ایران یکی از ایالت های امریکا و یا جمهوری از جمهوری های فدراتیو روسیه
  •  

28 شهریور 1402
Author :  
کاریکاتور؛ پوتین : من به شما نیاز دارم که برای من بمیری

پیرامون این سخنِ سردار سلامی فرمانده سپاه پاسداران که عنوان داشت : "شاه ایران را ایالتی از ایالات آمریکا کرده بود" باید متذکر شد که گیرم این گزاره درست، و شاه چنین کرد، اکنون دیگر او، نظام و افراد تحت فرمانش نیستند؛ سردار! خود از این سخن خود عبرت گیرید، چرا که امروز روزِ شماست، و بترسید که کسانی هم درآیند و همچون شما، چنین مدعایی را در مورد سیاستگذاران امروز تکرار کنند که : "شما ایران را به یک جمهوری از جمهوری های خودمختار روسیه (همچون چچن و...) کاهش دادید و..."، و به رغم تمام موازینِ امنیت و منافع ملی، انقلاب، اسلام، انسانیت، اخلاق و... با متجاوز روس در اوکراین همراه و همگام شدید.

سردار معظم! طعنه به رقیب، شیرین، و لبخند رضایت را بر لبانِ مدعی می نشاند، اما روندِ تاریخ نشان داده است که اشتباهات بزرگ، توسط مدعیان بزرگ، همواره تکرار و بازتولید می شوند، چه کسانی که در تاریخ نمی توان یافت که لاف همراهی و خدمت به مردم می زدند، اما به ضدمردمی ترین سیستم ها در جهان تبدیل شدند؛ چه مدعیان آزادی و آزادیبخشی که، به دشمنان هرگونه بروز و تبلور آزادی تبدیل شدند، و چهره مستکبرین تمامیت خواه و مستبدِ سابق را، سپید کردند؛ چه اهالی قلم و تفکر که، به دشمنان سرسخت قلم و تفکر تبدیل شدند، و در ذیل حاکمیت آنان قلم و تفکر را جولانگاهی نبود؛ چه مبارزین انقلابی که وقتی به پیروزی رسیدند، و قدرت را از آن خود یافتند، در موضع قدرت، با هرگونه اشکال مبارزه و اعتراض علیه خود، با مشت های آهنین مقابله کردند، و بهای اعتراض در سیستم آنان دار شد؛ چه استقلال طلبانی که در موضع قدرت، به وابستگانی بی جیره و مواجب و دربست و دنباله رو دیگران تبدیل شدند و...

شاید در بین هموطنان فردی را نتوان یافت که، کشور خود را ذیل یک کشور دیگر تعریف شده، و یا وابسته بخواهد، از این لحاظ، به حتم در غلتیدن در دامن شرق و یا غرب، البته محکوم است، اما در صورت صحت این سخنِ جناب سردار سلامی، خود ایشان بهتر از هر ایرانی از نتایج این همکاری شاه با امریکا باخبرند، همکاری "آقای محمدرضا" با امریکا باعث شد که ایران در جایگاه مجهزترین کشور خاورمیانه، بعد از اسراییل، از لحاظ تجهیزات نظامی قرار گرفت، و حداقل ما رزمندگان شاهدیم که از اول تا آخر جنگِ خسارتبار هشت ساله با رژیم بعث عراق، از سلاح هایی سود جستیم که هدیه همین دوره همکاری پهلوی دوم با غرب و به خصوص امریکا بود.

در آستانه شروع این جنگ خسارتبار (در 31 شهریور 1359) باید اذعان دارم و شهادت دهم که، بارها و بارها وقتی به داشته های خود، در مقابله با ماشینِ جنگی روسی سازِ صدام می نگریستیم، به آینده نگری شاه باید اَحسن می گفتیم، که این آینده نگری او در زمان حاکمیتش، در آن روزهای سختِ نبردِ نابرابر، دستگیر و کمکیار ما رزمندگانِ این جنگ شد، و آنچه او برای ما بجای نگذاشت، نبودش چقدر برجسته و مشهود بود، در زمانی که ما حتی از دسترسی به سیم خاردار برای دفاع در مقابل متجاوز بعثی هم محروم بودیم، چقدر به موشک هایی نیاز داشتیم که شاه نخرید و ما را در مقابله با جنگ موشکی اسکادهای روسیِ صدام، کاملا بی دفاع گذاشت، زمانی که هر روزه شهر مقاوم دزفول و دیگر شهرهای کشور را موشک های اسکاد روسی شخم می زدند، و ما موشکی برای شلیک متقابل و بازدارنده نداشتیم، و... لذا حداقل رزمنده ایی چون سردار سلامی نباید بدین دستاوردهای همکاری شاه با غرب خرده گرفته و بدان طعنه زند! که خود بر دستاوردهای خیره کننده آن همکاری کاملا واقف و البته بهره مند بوده و هست.

