1362، که در کربلای شرهانی به درجه رفیع شهادت نایل آمد. خوشا آنان که با عزت ز گیتی، بساط خویش برچیدند و رفتند، خوشا آنان که از پیمانه دوست، شراب عشق نوشیدند و رفتند.

193- بسیجی شهید رضا قلی پور فرزند محمد علی، ولادت 1345، شهادت 21/11/1364، که در عملیات پیروزمندانه والفجر 8 در منطقه فاو عراق به درجه رفیع شهادت نایل آمد. ببوسم دستت ای ماد که پروردی مرا آزاد، بیامادر تماشا کن که فرزندت شده داماد، به حجله می روم شادان ولی زخم بدن دارم، بجای رخت دامادی لباس خون به تن دارم، پسرم! گفته بودی که ره عشق رهی پر خطر است، عاشقم من که ره پر خطری می جویم.

194- شهید ابراهیم شجاعی فرزند قاسم علی، ولادت 1348، شهادت 22/10/1365، که در عملیات پیروزمندانه کربلای 5 در منطقه شلمچه به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصیت نامه شهید: "شما ای مردم بدانید که درباره این مهم که همان جنگ است اگر سکوت کنید، دشمنان اسلام و دین و قرآن را خوشحال کرده اید".

195- پاسدار شهید یدالله شجاعی فرزند قاسم علی، ولادت 1337، شهادت 11/8/1361، که در کربلای عین خوش عملیات محرم به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصیت نامه شهید: "اگر ما رفتیم راه حسین ع را انجام داده ایم و شما خواهران که هستید باید راه زینب را انجام دهید و آن پیام خون شهیدان است".

196- جهادگر شهید سید محسن حسینی نژاد  فرزند  سید مهدی ، ولادت 1336، شهادت 7/7/1361، که در کربلای شلمچه ایستگاه حسینیه به درجه رفیع شهادت نایل آمد. امام خمینی ره: "خط سرخ شهادت خط آل محمد ص علی ع است". شرط آن بود که در حجله نخست به سعادت برسی، قسمت آن شد که در سنگر اسلام به شهادت برسی.

197- بسیجی شهید علی اصغر شجاعجو فرزند اسدالله، ولادت 1337، شهادت 26/4/1361، که در کربلای شلمچه عملیات رمضان به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصیت نامه شهید: "با درود و سلام به جانشین آنحضرت یعنی نایب برحقش امام خمینی که مجتهد و مرجع تقلید می باشد". ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست.

198- پاسدار شهید سید کمال الدین میری فرزند محمد علی، ولادت 1339، شهادت 16/9/1364، که در کربلای جزیره مجنون به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصیت نامه شهید: "گریه بکنید بر خون حسین ع ما هر چه داریم از خون حسین ع داریم عزت و شرف اسلام همه از خون حسین ع است که اسلام این چنین پر و بال گرفته است".

199- بسیجی شهید سید محمود رضا میری فرزند سید حسین، ولادت 1338، شهادت 26/4/1361، که در کربلای شلمچه به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصیت نامه شهید: "پس می گویم که عصر و روزگار سخت و غریبی را می گذرانیم راه پر پیچ و خم و طولانی و با توشه اندک باید رفت و از این زندان خلاصی یافت".

200- پاسدار شهید سید احمد امیریان فرزند سید علی اکبر، ولادت 1342، شهادت 10/2/1361، که در کربلای خونین شهر به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصیت نامه شهید: "ما می میریم تا امام بماند این رهبری امام بود که این خط سرخ را به من و دیگر شهدا آموخت و من رهبری امام را از دل و جان پذیرفتم".

201- طلبه شهید مجید حقیقت فرزند حسن، ولادت 1342، شهادت 2/1/1361، که در کربلای رقابیه به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصیت نامه شهید: "این راه پیموده نمی شود مگر با پاک و خالص کردن خویش از هرگونه هواهای نفسانی و شیطانی، هدف و مقصد خویش را الله قرار دادن و فانی فی الله شدن".

202- معلم شهید خسرو فرید محمد نیا فرزند رضا، ولادت 19/2/1336، شهادت 6/5/1360، که در کربلای گیلانغرب منطقه چغالوند به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصیت نامه شهید: "من با آگاهی تمامو دید کامل این راه را که همان راه امام حسین ع است انتخاب نمودم .. باید که از دستان خود زنجیر بسازیم و سرباز روح الله شویم و سرببازیم ".

203- دانشجوی شهید میر مهدی سید اردکانی فرزند حاج سید محمود، ولادت 15/4/1340، شهادت 16/6/1360، که بخاطر پیروزی اسلام در جبهه های حق علیه باطل در منطقه داربلوط بدرجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "افتخار می کنم قدم در راهی می گذارم که سرور آزادگان حسین بن علی ع گذاشت".

204- سرباز شهید داود عاشوری، ولادت 1339، شهادت 3/1360، که در جبهه دزفول در نبرد با ارتش متجاوز عراق به درجه رفیع شهادت نایل آمد. مادر ره عشق نقص پیمان نکنیم، گر جان طلبد دریغ از جان نکنیم، دنیا اگر از یزید لبریز شود، ما پشت به سالار شهیدان نکنیم.

205- بسیجی شهید سید محمد حسین دریایی فرزند سیدعلی اکبر، ولادت 1342، شهادت 10/2/1361، که در کربلای خونین شهر عملیات بیت المقدس به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصیت نامه شهید: "ای مادر وظیفه تو این است که زینب وار از این انقلاب دفاع کنی در ضمن اگر به یاری خداوند بزرگ من به آرزوی دیرینه خود شهادت رسیدم از شما می خواهم که در مرگم اشک نریزید".

206- اولین شهید دفاع مقدس ایران همافر شهید محمد حسین دامغانی فرزند محمد رضا، ولادت 1330، شهادت 31/6/1359، که بر اثر بمباران فرودگاه مهرآباد تهران توسط عمال بعثی عراق به درجه رفیع شهادت نایل آمد. این سرو سُهی که خفته در قلب مغاک، قربانی حق نموده آن پیکر پاک، در راه رضای خالق و راحت خلق، اینگونه بیارمیده در بستر خاک.

207- پاسدار شهید جمشید اکبری فرزند  محمدرضا، ولادت 1337، شهادت 9/1/1358، که در راه اسلام برای سرنگونی دشمنان خدا و قرآن در شهرستان گنبد به درجه رفیع شهادت نایل آمد. خوشا آنانکه با عزت زگیتی، بساط خویش برچیدند و رفتند، زکالاهای این آشفته بازار، شهادت را پسندیدند و رفتند.

+ نوشته شده در جمعه ششم فروردین ۱۳۹۵ ساعت 23:19 شماره پست: 921

208- بسیجی شهید سید محمد علی حکیمی شاهرودی فرزند فقیه مجاهد مرحوم حاج سید اسماعیل حکیمی شاهرودی،  ولادت 1334، شهادت 10/3/1363، که در کربلای کردستان شهر بانه توسط گروهک مزدور کومله به درجه رفیع شهادت نایل گردید روحش شاد و راهش پر رهرو باد. قسمتی از وصیت نامه شهید: "مرد عمل باشید و تنها به گفته اکتفا ننمایید عزیزانم مرا ببخشید از شما می خواهم مرا دعا کنید تا خداوند نظر مرحمتی نماید و بار گناهان مرا از دوشم بردارد ودر نهایت شهادت را که آرزویی بیش از حدیست نصیبم فرماید" .

209- بسیجی شهید سید موسی حکیمی شاهرودی فرزند فقیه مجاهد مرحوم حاج سید اسماعیل حکیمی شاهرودی،  ولادت 1348، شهادت 29/8/1366 که در بلندی های گرده رش ماووت در منطقه عملیات ظفرمندانه نصر هشت به درجه رفیع شهادت نایل گردید روانش شاد و راهش پررهرو باد. حاسبوا قبل از تحاسبوا،  قسمتی از وصیت نامه شهید: "بدانید .... کوس رحلت را زده اند و توشه را معرفی کرده اند، توشه برگیرید و بیدار باشید. اکنون که زبان ها آزاد و بدن ها سالم و عضوها در اختیار و جایگاه وسیع و مجال بسیار است، مرگ نرسیده عمل نمایید." .

210- سردار شهید علی اصغر بوجاری فرزند حسین،  ولادت 1331، شهادت 20/11/1358 که در جنگ اسلام و کفر در شهر گنبد به درجه رفیع شهادت نایل گردید. تو عاشقانه ترین نغمه ایی در این ایام، چگونه می برد از یاد روزگارانت.  قسمتی از وصیت نامه شهید: "اکنون که مرگ حتمی است، و هیچکس را از آن فراری نیست، پس بگذار مرگی را انتخاب کنیم که آبستن زندگی باشد و سازندگی هایی بیاورد" تاسایه افکند بر سر ساکنان خاک، این سرو را به قامت خوابیده کاشتیم.

211- شهید حسین کوثری فرزند علی اصغر،  ولادت 1335، شهادت 12/8/98 که در کربلای جنوب کرخه به درجه رفیع شهادت نایل گردید. حضرت ایت الله خامنه ای: "شهادت یعنی وارد شد در حریم خلوت الهی و میهمان شدن بر سر سفره ضیافت الهی."

212- معلم شهید حسین فرح بخش فرزند ابراهیم،  ولادت 1337، شهادت 21/2/1361 که در مصاف با بعثیان کافر در عملیات افتخار آفرین بیت المقدس در منطقه فکه به خیل شهیدان پیوست راهش پر رهرو باد. امام خمینی ره: "شهید نظر می کند به وجه الله".آنکس ترا شناخت جان را چه کند، فرزند و عیال و خانمان را چه کند، دیوانه کنی هردو جهانش بخشی، دیوانه تو هر دو جهان را چه کند.

213- بسیجی شهید سید مجتبی میر دوستی فرزند قاسم،  ولادت 1342، شهادت 8/2/1360 که در منطقه بازی دراز به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "با هم بیاییم راه امام زمان عج را پیش گیریم که همان راه حضرت علی ع است به رهبرم بگویید که من تا خون در رگ داشتم فریاد خمینی رهبر را بگوش همه جهانیان رساندم".

214- شهید علی اصغر میر شاهی فرزند محمد تقی،  ولادت 1340، شهادت 4/9/1366 که در عملیات نصر هشت ماووت به درجه رفیع شهادت نایل گردید. در مسلخ عشق جز نکو را نکشند، روبه صفتان زشت خو را نکشند، گر عاشق صادقی ز مردن نهراس، مردار بود هر انکه او را نکشند.

215- بسیجی شهید سید مجتبی میر دوستی فرزند قاسم،  ولادت 1342، شهادت 8/2/1360 که در منطقه بازی دراز به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "با هم بیاییم راه امام زمان عج را پیش گیریم که همان راه حضرت علی ع است به رهبرم بگویید که من تا خون در رگ داشتم فریاد خمینی رهبر را بگوش همه جهانیان رساندم".

216- مهندس جهادگر محمد کاظم قزوینی نژاد  فرزند محمود،  ولادت 1327، که در تاریخ 16/4/1359 در بازگشت از ماموریت به لقا الله پیوست. پدر رفت اما نه در زیر خاک، نگردد نهان اختر تابناک، سرانجام عمرش غم آلود بود، ولیکن از آن مرگ ظاهر چه باک، که او زیست آزاد و خوشنام و پاک.

217- بسیجی شهید محمد مهدی مسگریان فرزند علی،  ولادت 1346، شهادت 21/11/1364 که در کربلای فاو به فیض عظمای شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "برادران عزیز از این نایب امام زمان عج و هدیه بزرگ الهی خود مواظبت کنید .... جبهه ها را پرکنید چه از نیروی انسانی و چه از کمک های مالی خودتان یاری کنید".

218- بسیجی شهید علی مسگریان فرزند محمد، ولادت 1316، شهادت 14/8/1359 که در مصاف با نیروهای کفر صدامی در جاده پاوه – نوسود بر اثر برخورد با مین ضد تانک به درجه رفیع شهادت نایل گردید. مقام معظم رهبری: "شهادت بالاترین پاداش جهاد فی سبیل الله است".

