SJ TheDaily - шаблон joomla Форекс

  

ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *
Reload Captcha

حکمت و اخلاق الهی در عقاید سرخ پوستان امریکا
مطلب ویژه

08 خرداد 1397
Author :   سید مصطفی مصطفوی
حکمت و اخلاق الهی در عقاید سرخ پوستان امریکا حکمت و اخلاق الهی در عقاید سرخ پوستان امریکا

در حالیکه خودخواهانه بهشت و دیدار خداوندگار را تنها از آن خود و همکیشان خود می دانیم، ولی هدایت و دست هدایتگر خداوندگارم تنها به سوی ما در "میدل ایست" جهنمی و پر از طغیان نیامده است، گرچه اینجا بهشت ادیان و نزول مکرر وحی است، و هم زمان از بدترین نقاط زمین در تجاوز، جنگ، خونریزی و... است، این هدایت و دستگیری الهی را می توان در سرزمینی دور که سرخ پوستان امریکا زندگی می کنند، هم دید؛ مردم ایزوله و محاصره شده ی محصور در جزیره ایی دور از همه؛ که تا قبل از رسیدن پای سفیدپوستانِ تمامیت خواه و متجاوز از راه دریا بدین سرزمین، فرهنگ و زندگی خاص خود را در طی سده های درازی رقم زده، و فلسفه ی دنیای خود را کشف و در روال اخلاقی جامعه خود بدان معتقد و عامل بودند. متن ذیل دستورات اخلاقی و عبادتیست که از اعتقادات آنان منتشر شده است :

حکمت و اخلاق الهی در عقاید سرخ پوستان امریکا

"سرخ پوستان امریکا قانون بیست بندی مهمی را برای زندگی بشر از خود بجای گذاشتند، که هر شخص متشخصی بدون نظرداشت به فرهنگ، مذهب، قبیله و یا نژادش، این کلمات حکیمانه را می تواند به کار بندد. زیرا که این تعالیم فرای تفاوت هایی است که در بین انسان وجود دارد و می تواند صفحه واحدی را برای همه رقم زند، و اجازه می دهد که هر فرهنگ خاصی، یگانه و غیر قابل تکرار باشد. شاید یکی از پیشروترین قوائد شخصیت ساز معنوی، قوائد اخلاقی سرخ پوستان امریکا باشد که متن اصلی آن در ماه اکتبر 1994 در روزنامه Inter-Tribal Times بچاپ رسید. این قوائد اخلاقی می تواند هر فردی را راه چگونه بهترین زیستن بیاموزد. جالب این که بسیاری از این قوائد اخلاقی زندگی، در مذاهب و اعتقادات دیگر هم تکرار شده است.

1-      همانگونه که خورشید طلوع می کند تو هم به عبادت برخیز. به تنهایی عبادت کن. اغلب به عبادت بپا خیز. روح بزرگ (خداوندگار یکتا) به تو گوش فرا خواهد داد، اگر تو فقط بگویی.

2-      در مورد افرادی که مسیر خود را گم کرده اند، صبور و با تسامح و تساهل برخورد کن. فراموشی، غرور و تکبر، خشم ، بی اعتمادی و کمبود به این روح گم شده تعلق دارد. دعا کن تا بتوانند راه هدایت را بیابند.

3-      به دنبال خودیابی توسط خود باش. به دیگران اجازه نده راهت را برایت تعیین کنند. این راهیست که تو باید در آن حرکت کنی، به تنهایی. دیگران ممکن است با تو همراه شوند، اما نمی توانند برای تو راهی را بپیماید.

4-      با تمام کمال و توجه به میهمانان خود در منزلت برس. بهترین خوراک را بدو بُخوران، بهترین جای خواب را به آنها ارزانی دار، با آنان با احترام و تقدس رفتار کن.

5-      چیزی که به تو تعلق ندارد صاحب مشو. حتی اگر توسط اشخاص، جوامع، طبیعت و یا فرهنگ به تو داده شود. این چیزی نیست که خریده و یا داده شود. آن به تو تعلق ندارد.

6-      به همه چیز احترام بگذار و آنان را در جای خود در جهان قرار ده. حتی اگر این ها اشخاص و یا گیاهان باشند.

7-      به افکار، آروزها و گفته ی دیگران احترام بگذار. صحبت آنان را قطع مکن و یا به تمسخر، تکبر و یا از روی دست اندازی با آنان برخورد نکن. به هر شخص این حق را بده تا خودش را عرضه نماید.

8-      هرگز دیگران را به بدی یاد نکن. انرژی منفی که شما در این لحظات از خود در جهان خلقت بروز می دهید، چند وجهی شده و به سوی خودتان باز خواهد گشت.