و اگر او، این را حق خود می داند، این نکته را هم باید توجه کند که در غلتیدن در دامن روس ها نیز چقدر دردناک و خسارتبار است، وقتی که ایران در کنار کشورهایی دیکتاتور مسلک، و فاقد آزادی های اولیه، همچون کره شمالی و روسیه سفید، در جبهه ایی در کنار پوتین قرار گرفت، که بطلان این حضور حتی بر کودکان عرصه سیاست هم هویداست، و حال آنکه او را تجهیز و کمک نیز کنیم، و این طرف، دنیا هر روزه شاهد اخبار کشتار مردم ستمدیده، و مورد تجاوز قرار گرفته شده اوکراین باشد که گفته می شود، توسط پهپادهای ساخت ایران انجام می شود، پهپادهایی که در تهاجم تجاوزکارانه آشکار روسیه به خاک و مردم اوکراین بعنوان یک کشور مستقل، از آن استفاده گسترده می کنند، و بدین ترتیب دنیا و افکار عمومی جهان، ایران را در کنار متجاوزان می بیند و در اذهان جهانی نام ایران، همراه دیکتاتور روسیه، در جنایت و کشتار و تجاوز به اوکراین ثبت می شود.

قطعا برای هیچ آزادمرد و آزادزنی و از جمله ایرانیان که خود روزگاری در این روزهای آخر شهریور ماه مورد تجاوز قرار گرفتند، ایستادن در کنار متجاوزی همچون روسیه پذیرفتنی نیست، و این لحظات تلخ تاریخی در اذهان مردم جهان، ثبت می شود، و این لکه ننگ به دامن اتخاذ کنندگان چنین سیاستی ثبت خواهد شد، بی شک این حرکت از سوی آزادیخواهان، استقلال طلبان، طالبان کرامت و عزت انسانی، اخلاقمداران و... در تاریخ بشریت محکوم بوده و خواهد شد.

شراکت ایرانیان در تجاوز روسیه به اوکراین، و ایستادن در کنار دیکتاتور متجاوزِ متکبری همچون پوتین که از زمان فروپاشی شوروی حداقل این سومین تجاوز کرملین نشینانی چون او به مناطق پیرامونی اش می باشد، و تاریخ دنائت روس ها در حملات به چچن های معترض، گرجی ها و حمله اخیرش به مردم و خاک اوکراین را هرگز فراموش نخواهد کرد.

حال از جناب سردار سلامی باید پرسید، اگر شاه در کنار امریکا یک ارتش، تجهیزات نظامی خرید و بر جای گذاشت، شما در کنار متجاوز روس چه بدست خواهید آورد؟! البته تا کنون به غیر از ننگ و محکومیت ابدی، چند هواپیمای آموزشی "یاک"بدست ایران رسیده است، که پیش از این چنین هواپیمایی یادآور سقوط و شهادت وزیر راه کشورمان، جناب شهید دادمان و همراهانش است که در آتش این سقوط سوختند. 

بپا نبازی سردار!

که تاکنون هم، البته در این قمار رسوای همراهی شرقگرایانه ات، بازنده ایی،    

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 مصطفی مصطفوی

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظرات (9)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

چالش جدید دولت اوکراین؛ مردان دیگر انگیزه‌ای برای شرکت در جنگ ندارند

نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار ۰۵/۱۲/۲۰۲۳ - ۱۵:۵۰

دولت اوکراین و نیروهای مسلح این کشور طرحی را برای فراخواندن هزاران مردی که از ثبت نام برای شرکت در جنگ اجتناب کرده‌اند، به اجرا گذاشته‌اند. بر اساس این طرح، کسانی که حاضر نیستند به جبهه‌های نبرد با نیروهای روسیه بروند، با مجازات زندان روبرو خواهند شد.

بیست و یک ماه از نبرد سنگین ارتش اوکراین با نیروهای روسیه می‌گذرد و بسیاری از اوکراینی‌هایی که برای دفاع از میهن خود داوطلبانه به جبهه‌ها رفته بودند، اکنون یا به‌شدت خسته‌اند، یا مجروح شده‌اند و یا جان باخته‌اند. بسیاری از کسانی که اکنون باید جایگزین آنها شوند نیز ترجیح می‌دهند چنین کاری نکنند.

دولت اوکراین در تلاش برای متوقف کردن حملات روسیه آنهم در آستانۀ زمستان، دومین فراخوان بزرگ استخدام مردان ۲۷ تا ۶۰ ساله را منتشر کرده است. با این وجود، در میان مردان این کشور انگیزه کمتری برای ورود به جنگ دیده می‌شود و برخی از کسانی که پیش از این داوطلبانه جنگیدند نیز اکنون به ترک خدمت، حتی به بهای زندانی شدن فکر می‌کنند.

این سربازان در شبکه‌های اجتماعی می‌نویسند که پس از حدود دو سال جنگیدن آنهم در برخی از خونین‌ترین جبهه‌ها همچون باهموت، به شدت از نظر ذهنی خسته هستند و مرخصی‌های کوتاه مدتی که ارتش به آنها می‌دهد، حدود دو هفته در سال، نمی‌تواند راه حلی برای ذهن آشفته و آسیب‌های جسمی و روحی آنها باشد.

این سربازان خواستار انجام اصلاحات در ساختار ارتش اوکراین هستند تا به قول برخی از آنها «ارتش از یک زندان، به یک نهاد سازمان‌یافته برای دفاع از کشور در یک جنگ طولانی‌مدت تبدیل شود» و به آشفتگی‌های آن نیز پایان داده شود.

این اعتراضات باعث شد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز در جریان سخنرانی خود در اول دسامبر، اعلام کند که دولتش یک سیستم جدید بسیج نیرو را به اجرا خواهد گذاشت و برنامه‌ای را نیز برای تسکین نیروهایی که تقریباً دو سال است در حال جنگ هستند، در دست اجرا دارد.

