در این ساعات آخر سال کهنه دعا می طلبد

نوروز است و رسم و رسومات آن، که حتی در این ساعتِ تحویل سال اموات نیز مد نظرند، دیروز پنج شنبه آخر سال بود و روز اموات یا "روز اَلِفِه" که مردم به زیارت گذشتگان شتافتند و با خیراتی و یا گذاردن سبزه ایی بر قبرهای شان و با خواندن فاتحه ایی از آنان و جای خالی اشان یاد کردند.

اگرچه گذاشتن سبزه بر قبرها شاید منطقی به نظر نرسد که نمی رسد ولی آیا همه کارهای ما منطقی است که بر این کار خرده گرفت، این هم رسمی است از رسوم، که ما ریشه اش را نمی دانیم و طبق عادت انجامش می دهیم. خلاصه سال 1394 که دیگر سال کهنه اش می نامند ساعاتی بیش از عمرش نمانده و می رود تا این ساعات نیز به اتمام رسد.

در این ساعات بسیاری التماس دعا می گویند و این نشان از اعتقاد به استجابت دعا در این لحظات است، پس از ایزد توانا باید خواست تا این روزها و این ساعات را بر مردمی که به امید شادی شُگُونِ ساعتِ تحویل سال به انتظار نشسته اند، امن و امان قرار دهد، سفر مسافرین را بی خطر و سالی پر نعمت تر از سال کهنه را برای ملت رنج دیده ایران و همسایگان در خون تپیده مان تقدیر نماید. سال جدید را سال سزا دیدن ظالمین قرار دهد و مظلومین را از زیر یوغ خودکامگان خلاصی عنایت فرماید؛ برکت و سلامتی را افزون، جنگ افروزان را نابودی و صلح طلبان را زیادت نماید، آمین رب العالمین. 

 

+ نوشته شده در جمعه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۴ ساعت 20:16 شماره پست: 909 توسط سید مصطفی مصطفوی  | 

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

ارتباطات انسانی شاید از بهترین شاخص های انسانیت ما انسان هاست، که تبلور آن در رویارویی تفکر و تبادل احساسات با دیگران حاصل می شود، امروزه فن آوری های جدید به کمک انسان آمده و شرایطی را فراهم نموده اند که بتوان به طور سریع و وسیع با هم در ارتباط باشیم، نوشته هایم در این سایت، سیاه مشق هایی است که در کلنجار با دل، به نوشته در آمده و لزوما درست و یا نادرست نیست.

آخرین خبر رویتر