219- بسیجی شهید علیرضا حیدریان فرزند مصطفی،  ولادت 10/3/1344، که در مورخه 18/2/1361 به درجه رفیع شهادت نایل گردید؛ یادش گرامی و راهش مستدام باد. آن فرو ریخته گل های پریشان در باد، کز می جام شهادت همه مدهوشانند، نامشان زمزمه نیمه شب مستان باد، تا نگویند که از جمله فراموشانند، "خدا می داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست". امام خمینی ره

220- دانشجوی شهید علیرضا اندیشه فرزند علی اصغر،  ولادت 14/10/1338، شهادت 23/1/1360 که در بین مهران و دزفول ندای حق را لبیک گفته و بدرجه رفیع شهادت نایل گردید. مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک، چند روزی قفسی ساخته ام از بدنم. شهید شمعی است که می سوزد تا جامعه را نورانی کند.

221- سرباز شهید رضا مینو فرزند علی اکبر،  ولادت 29/2/13339، شهادت 20/4/1360 که در منطقه الله اکبر در رودخانه کرخه در مصاف با بعثیون کافر به درجه رفیع شهادت نایل گردید. امام خمینی ره: "این ها برای اسلام شهید شدند و خداوند آنهارا با صاحب اسلام محشور فرماید".

222- پاسدار شهید محمود نقی زاده فرزند محمد،  ولادت 1342، شهادت 26/11/1364 که در کربلای فاو عملیات والفجر هشت به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "پیش از آنکه مرگ به سراغ ما آید ما به سراغ مرگ برویم و از خدا بخواهیم آن هوشیاری که درقبر برای انسان پدید می آید آن هوشیاری را اکنون عنایت فرماید".

223- سرگرد خلبان شهید غلام عباس رضایی خسروی فرزند محب علی،  ولادت 12/12/1329، شهادت 22/11/1360 که در سالروز انقلاب اسلامی با هواپیمایش دچار سانحه هوایی شد وبه درجه رفیع شهادت نایل گردید. بلند آسمان جایگاه من است. ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست.

224- بسیجی شهید رضا جلالی فرزند قنبر،  ولادت 1342، شهادت 2/1/1361 که در کربلای شوش عملیات فتح المبین به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "این راه مانند کشتی می ماند که سوخت آن خون ماست و وسایل یدک آن جمجه و مغز و استخوان و گوشت ماست".

225- شهید عباسقلی علی آبادی فرزند عباسعلی،  ولادت 1325، شهادت 23/3/1361 که بدست منافقین امریکایی به همراه همسر و فرزند 14 ماهه اش به خاک و خون غلتیدند و ابدان مطهرشان توسط مزدوران به آتش کشیده شد. امام خمینی ره: "منافقین از کفار بدترند".

226- بسیجی شهید حسن احسانی (زندانیان) فرزند اسماعیل،  ولادت 1345، شهادت 10/7/1361 که در کربلای گیلان غرب  به درجه رفیع شهادت نایل گردید. امام خمینی ره : "مکتبی که شهادت دارد اسارت ندارد.". مازنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست.

227- پاسدار شهید سید جمال الدین میری فرزند سید محمد علی،  ولادت 1342، شهادت 21/11/1364 که در کربلای اروند رود عملیات والفجر هشت به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "خون اباعبدالله و یارانش اسلام را زنده کرد و تنها راه مواظبت از اسلام همواره مطیع ولایت فقیه بودن و یاری کردن دولت اسلامی مان می باشد".

228- پاسدار شهید حسن عرب حجی فرزند صفر علی،  ولادت 1336، شهادت 25/4/1361 که در عملیات رمضان در کربلای شلمچه به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "در شروع سخنم به مردم همیشه در صحنه که همچنان بدنبال رهنمودهای آگاهانه و خردمندانه رهبر خود در راه رسیدن به اهداف عالیه اسلامی باشند".

229- بسیجی شهید مجید عرب یار محمدی فرزند علی،  ولادت 1340، شهادت 15/7/1361 که در کربلای گیلان غرب به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "شهادت مقامی والا و پر ارج و عظیم است که نصیب هر کس نمی شود شهیدان دارای مقامی بلند می باشند ، من هرگز خود را لایق این مقام بزرگ نمی بینم".

230- جهادگر فعال شهید حسین امامیان فرزند محمد ابراهیم، ولادت 15/6/1335، شهادت 19/8/1361 که در عملیات محرم در عین خوش به درجه رفیع شهادت نایل گردید. بیا باب و برادر مام و خواهر، شما شاهد شوید تا روز محشر، به فرمان امامم گفته لبیک، دویدم با سروجان همچنان پیک، نمودم کارزار و جان فشانی، اجل آمد سراغم ناگهانی، شهادت را به من تبریک گویید، خمینی ره را ز سر تا پا ببوسید، شوم راحت از این دنیای فانی، کنم منزل همیشه جاودانی.

 

231- بسیجی شهید علیرضا آرمیون فرزند فتح الله،  ولادت 1339، شهادت 28/11/1362 که در کربلای کردستان بانه به درجه رفیع شهادت نایل گردید. امام خمینی ره: "هان ای شهیدان در جوار حق تعالی آسوده خاطر باشید که ملت شما پیروزی شما را از دست نخواهند داد".

232- سرباز شهید محمد حسن نعیم آبادی فرزند محمد ابراهیم،  ولادت 1342، شهادت 26/11/1364 که در کربلای کردستان بانه به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "خدای نکرده اگر برای من اتفاق هم افتاد باز هم ناراحت نباشید".

233- پاسدار شهید محمد مهدی شهری فرزند محمد صادق،  ولادت 1339، شهادت 25/12/1363 که در کربلای شرق دجله و در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید و پیکر پاکش در منطقه باقی مانده است. قسمتی از وصیت نامه شهید: "امیدوارم که همگی شماها خود را از امام امت و روحانیت اصیل و در خط امام جدا نکنید و همیشه و در همه حال پیرو ولایت فقیه که همانا امام امت است باشید".

234- پاسدار شهید حسین غفوری فرزند عبدالکریم، ولادت 1344، شهادت 11/8/1361 که در کربلای عین خوش و در عملیات محرم به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "خداوندا بارالها مرا از سپاه خودت قرار ده چرا که فقط سپاه تو پیروزند و مرا از امت خوب خویش قرار ده که امت خوب تو به رستگاری خواهند رسید".

235- پاسدار شهید حسن غفوری فرزند عبدالکریم، ولادت 1337، شهادت 10/8/1361 که در کربلای عین خوش و در عملیات محرم به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "این را بخاطر بسپاریم و بدانیم و یقین داشته باشیم که خداوند ما را امتحان خواهد کرد پس نباید به این دل خوش کرد که همگی رفتنی هستیم" بیا  ره توشه برداریم، قدم در راه بی برگشت بگذاریم.

236- بسیجی شهید ابوالقاسم نجف زادگی فرزند غلامرضا، ولادت 1345، شهادت 22/4/1361 که در کربلای شلمچه به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "به نظر من شهادت وحشت ندارد و من شهادت را بهترین و بالاترین درجه می دانم که خدا نصیب نیکوکاران می کند شهادت نصیب هر کسی نخواهد شد".

237- بسیجی شهید محمد مهدی حلوانی فرزند محمد، ولادت 1347، شهادت 2/10/1365 که در کربلای شلمچه و در شب عملیات کربلای4 به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "پدر و مادرم افتخار کنید که در راه خدا فرزندتان شهید شده است چون سعادت دنیا و عقبی برای شما همین است".

238- شهید علی اصغر نادعلی فرزند حسینعلی، ولادت 1340، شهادت 25/6/1361 که در کربلای کردستان بدست ضدانقلابیون کافر به درجه رفیع شهادت نایل گردید. شهید مرتضی مطهری: "شهادت قداست خود را اینجا کسب می کند که فدا کردن آگاهانه تمام هستی خود است در راه هدف مقدس" مردان خدا چه باصفا می میرند، جان باخته در راه خدا می میرند.

239- سرباز شهید جواد رحیمیان فرزند عبدالرحیم ، ولادت 1339، شهادت 7/1/1361 که در کربلای شوش و در عملیات فتح المبین به درجه رفیع شهادت نایل گردید. استاد شهید مرتضی مطهری: "هیچ وقت خون شهید هدر نمی رود. خون شهید به زمین نمی ریزد. خون شهید هر قطره اش تبدیل به صدها قطره و هزارها قطره بلکه به دریایی از خون می گردد و در پیکر اجتماع وارد می شود".

240- پاسدار شهید محمد حسن محمدی فرزند علی اکبر، ولادت 1340، شهادت 2/1/1361 که در کربلای شوش و در عملیات فتح المبین به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "ای امت اسلام نظام جامعه به امامت است و اطاعت از امام را خدا برای حرمت امام قرار داده است مبادا یک لحظه از فرمان های انسان ساز امام و بیانات ملکوتیش چشم پوشی کیند".

241- بسیجی شهید حسین رنجبر فرزند غلامعلی، ولادت 1343، شهادت 21/11/1364 که در کربلای اروند رود و عملیات والفجر هشت به خیل عظیم دوستان شهیدش پیوست. قسمتی از وصیت نامه شهید: "مرجعیت امام خمینی تیغی است برنده بزرگ و رهبریت قاطع او پتکی محکم بر فرق زورمندان و مستکبران چپاولگر".

242- بسیجی شهید احمد نقی زاده فرزند محمد، ولادت 1345، شهادت 26/4//1361 که در کربلای شلمچه و عملیات رمضان به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "تنها وصیت من به خانواده و جامعه ای که در درون آن رشد پیدا کردم این است که تمامی کارهای شان را برای خدا خالص کنید و پیرو خط امام باشید و بفهمید که یک شهید برای چه اینگونه جان عزیزش را تسلیم ذات پروردگار می کند".

243- بسیجی شهید محمد رضا رنجی فرزند علی اکبر، ولادت 1342، شهادت 11/8/1361 که در کربلای عین خوش و عملیات محرم به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "از شما می خواهم امام امت این نور فروزان در دل شب تاریک ، و امید همه جهانیان یاری کنید و گوش به صحبت های آن عزیز دهید".

244- پاسدار شهید محمد رضا شبانی فرزند حسن، ولادت 1346، شهادت 24/12/1362 که در کربلای جزیره مجنون و در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "پدر و مادرم مصیبت آن روزی بود که خدا نکرده فرزندتان منحرف، فاسق و بی خبر از خدا بود. افتخار کنیدکه در راه خدا بوده است و ضمنا دست از امام عزیز برندارید".

245- پاسدار شهید عبدالحمید شبانی فرزند حسن، ولادت 1336، شهادت 1/2/1361 که در کربلای خونین شهر و عملیات بیت المقدس به درجه رفیع شهادت نایل گردید. امام خمینی ره: "خط سرخ شهادت همان خط آل محمد ص و علی ع است". شهادت لاله را روییدنی کرد، شهادت غنچه را بوییدنی کرد، ببوس ای خواهرم قبر برادر، شهادت سنگ را بوسیدنی کرد.

246- پاسدار شهید احمد خالقیان فرزند عبدالخالق، ولادت 1341، شهادت 1/12/1360 که در کربلای تنگه چزابه به درجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصیت نامه شهید: "آن هنگامیکه حسین ع فریاد می زند هل من ناصر ینصرنی آیا میتوانیم بنشینیم و فریاد حسین ع را لبیک نگوییم؟  نه من اگر در کربلای حسین ع نبودم که یاریش کنم در کربلای ایران هستم و فریاد امام عزیزمان را لبیک می گویم".

 246- روحانی شهید شهاب الدین ادریس آبادی، فرزند عبدالعزیز، ولادت13، شهادت 4/1/1365 که در کربلای فاو و عملیات والفجر هشت به خیل شهدا پیوست،  قسمتی از وصایای شهید: "خدایا به برادران عزیز پاسدارم مسولیت و تعهد در قبال اسلام به قدرت و شکوه عظیمی در مقابل دشمنان اسلام عطا کن..."