«توطئه روسیه برای کنار زدن زلنسکی»؛ اطلاعات اوکراین مانع سفر و دیدار پوروشنکو با اوربان مجارستان شد
تعلل کنگره آمریکا در کمک به اوکراین؛ کاخ سفید: اگر اقدامی صورت نگیرد تا آخر ماه پولی نمی‌ماند
پایان ماه عسل سیاسی در اوکراین؛ شهردار کی‌یف زلنسکی را به «اقتدارگرایی» متهم کرد
تحقیقات و مصاحبه‌هایی که خبرنگار روزنامهٔ اسپانیایی‌ زبان «ال پائیس» طی ماه نوامبر در شهرهای مختلف اوکراین انجام داد نیز بار دیگر تایید کرد که بسیاری از جوانان اوکراینی «نمی‌خواهند به جنگ بروند.»

بطور مثال، در شهر لویو واقع در غرب اوکراین، یک کارمند پذیرش هتل به نام «استانیسلاو» ایدۀ رفتن به سربازی را رد می‌کند و می‌گوید: «چرا این همه مرگ و میر؟ برای حدود ۲۰ کیلومتر پیشروی؟ این کار معنایی ندارد.»

اشاره استانیسلاو به پیشرفتی است که ارتش اوکراین می‌گوید در جریان ضدحمله بزرگی که در ماه ژوئن در جبهه زاپوریژیا آغاز کرده، به دست آورده است. با این وجود در سه ماه اول حمله یعنی بین ماههای ژوئن تا اوت ۲۰۲۳ میلادی، بیشترین تلفات در میان نیروهای اوکراینی ثبت شد.


اگرچه آمار دقیق تلفات اوکراین در جریان این جنگ حدودا دو ساله مشخص نیست، اما منابع نظامی ایالات متحده در ماه اوت به نیویورک تایمز گفتند که تعداد سربازان مجروح اوکراین از آغاز تهاجم روسیه به این کشور، احتمالا به ۱۲۰ هزار نفر و شمار کشته شدگان اوکراین نیز به ۷۰ هزار نفر رسیده است.

با این وجود اکثر مردم اوکراین همچنان حامی تلاش‌های جنگی برای توقف تهاجم روسیه هستند و نظرسنجی‌هایی که توسط موسسه گالوپ در ماه اکتبر انجام شد نیز نشان داد که ۶۰ درصد اوکراینی‌ها به ایده «ادامه» جنگ تا زمانی که «پیروز شوند» متعهد هستند.

بر اساس گزارش گالوپ، از نظر ۹۱ درصد از پاسخ دهندگان، «پیروز شدن در جنگ» نیز به معنای اخراج نیروهای روسیه از تمام خاک اوکراین است.

پایان بسیج داوطلبانه
هتلی که استانیسلاو در آن کار می‌کند، در مرکز شهر «لویو» قرار دارد و آخر هفته‌ها، قبل از آغاز منع رفت و آمد در نیمه‌شب، بارها و مشروب‌فروشی‌های این منطقه مملو از جوانان است.

با این وجود او یک بار در ماه نوامبر شاهد بوده که چگونه یک گشت نظامی، گروهی از جوانان را به زور با یک ون با خود برده است.

«ال پائیس» می‌نویسد که در دو ماه گذشته، انتشار ویدئوهای چنین اتفاقاتی در شبکه‌های اجتماعی افزایش یافته است و بسیاری از منتقدان دولت نیز، کی‌یف را به سوء استفاده از قدرت متهم کرده‌اند.

اگرچه ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین اطلاعات روشنی از نیازهای نظامی این کشور منتشر نمی‌کند، اما برخی منابع نظامی اکتبر گذشته به «ال پائیس» گفتند که ارتش به حدود ۲۰۰ هزار سرباز جدید نیاز دارد.

به نوشتۀ این روزنامۀ اسپانیایی، ارتش اوکراین قدرتی ندارد که یک شهروند را مجبور به رفتن به سربازی کند بلکه این امر در صلاحیت ادارات مدنی اوکراین است. به این ترتیب که دفاتر کارگزینی این ادارات می‌توانند اعلامیه‌های جذب سرباز را از طریق پست برای افراد مشمول بفرستند یا آنها را شخصاً با مراجعه به در منازل این افراد، تحویل دهند.

پس از آن، اگر شخصی به طور مکرر از حضور در اداره کارگزینی (برای ثبت نام، اعلام وضعیت شخصی، انجام معاینات پزشکی و غیره) امتناع کرد، آنگاه یک پرونده قانونی علیه او باز می‌شود که می‌تواند به تعیین جریمه نقدی یا حبس بین دو تا پنج سال برای فرد مشمول سربازی منجر شود.

با این وجود گفته می‌شود که از آغاز فصل پاییز، بر شمار گشت‌های نظامی برای جذب سرباز افزوده شده است و در مقابل نیز بسیاری از مردان مشمول خدمت سربازی نیز ترجیح داده‌اند رفت و آمد خود را به مراکز عمومی کم کنند تا با چنین گشت‌هایی روبرو نشوند.

برخی نیز رفتاری مشابه روستیسلاو داشته‌اند. او که ۲۸ سال دارد، از سپتامبر گذشته همیشه با چکمه، ژاکت و کوله پشتی نظامی بیرون می‌رود. او یک سرباز نیست، اما معتقد است که با این ظاهر، سربازان دفتر استخدام در خیابان‌ها به او نزدیک نمی‌شوند.

