در این ساعات آخر سال کهنه دعا می طلبد

نوروز است و رسم و رسومات آن، که حتی در این ساعتِ تحویل سال اموات نیز مد نظرند، دیروز پنج شنبه آخر سال بود و روز اموات یا "روز اَلِفِه" که مردم به زیارت گذشتگان شتافتند و با خیراتی و یا گذاردن سبزه ایی بر قبرهای شان و با خواندن فاتحه ایی از آنان و جای خالی اشان یاد کردند.

اگرچه گذاشتن سبزه بر قبرها شاید منطقی به نظر نرسد که نمی رسد ولی آیا همه کارهای ما منطقی است که بر این کار خرده گرفت، این هم رسمی است از رسوم، که ما ریشه اش را نمی دانیم و طبق عادت انجامش می دهیم. خلاصه سال 1394 که دیگر سال کهنه اش می نامند ساعاتی بیش از عمرش نمانده و می رود تا این ساعات نیز به اتمام رسد.

در این ساعات بسیاری التماس دعا می گویند و این نشان از اعتقاد به استجابت دعا در این لحظات است، پس از ایزد توانا باید خواست تا این روزها و این ساعات را بر مردمی که به امید شادی شُگُونِ ساعتِ تحویل سال به انتظار نشسته اند، امن و امان قرار دهد، سفر مسافرین را بی خطر و سالی پر نعمت تر از سال کهنه را برای ملت رنج دیده ایران و همسایگان در خون تپیده مان تقدیر نماید. سال جدید را سال سزا دیدن ظالمین قرار دهد و مظلومین را از زیر یوغ خودکامگان خلاصی عنایت فرماید؛ برکت و سلامتی را افزون، جنگ افروزان را نابودی و صلح طلبان را زیادت نماید، آمین رب العالمین. 

 

+ نوشته شده در جمعه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۴ ساعت 20:16 شماره پست: 909 توسط سید مصطفی مصطفوی  | 

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
هنوز نظری ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ثبت نظر به عنوان مهمان.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

چون شر پدید آمد و بر دست و پای بشر بند زد، و او را به غارت و زندان ظالمانه خود برد، اندیشه نیز بعنوان راهور راه آزادگی، آفریده شد، تا فارغ از تمام بندها، در بالاترین قله های ممکن آسمانیِ آگاهی و معرفت سیر کند، و ره توشه ایی از مهر و انسانیت را فرود آورد. انسان هایی بدین نور دست یافتند، که از ذهن خود زنجیر برداشتند، تا بدون لکنت، و یا کندن از زمین، و مردن، بدین فضای روشنی والا دست یافته، و ره توشه آورند.

نظرات کاربران

- یک نظز اضافه کرد در  کم هزینه ترین پایان، بر ضعیف ...
سینای لاریجانی یک یادداشت در نه پست- قسمت پنجم حتماً که سه سال زمان کمی است برای داوری منصفانه‌ی یک ...
- یک نظز اضافه کرد در  کم هزینه ترین پایان، بر ضعیف ...
سینای لاریجانی یک یادداشت در نه پست- قسمت چهارم من اگر چه در این ایام چند متنی در تبلیغ پزشکیان نوشت...