 247- بسیجی شهید خادم الحسین (ع) حاج محمد حسین افتخاری فرزند محمد، متولد 1301 شهادت 16/10/1365 که در منطقه عملیاتی شلمچه و در عملیات کربلای 4 به خیل عظیم شهدا پیوست. قسمتی از وصایای شهید: "ای پروردگار رحیم، مرا در جوار رحمت خود قرار ده ..."

 248- بسیجی شهید عباس سرکاری فرزند اسکندر، ولادت 1346 شهادت 29/2/1365، که در کربلای مهران به فیض عظمای شهادت نایل آمد. قسمتی از وصایای شهید: "باید سعی کنیم از امتحان الهی با موفقیت در آیید و رو به سوی جبهه کنید و اگر جبهه به شما احتیاج ندارد شما به جبهه احتیاج دارید".  

 249- پاسدار شهید محمد رضا صمدی فرزند علی، ولادت 1347، شهادت 11/6/1364 که در کربلای جاده خندق بدرجه رفیع شهادت نایل گردید. قسمتی از وصایای شهید: "هم اکنون اسلام در وضعیتی قرار دارد که بر هر فرد ایرانی واجب است که آن را یاری کند این اسلامی که به پای نهال آن میلیون ها خون جوان ریخته شده است.".

 250- پاسدار شهید سید محمود سید اردکانی فرزند حاج سید محمد، ولادت 1342، شهادت 22/10/1365، که در عملیات کربلای 5 در منطقه شلمچه به درجه رفیع شهادت نایل آمد. سبزفام گلگون قبا، احمدی نسب، تاج احیای عبدالرب بسر، تراب مقدس و مطهر شهیدی را زیارت می کنی که در عشق مادر پهلو شکسته اش بی قرار بود گلی که در بوستان رهبرش پرورش یافته وصیتش چنین بود: "مگر نه این که حسین ع سالار شهیدان از همه چیز گذشت؟ ما هم رهرو او و پیرو امام باشیم".

251- جهادگر شهید مفقود الجسد غلامحسین فاضلیان فرزند علی اصغر، متولد 3/11/1325   ،  شهادت 30/7/1363 که در سردشت مفقود و شهادتش در سال 1383 اعلام گردید. بر سنگ مزار این شهید نوشته اند "نام و یاد شهیدان عزیز ما نز همانند سیده علمیان با گذشت زمان نورانی و نافذتر خواهد شد" حضرت آیت الله خامنه ایی.

252- بسیجی شهید مفقود الجسد صادق طاهری فرزند مهدی متولد 28/5/1342، که در تاریخ 17/12/1362 مفقود و در تاریخ 20/12/1383 شهادتش اعلام گردید. محل شهادت جزایر مجنون ،  بر سنگ مزار این شهید نوشته اند "نام و یاد شهیدان عزیز ما نز همانند سیده علمیان با گذشت زمان نورانی و نافذتر خواهد شد" حضرت آیت الله خامنه ایی.

253- سرباز شهید مفقود الجسد سید مجتبی ظمانی فرزند سید محمد رضا، متولد 9/5/1348 که در تاریخ 21/4/1367 مفقود و در تاریخ 20/12/1383 شهادتش اعلام شد. محل شهادت نهر عنبر ، بر سنگ مزار این شهید نوشته اند "نام و یاد شهیدان عزیز ما نز همانند سیده علمیان با گذشت زمان نورانی و نافذتر خواهد شد" حضرت آیت الله خامنه ایی.

254- سرباز شهید مفقود الجسد محمد علی غلامرضایی فرزند رجبعلی، متولد 12/6/1347، که در تاریخ مفقودیت 31/4/1367، که در تاریخ 20/12/1383،  بر سنگ مزار این شهید نوشته اند "نام و یاد شهیدان عزیز ما نز همانند سیده علمیان با گذشت زمان نورانی و نافذتر خواهد شد" حضرت آیت الله خامنه ایی.

255- استوار یکم شهید محمد حسین دباغ فرزند علی اصغر، متولد 1/8/1358،  که در درگیری با اشرار منطقه سراوان سیستان و بلوچستان به درجه شهادت نایل شد. قسمتی از وصیتنامه شهید "این را می دانم که هر چه برای ما پیش می آید امتحانس از سوی خدا، ما باید خدا را فراموش نکنیم".

256- شهید کربلا، کربلایی محمد علی رجبی فرزند عبدالله متولد 1/2/1320، شهادت 12/12/1382، مقارن با دهم محرم الحرام 1425 ه.ق محل شهادت کربلای معلی که بر اثر عملیات تروریستی به شهادت نایل گردید.

 257- استوار دوم شهید ابوالفضل عبدیان فرزند محمد، متولد 1361،  شهادت 20/9/1382، که در منطقه هنگ مرزی درگز استان خراسان در مصاف با سوداگران مرگ و پاکسازی منطقه از اشرار بدرجه رفیع شهادت نایل گردید. وصیتی کرده به من عزیز همسنگرم که من اگر شهید شدم بگو تو با مادرم، گریه مکن مادر من به کربلا میروم سوی خدا می روم.

258-  سرباز شهید سید هادی مرتضوی فرزند سید رضا، متولد 1361، جمعی لشکر زاهدان که در رزمایش مورخه 11/4/1382، منطقه سیستان و بلوچستان ایرانشهر به درجه رفیع شهادت نایل گردید. در وصف شهید هر چه گویند کم است، میهمان خدا گشتن و مرغ حرم است، وقتیکه شهید میرود بر ملکوت، بر حرمت قامتش افلاک خم است.

259- محمد حسن حاجی محمدیان فرزند اسدالله، متولد 1350، که در مورخ 30/3/1367 در منطق عملیاتی ماووت عراق به درجه جانبازی نایل و در تاریخ 7/4/1382 شهد شیرین شهادت را نوشید.  در وصف شهید هر چه گویند کم است، میهمان خدا گشتن و مرغ حرم است، وقتیکه شهید میرود بر ملکوت، بر حرمت قامتش افلاک خم است.

260- پاسدار وظیفه شهید محمد رضا صفری فرزند علیرضا، ولادت 1351، تاریخ شهادت 25/12/1370، محل شهادت اهواز، "باید جوان ها بدانند که بادل و جان از این حکومت پاسداری کنند و خون شهیدان را پاس دارند و از خواهران دینی می خواهم که با حجاب خودیش حرمت خون شهیدان را گرامی بدارند و خدا را شکر می کنم که در کشور اسلامی و سالم زندگی می کنم". گزیده ایی از وصیت نامه شهید.

261- جانباز 70% شهید نعمت الله غلامی فرزند عیسی، متولد 1347، شهادت 22/6/1379، در عملیات بدر جزیره مجنون به خیل جانبازان نایل و جان خود تقدیم دوست و به جمع شهدا پیوست. گزیده ایی از وصیت نامه شهید. "همسرم، فرزندانم را چون خودم صبور و بردبار تربیت نموده و اگر به فیض عظمای شهادت نایل آمدم اسلحه مرا زمین نگذارید که دشمنان شاد گردند".

262- پاسدار خلبان شهید امید جوادی پور فرزند حسن، ولادت 15/5/1363،  شهادت 6/9/1385، در حین انجام ماموریت بر اثر سقوط هواپیما در فرودگاه مهرآباد، به درجه رفیع شهادت نایل آمد، گزیده ای از پیام شهید، "آنان که با دامنی از عطر انتظار به پیشواز آن عزیز فاطمه می روند روزی در سایه رافت و عنایت آن بقیه الله خواهند آرمید".

263- پاسدار رشید اسلام شهید احمد دار محمدی فرزند علی، متولد 1/7/1342، که در مورخ 21/8/1389 که در حین اعزام به منطقه رزمایش پیامبر اعظم ص به فیض عظمای شهادت نایل و دعایش مورد اجابت درگاه الهی واقع گردید. "بار خدایا توفیق شهادت در راه خودت را نصیبم فرما اگر کسی بوی ماندن به دماغش بخورد تباه می شود." شهید شیخ محمد تهرانی خطاب به شهید احمد

264- جانباز 70% شهید سید حسین حسینی نژاد فرزند سید باقر، متولد 9/1/1335، که در مورخ 8/1/1366 در عملیات فتح المبین مجروح ودر تاریخ 14/8/1390 پس از گذش 24 سال تحمل رنج و سختی ناشی از جراحات جنگی به فیض عظمای شهادت نایل گردید. "در گارد شاهنشاهی بودم پس از کسب آگاهی از رژیم منفور پهلوی، ترک ماموریت کردم فرمانده ام مرا یافت و گفت چرا نیامدی؛ گفتم دیگر نمی آیم این حکومت ظالم است گفت اعدامت می کنم گفتم هیچ کاری نمی توانی بکنی من آماده ام و..."

265- جانباز 70% شهید محمد اکرامی پور فرزند علی، متولد 1/1/1340، که در تاریخ 20/2/1361 در منطقه عملیاتی کربلای شلمچه مفتخر به جانبازی گردید و پس از سالیان دراز و تحمل درد و رنج ناشی از مجروحیت در مورخ 19/11/1390 به خیل دوستانش پیوست. هرکه را در عشق چشمی باز شد، پای کوبان امد و جانباز شد.

266- پاسدار شهید مدافع حرمین حسین تابسته فرزند ولی الله که درمورخه 12/3/1346 دیده به جهان گشود ودر تاریخ 21/6/1393 در مصاف معاندان به دین مبین اسلام در کربلای دمشق شهد شیرین شهادت را نوشید. گزیده ایی از وصایای شهید:  "از همسر و فرزندانم می خواهم که "حجاب برتر" را حفظ کنید". حسین جان    به چه زیباست تو علمدار شدی    پاسدار حرم زینب کبری شدی    وطنت بر تو و مردانگی ات می نازد     در ره ولایت همچو سلمان شدی

267- بسیجی جانباز 70% شهید سید عباسعی مرتضوی فرزند میرزا محمد، متولد 3/3/1312 که در مورخ 4/10/1365 درکربلای شلمچه (عملیات کربلای 5) به افتخار جانبازی نایل گردی و سرانجام پ از 29 سال صبر و پایداری و تحمل درد و رنج و شکر به درگاه الهی در تاریخ 7/1/1394به خیل دوستان شهیدش پیوست و ستاره ای شد برای ادامه دهندگان راه سرخ شهدا. روحش شاد و راهش پر رهرو      از خصایص شهید بزرگوار   دشمن سرسخت اسراییل غاصب و توصیه ی بی از حد به اطاعت بی چون چرای همگی از حضرت آقا (امام خامنه ای)

268- بسیجی و جانباز 70 درصد شهید خسرو جلالی فرزند عباسعلی، متولد 1/1/1336، که در تاریخ 13/1/1361 در عملیات فتح المبین از ناحیه سر به افتخار جانبازی نایل آمد و سرانجام پس از 33 سال صبر و پایداری در مورخ 6/4/1394 ندای حق را لبیک گفت و به کاروان دوستان شهیدش پیوست. راهش مستدام باد...   از توصیه ها و نصایح شهید بزرگوار  کارتان را فقط برای رضای خدا انجام دهید و در همه ی کارها بر او توکل کنید چرا که به همین زودی همه از این دنیای فانی خواهیم رفت و زمزمه می کرد: عاشق چو شدی تیر به سر باید خورد         زهری که رسد همچو شکر باید خورد      در راه وصال دوست با چهره ی باز       دریا، دریا خون جگر باید خورد 

269- پاسدار شهید علی اکبر حیدری فرزند حسینعلی، ولادت 1345، شهادت 25/12/1363، که در عملیات "جزیره مجنون" به درجه رفیع شهادت نایل آمد پیکر مطهرش پس از 15 سال در مورخ 17/11/78 به خاک سپرده شد.       قسمتی زا وصایای شهید        "از شما برادران و خواهران عزیز خواهش می کنم نماز را سبک نشمارید و قرآن بخوانید که تنها راه نزدیکی به خداوند است و پشتیبان ولایت فقیه باشید".  