حقوق نظامیان شرکت کننده در جنگ در مقایسه با میانگین دستمزد در اوکراین بالاست و بسته به میزان خطر و مسئولیت هر فرد، از ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در ماه متغیر است. با این حال، آنهایی که در حلقۀ دوستان خود سربازانی دارند، همه این پیشنهاد را می‌شنوند که بهتر است هر کاری ممکن است انجام دهند تا به خدمت سربازی نروند.

به همین دلیل است که در میان مردان اوکراینی، افراد زیادی دیده می‌شوند که یا در جایی پنهان شده‌اند و یا به گونه‌ای کشور را ترک کرده‌اند؛ آنهم در حالی که اکثر مردان اوکراینی بین ۱۸ تا ۶۰ سال سن، اجازه خروج از کشور را ندارند.

الکساندر که ۲۷ سال دارد، یکی از مشمولین سربازی است و نگران است که دیر یا زود به خدمت فراخوانده شود. او می‌گوید: «من در ماه مه به نتیجه جنگ خوشبین بودم و در آن زمان می‌خواستم به ارتش بپیوندم. اما هیچ پیشرفتی حاصل نشد و اگر به جبهه می‌رفتم، درگیر جنگی می‌شدم که پایانی ندارد. این مانند گذراندن سال‌ها حبس است، بدون اینکه بدانم چه زمانی دوباره آزاد خواهم شد.»

This comment was minimized by the moderator on the site

‍ (http://axnegar.fahares.com/axnegar/d1dca817e7c90caad438e.jpg) این پوتین لامذهب را من خوب می‌شناسم حاج آقا توکل.اگر روی لبه صندلی نشسته به خاطر آموزش کمونیستی در مدارس شوروی است.بچه‌ها مجبور بودند روی لبه نیمکت بنشینند،حق نداشتند دستشون رو زیر چانه بگذارند یا قوز کنند.بر حسب عادت است.اگر گفته دوست داره پسرخوانده آقا بشه این هم به خاطر آموزش هایی است که طی ده سال کار در کا‌گ‌ب دیده.در کا‌گ‌ب به افسران ارشدی مثل پوتین یاد داده بودند که طرف مقابل(سوژه) را خوب روانشناسی کند و حرفی را به او بزند که بیشترین تاثیر را روی او بگذارد.مثلا بگوید شما مرا به یاد عیسی مسیح میندازید یا این قرآن قدیمی را که دیدم یاد شما افتادم و آن را حالا برایتان هدیه اوردم..یک مثال بزنم.اولین بار که جرج بوش(معروف به بوش پسر)،با پوتین ملاقات کرد پوتین قضیه صلیبش را پیش کشید.او که می‌دانست بوش یک نومسیحی معتقد و چه بسا خرافاتی است به دروغ او گفت «این صلیبی را که من به گردنم انداختم می‌بینی؟این را مادرم موقع غسل تعمید مخفیانه در زمان کمونیست ها به من داده بود.این صلیب چند سال پیش توی آتش سوزی ویلایم در حال سوختن بود که من زدم به دل آتش و دود و آن را نجات دادم و از آن موقع به بعد‌ همیشه به گردنم است.»می‌گویند بوش احمق از فرط احساس به گریه افتاد و به پوتین گفت:«ولادیمیر شک نکن که این یک داستان صلیب است و تو نظر کرده عیسی مسیح هستی» می‌گویند کوندالیزا رایس وزیر خارجه که در صحنه حضور داشت از فرط حماقت رییسش نزدیک بود پس بیفتد.
بله ،حاجی‌جان از آن موقع به بعد جرج بوش شد طلبه ولادیمیر پوتین و به هر ساز او،البته در حد مقدورات،رقصید.خلاصه پوتین به پشتوانه علم روانشناسی که در کا‌گ‌ب خوانده است،استاد افسانه بافی است و می تواند هر کسی را خام کند و مثل موم در مشتش بگیرد.او توانست دل رییس جمهور آمریکا و خیلی های دیگر را به دست آورد و حداکثر سو استفاده را از آنها بکند.حاجی جان این را گفتم که بدانی طرف هفت خط روزگار است و خوب بلد است چطوری قاپ طرف مقابل را بدزدد.از ما گفتن از شما هم نشنیدن حاجی.
بیژن اشتری
Instagram (https://www.instagram.com/p/C0NKnNCq75m)
@bijan_ashtari

آیت‌الله توکل، عضو مجلس خبرگان: پوتین به رهبری گفت من را به عنوان فرزند خودتان قبول کنید
پوتین وقتی پیش رهبری می آید، روی لبه مبل می‌نشیند، بیت رهبری پشتی هم نمی‌دهد

آیت الله توکل عضو مجلس خبرگان: عجیب این است که پوتین که با دنیا با اقتدار صحبت می‌کند، پا روی پا می‌اندازد و به دنیا اعتنا نمی‌کند، وقتی پیش رهبری می‌آید، روی لبه مبل می‌نشیند، دست‌ها را روی پا می‌گذارد، مؤدبانه با امام و رهبری صحبت می‌کند -بیت رهبری پشتی هم نمی‌دهد- بعد می‌گوید من را به عنوان فرزند خودتان قبول کنید.
کسی که سیاستمدار دنیا است، به رهبری می‌گوید من را به عنون فرزند خودتان قبول کنید! حالا این بچه‌مَچه‌هایی که دو سه ورق سیاسی خواندند، دارند نظر می‌دهند که در چین یا در ایران و یا در آذربایجان چرا چنین کارهایی را می‌کنند. اینها نمی‌فهمند، ما چه‌کارشان کنیم؟! از سیاست بی‌خبرند و حالی‌شان نیست که کجا به کجاست.