9-      همه انسان ها اشتباه دارند. و همه اشتباهات قابل بخشش است.

10-    افکار بد باعث بیماری ذهن، جسم و روح می شود. خوش پنداری و مثبت اندیشی را تمرین کنید.

11-    طبیعت به ما تعلق ندارد، بلکه قسمتی از وجود ماست. حیوانات، گیاهان و دیگر موجودات زنده، همه و همه متعلق به یک خانواده جهانی هستیم.

12-    بچه ها میوه آینده ما هستند. این کره خاکی قلب های آنها را دوست دارد و به آبیاری عقل و فهم آنان خواهد پرداخت و به آنان درس زندگی می دهد. موقعی که آنها در حال رشدند، به آنها فضایی برای رشد دهید.

13-    از صدمه به قلب دیگران خودداری کنید. سم دردی که شما وارد می کنید به خودتان باز خواهد گشت.

14-    همیشه درستگار و راستگو باشید. امانت داری و درستگاری امتحان هر شخص در این جهان خلقت است.

15-    خود را در تعادل نگهدارید. مَنِ ذهنی، احساسی، فیزیکی شما نیاز دارد که قوی، خالص و سلامت باشد. از بدن تان کار بکشید تا ذهن تان تقویت شود. روح تان را غنی کنید تا از شما در مقابل دردهای احساست حفاظت کند.

16-    تصمیمات خود را آگاهانه بگیرید، همانطور که می خواهید باشید و همچنان که می خواهید واکنش نشان دهید. نسبت به رفتار خود پاسخگو باشید.

17-    به فضای خصوصی دیگران احترام بگذارید. دست به مال کسی نزنید، بخصوص اموال متعلق به مذهب. این کار ممنوع است.

18-    اول نسبت بخود درست و راستگو باشید. شما نمی توانید دیگران را پرورش دهید و به آنان کمک کنید، تا موقعی که خود را پرورش دهید و به خود کمک کنید.

19-    به عقاید مذهبی دیگران احترام بگذارید. عقاید خود را به دیگران تحمیل نکنید.

20-    فرصت های خوب خود را با دیگران تقسیم کنید. در اعانات به نیازمندان شرکت نماید.

ممکن است ما انسان ها در عقاید، مذهب و فرهنگ متفاوت باشیم، با این حال همه با هم در یک قایق زندگی می کنیم و نه نگهبان این جهانیم نه مالک، و نه پیروز و ویرانگر آن. اگر تلاش کنیم که تحت این قوانین زندگی کنیم، ما نه تنها صلح را برای خود به ارمغان خواهیم آورد، بلکه آنرا به دیگران نیز و کل جهان ارزانی خواهیم داشت."

منبع: https://www.lifecoachcode.com/2017/08/22/native-americans-code-of-20-rules-for-mankind/

عبادتی عارفانه توسط یک سرخ پوست امریکایی که فهم الهی در آن موج می زند و چقدر بلندنظرانه ترسیم شده است :

"آه ای روح بزرگ! که صدایش را در بادها می شنوم، نفسش به همه جهان زندگی می بخشد. مرا بشنو، من در برابرت ایستاده ام، یکی از فرزندانت هستم، کوچک و ضعیفم. به حکمت و قدرتت نیاز دارم. بگذار در زیبایی گذری کنم، چشمانم را در اشعه های سرخ و بنفش غروب خورشید نگهدار. دستانم را نسبت به مخلوقاتت با احترام دار. گوش هایم را به صدایت تیز کن. مرا عقلی ده تا آنچه را که تو در مورد انسان فکر می کنی، بدانم؛ درس هایی که تو در هر صخره و برگی پنهان داشته ایی. به دنبال قدرت هستم، نه برای این که بر برادران خود غلبه یابم، بلکه برای این که بتوانم با دشمنی بزرگتر بجنگم، که آن دشمن خودم هستم. مرا آماده کن تا به تو رجوع کنم، با دستانی پاک، چشمانی به جلو، به طوری که وقتی زندگی همچون غروب خورشید در حال محو شدن بود، روحم نیز بدون شرم بسوی تو باز گردد."

 حکمت و اخلاق الهی در عقاید سرخ پوستان امریکا

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه من

ارتباطات انسانی شاید از بهترین شاخص های انسانیت ما انسان هاست، که تبلور آن در رویارویی تفکر و تبادل احساسات با دیگران حاصل می شود، امروزه فن آوری های جدید به کمک انسان آمده و شرایطی را فراهم نموده است که بتوان سریعتر و وسیعتر با هم در ارتباط باشیم، نوشته هایم در این سایت، سیاه مشق هایی است که در کلنجار با دل به نوشته در آمده و لزوما درست و یا نادرست نیست.