270- بسیجی شهید محمد علی قاسمی فرزند احمد، ولادت 1312، شهادت 21/11/1364 که در منطقه عملیاتی فاو والفجر 8 به فیض عظمای شهادت نایل آمد.  ای کشتگان عقش که زنده است نامتان    جبریل عقل پی می برد بر مقامتان      باید سجود کرد بخاک مزارتان     باید قیام کرد به تکریم نامتان

271- بسیجی شهید رضا شهنما فرزند محمد، ولادت 1340 ، شهادت 21/11/1364 که در منطقه عملیاتی "فاو" والفجر 8 به فیض شهادت نایل آمد.    گزیده از وصایای شهید:   "به امت سلحشور همیشه در صحنه بگویم که روحانیت در خط امام را یاری کنید امام را تنها نگذارید و اجازه ندهید منافقین از کفار بدتر در ارگان ها و ادارات پر و بال بگیرند".

272- بسیجی شهید علی محمد رضایی فرزند عزیز، ولادت 4/10/1322، که در مورخه 21/11/1364 که در منطقه عملیاتی والفجر 8 مفقود و در مورخه 20/12/1383 شهادت آن شهید عزیز اعلام گردید. رحش شاد   هر چند شکسته ایم ما را بپذیر     سر در قدم تو باختن چیزی نیست   این هدیه کوچکی است از ما بپذیر 

273- بسیجی شهید عباس رضایی فرزند علی، ولادت 1338، شهادت 21/11/1364 که در عملیات فاو والفجر 8 به فیض عظمای شهادت نایل گردید.   قسمتی از وصایای شهید    "همسرم! فرزندانم را مسلمان و پیرو امام تربیت نمایید دخترم را چنان تربیت نما که نمونه زن مسلمان و زینب زمانه باشد".

274- استوار یکم شهید محمد نیک منش فرزند عباسعلی، ولادت 1349، شهادت 27/7/1377 که در منطقه زابل "مانور ذوالفقار" به درجه رفیع شهادت نایل گردید. پیمان وصال با خدا بست شهید    از ظلمت دنیای دنی رست شهید      همپای سپیده رفت تا وادی عشق    تا پرچم حق گرفت بر دست شهید.

275- شهید مظلوم حاج کریم حیدریان فرزند محمود، ولادت 15/9/1336، شهادت 17/5/1377، محل شهادت کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف افغانستان      خوشا آنانکه با ایمان و اخلاص     محبت را پسندیدند و رفتند     خوشا آنانکه از پیمانه دوست        شراب عشق نوشیدند و رفتند       خوشا آنانکهدر این عرصه خاک      چو خورشیدی درخشیدند و رفتند           پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به این مملکت آسیب نرسد      امام خمینی ره

276- بسیجی شهید سید محمود موسویان فرزند سید اسماعیل، ولادت  1346، شهادت 21/11/1365 که در منطقه عملیاتی فاو به خیل عظیم شهدا پیوست.  همپای نسیم ره به کویش بروند      دل را چو نظر به جستجویش بروند       سر باخته و به ارمغان همچون گل     یک پیکر غرق خون به سویش بردند

277-  پاسدار شهید علی محمد حیدری فرزند محمد علی، ولادت 1339، شهادت 3/3/1377 که بر اثر درگیری با سارقان مسلح در شهرستان شاهرود به درجه رفیعه شهادت نایل گردد  گزیده ایی از وصایای شهید:   هدفی جزیاری دین خدا نداشتم و امیدوارم که این اعمال و بقیه اعمال ما همگی برای خدا باشد و مورد قبول درگاهش قرار گیرد.

278- بسیجی شهید حمید رضا آشوری فرزند عباسعلی، ولادت 1344، که در مورخه 4/4/1367 در منطقه عملیاتی جزایر مجنون به شهادت رسید و پیکر مطهرش پس از 9 سال در تاریخ 12/7/1376 به خاک سپرده شد.     ظهورت سبز بود و دل نفهمید      حضورت سبز بود و دل نفهمید     دریغا زود از پیشم گذشتی      عبورت سبز بود و دل نفهمید 

279- بسیجی شهید محمد حسین رجبی فرزند قاسم، ولادت 1322، که در منطقه عملیاتی والفجر هشت "فاو مورخی 21/11/1364 به درجه رفیع شهادت نایل و پیکر پاکش پس از 13 سال به خاک سپرده شد. قسمتی از وصیت نامه شهید:    "اگر توفیق شهادت یافتم به فرزندانم توصیه می کنم راهم را ادامه داده و هرگز قرآن و نماز را فراموش نکنند".

280- بسیجی شهید مصطفی اخیانی فرزند عبدالرزاق، ولادت 1347، که در مورخه 29/4/1366 در منطقه عملیاتی جزیره مجنون به درجه رفیع شهادت نایل و پیکر پاکش پس از ده سال بخاک سپرده شد. قسمتی از وصایای شهید       "خدایا راضی ام کن به این که بدنم در راهت قطعه قطعه گردد زیراکه اینگونه مردن برای من شیرین تر است"     به صبح زندگی این خاکدان رفتی که دانستی    به مقصد می رسد اهل شهادت از سحر خیزی

281- بسیجی شهید ابراهیم ذبیحی فرزند علی اکبر، ولادت 1351، که در مورخه 29/4/1366 در منطقه عملیاتی بدر کربلای جزیره مجنون به خیل شهدا پیوست و پیکر مطهرش پس از 10 سال به خاک سپرده شد.  قسمتی از وصایای شهید     "خدا را شکر می گویم که توفیق حاصل شد که من هم به جبهه بیایم و ادای تکلیف کنم"        خوشا با فرق خونین در لقا یار رفتن     سر جدا پیکر جدا در محفل دلدار رفتن 

282- سرباز شهید حسین عجمی فرزند علی، ولادت 1354، شهادت 2/12/1374، که در منطقه شرق کشور عزیزمان ایران سیستان و بلوچستان شهرستان سراوان توسط سوداگران مرگ به درجه رفیع شهادت نایل آمد.      مردان خدا چه با صفا می میرند      جان باخته در راه خدا می میرند       گویی که رسیده حکم آزادی شان      خندان لب و با میل و رضا می میرند   

283- بسیجی شهید علی طالع زاری فرزند مصیب، ولادت 1348، شهادت 21/11/1364 که در منطقه عملیاتی والفجر هشت فاو شهد شیرین شهادت را نوشید و پیکر پاکش پس از 10 سال بخاک سپرده شد. قسمتی از وصایای شهید     "شهادت ترزیق خون است بر پیکر اجتماع، آری شهید در راه خدا کشته می شود تا خون او در شریان های اجتماع جاری شود و زمینه تداوم انقلاب باشد".   

284- دانش آموز بسیجی شهید قدیر فرجی فرزند شیرولی، ولادت 1345، شهادت 29/4/1366 که در منطقه عملیاتی بدر جزیره مجنون به فیض شهادت نایل آمد و پیکر پاکش پس از ده سال بخاک سپرده شد. قسمتی از وصایای شهید        "خداوندا ! در قرآن مستحکمت فرمودی از میان مومنین مردانی هستد که با خدای خویش پیمان بستند و گروهی از آنان به این وعده وفا کردند، این گروه شهید هستند".

285- پاسدار شهید حسن عربعامری فرزند حسین، ولادت 1339، شهادت 20/11/1364 که در منطقه عملیاتی والفجر 8 به فیض شهادت نایل و پس از گذشت 10 سال پیکر مطهرش بخاک سپرده شد. گزیده ایی از وصایای شهید     "به هوش باشید که تمامی ابرجنایتکاران علیه قرآنیان بسیج شده اند، قداره کشان دیگر هم به آنها یاری می دهند، بپاخیزید و از حریم خدا و رسول خدا دفاع کنید".

286- مهناویکم شهید ابوالفضل تیموری فرزند موسی، ولادت 1351، شهادت 3/3/1374 که در راستای طرح النازعات در منطقه دوم دریایی بوشهر شید شیرین شهادت را نوشید.   گل گفت زبرگ من قبا داشت شهید      خون گفت که جامه مرا داشت شهید     چون پنجه دیده دل بگشودم     دیدم که نشانی ازخدا داشت شهید.

287- جانباز شهید رمضانعلی قربانعلی فرزند حسن، ولادت 1346 که در مورخ 13/12/1364 در منطقه عملیاتی والفجر 8 بر اثر اصابت ترکش قطع نخاع گردید و سرانجام در تاریخ 9/1/1374 به خیلی عظیم شهدا پیوست.   از ملک شرف حکم گذاران همه رفتند      روبار سفر بند که یاران همه رفتند      آن گرد شتابنده که در دامن صحراست         گوید چه نشستند که سواران همه رفتند.

288- جانباز شهید حسن ترحمی فرزند پرویز، ولادت 1342 که در منطقه عملیاتی خیبر در مورخ 7/12/1362 بر اثر مواد شیمیایی "گاز خردل" جانباز و در تاریخ 23/12/1373 بعلت جراحات وارده به درجه رفیع شهادت نایل گردید.       روز و شب خوابم نمی آید بچشم غم پرست       بس که در بیماری هجر تو گریانم چو شمع         رشته صبرم به مقراض غمت ببریده شد      همچنانان در آتش مهر تو سوزانم چوشمع

290- بسیجی شهید جواد اعظمی فرزند عزیز، ولادت 1345، شهادت 31/4/1361 که درمنطقه عملیاتی رمضان پاسگاه زید به فیض عظمای شهادت نایل آمد و پیکر مطهرش پس از 12 سال به خاک سپرده شد. قسمتی از وصایای شهید  "خدایا! اینک به سوی تو آمده ام و از همه به سوی تو گریخته ام با تمام گناهانم دعایم را پذیرا باش و مرا به آرزوهایم برسان".

291- سرباز آزاده شهید حمید رضا محمدی کیا فرزند محمد ابراهیم، ولادت 1346، شهادت 3/10/1373 که بر اثر جراحات ناشی از زمان اسارت به خیل عظیم شهدا پیوست   مردان خدا چه با صفا می میرند       جان باخته در راه خدا می میرند         گویی که رسیده حکم آزادی شان     خندان لب و با میل و رضا می میرند 

292- پاسدار شهید محمد رضا جواهری فرزند اسماعیل، ولادت 1340، شهادت 16/8/1362 که درمنطقه عملیاتی پنجوین عراق به فیض عظمای شهادت نایل آمد و پیکر مطهرش پس از 11 سال به خاک سپرده شد.   از ملک شرف حکم گذاران همه رفتند      روبار سفر بند که یاران همه رفتند      آن گرد شتابنده که در دامن صحراست         گوید چه نشستند که سواران همه رفتند.

293- بسیجی شهید سید جواد صداقت فرزند سید رضا، ولادت 1344 شهادت 16/8/1362 که درمنطقه عملیاتی پنجوین به فیض عظمای شهادت نایل آمد و پیکر مطهرش پس از گذشت 11 سال بخاک سپرده شد. افسوس زبیداد جفا بال و پرم سوخت      چون شمع شب افروز زپا تا به سرم سوخت        فرق من و پروانه در عالم در این بود      پروانه پرش سوخت ولی من جگرم سوخت

294- بسیجی شهید رمضان صحرایی فرزند محمد حسن، ولادت 1347، شهادت 25/12/1363، که در منطقه عملیاتی بدر شرق دجله به درجه رفیع شهادت نایل آمد و پیکر مطهرش پس از 10 سال به خاک سپرده شد.   طنین نعره ام برخاست مادر       تفنگم بر زمین تنهاست مادر     غریبانه نمردم در بیابان     سرم بر دامن زهراست مادر  

295- پاسدار وظیفه شهید عبدالله صائمی پور فرزند علی اکبر، ولادت 1345 شهادت 30/2/1365 که در منطقه عملیاتی حاج عمران به فیض شهادت نایل آمد و پیکر مطهرش پس از 7 سال در مورخ 15/7/1372 به خاک سپرده شد.     روزی که شود اِذَ السما فطرت      وندر پی آن اذ نجوم کدرت

 من دامن تو بگیرم انر سُئلت       گویم که شهید بای ذنب قُتلت

296-   سرباز وظیفه شهید غلامعلی براتی فرزند علی اکبر، ولادت 1351، شهادت 3/6/1371که در منطقه غرب ارومیه زیده توسط ایادی وابسته به استکبار جهانی به درجه رفیع شهادت نایل آمد     هیهات مناالذله را خواندند و رفتند     رهوار سرخ عشق را راندند و رفتند      فریاد هل من ناصرشان ماند برجای      رفتند اما جاودان ماندند و رفتند

297- گروهبان یکم شهید جاج مجید رضا عامری فرزند یدالله، ولادت 1344 که در مورخه 1/6/1367 در منطقه عملیاتی فکه بدست بعثیون کافر اسیر و پس از حدود یک سال در مورخه 1/6/1368 در زندان های مخوف عراق مظلومانه به شهادت رسید و پیکر مطهرش بعد از 13 سال در تاریخ 7/5/1381 به میهن اسلامی رجعت و به خاک سپرده شد.   