This comment was minimized by the moderator on the site

آیا شعار نه جنگ نه مذاکره نوعی درجا زدن و آب رفتن تدریجی ثروت عمومی مملکت نیست؟

امیدفراغت روزنامه‌نگار

استراتژی نه جنگ نه مذاکره زمانی ارزش افزوده اقتصادی، سیاسی و ... برای مملکت  تولید می‌کند که سیاست‌های کلان نظام بر پایه و اساس تعامل متوازن با غرب و شرق باشد.

سیاست نگاه به شرق با چاشنی آمریکا‌ستیزی، تئوری نه جنگ نه مذاکره را بسیار هزینه‌ زا کرده است. چرا که وقتی قرار است به شعار نه جنگ و نه مذاکره، ما به ازای بیرونی بدهند، قاعدتا باید تمام هزینه‌های مادی و معنوی آن را پرداخت کنند.

سوال این‌ است آیا با وجود این‌که دنیای غرب نیروهای نیابتی در عراق، سوریه، یمن، لبنان و ...را به جمهوری‌اسلامی اتصال داده‌اند، استراتژی نه جنگ نه مذاکره، منافع ملی یا ملت ایران را تامین می‌کند؟

آیا ادبیات سیاسی آمریکا‌ستیزی و ادبیات ۴۴ ساله محو اسرائیل که به تعبیری تبدیل به زیربنای سیاست‌خارجی جمهوری‌اسلامی شده، با شعار نه جنگ و نه مذاکره تناسب دارد؟

برای مثال وقتی حمله ۷ اکتبر حماس به اسرائیل، باعث و بانی حضور ناو غول پیکر آیزنهاور آمریکا به منطقه و همچنین اتحاد و یکپارچگی جهان غرب در راستای حمایت از منافع اسرائیل و تهدید جدی حامیان حماس شد و ناگزیر مسئولان‌جمهوری‌اسلامی و همچنین حزب‌الله‌لبنان تاکید موکد کردند که هیچ ارتباطی با حمله حماس به اسرائیل نداشتند. از آن طرف حملات گاه و بیگاه شبه نظامیان حوثی‌های یمن و همچنین شبه نظامیان عراقی و ... به نیروهای آمریکایی که به نوعی تحت عنوان نیروهای‌نیابتی به جمهوری‌اسلامی ربط می‌دهند، آیا با شعار نه جنگ نه مذاکره در تناسب است؟

البته ناگفته نماند به دلیل مذاکرات پنهان جمهوری‌اسلامی که نمونه دورتر آن، مذاکرات مستقیم برجامی با دیپلمات‌های آمریکایی و همچنین سفر اخیر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری‌اسلامی بعد جنگ حماس و اسرائیل به نیویورک، به شعار و استراتژی نه به مذاکره، خدشه جدی وارد آمده است!

پس وقتی دنیای غرب چه درست و چه نادرست، شبه‌نظامیان کشورهای منطقه مثل عراق لبنان یمن سوریه و ...را در قالب نیروهای نیابتی به جمهوری‌اسلامی ربط می‌دهند، آیا مسئولان‌جمهوری‌اسلامی نباید نسبت به شعار یا استراتژی نه به جنگ و نه به مذاکره، تجدید نظر تمام و کمال کنند؟

حرف پایانی و مهم این‌که مسئولان‌ به ملت ایران پاسخ بدهند سیاست‌خارجی نه جنگ و نه مذاکره، در فضایی که ذهنیت تامین منافع مادی شبه نظامیان مستقر در منطقه تحت عنوان نیروهای نیابتی به جمهوری‌اسلامی، ربط داده شده، چه آورده‌ای برای اقتصاد و معیشت مردم ایران داشته است؟

آیا شعار نه جنگ و نه مذاکره با وجود واقعیت‌هایی که در مقابل دیدگان جامعه امروز ایران قرار گرفته‌ و به تعبیری منافع ملت ایران در عرصه‌های مختلف زیستی را تامین نکرده، نوعی سکون، درجا زدن و آب‌رفتن تدریجی ثروت عمومی مملکت نیست؟

@Roshanfkrane

This comment was minimized by the moderator on the site

روسیه کودکان اوکراینی ربوده شده را به خانواده‌هایشان بازمی‌گرداند

چهار کودک اوکراینی ۲ تا ۱۷ ساله را که روسیه در جریان جنگ ربوده بود، به خانواده خود بازمی‌گردند.
این یک طرح آزمایشی برای بازگرداندن هزاران کودک ربوده شده توسط روسیه از زمان حمله سال گذشته آن کشور به اوکراین است.
بازگرداندن این کودکان در پی میانجیگری قطر انجام می‌شود و اوکراین می‌گوید که روسیه حدود هفتصد هزار کودک را ربوده است.
در ماه مارس، دادگاه کیفری بین‌المللی حکم بازداشت ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور و یکی از مقامات او را صادر کرد.
https://bbc.in/3Q0XNDH

