جام 2014 برزیل- بشر یک دوره ی انتقال را تجربه می کند

جام جهانی فوتبال 2014 برزیل شاید تنها یک واقعه ورزشی به نظر آید ولی کمی که در آن دقیق می شوی نماد و نمود بشریت در حال تحول و تغییر است و اتفاقات این زمین و بازیگرانش از شروع یک دوره انتقال در روند بشری سخن می گوید که گرچه نتایج آن خوب به نظر می رسد، ولی می تواند بسیار خطرناک هم باشد.

ایتالیا و انگلیس و بسیاری از مدعیان و سردمداران این ورزش در همین آغاز توسط تیم های نه چندان مطرح جهان، حذف شدند و ستارگان پرفروغ شان از فروغ باز ایستادند و این روند جهانیان را به تفکر وا داشت که "بزرگانی که بر جایگاه بزرگی تکیه زده اند آیا لیاقت بزرگی و جایگاهش را دارند؟!" این به عینه نشان داد که بسیاری باید کرسی هایی که سال ها اشغالش کرده اند را خالی و جای خود را به دیگرانی نه چندان مطرح، اما لایق تر بسپارند.
البته خطرناک ترین
 نقطه ماجرا نیز همین جاست که خالی کردن جایگاه، برای کرسی دارانی که به منافع و لذت آن خو کرده اند، سخت و دردناک خواهد بود و آنان را به واکنش منفی شدید وا می دارد و دست به خشونت می زنند و دست و پا زدن های خطرناکی دارند به طوری که صحنه ترک کرسی قدرت و صدر نشینی را به صحنه جدال تبدیل می کنند و .... این روند مثل زایمان دردناک، جراحت بار و صحنه یی فجیع را در پی خواهد داشت و اگر کم شانس باشیم شاید تولد این نوزاد، مادر را هم به کشتن دهد که تغییر وضعیت همیشه ختم به خیر نمی شود.
خدا کند که بشر در این پوسته اندازی
 و تغییر صحنه دچار چنان وضعیتی (مرگ مادر هنگام تولد نوزاد) نشود و درد این انتقال به صبحی دل انگیز و تولد دوره آزادی بشر از بند قدرتمندان دیروز منتهی گردد و دوباره چهان گرفتار قدرتمندان نوکیسه و جدید نیز نشود که عقده گشایی نوکیسه گان در قدرت، کم دردتر و خسارت بارتر از استعمار و استبداد کهنه کاران نخواهد بود. شاید جنگ های خونین، وحشتناک، ظالمانه، خشن و... جدید در خاورمیانه، حاشیه شرقی اروپا، افریقا و شرق دور نشانه یی از همین تحول ارزیابی گردد که در حال اتفاق افتادن است.
در هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم سرنوشت از نو در حال نوشته شدن و بشر دوره انتقال را طی می کند، خدا پایان و انجام این دور را ختم به خیر کند.
 

 

+  نوشته شده توسط سید مصطفی مصطفوی در 8:34 AM سه شنبه سوم تیر 1393

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
هنوز نظری ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ثبت نظر به عنوان مهمان.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

چون شر پدید آمد و بر دست و پای بشر بند زد، و او را به غارت و زندان ظالمانه خود برد، اندیشه نیز بعنوان راهور راه آزادگی، آفریده شد، تا فارغ از تمام بندها، در بالاترین قله های ممکن آسمانیِ آگاهی و معرفت سیر کند، و ره توشه ایی از مهر و انسانیت را فرود آورد. انسان هایی بدین نور دست یافتند، که از ذهن خود زنجیر برداشتند، تا بدون لکنت، و یا کندن از زمین، و مردن، بدین فضای روشنی والا دست یافته، و ره توشه آورند.

نظرات کاربران

- یک نظز اضافه کرد در نظام برخاسته از قیام های اعترا...
وحید (اشتری) را از میانه های دهه هشتاد می شناسم. او طی سال ها می توانست به راحتی در ساختار قدرت سیاس...
- یک نظز اضافه کرد در انتخابات کیلویی چند؟! با چه رو...
آیا صندوق راه خیابان را می‌بندد؟ مجید شیعه علی در سه دهه گذشته بخشی از دموکراسی‌خواهان یک مسیر تح...