298- سرباز شهید عباسعلی واحدی فرزند نصرت الله ، ولادت 1348 دژبان لشکر 28 سنندج که در مورخه 3/11/1367 در محور همدان سنندج به خیل عظمای شهدا پیوست      ببوسم دستت ای مادر که پروردی مرا آزاد         بیا بابا تماشا کن که فرزندت شده داماد         به سوی حجله می روم شادان ولی زخم در بدن دارم   به جای رخت دامادی لباس خون به تن دارم

299- مهندس شهید محمد علی نمکی فرزند حسینعلی، ولادت 1343، شهادت 6/6/1367 که در منطقه نوسود دوآب اورامانات به فیض عظمای شهادت نایل آمد. قسمتی از نوشتار های شهید:  آنکس که مرا طلب کند می یابد، آنکس که مرا یافت می شناسد، آنکس مرا شناخت دوستم می دارد، آنکس که دوستم داشت به من عشق می ورزد ، آنکس که به من عشق ورزید من نیز به او عشق می ورزم ، آنکس که به او عشق ورزیدم می کشم او را و انکس که من بکشم خونبهایش بر من واجب است و آنکس که خونبهایش به من واجب است، پس من خودم خونبهایش هستم.

300- پاسدار شهید علی ربیعی فرزند محمد، ولادت 1337، شهادت 22/4/1367، که در منطقه عملیاتی حلبچه به درجه رفیع شهادت نایل آمد.   شهیدان شاهدان شهر عشقند    شهیدان همنشین اولیا اند     شهیدان قلب تاریخ جهانند   

301- ستوانیار یکم شهید رجب رضایی فرزند علی، ولادت 1323 شهادت 31/4/1367 در منطقه عملیاتی قصر شیرین به فیض عظمای شهادت نایل آمد.  من خاک نشین اهل دل خواهم شد    از عشق تو سرخ و مشتعل خواهم شد        امروز اگر سر ندهم در ره عشق       فردا بخدا زرد و خجل خواهم شد.

302- سرباز شهید محمد اسماعیل صلواتی همدانی فرزند محمد ، ولادت 1348، شهادت 6/5/1367، که در منطقه دزفول به خیل عظیم شهدا پیوست. هر شهیدی که در این عرصه بخون غلطان شد      تیر بر مرگ زد و زنده و جاویدان شد        قدمی نه بر سرا پرده یاران شهید      هرسراپرده که بینی همه گلباران شد

303- معلم بسیجی شهید مهدی فضلی فرزند حسین، ولادت 1339، شهادت 5/5/1367 که در منطقه اسلام آباد غرب عملیاد مرصاد شهد شیرین شهادت را نوشید. قسمتی از وصایای شهید:  حمد خدا بی همتا که ما در زمانی به دنیا آورد که فرزندی از فرزندان پیامبر حضرت امام روح الله پرچم اسلام را به دست گرفته و ما را با هل من ناصر ینصرونی اش دعوت به مبارزه با مستکبران نموده است. خدایا قدرت و توان لبیک گفتن به این ندا را به ما عنایت فرما.

304- معلم بسیجی شهید احمد فضلی فرزند حسین، ولادت 1335 شهادت 5/5/1367 که در منطقه عملیاتی اسلام آباد غرب عملیات مرصاد به دست منافقین کوردل به فیض شهادت نایل آمد و در تاریخ 11/3/1379به خاک سپرده شد. قسمتی از وصایای شهید: "هدف، رسیدن به خدا یعنی رضایت اوست و شهیدان برای نیل به آن هدف از کوتاهترین راه عبور می کنند خداوند ما را از بندگان مخلص خدا قرار بدهد".

305-  بسیجی شهید احمد اکبری فرزند علی اصغر، ولادت 1337، شهادت 5/5/1367، که در کربلای اسلام آباد غرب عملیات مرصاد بدست منافقین مزدور به فیض شهادت نایل آمد. قسمتی از وصایای شهید: "تقاضا دارم در تعلیم و تربیت فرزندانم کوشا باشید و تا زمانی که بزرگ شدند نه تنها از مرگ من ناراحت نباشند بلکه افتخار کنند که پدرشان در راه خدمت به اسلام و مسلمین و دفاع قرآن و مملکت اسلامی به شهادت رسیده است".  

306- بسیجی شهید محمد حسن اکبری فرزند علی اصغر، ولادت 1336، شهادت 5/5/1367 که در منطقه عملیاتی اسلام آباد غرب عملیات مرصاد بدست منافقین مزدور به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از پیام شهید: "برادران امروز تکلیف حکم می کند گوش به زنگ باشیم که از جماران چه فرمانی صادر می گردد و به جان دول پذیرا باشیم از امت حزب الله انتظار دارم دست از امام برندارند و رضای خدا را در همه حال در نظر داشته باشند".

307- بسیجی شهید فریدون عباسی شاهکویی فرزند محمد ابراهیم، ولادت 1332 شهادت 5/5/1367 که در منطقه عملیاتی اسلام آباد غرب عملیات مرصاد به دست منافقین کوردل به فیض عظمای شهادت نایل امد. عشق یعنی رستن از خود به تمامیت مردانگی،      رفتن به الی الله و ایثار جان و جاوندانه شدن،   به تمامیت عشق، حیات از عشق می شناس و ممات بی عشق می یاب.

308- بسیجی شهید علی مقدس فرزند محمد حسن، متولد 22/10/1333 شهادت 5/5/1367 اسلام آباد غرب عملیات مرصاد بدست منافقین کوردل .        من خواستار جام می از دست دلبرم      این راز با که گویم و این غم کجا برم        جان باختم بحسرت دیدار روی دوست       پروانه دور شمعم و اسپند آذرم         این خرقه ملوث و سجاده ریا         آیا شود که بر در میخانه بر درم     گر از سبوی عشق دهد یار جرعه ای       مستانه جان  زخرقه هستی در آورم         از غزلیات حضرت امام ره

309- بسیجی شهید احمد شیخ کبیر فرزند عباسعلی  ولادت 21/2/1336 شهادت 5/5/1367 که در منطقه عملیاتی اسلام اباد غرب عملیات مرصاد بدست منافقین کوردل به فیض عظمای شهادت نایل گردید. هستی عاشق دلباخته از باده توست        بگذر از خویش اگر عاشق دلباخته ای    بجز این مستیم از عمر دگر حاصل نیست       که میان تو و او جز تو کسی حایل نیست   رهرو عشقی اگر خرقه و سجاده فکنی        چه توان کرد که این بادیه را ساحل نیست     که بجز عشق تو را رهرو این منزل نیست

310- بسیجی شهید داود حاجی آقا فرزند تقی، ولادت 1331، شهادت 30/3/1367،  که در ماووت عراق به فیض عظمای شهادت نایل آمد. قسمتی از وصایای شهید: "الان در موقعیتی قرار داریم که استکبار جهانی با تمام قوای خود برای از بین بردن اسلام راستین محمدی به مقابله با ما برخاسته پس وظیفه تمامی انسان هایی که خود را مسلمان می دانند و پیرو پیامبر هستند است که در این وضعیت حساس به مقابله با کفر جهانی و ایادی آنها برخیزند."

311- بسیجی شهید غلام موثق فرزند داود ولادت 1326 شهادت 5/5/1367 که در منطقه اسلام آباد غرب عملیات مرصاد بدست منافقین مزدور به خیل عظیم شهدا پیوست. قسمتی از وصایای شهید   "چرا مرگی را انتخاب نکنیم که آبستن زندگی باشد چرا انگونه نرویم که ائمه معصومین رفتند چرا باشیم تا ذلیل شویم و نرویم تا عزیز گردیم سلاح شهیدان این پروانه های کوی عشق و عشاقان الله رابر زمین نگذارید ...."

312- بسیجی هنرمند شهید بهروز مشتاقی فرزند علی داد، ولادت 1346، شهادت 31/3/1367 که در منطقه عملیاتی ماووت عراق به فیض عظمای شهادت نایل آمد.  دولت آن یافت که در پای تو سر داد ولی        این قبا راست نه بر قامت هر بی سروپاست         تو در اول سر و جان باختی اندر ره عشق     تا بدانند خلایق که فنا شرط بقاست.    وشما ای دوستان عزیز دانش آموز :  بکوشید که خودمان را با تعالیم عالیه اسلام آشنا کرده و متخصصی متعهد برای جامعه اسلامی باشیم.

313- بسیجی شهید محمد عمیدی فرزند محمود، ولادت 1324، شهادت 5/5/1367 که درمنطقه عملیاتی اسلام آباد غرب عملیات مرصاد بدست منافقین کوردل به فیض عظمای شهادت نایل آمد. هرکسی لاله صفت جام شهادت نوشید        به یقین تا به ابد زنده و جاویدان است      مجلس آرای همه مجلسیان لاله شده است        هر که از جان گذرد لاله شدن آسان است   

314- پاسدار شهید محمد باقر قربانی فرزند ولی الله، ولادت 1346 شهادت 1367 که در خونین شهر خرمشهر به درجه رفیع شهادت نایل گردید.   براه میهن و دینم فدا کردم جوانی را      به آگاهی پسندیدم بهشت جاودانی را      بگو برمادر پیرم شهید هرگز نمی میرد    ره عشق و شهادت را زمولایم علی گیرم.

315-  بسیجی شهید جمشید تیموری فرزند غلامرضا، ولادت 1324، شهادت 4/5/1367 که در منطقه عملیاتی اسلام آباد غرب عملیات مرصاد بدست منافقین کوردل به فیض عظمای شهادت نایل آمد.  مادر ره عشق نقض پیمان نکنیم        گر جان طلبد دریغ از حان نکیم     دنیا اگر از یزید لبریز شود    ما پشت به سالار شهیدان نکنیم

316- پاسدار شهید غلامرضا خسروجردی  فرزند محمد علی، ولادت 1343، شهادت 5/5/1367 که در منطقه عملیاتی اسلام آباد غرب عملیات مرصاد به دست منافقین مزدور به خیل عظیم شهدا پیوست. هر قطره خون من یک لاله شود          هر آه دلم هزارها لاله شود         فردا که زخاک من بروید گل سرخ        گلخانه مزار و خاکم از ژاله شود

317- سرباز شهید حسن عامری فرزند اسماعیل، ولادت 1347 شهادت 6/5/1367 که در اسلام آباد غرب عملیات مرصاد بدست منافقین کوردل به درجه رفیع شهادت نایل آمد. خوشم بادا که سوی یار رفتم    چوگل بر دامن گلزار رفتم      حسینی گشتم و با مرکب عشق    به سوی کاروان سالار رفتم

318- پاسدار شهید حسین حاج قاسمی فرزند اسماعیل، ولادت 1341، شهادت 1/4/1367 که درکربلای ماووت عراق به خیل شهدا پیوست.  قسمتی از مناجات شهید    "در معبد عشق جان فدا باید کرد      یعنی به حسین اقتدا باید کرد      بی سر به لقای یار می باید شتافت     دینی است که اینگونه ادا باید کرد

319- بسیجی شهید منصور عبدالهی فرزند اباصلت، ولادت 1344، شهادت 26/2/1367 که در کربلای ماووت عراق عملیات بیت المقدس 6 به درجه رفیع شهادت نایل گردید. در مکتب خونین کفنان باختن جان شده عادت در عشق ولاغیر

320- بسیجی شهید حسن حجاری فرزند امیر الله، ولادت 1349 شهادت 26/2/1367 که درمنطقه عملیاتی ماووت عراق عملیات بیت المقدس 6 شهد شیرین شهادت را نوشید.  قسمتی از وصایای شهید "با منافقین مبارزه کنید و نگذارید خدای ناکرده برما غلبه کنند مبادا نسبت به این انقلاب بی تفاوت باشید که خون شهدا را پایمال کنند".