This comment was minimized by the moderator on the site

ویرایش‌ذهن | شهاب‌الدین حائری شیرازی, [10/10/2023 11:01 PM]
جعبه سیاه خونریزی هولناک حماس
شهاب‌الدین حائری شیرازی
اخیرا زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین گفته است گروه جنگجویان روس واگنر در آفریقا به آموزش حماس پرداخته.
با در نظر گرفتن نکته فوق می‌توان دست روسیه را در صحنه گردانی حماس بهتر مشاهده نمود.
حماس اگر قرار بود اسرائیل را تحت فشار قرار دهد و قدرت‌نمایی کند کافی بود تعدادی از نظامیان اسرائیلی را کشته و اسیر نماید اما اگر هدف‌گذاری حمله حماس تحریک نمودن اسرائیل برای به نابودی کشاندن غزه و متعاقب آن به میدان کشیدن ایران و دیگر ملل مسلمان باشد برای دفاع از فلسطین، بایست حمله توأم با ددمنشی باشد تا برخورد اسرائیل را بسیار وحشیانه و حیثیتی نماید.
تا اسرائیل ببیند برای بقاء خود بایست وارد یک جنگ تمام عیار شود با حماس و حامیانش.
نتیجه ومنفعت این تحریک و ریخته شدن خون هزاران انسان بی‌گناه اما چیزی نیست مگر به حاشیه کشیده شدن جنگ روسیه و اکراین.
غرب نمی‌تواند در یک آن، هم در اکراین با روسیه بجنگد و هم با ایران در خاورمیانه.


این جنگ جنگ روسیه است نه فلسطین [10/10/2023 11:38 PM]

شهاب‌الدین حائری شیرازی
منافع ملی ما اخیرا و در قضیه ارسال پهپاد به روسیه یک بار بصورت خسارت‌بار پای منافع ملی روسیه قربانی شد و به دشمنی اروپا وناتو با ما انجامید‌.
دوستی دیرین ایران و اروپا که اتفاقا ریشه در دشمن مشترکی به نام ترکیه عثمانی داشت و به عهد شاه‌عباس می‌رسید امروز بیش از همیشه در تنگنای ژئوپولوتیک زنگزور به کارمان می‌آمد اما امروز سر همان پهپادها اروپا دشمن خونی ما شده.
پیش از آن در زمانی که غرب اماده بازگشت به برجام بود با امتناع از بازگشت به برجام و در عمل وارد نکردن گاز و نفت ما به مسیر فروش عادی به بهانه زمستان سرد اروپا، پس از حمله روسیه به اکراین بار دیگر منافع ملی ما پای روسیه قربانی شده بود.
این بار اگر دامنه جنگ در خاورمیانه گسترش یابد تا خطر از روسیه در جنگ اوکراین برداشته شود، کل مملکت قربانی منافع ملی روسیه می‌گردد.
علت هم واضح است از یک طرف غرب ستیزی افراطی و فاقد منطق و از طرف دیگر نفوذ ایادی روسیه در سطوح بالای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی ایران دائما منافع ملی ما را به قربانگاه روس می‌برد.
در مسئله حمله‌خونین حماس به اسرائیل، به گونه‌ای رفتار شد که اسرائیل را به خونین‌ترین اقدامات بکشاند تا حمایت نظامی ایران را منطقی جلوه دهد تا جنگ ایران و اسرائیل آغاز گردد و روسیه بی‌سر و صدا با یک تفاهم نامه از جنگ اکراین که دارد ماشین جنگی‌اش را بی دردسر نابود می‌کند خلاص شود.
این چه نگاه دگم و نابودگری‌است که بر سیاست ایران سایه افکنده و تا همه تاب وتوان مملکت را نابود نکند دست بردار نیست.
این چه کابوس شومی است.
https://t.me/virayeshe_zehn

This comment was minimized by the moderator on the site

مناقشه قره‌باغ؛ پاشینیان: متحدان سابق ارمنستان به تعهدات عمل نکردند

به گفته یکی از رهبران جدایی‌طلب قره‌باغ کوهستانی، ساکنان ارمنی‌تبار این منطقه از بیم پاکسازی نژادی و به دلیل آنکه نمی‌خواهند تحت حاکمیت آذربایجان زندگی کنند، به ارمنستان خواهند گریخت.
نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز یکشنبه در کنایه‌ای آشکار به روسیه اتحاد‌های فعلی کشورش برای پیشبرد اهداف ملی و منطقه‌ای را «بی‌اثر» خواند.
این سخنان در حالی از سوی سران یکی از متحدان دیرین روسیه ایراد می‌شود که جمهوری آذربایجان در پی تهاجم برق‌آسای سه‌شنبه گذشته خود تقریبا تسلط کاملی بر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی پیدا کرده است.
آقای پاشینیان که به دلیل نحوه مدیریت بحران قره‌باغ از سوی اپوزیسیون کشورش به شدت تحت فشار قرار دارد در نطقی تلویزیونی گفت: «سیستم‌های امنیتی خارجی که ارمنستان با آنها مرتبط است، در حفاظت از امنیت و منافع کشور ناکارآمد بوده‌اند.»
بیشتر بخوانید: https://bitly.ws/Vy4h

