هنر مذاكره و نبرد منطق و عقل در جنگ هاي نياكان ما ايرانيان

به نام خردمند ترين

 امروز نكته اي را دوستي اشاره نمود كه حيفم آمد آن را ثبت نكنمُ تا فراموشم نشود. اين دوست مي گفت يكي از پادشاهان ايران باستان (كه مردد بود داريوش كبير بوده يا كورش كبير) وقتي در مقابل سپاه رم و در مقابل قيصر رم قرار مي گيرد قيصر رم براي مباهات و فخر فروشي به پادشاه ايران عنوان مي دارد كه "ما (روميان) براي شرافت خود با شما نبرد مي كنيم و شما (ايرانيان) براي پول و ثروت".

در اينجا پادشاه ايران با يك جواب كوتاه اما موثر، اين شگرد تخريب شخصيت قيصر رم را اين چنين پاسخ مي دهد. "درست مي گوييد زيرا هر ملتي براي نداشته هاي خود مبارزه مي كند تا كه داراي آن شود و ما به پول ثروت نياز داريم."

آفرين به عقلای قوم که اين چنين كه در رويارويي با دشمن همچون گاوان بي مخ زومدار نبودند، و نبرد آنان با حريف از جنس عقل، خرد و زور به همراه هم بوده است.

دهلي نو 26/ مي/2010 

+ نوشته شده در چهارشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۹ ساعت 16:42 شماره پست: 61

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

ارتباطات انسانی شاید از بهترین شاخص های انسانیت ما انسان هاست، که تبلور آن در رویارویی تفکر و تبادل احساسات با دیگران حاصل می شود، امروزه فن آوری های جدید به کمک انسان آمده و شرایطی را فراهم نموده اند که بتوان به طور سریع و وسیع با هم در ارتباط باشیم، نوشته هایم در این سایت، سیاه مشق هایی است که در کلنجار با دل، به نوشته در آمده و لزوما درست و یا نادرست نیست.

کامنت ها

دوست خوبم جناب جلال میمندی در رابطه با این پست برایم نو...
مطالب مرتبط با این پست posted a comment in انصراف ظریف، عرصه سیاست ایران عرصه نجبا نیست
دکتر سعید زیباکلام: دومین سرگشاده به رهبری نظام سعید ز...