321- جهادگر شهید محمد مهدی حجی فرزند علی اکبر، ولادت 1346، شهادت 26/2/1367 که در منطقه عملیاتی ماووت عراق عملیات بیت المقدس 6 شهد گوارای شهادت را نوشید. قسمتی از وصایای شهید "اسلام با خون رشد کرده است و خون عزیزان شهدمان بوده که امروز به حریم ما حرمت داده است و این امت شهید پرور ماست که باید از این حرمت حریم اسلام دفاع کند".

322- دانشجوی شهید حسن ملک احمدی فرزند حسین، ولادت 1346، شهادت 18/1/1367 که در منطقه قشر در حال دیدبانی به فیض عظمای شهادت نایل گردید.  ببوسم دستت ای مادر که پروردی مرا آزاد      بیا بابا تماشا کن که فرزندت شده دامات     به حجله می روم شادان ولی زخم در بدن دارم     بجای رخت دامادی لباس خون به تن دارم 

323- سرباز شهید رمضانعلی ساغری فرزند رضا، ولادت 1347، شهادت 8/1/1367 که در کربلای فکه به درجه رفیع شهادت نایل گردید. ما در ره عشق نقض پیمان نکنیم           گر جان طلبد دریغ از جان نکنیم      دنیا اگر از یزید لبریز شود    ما پشت به سالار شهیدان نکنیم

324- پاسدار وظیفه شهید محمد طهماسبی فرزند غلامرضا، ولادت 1346، شهادت 25/12/1366 که در منطقه ماووت عراق شهد گوارای شهادت را نوشید، آسیا گردش چرخ فلک و خورشید است     خرم از خون شهیدان شجر توحید است       این پیام شهدا وقت شهادت باشد       مرگ در راه خدا زندگی جاوید است.

325- بسیجی شهید عباس امینیان فرزند محمد، ولادت 1347، شهادت 17/11/1366 که در منطقه عملیاتی بیت المقدس 3 ماووت عراق به فیض عظمای شهادت نایل گردید.     آنان که شهید راه توحید شدند       سرچشمه نور همچون خورشید شدند     اندر ره کربلا به صد شور و نشاط       ایثار کنان شهید جاوید شدند  

326- بسیجی شهید محمد مهدی جلالی شاهگویی فرزند عباس، ولادت 1344، شهادت 24/12/1366، که در کربلای ماووت عراق عملیات بیت المقدس 3 به درجه رفیع شهادت نایل آمد. قسمتی از وصایای شهید    ".... و اما شهید هیچ خونش هدر نمی رود بلکه این قطرات خون او همانند دریایی خروشان به پیکر اجتماع وارد می شود تا اینکه اجتماع را از امراضی چون بی غیرتی و سستی و به تحول و دگرگونی تبدیل سازد."

327- پاسدار شهید محمد حسن صدیقی فرزند محمد، ولادت 1339، شهادت 25/12/1366 که در عملیات بیت المقدس 2 ماووت عراق به جمع شهدا پیوست.  قسمتی از وصایای شهید "پدرم و مادرم توصیه می کنم معنویت خود را بالا ببرید و همواره تکلیف است بر شما که از اسلام و حقوق مسلمین دفاع کنید."

328- بسیجی شهید جواد رضایی فرزند عباس، ولادت 1349، شهادت 25/12/1366 که در منطقه عملیاتی بیت المقدس 3 ماووت عراق به خیل شهدا پیوست. . ما در ره عشق نقض پیمان نکنیم           گر جان طلبد دریغ از جان نکنیم      دنیا اگر از یزید لبریز شود    ما پشت به سالار شهیدان نکنیم.

329- بسیجی شهید محمد صادقی فرزند محمد باقر،  ولادت 1334، شهادت 25/12/1366 که در منطقه عملیاتی بیت المقدس 3 ماووت عراق به سوی معبود خویش پرواز کرد. قسمتی از وصایای شهید  "شما امت حزب الله پاسدار خون شهیدان هستید و از انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی و ولایت فقیه حمایت کنید و بدانید که این انقلاب ثمره خون صدها هزار شهید، مفقود و معلول است و مستضعفین جهان چشم امید به این انقلاب دارند."

330- بسیجی شهید محمد رضا مزجی، فرزند حسن، ولادت 1351 شهادت 1/12/1366 که در کربلای جنوب منطقه خندق به خیل عظیم شهدا پیوست. قسمتی از وصایای شهید "خدایا! تو شاهد باش که در مسیر عشق تو حرکت کردم و اینک فقط پیوستن به تو را انتظار می کشم چون شهادت مرگ نیست بلکه رسالت است"

331- پاسدار وظیفه شهید حسین صادقی فرزند نادعلی، ولادت 1345، شهادت 21/11/1366 که در منطقه عملیاتی بیت المقدس 2 ماووت عراق شربت گوارای شهادت را نوشید. گزیده ایی از وصایای شهید   "امت شهید پرور پیرو خط امام باشید و همیشه برای سلامتی و طول عمر آنحضرت دعا کنید زیرا این رهبر عزیز نعمتی است که پروردگار اعظم از روی لطف و مهربانی به ما ارزانی داشته و او را برای ما فرستاد"

332- بسیجی شهید شیخ محمود صاحبی فرزند محمد تقی، ولادت 1346، شهادت 20/11/1366 که در منطقه عملیاتی بیت المقدس 2 ماووت عراق شربت شهادت را نوشید.  آنکس تو را شناخت جان را چه کند       فرزند و عیال و خانمان را چه کند      دیوانه کنی هر دو جانش بخشی      دیوانه تو هر دو جهان را چه کند.

333- بسیجی شهید ابراهیم محمودیان فرزند عبدالله، ولادت 1349 شهادت 1/11/1366 منطقه عملیاتی بیت المقدس 2 ماووت عراق به فیض شهادت نایل گردید. قسمتی از وصایای شهید    "امروز روز امتحان است روزی است که باید با ایثار خون خود درخت اسلام را آبیاری نمود امت حزب الله ! آگاه باشید که خداوند بر ما منت نهاده و ما را در عصری قرار داده که برای یاری دین خدا به پا خیزیم ."

334- پاسدار وظیفه شهید علی یونسی، فرزند احمد، ولادت  1346، شهادت 4/11/1366 که در منطقه عملیاتی نصر 8  ماووت عراق به خیل شهدا پیوست.  گفتا به ره عشق سفر باید کرد    ره پر زحرامی و خطر باید کرد      یا عشق سفر زسر بدر باید کرد      یا در ره دوست ترک سر باید کرد   

335- بسیجی شهید اسماعیل رجبی ،  ولادت 1350، شهادت 6/11/1366؛ که در منطقه ماووت عراق به فیض شهادت نایل آمد.  خط سرخ شهادت خط آل محمد و علی است امام خمینی ره      آن دم که بخون خود وضو می کردم         دانی که زحق چه آرزو می کردم     ای کاش مرا هزار جان بود به تن      تا آن همه را فدای او می کردم.

336- گروهبان وظیفه احمد غلامی فرزند غلام ، ولادت 1344، شهادت 15/10/1366 که درکربلای شرهانی به فیض شهادت نایل آمد. هر قطره خون من یکی لاله شود، هر آه دلم هزار ناله شود، فردا که زخاک من بروید گل سرخ، گل خانه مزار و خاکم از ژاله شود.

+ نوشته شده در شنبه هفتم فروردین ۱۳۹۵ ساعت 11:57 شماره پست: 923

 

بررسی آماری شهدا حقایقی را بازگو می کند که شاید تاقبل از این مستور بوده است، مثلا اکثر شهدای آرمیده در مزار شاهرود را جوانان دهه های سی (1330) و دهه (1340) تشکیل می دهند یعنی در زمان شروع جنگ در ابتدای دهه شصت (1360) و انتهای دهه (1350) بین بیست تا سی سال سن داشتند، شهدای متولد بین سال های 1339 تا 1348 بیشترین ها هستند، اینان در این سن و سال مقابل بعثی های وحشی ایستادند که امروز شمه ایی از قساوت قلب آنان را در برخورد با شیعیان کشورشان در کنار داعش مشاهده می کنیم، آنروز این قساوت با آهن و فولاد مسلح بود و بر ابدان این شهیدان می تاخت و...

 توزیع آماری 250 (تا ردیف 250) شهید مزار شهدای شهرستان شاهرود بر اساس سال شهادت:

سال 1357 با  3 نفر شهید،  

سال 1358 با  2 شهید،

سال 1359 با 6 نفر شهید،  

سال 1360  با 17 شهید،

سال  1361 با  66 شهید،

سال 1362 با 25 شهید،

سال 1363 با  26 شهید،

سال 1364 با  40 نفر شهید،

سال 1365 با  43 نفر شهید،

سال 1366 با 8 نفر شهید،

سال  1367 با 6 شهید

و سال های بین 70 تا 1390 با  2 شهید.

  

توزیع آماری این 250 شهید بر اساس سال تولد:

متولدین بین سال های 1300 تا 13330 پانزده نفر

 شهدای متولد سال 1331 سه نفر،

شهدای متولد سال 1332 یک نفر

شهدای متولد سال 1333 دو نفر

شهدای متولد سال 1334 چهار نفر

شهدای متولد سال 1335 پنج نفر

شهدای متولد سال 1336 پنج نفر

شهدای متولد سال 1337 یازده نفر

شهدای متولد سال 1338 شش نفر

شهدای متولد سال 1339 بیست و یک نفر

شهدای متولد سال 1340 بیست نفر

شهدای متولد سال 1341  شانزده  نفر

شهدای متولد سال 1342 بیست و هشت نفر

شهدای متولد سال 1343 شانزده نفر                                  

شهدای متولد سال  1344 بیست و دو نفر

شهدای متولد سال 1345  بیست نفر

شهدای متولد سال 1346 سیزده نفر

شهدای متولد سال 1347 چهارده نفر

شهدای متولد سال 1348  یازده نفر

شهدای متولد سال 1349 دو نفر

شهدای متولد 1354 یک نفر

 

توزیع آماری شهدا بر اساس محل شهادت:                                        

جزیره مجنون، جاده خندق (هورالعظیم) و شرق دجله (عملیات بدر) با 30 نفر شهید،

جبهه شلمچه با 21  نفر

جبهه عین خوش  19 نفر شهید 

جبهه مهران 18 نفر شهید                     

جبهه فاو 17 نفر شهید

جبهه خرمشهر با 15 نفر شهید

جبهه اروند رود با 14 نفر شهید

جبهه ماووت (نزدیک شهر سلیمانیه کردستان عراق) با 8 نفر شهید

جبهه بانه (کردستان) با 7 نفر شهید

جبهه شوش با 6 نفر شهید

جبهه ها هر کدام با پنج شهید:  آبادان، کردستان، پاسگاه زید                                   

جبهه ها هر کدام با چهار شهید:  حاج عمران، گیلان غرب، سومار، شهدای بمباران، ترور و...      

جبهه ها هر کدام با سه شهید:  شهدای انقلاب، منطقه فکه، چزابه، کرخه، پنجوین، پاوه، جبهه جنوب

جبهه ها هر کدام با دو شهید:  مریوان، دزفول، جفیر، زبیدات، گنبد، دشت عباس        

جبهه هایی که هر کدام یکی از شهدا  بدانجا متعلقند: 

اندیمشک، سوسنگرد ، رقابیه، سبدکان، موسیان، ایستگاه حسینهیه، کلاشین، میاندوآب، شهدای بازی دراز ، کامیاران، آبادانان، بصره، میمک، زاهدان، باختران، پادگان ستوه، حادثه منا مکه، سقز،  شرهانی ، دارخوین، اسلام آباد غرب،

لازم به ذکر است وصیت نامه شهدا معمولا یک صفحه A4 مطلب بوده است که سنگ نویس قبور شهدا معمولا بنا به اولویتی که مد نظر داشته، قسمتی از آن را گزینش کرده و روی قبر هر شهیدی درج کرده است. شهدایی که وصیتنامه نداشته و یا مطلب قابل گزینشی در وصیتنامه اشان نیافته اند و.... شعر، مطلبی از امام خمینی، شهید مطهری و... درج شده است.