This comment was minimized by the moderator on the site

کاسبان دفاع مقدس

اینکه ما خالقان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس روایتگر چرایی و چگونگی واقعیت میدانی انقلاب و جنگ باشیم ضرورتی از یاد رفته نیست اما شاید پرهیزی عالمانه و عامدانه بازماندگان انقلاب و جنگ باشد. امتناع دردمندانه که ریشه در تلخی واقعیات سخت وجانسوز دارد. اینکه نوجوانان جوانان شاغل به تحصیل باید مسئولیت نظامیان را مقابل دشمن تا دندان مسلح به دوش می کشیدند. اما ایکاش می فهمیدند روایتگری ارزش‌های اخلاقی دفاع مقدس در باستان شناسی نمایشی چند گونی پاره و روضه خوانی بر شن و ماسه نیست که فوران شهوت قدرت و ثروت فرماندهان و مدعیان منصب نشین برای پوچ انگاری ارزشهای ادعایی دفاع مقدس کفایت است. فرماندهان دیروزی که بسیاری امروزه به نماد فساد و چپاول کشور می مانند.
اینکه مقام معظم رهبری بر خانواده های دارای چند شهید و جانباز و رزمنده اشاره فرمودند قطعاً اشاره به بخشی از واقعیت جنگ بسیار دشوار هشت ساله است اما حتماً همه قصه نیست و می توانستند از خانواده های بی شرافت و بی غبرت پر جمعیت هم بگویند که علی رغم در اختیار داشتن مناصب ابدی قدرت و ثروت هرگز شراف حضور در دفاع مقدس را نداشتند. خانواده هایی که جز تولید مثل گسترده و توزیع منصب حاکمیتی و ثروت هیچ نکردند و حتماً امروز از مهمترین مدعیان صف اول ترویج ارزش‌های دفاع مقدس هم هستند.
اینکه مدام بر طبل دروغین تکریم پیشکسوتان دفاع مقدس بکوبند دستاوردی جز گسترش فرهنگ دروغ و تملق نیست در حالیکه هیچ شرافتمندی در مدیریت کشور بر عدم افزایش حقوق دریافتی والدین شهدای معظم دفاع مقدس طی دو سال گذشته اعتراض نکرده است. یعنی در مقامات ایران هیچ شرافتمندی نیست که از دغدغه تامین معیشت روزمره والدین شهدای دفاع مقدس برخوردار باشد.
اینکه شکست پی در پی عملیات‌های مملو از حماقت در طراحی و فرماندهی عملیات را به دشمن نسبت دهند راه بجایی نخواهد برد اما حداقل رزمندگان لشکر ۲۷ محمد رسول الله به خوبی به یاد دارند مشتی جاهل آلوده به شهوت فرماندهی را که با سنگ چین نمودن نقشه عملیات والفجر مقدماتی بر بدنه تپه مرتفع پشت دوکوهه نسبت به توجیه عملیاتی منطقه برای گردانها اقدام کردند طرح عملیاتی که از فاصله چند کیلومتری قابل مشاهده بود. عملیات والفجر مقدماتی اسفند ۱۳۶۱ که در لحظه و نقطه شروع به قتلگاه بسیاری از گردانهای عملیاتی مبدل شد. فرماندهانی که در نهایت بی شرافتی و بی غیرتی در زمین صبحگاه دوکوهه حضور یافته و در نهایت پستی و رذالت شکست فاجعه بار عملیات را به غرور رزمندگان بسیجی نسبت دادند. شکست فاجعه باری که به فاصله کوتاه در عملیات والفجر یک اردیبهشت ۱۳۶۲ تکرار و دوکوهه را سیاه پوش کرد.
اینکه مقام معظم رهبری فرمودند من سندی ندیدم اما می گویند آمریکا مشوق عراق برای حمله به ایران بود حتماً در کنار دهها ادعای دیگر میتواند قابل بررسی باشد اما حتماً فرمایش رهبری مورد نظر آیت الله منتظری رئیس دیوان عالی کشور (دادستان سابق کل کشور) نیست که در اظهارات امروز فرمودند با تصور اظهار نظر کردن و شایعه پراکنی از مصادیق مجرمانه تحت عنوان تشویش اذهان عمومی است.
اینکه چرا همه علی الخصوص شوروی با تمام توان مسئولیت تجهیز گسترده هشت ساله ارتش عراق علیه ایران را عهده دار شد یا آمریکا و برخی دیگر در حمایت از عراق علیه ایران به شوروی پیوستند حرف جدیدی نیست اما مقامات شوروی بارها به مقامات ایران متذکر شده بودند که حمایت تام شوروی از عراق مابه ازاء همراهی ایران با آمریکا در تجهیز و حمایت گروه‌های جهادی افغانستان علیه ارتش شوروی است یا مقامات آمریکایی بارها اعلام کرده بودند که برای مقابله عراق نحت نفوذ شوروی مایل و حاضر به حمایت از ایران هستند چنانکه حضور مک فالین مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا با یک هواپیما تجهیزات ویژه نظامی در فرودگاه مهرآباد به همین معنا بود اقدامی که توسط حزب الله لبنان و جریان مهدی هاشمی معدوم مورد جنجال قرار گرفته و ناکام ماند. ۲۹شهریور
https://t.me/Khabar_Naghde

This comment was minimized by the moderator on the site

سرگئی شویگو در تهران؛ وزارت دفاع روسیه: این سفر مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور است
شویگو در تهران
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار ۱۹/۰۹/۲۰۲۳ - ۱۶:۳۹•به روز شده در ۱۶:۴۶