کل شهدای خفته در مزار شهدای شاهرود بین سیصد تا چهارصد شهیدند که بنده تنها 250 تن از آنان را در این آمار آورده ام که به خاطر دفن آنان به ترتیب زمانی (نسبتا منظم)، در صورت شمول بقیه شهدا در این آمار به لحاظ سال شهادت، منطقه شهادت و... آمار تغییر خواهد کرد.

امیدوارم با این کار حق ناچیزی را از حق بزرگی که این دلیرمردان به گردن تک تک ما ایرانیان و آزادگان جهان دارند را ادا کرده باشم. با توجه به ناتوانی جسمی از پوشش باقی مانده این شهدا ناتوان ماندم که از آنان نیز پوزش می طلبم.

+ نوشته شده در یکشنبه هشتم فروردین ۱۳۹۵ ساعت 16:35 شماره پست: 924 توسط سید مصطفی مصطفوی  | 

نظرات (5)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

افتضاح قضایی در ایالات متحده
جنایتکار جنگی با آزادی زندگی می‌کند

در جریان جنگ ویتنام سربازان ایالات متحده در جریان یک عملیات جستجو اقدام به قتل عام دستکم ۵۰۴ نفر از غیر نظامیان روستای مای‌لی به منظور پاکسازی کمونیست‌ها کردند، عمدتاً زنان و کودکان. به برخی از زنان پیش کشته شدن تجاوز شده بود، برخی قطع عضو و حتی مثله شده بودند یک جهنم واقعی در مای‌لی اتفاق افتاده بود، ۱۶ مارس ۱۹۶۸بود.

ایالات متحده بسیار تلاش کرد تا این جنایت را از افکار عمومی پنهان کند اما با گذشت یک سال، همراه با تلاش‌های فعالین ضد جنگ، کم کم جزئیات فاجعه در رسانه‌ها منتشر شده بود. ایالات متحده حدود ۵۰۰ هزار سرباز در ویتنام مستقر کرد که هزینه‌های نظامی آن‌ها حدود دو میلیارد دلار در ماه بود.

پنجاه و سه سال پیش در چنین روزی برابر با ۵ سپتامبر ۱۹۶۹، ستوان ویلیام کیلی (william calley) و بیست و پنج سرباز دیگر از سوی دادگاهی در ایالات متحده به جنایت جنگی متهم شدند، ستوان کالی فرمانده دسته اى كه اين جنايت را مرتكب شد، در دادگاه اولیه به اعدام محکوم شد اما پس از دادگاه با دستور ریچارد نیکسون تا زمان دادگاه تجدید نظر آزاد شد، رای تجدید نظر با فشار مقامات دولتی ابتدا به حبس ابد، سپس ده سال زندان و سرانجام پس از سه سال و نیم حبس خانگی آزاد شد. این دادگاه یک افتضاح قضایی در تاریخ ایالات متحده است.

ستوان ویلیام کالی که یکی از جنایتکاران جنگی قرن حاضر است تا کنون تحت حمایت قانون ایالات متحده در آزادی به زندگی خودش ادامه داده است، او در سال ۲۰۰۶ به شهر آتلانتا نقل مکان کرد و در سال ۲۰۰۷ در ازای دریافت ۲۵ هزار دلار با دیلی میل مصاحبه کرد که زیر عنوان «هیولای کشتار مای‌لی» منتشر شد. جنایتکاران جنگی باید محاکمه شوند.

AmirMohsen Mohammadi
@AmirMohsenM
·
Sep 4

This comment was minimized by the moderator on the site

بی نظیر بود ....لذت بردم ....عالی بود...اللهم الرزقنا شهادت فی سبیل الله...انشالله
مجموعه اطلاعات مختصری مفید و جالب

مهدی دزیانیان
This comment was minimized by the moderator on the site

شهیدانه زیستن 18.01.21 12:48
جمعا سلام علیک
بسم الله و خیرالاسماء لله
ایام شهادت تسلیت. امسال سالروز شهادت سردار باصفا حاج عبدالله افتاد به روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها
ممنون از برادر عزیز آقا محمود نظری که یاد سالگرد سردار شهید حاج عبدالله عرب نجفی را یاد آور شدند.
اینهمه از عزیزان کادر و دلاوروان گردان سید الشهدا در این گروه تشریف دارند انتظار بود در سالگرد شهاددتش که در این ایام هست ازآن عزیزو خاطراتش روایت کنند. واین نگفتنها و لب فرو بستن جای نگرانیست.او مرد بزرگی بوده و هست.چرا نگفتن و چرا روایت نکردن؟
راستی یادتان هست فرماندهان گردانها همچون حاجی در دهه ۶۰ در شهرمان نقش آفرین بود و حتی همطراز مسئولین طراز اول شهر تاثیر گزار بودندوحرفشان در بسیاری از امور احتراموخاصی داشت. وچه بسا نماینده شهر هم حتی از آنان تاثیرات معنوی و حماسی میگرفت در جبهه و جهاد و میادین معرکه که دیگر جای خود!
حاج عبدالله را باید از زبان آقای نبی قزوین شنید.
حاج عبدالله را باید از زاویه دیدسردار شهید صادقی شهمیرزاد دید.
حاج عبدالله را باید از سردار سرتیپ فتح الله جعفری موسس زرهی سپاه پاسداران شنید که حاج عبدالله در کنار او از جمله فرماندهان گردانها نقش آفرین بود.
حاج عبدالله را باید در زمان مرور کرد که علی رغم انجام تکلیف بسیار علاقه مند بود در گردان رزم ودر کنار بسیجیان باشد و او به آنچه فکر میکرد خود را در گردان کربلا وبعد سیدالشهدا علیه السلام معنا کرد.چون به این واسطه بادشمن تن به تن میجنگید و خط شکن بود! تکلیف در تکلیف ! من بعد
حاج عبدالله را باید از زبان سرداران سرتیپ حاج آقا احمدی، مهدوی نژاد شنید.
حاح عبدالله را باید از زبان نماینده فعلی مردم بصیر شاهرود در مجلس شورای اسلامی سردار خانی شنید .
حاج عبدالله را باید در کلام نماینده اسبق حاج آق حسینی جستحو کرد.
حاج عبدالله را باید ازآنان که در کوران جنگ تحمیلی دلیران و سرداران شاهرودی را به نیکی میشناسندپرسید.
حاج عبدالله را باید از کادر گردانش سوال کرد که در کربلای ۴ وحاده شش شلمچه بر سما چگونه گذشت.به ما از شهید حاج عبدالله و شهیدمحمود مقصودی بگویید. واز بیسیم چی ها و پیکهای او باید پرسید از جاده خندق و جزیره، ازخیبرو هور واز والفجرها وبیت المقدسها و درنهایت از مرصاد برایمان بگویند.
و حاجی را باید از صدها وبلکه هزاران پاسدار و بسبجی پرسید که سالها در کنار او بودند.
حاج عبدالله را بایددرکلام سردار پاسدار فرهاد نظری یافت...
حاج عبدالله را باید از زبان برادران جانباز سرافراز گل محمد عرب نجفی و حسن زمانی شنید!
واز یادگاران ماندگارحجج اسلام حاج شیخ غلامرضا قندهاری و دایی رضا بسطامی روایت شوند.
باید از بیان حاج مسعود نوروزی و حاج علیرضا غضنفری گفته شود و از لسان حاج سعید حدادیان.
از برادر ابوحمزه باید میشنیدیم

مصطفوی
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
سر بهم آورده دیدم برگهای غنچه را
اجتماع دوستان همدلم آمد بیاد
یاد دوستان و بچه های محل و همکلاسی ها زنده شد
اجرت با ابا عبداله
مایه تاسف است زندگینامه مدیران انگلیسی کنسرسیوم نفت با عکس و تفصیلات هنوز در کتابخانه پتروشیمی و . . . با کاغذ و صحافی اعلا نگهداری می شود
حیف محقق نداریم تا زندگی اینها را جاودانه کنند ونسلهای بعد الگو بگیرند.
با شعار زدگی و کج سلیقه گی و تبلیغات تکراری و آبکی هم پیام شهدا و اثرشان عادی می شود و هم جامعه بی تفاوت
حالا که یا علی گفتی از چند متخصص با ذوق کمک بگیر و یک کار آکادمیک و ماندگار انجام بده

This comment was minimized by the moderator on the site

ﺁﻣـــﺎﺭ ﮐــﻠﯽ ﺷــﻬﺪﺍﯼ ﺟﻨﮓ ﺗﺤﻤﯿﻠﯽ منتشر شد
منبع : فضای مجازی - تلگرام

ﺗﻌﺪﺍﺩ ۲۱۳۲۵۵ ﻧﻔــﺮ شهید ﮐﻪ ﺷــﺎﻣﻞ؛
۱۵۵۰۸۱ ﻧﻔﺮ ﺩﺭ ﺩﺭﮔﯿﺮﯼ ﻣﺴﺘﻘﯿﻢ ﺑﺎ ﺩﺷﻤﻦ،
۱۶۱۵۴ ﻧﻔﺮ ﺩﺭ ﺣﻤﻼﺕ ﺩﺷﻤﻦ ﺑﻪ ﺷﻬﺮﻫﺎ،
۱۱۸۱۴ ﻧﻔﺮ ﺩﺭﺣﻮﺍﺩﺙ ﻣﺘﻔﺮﻗﻪ
ﻭ ﺳﺎﯾﺮ ﻣﻮﺍﺭﺩ ۹۸۸۹ ﻧﻔﺮ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ .
ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺁﻣﺎﺭ ﺗﻌﺪﺍﺩ ۱۵۵۲۵۹ ﻧﻔﺮ ﻣﺠﺮﺩ،
ﺗﻌﺪﺍﺩ ۵۵۹۹۶ ﻧﻔﺮ ﻣﺘﺄﻫﻞ،
ﺗﻌﺪﺍﺩ ۷۰۵۴ ﻧﻔﺮ ۱۴ ﺳﺎﻟﻪ ﻭ ﮐﻤﺘﺮ،
ﺗﻌﺪﺍﺩ ۶۵۵۷۵ ﻧﻔﺮ ﺑﯿﻦ ۱۵ ﺗﺎ ۱۹ ﺳﺎﻟﻪ،
ﺗﻌﺪﺍﺩ ۸۷۱۰۶ ﻧﻔﺮ ﺑﯿﻦ ۲۰ ﺗﺎ ۲۳ ﺳﺎﻟﻪ،
ﺗﻌﺪﺍﺩ ۲۲۷۰۳ ﻧﻔﺮ ﺑﯿﻦ ۲۴ ﺗﺎ ۲۹ ﺳﺎﻟﻪ،
ﺗﻌﺪﺍﺩ ۳۰۸۱۷ ﻧﻔﺮ ۳۰ ﺳﺎﻟﻪ ﻭ ﺑﺎﻻﺗﺮ ﺑﻮﺩﻩ
ﺳﭙﺎﻩ ﭘﺎﺳﺪﺍﺭﺍﻥ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺍﺳﻼﻣﯽ:
ﮐــﺎﺩﺭ: ۲۳۱۹۹ ﻧﻔﺮ
ﺳﺮﺑﺎﺯ: ۱۶۷۳۸ ﻧﻔﺮ
ﺍﺭﺗﺶ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ:
ﮐــﺎﺩﺭ: ۹۰۸۹ ﻧﻔﺮ
ﺳﺮﺑﺎﺯ: ۳۶۹۶۵ ﻧﻔﺮ
ﻧﯿﺮﻭﯼ ﺍﻧﺘﻈﺎﻣﯽ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ:
ﮐــﺎﺩﺭ: ۲۹۲۶ ﻧﻔﺮ
ﺳﺮﺑﺎﺯ: ۵۶۷۲ ﻧﻔﺮ
ﺷﻐﻞ ﺁﺯﺍﺩ: ۳۱۶۷۴ ﻧﻔﺮ
ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯ: ۳۲۲۷۵ ﻧﻔﺮ
ﺩﺍﻧﺸﺠﻮ: ۲۶۰۸ ﻧﻔﺮ
ﺭﻭﺣﺎﻧﯽ: ۲۷۴۲ ﻧﻔﺮ
ﺑﯿﮑﺎﺭ: ۶۱۲۸ ﻧﻔﺮ
ﺩﻭﻟﺘﯽ : ۲۶۲۹۳ ﻧﻔﺮ
ﺑﺴﯿﺞ ﻭﯾﮋﻩ: ۲۳۲۹ ﻧﻔﺮ
ﺧﺎﻧﻪ ﺩﺍﺭ : ۳۱۳۶ ﻧﻔﺮ
ﮐﻮﺩﮎ : ۲۹۰۶ ﻧﻔﺮ
ﻏﯿﺮ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ: ۴۵۶۴ ﻧﻔﺮ
ﺟﻤـــﻊ ﮐــﻞ : ۲۱۳۲۵۵ ﻧــﻔﺮ …
ﺁﯾﺎ ﻣﯿﺪﺍﻧﯿﺪ:
ﺷﺮﻭﻉ ﺟﻨﮓ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻭ ﻋﺮﺍﻕ ﺍﺯ ﺗﺎﺭﯾﺦ
۱۳۵۹/۶/۳۱ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ .
ﺁﯾﺎ ﻣﯿﺪﺍﻧﯿﺪ:
ﻋﺮﺍﻕ ﺑﺎ ۱۲ ﻟﺸﮕﺮ ﺯﺭﻫﯽ، ﻣﮑﺎﻧﯿﺰﻩ، ﭘﯿﺎﺩﻩ ﻭ ۳۶ ﺗﯿﭗ ﻣﺴﺘﻘﻞ ﺍﺯ ۳ ﻣﺤﻮﺭ
‏( ﺟﻨﻮﺑﯽ؛ ﻣﯿﺎﻧﯽ؛ ﺷﻤﺎﻟﯽ‏) ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺣﻤﻠﻪ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ .
ﺁﯾﺎ ﻣﯿﺪﺍﻧﯿﺪ:
ﻋﺮﺍﻕ ﺑﺎ ﻣﺎﺷﯿﻦ ﺟﻨﮕﯽ
۵۴۰۰ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﺗﺎﻧﮓ،
۴۰۰ ﻗﺒﻀﻪ ﺗﻮﭖ ﺿﺪﻫﻮﺍﺋﯽ،
۳۶۶ ﻓﺮﻭﻧﺪ ﻫﻮﺍﭘﯿﻤﺎ،
۴۰۰ ﻓﺮﻭﻧﺪ ﻫﻠﯽ ﮐﻮﭘﺘﺮ،
ﺑﻪ ﺳﺮﺯﻣﯿﻦ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺣﻤﻠﻪ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ .
ﺁﯾﺎ ﻣﯿﺪﺍﻧﯿﺪ :
ﺟﻨﮓ ﺗﺤﻤﯿﻠﯽ ﻋﺮﺍﻕ ﺑﺮ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻃﻮﻻﻧﯽ ﺗﺮﯾﻦ ﻭ ﭘﺮﻫﺰﯾﻨﻪ ﺗﺮﯾﻦ ﻭ ﻭﺳﯿﻊ ﺗﺮﯾﻦ
ﺟﻨﮓ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ ‏( ۵ /۱ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺟﻨﮓ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺍﻭﻝ، ۲ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺟﻨﮓ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺩﻭﻡ ﺑﻮﺩﻩ
ﺍﺳﺖ ‏)
ﺁﯾﺎ ﻣﯿﺪﺍﻧﯿﺪ:
ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ۸ ﺳﺎﻝ ﺩﻓﺎﻉ ﻣﻘﺪﺱ
۱۹ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺑﺰﺭﮒ،
۱۹ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﻣﺘﻮﺳﻂ،
۱۲۵ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﮐﻮﭼﮏ،
ﺗﻮﺳﻂ ﺭﺯﻣﻨﺪﮔﺎﻥ ﺍﺳﻼﻡ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪ .
ﺁﯾﺎ ﻣﯿﺪﺍﻧﯿﺪ:
ﺟﻨﮓ ﺗﺤﻤﯿﻠﯽ ﻋﺮﺍﻕ ﺑﺮ ﺍﯾﺮﺍﻥ ۲۸۸۷ ﺭﻭﺯ ‏( ۹۶ ﻣﺎﻩ‏) ﻭ ۸ ﺳﺎﻝ ﻃﻮﻝ ﮐﺸﯿﺪﻩ
ﺍﺳﺖ .
ﺁﯾﺎﻣﯿﺪﺍﻧﯿﺪ :
ﺩﺭﻃﻮﻝ ﻧﺒﺮﺩ ۸ ﺳﺎﻝ ﺩﻓﺎﻉ ﻣﻘﺪﺱ ۱۰۰۰ ﺭﻭﺯ ﻧﺒﺮﺩ ﻓﻌﺎﻝ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ .
ﺁﯾﺎﻣﯿﺪﺍﻧﯿﺪ:
ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ۸ ﺳﺎﻝ ﺩﻓﺎﻉ ﻣﻘﺪﺱ:
۲۱۳ ﻫﺰﺍﺭ ﺷﻬﯿﺪ ،
۱۴۰ ﻫﺰﺍﺭ ﺟﺎﻧﺒﺎﺯ ،
۳۲۰ ﻫﺰﺍﺭ ﻣﺠﺮﻭﺡ ،
۴۰ ﻫﺰﺍﺭ ﻧﻔﺮ ﺁﺯﺍﺩﻩ
ﺁﯾﺎ ﻣﯿﺪﺍﻧﯿﺪ :
ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺟﻨﮓ ﺗﺤﻤﯿﻠﯽ ﻋﺮﺍﻕ ﺑﺮ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺗﻌﺪﺍﺩ ۷۲۳۶۳ ﻧﻔﺮ ﻋﺮﺍﻗﯽ ﺍﺳﯿﺮ ﻭ ﺗﻌﺪﺍﺩ
۳۹۵۱۴۸ ﮐﺸﺘﻪ ﻭ ﺗﻌﺪﺍﺩ ۳۶۶ ﻓﺮﻭﻧﺪ ﻫﻮﺍﭘﯿﻤﺎ ﻭ ۹۰ ﻫﻠﯿﮑﻮﭘﺘﺮ ﺳﺮﻧﮕﻮﻥ ﺷﺪﻩ
ﺍﺳﺖ .

ﺁﯾﺎ ﻣﯿﺪﺍﻧﯿﺪ:
ﺩﺭﻃﻮﻝ ۸ ﺳﺎﻝ ﺩﻓﺎﻉ ﻣﻘﺪﺱ:
۷ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺑﺎﺭﻣﺰ ﯾﺎ ﺍﻟﻠﻪ
۱۳ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺑﺎ ﺭﻣﺰ ﻣﺤﻤﺪ ﺭﺳﻮﻝ ﺍﻟﻠﻪ
۷ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺑﺎﻧﺎﻡ ﻋﻠﯽ
۱۳ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺑﺎ ﻧﺎﻡ ﺯﻫﺮﺍ
۱۱ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺑﺎ ﻧﺎﻡ ﺣﺴﯿﻦ
ﻭ ۸ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺑﺎ ﺭﻣﺰ ﯾﺎ ﺻﺎﺣﺐ ﺍﻟﺰﻣﺎﻥ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ.
ﺁﯾﺎ ﻣﯿﺪﺍﻧﯿﺪ:
ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ۸ ﺳﺎﻝ ﺩﻓﺎﻉ ﻣﻘﺪﺱ:
۴۵۰۰۰ ﺷﻬﯿﺪ ﻧﺎﻡ ﻣﺤﻤﺪ
۲۰۰۰۰ ﺷﻬﯿﺪ ﺩﺭ ﻧﺎﻣﺸﺎﻥ ﮐﻠﻤﻪ ﺍﻟﻠﻪ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﻧﺪ
۳۰۰۰۰ ﺷﻬﯿﺪ ﻧﺎﻡ ﻋﻠﯽ
۲۰۰۰ ﺷﻬﯿﺪ ﻧﺎﻡ ﺭﺿﺎ
۱۳۰۰۰ ﺷﻬﯿﺪ ﻧﺎﻡ ﺣﺴﯿﻦ
۵۴۰۰ ﺷﻬﯿﺪ ﻧﺎﻡ ﻋﺒﺎﺱ
۴۵۰۰ ﺷﻬﯿﺪ ﻧﺎﻡ ﺍﮐﺒﺮ
۳۵۰۰ ﺷﻬﯿﺪ ﻧﺎﻡ ﺍﺻﻐﺮ
۲۳۰۰ ﺷﻬﯿﺪ ﻧﺎﻡ ﻗﺎﺳﻢ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﻧﺪ
ﻭ ﺑﻘﯿﻪ ﻧﺎﻣﻬﺎﯼ ﻣﻄﻬﺮ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﻧﺪ …
ﺁﯾﺎ ﻣﯿﺪﺍﻧﯿﺪ :
ﺍﺯ ۲۱۳ ﻫﺰﺍﺭ ﺷﻬﯿﺪ؛
۱۷۱۲۳۵ ﻫﺰﺍﺭ ﺷﻬﯿﺪ ﺩﺭﺧﻂ ﻣﻘﺪﻡ،
۱۶۸۷۰ ﻧﻔﺮ ﺑﺮﺍﺛﺮ ﺣﻤﻼﺕ ﻫﻮﺍﺋﯽ ﻭ ﺗﻮﭘﺨﺎﻧﻪ
ﻭ ﺑﻘﯿﻪ ﺩﺭ ﻣﮑﺎﻧﻬﺎﯼ ﺩﯾﮕﺮ ﺍﺯ ﺟﺒﻬﻪ ﺑﻪ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺭﺳﯿﺪﻩ ﺍﻧﺪ …
ﺁﯾﺎ ﻣﯿﺪﺍﻧﯿﺪ:
۴۴ ﺩﺭﺻﺪ ﺷﻬﺪﺍ ﺳﻦ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺯ ۱۶ ﺗﺎ ۲۰ ﺳﺎﻝ
۳۰ ﺩﺭﺻﺪ ﺍﺯ ۲۱ ﺗﺎ ۲۶ ﺳﺎﻝ
۸ ﺩﺭﺻﺪ ۲۶ ﺗﺎ ۳۰ ﺳﺎﻝ
۱۸ ﺩﺭﺻﺪ ﺑﺎﻻﯼ ۳۰ ﺳﺎﻝ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﻧﺪ …

مصطفوی
هنوز نظری ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ثبت نظر به عنوان مهمان.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

چون شر پدید آمد و بر دست و پای بشر بند زد، و او را به غارت و زندان ظالمانه خود برد، اندیشه نیز بعنوان راهور راه آزادگی، آفریده شد، تا فارغ از تمام بندها، در بالاترین قله های ممکن آسمانیِ آگاهی و معرفت سیر کند، و ره توشه ایی از مهر و انسانیت را فرود آورد. انسان هایی بدین نور دست یافتند، که از ذهن خود زنجیر برداشتند، تا بدون لکنت، و یا کندن از زمین، و مردن، بدین فضای روشنی والا دست یافته، و ره توشه آورند.

نظرات کاربران

- یک نظز اضافه کرد در  کم هزینه ترین پایان بر ضعیف ت...
«سقوط مشکوک» بالگرد رئیس‌جمهوری ایران؛ چرا روایت رئیس دفتر او بر ابهامات حادثه می‌افزاید؟ ابهامات رو...
- یک نظز اضافه کرد در  کم هزینه ترین پایان بر ضعیف ت...
«زندگی، جنگ و دیگر هیچ» داستان زندگی مردم ایران و سیاست‌های حاکم بر کشور محمدجواد مظفر مرحوم اور...