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز سه‌شنبه برای یک سفر رسمی وارد ایران شد که «گامی مهم» برای همکاری نظامی بین مسکو و تهران محسوب می‌شود. این در حالی است که ایران متهم به فروش پهپادهای انتحاری مورد استفاده ارتش روسیه در جنگ اوکراین است.
این نخستین سفر وزیر دفاع روسیه به تهران پس از حمله به اوکراین در فوریه سال گذشته است.
سرگئی شویگو در مقر ستاد کل نیروهای مسلح ایران که سرلشکر محمد باقری، ریاست آن منتظر وی بود مورد استقبال قرار گرفت.
هیات روسی طبق گفته مقامات این کشور در این سفر دیدارهایی با فرماندهان ارشد نظامی ایران خواهند داشت.
وزارت دفاع روسیه می‌گوید که، این سفر به تقویت روابط نظامی روسیه و ایران کمک خواهد کرد و به مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های دو کشور تبدیل خواهد شد.
ایران از سوی غرب متهم است که تعداد بسیار زیادی پهپاد شاهد-۱۳۶ را به ارتش روسیه تحویل داده است با این حال تهران این موضوع را رد می‌کند.
طبق گزارش رسانه‌های ایران، توسعه دیپلماسی دفاعی، گسترش همکاری‌های دو جانبه و همچنین مقابله با تهدیدات مشترک و تروریسم بین المللی از جمله محورهای اصلی این دیدار محسوب می‌شود.
مسکو و تهران مشمول تحریم‌های بین‌المللی هستند با این حال در طول سال گذشته آن‌ها روابط نزدیکی در چندین بخش از جمله در بخش همکاری نظامی و انرژی ایجاد کرده‌اند.
حمله ۳۲ «پهپاد انتحاری شاهد» به کی‌یف؛ اوکراین: ۲۵ پهپاد را منهدم کردیم
کی‌یف: پدافند هوایی اوکراین ۲۲ پهپاد شاهد ایرانی را سرنگون کرد
ایران در ماه مارس گذشته اعلام کرد که قرارداد خرید جنگنده سوخو-۳۵ از روسیه منعقد شده است. ایالات متحده در ماه مه تایید کرد که دو کشور در حال «توسعه مشارکت دفاعی خود» هستند.
ایران از ابتدای سال جاری میلادی با هدف کاهش انزوای خود از طریق پیوند نزدیک‌تر با روسیه و چین با همسایگان عرب خود آشتی کرده و در صحنه دیپلماتیک بسیار فعال بوده است.
جنگنده آموزشی یاک ۱۳۰ (Yak-۱۳۰) اخیرا وارد ایران و تحویل نیروی هوایی ارتش شده است.
یاک ۱۳۰ یک هواپیمای پیشرفته آموزشی-رزمی است که توسط شرکت یاکولوف روسیه طراحی و تولید شده است.
طبق گزارش رسانه‌های ایران این هواپیما بنا به سفارش ارتش روسیه برای جایگزینی با جت‌ آموزشی ال ۳۹ طراحی شده و قابلیت‌های پرواز با هواپیماهای نسل ۴++ مانند سوخو ۳۵ و نسل ۵ مانند سوخو ۵۷ را فراهم می‌کند.

  
This comment was minimized by the moderator on the site

در زمانی که مجمع عمومی سازمان ملل محل تقابل شرق و غرب است و همه به دنبال دوری از متجاوز هستند، حضور این مقام نظامی روس در تهران، بخشی از تلاش روس هاست که ما را آلوده به تجاوز خود به اوکراین کنند، تا در گرداب این تجاوز تنها نباشند، متاسفانه ما با این متجاوز عکس یادگاری می گیریم و به دنیا می گوییم که ما با این ها هستیم. این وقت ناشناسی در دیپلماسی آدم را انگشت به دهان می کند.
به قول یکی از دوستان :
باسلام: الان رئیس‌جمهور (آقای رئیسی)در نیویورک زیر تیغ تبلیغات رسانه های غربی به اتهام همکاری نظامی و تحویل پهپاد به پوتین تجاوز گر قرار دارد!!! حالا این پدر ... آمده تا آن اتهامات را تثبیت کند؟!!!

هنوز نظری ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ثبت نظر به عنوان مهمان.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

چون شر پدید آمد و بر دست و پای بشر بند زد، و او را به غارت و زندان ظالمانه خود برد، اندیشه نیز بعنوان راهور راه آزادگی، آفریده شد، تا فارغ از تمام بندها، در بالاترین قله های ممکن آسمانیِ آگاهی و معرفت سیر کند، و ره توشه ایی از مهر و انسانیت را فرود آورد. انسان هایی بدین نور دست یافتند، که از ذهن خود زنجیر برداشتند، تا بدون لکنت، و یا کندن از زمین، و مردن، بدین فضای روشنی والا دست یافته، و ره توشه آورند.

کامنت ها

فردوسی زدایی شیعه انگلیسی اینکه چرا حوزه های علمیه علی الخصوص قم و بسیاری از روحانیون خروجی از قم ب...
زلزلۀ فرهنگی ساسی مانکن؟ احمد زیدآبادی: ساسی مانکن ترانه‌ای خوانده است از همان جنسی که از او انتظ...